ویزای ۱۸۹ استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا

مهاجرت کاری به کشور استرالیا چگونه انجام می شود؟ انواع ویزای کاری برای مهاجرت به استرالیا کدامند؟ آیا امکان اقامت دائم برای دارندگان ویزای کاری استرالیا وجود دارد؟ چه افرادی می توانند از طریق ویزای ۱۹۸ به استرالیا مهاجرت کنند؟ مهاجرت کاری به استرالیا با ویزای ۱۸۹ نیازمند چه مدارکی است؟ مزایای ویزا ۱۸۹ استرالیا چیست؟

این ها تنها بخشی از سوالاتی هستند که متقاضیان دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا دارند. با توجه به این که سالانه افراد زیادی برای دریافت این ویزا اقدام می کنند بر آن شدیم تا در این مقاله به برخی از سوالات رایج در ارتباط با دریافت ویزای ۱۸۹ پاسخ بدهیم. در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

ویزای کاری استرالیا

استرالیا به واسطه آب و هوای مناسب، سطح بالای خدمات بهداشتی و رفاهی و درآمد مناسب مورد توجه بسیاری از مهاجران از سراسر جهان قرار دارد. روش های مختلفی برای اخذ اقامت این کشور وجود دارد که از جمله آنها می توان به کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد و … اشاره کرد. استفاده از کار یا حرفه یکی از روش های متداول برای مهاجرت به کشور استرالیا است. مهاجرت کاری به این کشور به دلیل نرخ پائین بیکاری، تنوع در مشاغل و کمبود نیروی کار متخصص همواره مورد توجه مهاجران قرار داشته است. ویزای کاری کشور استرالیا بر حسب شرایط متقاضیان به سه نوع ۱۸۹، ۴۹۱ و ۱۹۰ تقسیم می شود. این سه مورد به لحاظ نحوه انتخاب شغل و وضعیت اقامت (دائم یا موقت) با یکدیگر تفاوت دارند.

 

ویزای ۱۸۹ استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا مختص کسانی است که با تکیه بر مهارت خود و به صورت کاملاً مستقل قصد مهاجرت به استرالیا را دارند. به عبارتی اخذ این ویزا بدون نیاز به اسپانسر شیب ایالتی یا خانوادگی انجام می شود. تشخیص صلاحیت متقاضی برای دریافت ویزای ۱۸۹ بر اساس سیستم امتیازدهی است. متقاضیانی که بر اساس سیستم امتیازبندی اداره مهاجرت استرالیا، موفق به کسب حداقل ۶۵ امتیاز شوند واجد دریافت ویزای ۱۸۹ خواهند بود.

این ویزا مختص کسانی است که مهارتشان در لیست اول مشاغل مورد نیاز استرالیا (MLTSSL) قرار داشته باشد. البته ظرفیت این مشاغل پایین و کسب امتیاز برای آن‌ها بسیار دشوارتر از سایر ویزاهای کاری است. این موضوع رقابت شدید در بین متقاضیان را به دنبال داشته است. به همین دلیل اغلب متقاضیان ایرانی برای مهاجرت کاری از طریق ویزای ۱۹۰ و ۴۹۱ اقدام می کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای فرزند استرالیا
ویزای ۱۸۹ استرالیا
ویزای ۱۸۹ استرالیا

نحوه امتیازبندی برای ویزای ۱۸۹ استرالیا

کسب حداقل ۶۵ امتیاز برای دریافت این ویزا ضرورت دارد. البته هر ماهه لیست مشاغل MLTSSL و امتیاز مورد نیاز برای آنها بروزرسانی می شود. در مواردی امتیاز مورد نیاز برای بعضی مشاغل تا ۹۰ افزایش پیدا می کند. امتیازبندی متقاضیان بر اساس سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، سابقه کار (داخل یا خارج استرالیا) انجام می شود. وضعیت تاهل و شرکت در آزمون ناتی نیز در این موضوع نقش دارد.

