ویزا 491 استرالیا

ویزا ۴۹۱ استرالیا

 

کشور استرالیا به واسطه اقتصاد پایدار، نرخ بیکاری پایین، تنوع در رشته‌های تحصیلی و خدمات بهداشتی و رفاهی مطلوب مقصد بسیاری از مهاجران از سراسر جهان است. اخذ اقامت کشور استرالیا به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و … از جمله این روش‌ها به شمار می‌روند. این مقاله به بررسی یکی از انواع ویزای کاری تحت عنوان ویزا ۴۹۱ استرالیا اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع با گام به گام تا ویزا در ادامه همراه باشید.

 

ویزای کاری استرالیا

کشور استرالیا به دلیل اقتصاد پایدار، سطح مطلوب زندگی و درآمد مناسب مورد توجه متقاضیان مهاجرت از سراسر جهان قرار دارد. اخذ اقامت این کشور به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به کار، تحصیل، سرمایه گذاری و … اشاره کرد. مهاجرت کاری یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای زندگی در استرالیا است. انواع مختلفی از ویزای کاری استرالیا در دسترس قرار دارد و متقاضیان می‌توانند بر حسب شرایط خود برای اخذ یکی از آن‌ها اقدام کنند. ویزای کاری استرالیا شامل ویزای ۱۸۹، ۱۹۱ و ۴۹۱ است. هر یک از این موارد به لحاظ شرایط اخذ ویزا و وضعیت اقامت با یکدیگر تفاوت دارند.

ویزا 491 استرالیا
ویزا ۴۹۱ استرالیا

ویزا ۴۹۱ استرالیا

بیش از دو پنجم جمعیت کشور استرالیا در شهرهای ملبورن و سیدنی ساکن هستند. تراکم جمعیت در این دو شهر مشکلات زیادی به لحاظ ترافیک و کمبود خدمات شهری، بهداشتی، آموزشی و … ایجاد کرده است. دولت استرالیا بخش زیادی از این تراکم جمعیت را مربوط به مهاجرت می‌داند. از این رو با تسهیل قوانین مهاجرتی و تسریع در فرایند صدور ویزا برای شهرهای کم جمعیت یا رجیونال به دنبال ایجاد تعادل در شهرهای پرجمعیت است. ویزا ۴۹۱ استرالیا یکی از این راهکارها است که مهاجران را به زندگی در شهرهای کم جمعیت سوق می‌دهد.
دارندگان ویزا ۴۹۱ استرالیا حق زندگی در شهرهای پرجمعیت را ندارند. تمامی شهرهای کشور استرالیا جزء ملبورن، سیدنی و بریزبن جزء مناطق کم‌جمعیت به شمار می‌روند. البته بسیاری از شهرهای کم جمعیت در فاصله نزدیکی نسبت به ملبورن یا سیدنی داشته و از این جهت مشکلی وجود ندارد؛ به‌عنوان مثال می‌توان به آدلاید، گلدکوئست، پرت، کانبرا و … اشاره کرد. ویزای ۴۹۱ از ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۹ جایگزین ویزای کاری ۴۸۹ شده است. تفاوت‌های ویزای ۴۹۱ و ویزای ۴۸۹ به نحوه امتیاز بندی آن‌ها مربوط می‌شود. یکی از این اختلافات مربوط به امتیاز اسپانسرشیپ (تغییر از ۱۰ به ۱۵) است. نحوه امتیازبندی افراد مجرد و متأهل را نیز می‌توان به این تغییرات اضافه کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای تضمینی استرالیا

نحوه امتیازدهی برای ویزا ۴۹۱ استرالیا

کشور استرالیا برای بررسی شرایط متقاضیان دریافت ویزا از سیستم امتیازبندی استفاده می‌کند. کسب امتیاز ۶۵ برای اقامت کاری در استرالیا الزامی است. این موضوع برای متقاضیان ویزای ۴۹۱ نیز صدق می‌کند. البته افراد دارای ۵۰ امتیاز می‌توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند؛ زیرا به‌واسطه داشتن اسپانسرشیپ ایالتی یا خانوادگی ۱۵ امتیاز برای متقاضی در نظر گرفته می‌شود. امتیازبندی متقاضیان ویزا ۴۹۱ استرالیا بر اساس مدرک تحصیلی، سن، سابقه کاری، مدرک زبان و مجرد یا متأهل بودن است. مواردی چون نمره آزمون ناتی و تحصیل در استرالیا نیز در امتیازبندی نقش دارند.

