کار در استرالیا

کار در استرالیا

مهاجرت کاری به استرالیا

اخذ اقامت یا تابعیت استرالیا به روش های مختلف امکان پذیر است. مهاجرت با استفاده از ویزای کاری یکی از متداول ترین راه ها به شمار می رود. سوالات و ابهامات زیادی در رابطه با این موضوع برای متقاضیان وجود دارد؛ به عنوان مثال مدارک مورد نیاز برای تقاضای ویزای کاری چیست؟ کاریابی در کشور استرالیا چگونه انجام می شود؟ آیا امکان اقامت دائم در این روش وجود دارد؟ ویزای کار استرالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟ هزینه ویزای کار استرالیا چقدر است؟

با توجه به این که سالانه افراد بسیاری از ایران به دنبال مهاجرت کاری به استرالیا هستند، بر آن شدیم تا در این مقاله به برخی از سوالات رایج در ارتباط با مهاجرت کاری به استرالیا پاسخ دهیم. در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

کار در استرالیا

کشور استرالیا از لحاظ وسعت رتبه ششم را در جهان به خود اختصاص داده است. جمعیت کشوری با این وسعت تنها ۲۵ میلیون نفر است. بخش زیادی از جمعیت در شهرهای ملبورن، سیدنی و کانبرا متمرکز شده اند. در نتیجه بسیاری از شهرها به دلیل جمعیت کم، نیازمند نیروی کار جوان و متخصص هستند. علاوه بر این، استرالیا کشوری پیشرو و قدرتمند در زمینه خدمات، صنعت و تولید به شمار می رود. نرخ بیکاری پایین یکی از ویژگی های مثبت اقتصاد استرالیا است.

آمارها نشان می دهد که بیشترین نرخ بیکاری کشور استرالیا مربوط به سال ۱۹۹۳ و بیش از ۱۰ است. البته این نرخ با اتخاذ تصمیمات جدید در برنامه های اقتصادی، روند نزولی گرفته و در سال ۲۰۱۹ به کمترین مقدار خود (۳۳/۵ درصد) رسیده است. بالا بودن کیفیت زندگی را نیز می توان به مزایای زندگی در این کشور اضافه کرد؛ به عنوان مثال ملبورن و سیدنی جزء برترین شهرهای جهانی به لحاظ کیفیت زندگی هستند. قرار گرفتن تمامی این عوامل در کنار هم موجب شده تا استرالیا به یکی از جذاب ترین و بهترین مقاصد برای مهاجران تبدیل شود.

کار در استرالیا
کار در استرالیا

شرایط ویزای کار استرالیا

مهاجرت به کشور استرالیا با روش های مختلف امکان پذیر است که از جمله آنها می توان به کار، تحصیل، شغل، ازدواج، سرمایه گذاری و … اشاره کرد. لازمه مهاجرت به استرالیا از طریق تخصص یا کار اخذ ویزای شغلی است. انواع مختلفی از ویزای کاری در دسترس متقاضیان قرار دارد. ویزای ۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱ از جمله این موارد به شمار می روند. شرایط ویزای کار استرالیا برای هر یک از این موارد با دیگری متفاوت است. از این رو متقاضیان می توانند با شرایط مختلف برای اخذ ویزا اقدام کنند. لازم به ذکر است که بعضی از این روش ها به اقامت دائم و بعضی دیگر به اقامت موقت ختم می شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
انواع ویزای استرالیا

 

ویزای دائم ۱۸۹

ویزای ۱۸۹ یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت به استرالیا است. این کشور هر ساله لیستی از مشاغل دارای کمبود نیروی کار را منتشر می کند. این مشاغل هر ساله (ابتدای ژولای) بروزرسانی می شود. استرالیا برای بلند مدت به بعضی مشاغل نیاز دارد. لیست MLTSSL نشان دهنده این مشاغل است. شغل مورد نظر برای اخذ ویزای ۱۸۹ باید در این لیست قرار داشته باشد. علاوه بر این کسب امتیاز ۶۰ نیز ضرورت دارد. البته این روش به دلیل ظرفیت پایین مشاغل و کسب امتیاز بالا چندان مورد توجه متقاضیان ایرانی نیست. اقامت دائم، اعطای شهروندی استرالیا به فرزندان متولد شده در این کشور و برخورداری از بیمه درمانی از مزایای ویزای کاری ۱۸۹ هستند.