به لحاظ سنی افراد بین ۱۸ الی ۲۵ سال ۲۵ امتیاز و افراد بین ۲۵ الی ۳۳ سال ۳۰ امتیاز دریافت می کنند. این امتیاز برای افراد ۳۳ الی ۴۰ سال ۲۵ برای افراد ۴۰ الی ۴۵ سال ۱۵ در نظر گرفته می شود. حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای متقاضیان آیلتس با نمره ۷ یا معادل آن در سایر آزمون ها (TOEFL، PTE، OET و …) است. در این صورت امتیاز ۱۰ برای متقاضی ثبت می شود. امتیاز مدرک زبان برای نمرات بالاتر از ۸ به ۲۰ افزایش پیدا می کند.

سابقه کاری ۳، ۵ و ۸ سال به ترتیب امتیازی معادل ۵، ۱۰ و ۱۵ به همراه دارد. در صورت داشتن سابقه کاری داخل کشور استرالیا میزان امتیاز بیشتری برای فرد در نظر گرفته می شود. سوابق کاری باید مربوط به ۱۰ سال اخیر باشند. یک سال سابقه کاری در کشور استرالیا ۵ امتیاز به همراه دارد. برای ۳ و ۵ سال سابقه کاری داخل استرالیا نیز امتیاز ۵ و ۱۵ در نظر گرفته می شود. امتیاز اداره مهاجرت استرالیا برای مدارک دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا به ترتیب معادل ۱۰، ۱۵، ۱۵ و ۲۰ است. برای هر مدرک تحصیلی اخذ شده از استرالیا نیز ۵ امتیاز به فرد اضافه می شود.

افراد مجرد در سیستم امتیازبندی از ۱۰ امتیاز برخوردار می شوند؛ اما مقدار امتیاز برای افراد متاهل بر اساس شرایط همراه تعیین می شود. امتیاز ۵ برای همراهان کمتر از ۴۵ سالی است که دارای نمره آیلتس ۶ (در همه مهارت ها) کسب کنند. امتیاز ۱۰ نیز مختص مواردی است که همراه علاوه بر موارد مذکور، در مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا مهارت داشته باشد. همچنین ۵ امتیاز اضافه به کسانی تعلق می گیرد که با موفقیت آزمون مترجمی ناتی را پشت سر بگذارند.

این مطلب را هم بخوانید:
کار در استرالیا

 

مزایای ویزای ۱۸۹ استرالیا

دارندگان ویزای ۱۸۹ استرالیا اقامت دائم این کشور را کسب می‌کنند. ازاین‌رو می توانند بدون محدودیت زمانی در این کشور ساکن و مشغول به کار تمام‌وقت شوند. این موضوع برای همراهان نیز صادق است. درخواست برای اخذ شهروندی استرالیا بعد از گذشت ۴ سال (در صورت داشتن شرایط) یکی دیگر از مزایای ویزا ۱۹۸ استرالیا است. دارنده این ویزا و همراهان به مدت ۵ سال اجازه پرواز دارند و باید در طول این مدت موفق به دریافت شهروندی (سیتیزن شیپ) استرالیا شوند. از شروط این کار اقامت سه سال از چهار سال اقامت دارنده ویزا ۱۸۹ در کشور استرالیا است. افراد دارای اقامت کمتر از ۳ سال در استرالیا نمی توانند برای شهروند این کشور درخواست دهند. در این شرایط اجازه پرواز آنها به مدت ۵ سال دیگر تمدید می شود. سایر مزایای این ویزا عبارتند از:

 • گرفتن پاسپورت به استرالیا برای فرزندان متولد شده در استرالیا
 • اسپانسر شدن برای اقوام متقاضی مهاجرت
 • خدمات بهداشتی درمانی رایگان
 • استفاده از وام خرید خانه
 • تحصیل رایگان همراهان
 • کار تمام وقت همراهان

 

هزینه ویزای ۱۸۹ استرالیا

هزینه ویزای ۱۸۹ استرالیا برای متقاضی معادل ۴۰۴۵ دلار استرالیا است. امکان دریافت ویزا برای همراهان نیز وجود دارد برای ویزای همراهان بالای ۱۸ سال، هزینه‌ای معادل ۲۰۲۰ دلار استرالیا دریافت می شود. این مقدار برای همراهان زیر ۱۸ سال معادل ۱۰۱۵ دلار استرالیا است. البته همراهان بالای ۱۸ سال باید دارای مدرک زبان با حداقل نمره ۵/۴ باشند. در غیر این صورت مبلغی اضافه از همراهان به‌عنوان جریمه اخذ می شود. مبلغ جریمه معادل ۴۸۸۵ دلار استرالیا تعیین شده است. هدف از اخذ جریمه، الزام همراه به شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی رایگان بعد از ورود به این کشور است.