 

اسپانسرشیپ

افراد دارای مهارت خاص می‌توانند از طریق ویزا ۴۹۱ استرالیا، اقامت این کشور را کسب کنند. لازمه اخذ این ویزا داشتن یک اسپانسرشیپ از ایالت‌های کم جمعیت استرالیا (State Sponsorship) است. اخذ این ویزا به واسطه حمایت خویشاوندان نزدیک در استرالیا نیز امکان‌پذیر است. اسپانسرشیپ خانوادگی (Family Sponsorship) باید متعهد شود که متقاضی را به مدت ۲ سال از لحاظ مالی حمایت کند. داشتن سن بالای ۱۸ سال و اقامت دائم یا شهروندی استرالیا نیز از شرایط اسپانسرشیپ خانوادگی است.
همچنین حمایت کننده باید از اعضای درجه یک خانواده متقاضی یا همراه او باشد؛ به‌عنوان مثال می‌توان به پدر، مادر خواهر، برادر، مادربزرگ و پدر بزرگ اشاره کرد. دایی، عمو، خاله، عمه و فرزندان ارشد آن‌ها نیز در لیست افراد مجاز قرار دارند. متقاضیان دارای اسپانسرشیپ ایالتی می‌توانند شغل موردنظر خود را از لیست‌های سه‌گانه MLTSSL، STSOL و ROL انتخاب کنند؛ اما افراد دارای اسپانسرشیپ خانوادگی ملزم به انتخاب شغل موردنظر از لیست MLTSSL هستند.

 

شرایط سنی

متقاضیان اخذ ویزای ۴۹۱ به لحاظ سنی باید زیر ۴۵ سال باشند. در رابطه با این موضوع افراد ۱۸ الی ۲۵ ساله، ۵ امتیاز و افراد ۲۵ الی ۳۳ ساله ۳۰ امتیاز دریافت می‌کنند. میزان امتیاز برای افراد ۳۳ الی ۴۰ سال و ۴۰ الی ۴۵ سال به ترتیب ۲۵ و ۱۵ امتیاز است.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای ۱۸۹ استرالیا

 

مدرک زبان و مدرک تحصیلی

تسلط قابل قبول به زبان انگلیسی نیز از لازمه‌های مهاجرت کاری به استرالیا است. مدرک زبان آیلتس ۸ بیست امتیاز و مدرک آیلتس با نمره ۷ ده امتیاز برای متقاضی به همراه دارد. اداره مهاجرت استرالیا برای ارزیابی مدارک تحصیلی از دو واژه درجه یک و دو استفاده می‌کند. امتیاز مدارک درجه یک فوق دیپلم ۱۰، کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ امتیاز مدرک دکترا ۲۰ است. برای مدارک درجه دو این امتیازات کمتر در نظر گرفته می‌شود.

 

سابقه کاری

سابقه کاری یکی از پارامترهای مؤثر در فرایند اعطای ویزای کاری است. این سابقه باید مربوط به ۱۰ سال اخیر باشد. امتیاز ۳، ۵ و ۱۵ سال سابقه کاری به ترتیب معادل ۵، ۱۰ و ۱۵ امتیاز است. البته طی فرآیندی سابقه کاری متقاضی ارزیابی شده و در صورت تأیید برای آن گواهی ارزیابی مثبت شغلی صادر می‌شود. شرکت متقاضی در آزمون ناتی در صورتی که با کسب نمره قابل قبول همراه باشد، ۵ امتیاز را به دنبال دارد.

 

مجرد یا متأهل بودن

امتیاز افراد مجرد ۱۰ امتیاز است و اولویت با آن‌ها است. برای متأهلین نیز بر اساس شرایط همسر امتیازبندی صورت می‌گیرد؛ به‌عنوان‌مثال برای مدرک آیلتس ۶ همسر، امتیاز ۵ در نظر گرفته می‌شود؛ اما در صورت ارائه مدرک ارزیابی مثبت شغلی همسر در کنار مدرک ۶ آیلتس، امتیاز کسب شده ۱۰ خواهد بود. در صورت برابر بودن امتیازات متقاضیان دریافت ویزا ۴۹۱ استرالیا، افراد مجرد در اولویت انتخاب قرار خواهند گرفت. بعد از افراد مجرد، اولویت با متأهلینی است که موفق به کسب ۱۰ امتیاز شده‌اند.