 

ویزای ۱۹۰

ویزای ۱۹۰ یکی دیگر از راه های مهاجرت کاری به استرالیا است. این روش در مقایسه با ویزای ۱۸۹ متقاضیان بیشتری دارد. دلیل این موضوع نیاز به امتیاز کمتر و تنوع شغلی بیشتر است. در واقع متقاضیان می توانند برای یافتن شغل مورد نظر خود از لیست MLTSSL و STSOL استفاده کنند. STSOL لیست مشاغلی است که کشور استرالیا به صورت کوتاه مدت نیاز دارد. داشتن اسپانسر ایالتی برای ویزای ۱۹۰ ضروری است. همچنین فرد متقاضی باید به مدت دو سال در محل مورد نظر تعهد خدمت داشته باشد. برخورداری از بیمه درمانی، اعطای شهروندی به فرزندان متولد استرالیا و اقامت دائم از مزایای این ویزای کاری است.

کار در استرالیا
کار در استرالیا

ویزای ۴۹۱

ویزای ۴۹۱ نوعی ویزای کاری موقت و ۵ ساله است. یافتن شغل مناسب در ایالت هایی کم جمعیت برای اخذ این ویزا ضرورت دارد. داشتن اسپانسر ایالتی یا خویشاوندی (اقوام درجه یک) را نیز می توان به شرایط این کار اضافه کرد. ۱۵ امتیاز در صورت داشتن اسپانسر به متقاضی تعلق می گیرد. به همین دلیل با امتیازات کمتر مثل ۵۰ نیز می توان برای ویزای کاری ۴۹۱ اقدام کرد. اگرچه ویزای ۴۹۱ موقت است؛ اما در صورت زندگی ۳ ساله در شهرهای کم جمعیت (شهرهایی جزء سیدنی، ملبورن و بریزبن) امکان دریافت اقامت دائم وجود دارد. البته متقاضیان تا مدت سه سال ابتدایی در رابطه با تقاضا برای ویزای سرمایه گذاری، ازدواج و … محدودیت دارند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای تضمینی استرالیا

 

ویزای کاری استرالیا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا از طریق کار بر حسب نوع ویزا (۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱) متفاوت است؛ اما مدارک مشترک بین انواع ویزای کاری عبارت است از:

  • گذرنامه معتبر
  • سند ازدواج
  • ۲ قطعه عکس
  • ترجمه مدارک تحصیلی
  • گواهی عدم سوء پیشینه
  • ترجمه مدارک شناسایی
  • مدرک زبان انگلیسی معتبر
  • سند ازدواج (در صورت تاهل)
  • گواهی پذیرش از سوی اسپانسر ایالتی (در صورت نیاز)

 

امتیاز بندی ویزای کار استرالیا

اعطای انواع ویزای کاری (۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱) به متقاضیان با سیستم امتیازدهی انجام می شود. سن، تحصیلات، وضعیت تاهل، تجربه کاری و مدرک زبان از جمله مهم ترین شاخصه های تعیین امتیاز به شمار می روند. امتیاز در نظر گرفته شده برای هر یک از شاخصه های مذکور به شرح زیر است:

امتیاز سن

حداقل سن برای اخذ ویزای شغلی ۱۸ و حداکثر آن ۴۵ سال است. بیشترین و کمترین امتیاز به ترتیب برای بازه سنی ۳۳-۲۵ و ۴۵-۴۰ سال در نظر گرفته می شود. بیشترین امتیاز معادل ۳۰ و کمترین امتیاز معادل ۲۰ است. متقاضیان بین ۲۵-۱۸ سال و ۴۰-۳۳ سال نیز امتیاز ۲۵ را کسب می کنند.

کار در استرالیا
کار در استرالیا

امتیاز مدرک تحصیلی

ارائه مدرک تحصیلی برای تمامی مشاغل مورد نیاز نیروی کار در کشور استرالیا ضروری نیست؛ به عنوان مثال کارهای بازاریابی، رشته های ورزشی، آرایشگری و … به ارائه مدرک تحصیلی نیازی ندارند. این در حالی است که اشتغال در کارهای فنی مهندسی نیازمند مدرک معتبر هستند. امتیازات در نظر گرفته شده برای انواع مدارک تحصیلی متفاوت است؛ به عنوان مثال امتیاز مدرک دیپلم ۱۰ و کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ تعیین می شود. مدرک دکترا نیز از امتیاز ۲۰ برخوردار است. البته مدارک تحصیلی در حین بررسی در دو دسته درجه ۱ و ۲ قرار می گیرند. مدارک درجه ۱ با همان ارزش محاسبه می شوند؛ اما ارزش مدارک درجه ۲ پایین تر از حد آن ها (معمولاً یک درجه پایین تر) است.