ویزای ۱۸۹ استرالیا
ویزای ۱۸۹ استرالیا

شرایط دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا

متقاضیان دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا باید در بازه سنی ۱۸ تا ۴۵ سال قرار داشته باشند. همچنین قرار داشتن مهارت موردنظر در لیست مشاغل شماره یک (MLTSSL) ضرورت دارد. MLTSSL کوتاه شده عبارت Medium and Long Term Strategic Skill List است. مشاغلی در این لیست جای می گیرند که کشور استرالیا به صورت بلندمدت به آنها نیاز دارد. از شروط اصلی اخذ این ویزا، دریافت دعوت‌نامه اولیه از کشور استرالیا است.

لازمه دریافت دعوت نامه از کشور استرالیا و ارائه درخواست برای ویزای ۱۸۹ استرالیا، اثبات مهارت و توانایی شغلی است. سازمان های ارزیابی کننده، اثبات مهارت شخص در شغل موردنظر را برعهده دارد. هر یک از مشاغل موجود در لیست MLTSSL توسط یک سازمان تخصصی ارزیابی می شوند؛ به‌عنوان مثال سازمان Engineers Australia ارزیابی مهارت متقاضیان مشاغل مهندسی را برعهده دارد. این سازمان برای مشاغلی چون آرایشگری، نقاشی، نجاری و … متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای هنرمندان استرالیا

به همین منظور متقاضی باید مدارک تحصیلی و شغلی خود را برای سازمان درج شده در لیست ارسال کند. در صورت تأیید صلاحیت شغلی و مهارتی برای فرد گواهی یا تأییدیه صادر می شود. افراد بعد از دریافت تأییدیه ارزیابی شغلی، می توانند برای دعوتنامه درخواست دهند. اداره مهاجرت استرالیا در رابطه با این موضوع سیستمی تحت عنوان EOI را راه‌اندازی کرده است. هدف از راه اندازی این سیستم ارسال دعوت‌نامه الکترونیکی برای دارندگان بیشترین امتیاز است. به همین منظور لازم است که دارندگان تاییدیه، اطلاعات خود را در سامانه وارد کرده و منتظر دریافت دعوت‌نامه باشند.

 

نحوه دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا

تنها دارندگان دعوت‌نامه می توانند برای دریافت ویزای ۱۸۹ استرالیا اقدام کنند. دارندگان دعوت نامه باید حداکثر تا ۲ ماه درخواست خود را برای اخذ ویزا ثبت کنند. مدت زمان بررسی درخواست ویزای متقاضیان بین ۱۱ الی ۱۳ ماه متغیر است. امکان طولانی شدن زمان بررسی درخواست به دلایلی چون نقص مدارک و نیاز به اطلاعات بیشتر وجود دارد. البته در ۹۰ درصد موارد درخواست ها در کمتر از یک سال (۱۰ ماه) پاسخ داده می شوند. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ۱۸۹ عبارت است از:

 • سند ازدواج در صورت داشتن همراه
 • گذرنامه معتبر متقاضی و همراهان
 • مدارک هویتی اصل و ترجمه شده متقاضی و همراهان
 • مدرک تحصیلی اصل و ترجمه شده
 • مدارک مرتبط با سابقه کاری
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدارک آزمایشات پزشکی
 • مدارک مربوط به وضعیت سربازی

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی یکی از انواع ویزاهای کاری استرالیا تحت عنوان ویزای ۱۸۹ پرداختیم. ویزای ۱۸۹ استرالیا نوعی ویزای دائم محسوب می شود و فرد محدودیت زمانی برای سکونت در این کشور ندارد. علاوه بر اقامت دائم مزایای بیشتری برای این ویزا وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به تحصیل رایگان و کار تمام وقت متقاضی و همراهان اشاره کرد. به این موارد می توان برخورداری از بیمه درمانی رایگان و صدور گذرنامه استرالیایی برای فرزندان تازه متولد شده در استرالیا را نیز اضافه کرد. همچنین بعد از گذشت ۴ سال امکان دریافت شهروندی کشور استرالیا برای دارندگان این ویزا وجود دارد.

پیام بگذارید