ویزا 491 استرالیا
ویزا ۴۹۱ استرالیا

مدت زمان ویزا ۴۹۱ استرالیا

ویزای ۴۹۱ استرالیا موقت و ۵ ساله است؛ اما افراد بعد از مدت ۳ سال می‌توانند برای دریافت ویزای دائم ۱۹۱ اقدام کنند. شرط اصلی این کار اقامت ۳ ساله در مناطق کم جمعیت استرالیا و کسب حداقل حقوق قانونی در این مدت است. حداقل درآمد ماهیانه در این کشور معادل ۵۳۹۰۰ دلار استرالیا در سال تعیین شده است. البته موضوع درآمد بیشتر برای سال سوم اهمیت پیدا می‌کند. هزینه تبدیل ویزای ۴۸۹ به ویزای ۱۹۱ برای متقاضی ۴۱۵ دلار استرالیا است. برای همراهان بالای ۱۸ سال و زیر ۱۸ سال نیز به ترتیب ۲۱۰ و ۱۰۵ دلار استرالیا اخذ می‌شود.

 

هزینه ویزا ۴۹۱ استرالیا

هزینه اخذ ویزای ۴۹۱ برای متقاضی معادل ۴۰۴۵ دلار استرالیا است. امکان دریافت ویزا برای همسر و فرزندان نیز وجود دارد. هزینه ویزای همراه برای افراد بالای ۱۸ سال ۲۰۲۰ دلار استرالیا تعیین شده است. این هزینه برای افراد زیر ۱۸ سال به ۱۰۱۵ دلار استرالیا کاهش می‌یابد. ناگفته نماند که شرط صدور ویزا برای افراد بالای ۱۸ سال حداقل نمره ۵/۴ است. در غیر این صورت هزینه‌ای معادل ۴۸۹۰ دلار استرالیا اخذ می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
انواع ویزای استرالیا
ویزا 491 استرالیا
ویزا ۴۹۱ استرالیا

مزایای ویزا ۴۹۱ استرالیا

تحصیل برای مهاجران به کشور استرالیا فقط در موارد اقامت دائم رایگان است. ویزای ۴۹۱ تنها موردی است که مهاجران با اقامت موقت می‌توانند برای تحصیل رایگان اقدام کنند. این موضوع برای متقاضی و همراهان صادق است. دارنده ویزای ۴۹۱ از مزایای زیر برخوردار است. متقاضی و همراهان با دریافت ویزای ۴۹۱ می‌توانند به تمامی شهرهای استرالیا تردد داشته باشند؛ اما تنها مجاز به زندگی در شهرهای کم جمعیت یا رجیونال هستند. البته این محدودیت‌ها با تبدیل ویزای ۴۹۱ به ویزای ۱۹۱ دائم بعد از سه سال کار متوالی با حداقل حقوق سالانه ۵۳۹۰۰ دلار استرالیا برطرف می‌شود. در نتیجه افراد می‌توانند سایر شهرها را برای زندگی انتخاب کنند. سایر مزایای ویزا ۴۹۱ استرالیا شامل کار تمام وقت متقاضی و همراهان و بیمه درمانی رایگان Medicare است. ناگفته نماند که در طول سه سال اول دریافت ویزای شغلی، سرمایه گذاری، ازدواج و … امکان‌پذیر نیست.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزا ۴۹۱ استرالیا

مدت زمان پاسخ اداره مهاجرت استرالیا به درخواست متقاضیان ویزا ۴۹۱ بسیار کوتاه‌تر از دیگر ویزاهای کاری است. مدارک لازم برای اخذ ویزای ۴۹۱ عبارتند از:

  • عکس
  • گذرنامه معتبر
  • گواهی ارزیابی مثبت شغلی
  • مدارک هویتی (اصل و ترجمه)
  • مدرک تحصیلی (اصل و ترجمه)
  • دعوت‌نامه اداره مهاجرت استرالیا
  • تعهدنامه برای کار و زندگی در مناطق کم جمعیت استرالیا
  • مدرک زبان (حداقل آیلتس با نمره ۶ در همه مهارت‌ها یا معادل آن)

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به شرایط و نحوه دریافت ویزا ۴۹۱ استرالیا پرداختیم. کشور استرالیا این ویزا را با هدف جلوگیری از تجمع مهاجران و افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ در دسترس متقاضیان قرار داده است. برای اخذ این ویزا کسب ۶۵ امتیاز از طریق مدارک تحصیلی، شرایط سنی، سابقه کاری، اسپانسرشیپ (ایالتی یا خانوادگی) ضرورت دارد. همچنین داشتن مدرک زبان معتبر نیز برای امتیازدهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارندگان این ویزا اقامت ۵ ساله و موقت کشور استرالیا را کسب می‌کنند. البته هیچ گونه جای نگرای وجود ندارد؛ زیرا این ویزا بعد از گذشت ۳ سال و تحت شرایطی به اقامت دائم تبدیل می‌شود.

پیام بگذارید