امتیاز وضعیت تاهل

مجرد بودن یک امتیاز برای اخذ ویزای کاری به شمار می رود. متقاضی مجرد از امتیاز ۱۰ برخوردار است؛ اما میزان امتیاز فرد متاهل به وضعیت همراه وی بستگی دارد. افراد دارای همسر زیر ۴۵ ساله با نمره آیلتس ۶ (حداقل) امتیاز ۵ را کسب می کنند. البته در صورت تخصص همسر در مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا، این امتیاز به ۱۰ افزایش می یابد.

امتیاز مدرک زبان

آشنایی با زبان انگلیسی در اغلب موارد به عنوان یکی از لازمه های اعطای ویزای کاری استرالیا به شمار می رود. انواع مختلفی از آزمون های زبان انگلیسی از قبیل تافل، آیلتس، PTE و OET مورد تایید اداره مهاجرت این کشور قرار دارند. البته آزمون PTE نسبت به سایر آزمون ها ساده تر است. از این رو بیشتر مورد توجه متقاضیان مهاجرت به استرالیا قرار دارد. امتیاز در نظر گرفته شده برای آزمون های مختلف به شرح زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای ۱۸۹ استرالیا
آزمون زبان انگلیسی آیلتس OET PTE CAE
۱۰ امتیاز سطح ۷ سطح B نمره ۶۵ نمره ۱۸۵
۲۰ امتیاز سطح ۸ سطح A نمره ۷۹ نمره ۲۰۰

امتیاز سابقه کار

بعضی مشاغل برای پذیرش افراد به سابقه کاری و بیمه نیاز دارند؛ اما این شرط برای بعضی مشاغل ضرورت ندارد. اداره مهاجرت استرالیا برای ۳ سال سابقه کاری، امتیاز ۵ را در نظر می گیرد. این امتیاز برای سابقه ۵ ساله معادل ۱۰ و برای سابقه کاری ۸ ساله معادل ۱۵ است. البته سابقه کاری ارائه شده باید مربوط به ۱۰ سال اخیر باشد.

 

آیا دریافت ویزای کار استرالیا بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی یکی از لازمه های اعطای ویزای کاری استرالیا به متقاضیان است. متاسفانه درخواست بسیاری از متقاضیان به دلیل نداشتن مدرک قابل قبول در این زمینه رد می شود. البته در شرایطی زمینه مهاجرت متقاضیان بدون مدرک زبان انگلیسی نیز فراهم شده است؛ اما این موارد مربوط به پناهندگی، ویزای تحصیلی (مختص افراد کم سن و سال)، ویزای سرمایه گذاری و ویزای خویشاوندی (قانون آخرین بازمانده) است. به عبارتی امکان اخذ ویزای کار استرالیا بدون مدرک زبان وجود ندارد.

کار در استرالیا
کار در استرالیا

هزینه ویزای کار استرالیا

ارزان ترین روش برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری است. هزینه ویزای کار استرالیا ثابت نیست و هر ساله دستخوش تغییراتی قرار می گیرد. طبق آخرین نرخ نفر اصلی باید برای اخذ ویزا ۶۷/۳ دلار استرالیا پرداخت کند. هزینه ویزا برای همراهان بالای ۱۸ سال ۸۳۵/۱ و برای افراد زیر ۱۸ سال ۹۲۰ دلار استرالیا تعیین شده است. البته مبالغ پرداختی تنها محدود به این موارد نیست. بلکه هزینه وکیل، ترجمه و آزادسازی مدارک را نیز شامل می شود.

 

سخن پایانی

استرالیا مقصدی ایده آل و جذاب برای بسیاری از مهاجران به شمار می رود. مهاجرت به این کشور با روش های مختلف امکان پذیر است. اخذ ویزای کاری یکی از متداول ترین و ارزان ترین روش ها برای سفر به این کشور است. شرایط ویزای کار استرالیا به نوع ویزا (۱۸۹، ۱۹۰ و ۴۹۱) بستگی دارد. همچنین اعطای انواع ویزای کاری نیازمند کسب حداقل امتیاز ۶۰ است. امتیازدهی به متقاضیان بر اساس مدرک زبان انگلیسی، مدرک تحصیلی، سن، وضعیت تاهل و تجربه کاری انجام می شود؛ بنابراین تقویت هر یک از این موارد گامی موثر در اخذ ویزای کاری است.

پیام بگذارید