ویزای گلوبال تلنت استرالیا

ویزای گلوبال تلنت استرالیا

دولت استرالیا با هدف جذب نخبگان در زمینه های مختلف از سراسر جهان ویزایی تحت عنوان ویزای گلوبال تلنت استرالیا را در نظر گرفته است. اما این ویزا در چه شرایطی به متقاضیان اختصاص پیدا می کند؟ مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای نخبگان استرالیا چیست؟ هزینه دریافت این ویزا چقدر است؟ شما می‌توانید پاسخ سؤالات مذکور و موارد بیشتر را در ادامه این مقاله تحت عنوان ویزای تلنت استرالیا (ویزای ۸۵۸ استرالیا) پیدا کنید. با گام به گام تا ویزا در این مقاله همراه باشید.

 

ویزای گلوبال تلنت استرالیا چیست؟

استرالیا مقصدی ایده آل و جذاب برای بسیاری از متقاضیان مهاجرت در سراسر جهان به شمار می رود. این موضوع به اقتصاد پایدار و روبه رشد و همچنین نرخ پایین بیکاری و تورم این کشور نسبت داده می شود. علاوه بر این تنوع شغلی و سطح مطلوب رفاه و درآمد نیز در انتخاب متقاضیان مؤثر است. اداره مهاجرت استرالیا بر حسب شرایط، انواع مختلفی از ویزای مهاجرتی را به متقاضیان اعطا می کند. ویزای گلوبال تلنت استرالیا (Global talent visa) یکی از جدیدترین انواع ویزاهای این کشور به شمار می رود.

دولت استرالیا در سال های اخیر تلاش خود را برای جذب نخبگان و استعدادهای درخشان از سایر کشورها افزایش داده است. یکی از برنامه های استرالیا در رابطه با این موضوع، آغاز به کار برنامه مستقل استعدادهای درخشان (GTI) یا گلوبال تلنت (GL) است. برنامه استعداد درخشان جهانی یا گلوبال تلنت زیر نظر افسران استعدادیاب (GTO) انجام می شود. این افراد در صورت مواجهه با پرونده افراد واجد شرایط، مقدمات جذب آنها را فراهم می کنند.

میزان ظرفیت ویزای تلنت استرالیا هر ساله دستخوش تغییراتی می شود. با توجه به تلاش های دولت استرالیا برای جذب حداکثری نخبگان، این تغییرات افزایشی است. آمارها نیز همین موضوع را نشان می دهد؛ به عنوان مثال ظرفیت پذیرش در سال ۲۰۱۹ حدود ۵ هزار نفر بوده است. اما ظرفیت در سال ۲۰۲۰ رقم ۱۵ هزار نفری را نشان می دهد.

ویزای گلوبال تلنت استرالیا
ویزای گلوبال تلنت استرالیا

مزایای ویزای استرالیا

یکی از دلایل توجه نخبگان از سراسر جهان به ویزای تلنت استرالیا، مزایای بسیار در نظر گرفته شده از سوی اداره مهاجرت این کشور است. اقامت دارندگان این ویزا دائمی است. متقاضی بعد از ۴ سال زندگی در استرالیا و داشتن شرایط لازم می توانند برای دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور اقدام کنند. محدودیت سنی برای این ویزا وجود نداشته و درخواست متقاضیان تا سن ۵۵ سالگی مورد بررسی قرار می‌گیرد. سایر مزایای این ویزا عبارتند از:

 • اعطای اقامت دائم به همراهان او از بدو ورود
 • تحصیل رایگان و کار تمام وقت برای همراهان
 • کار تمام وقت و تحصیل با تخفیف برای متقاضی
 • اسپانسر شدن در زمینه مهاجرت دوستان یا خویشاوندان
 • استفاده از خدمات بهداشتی درمانی رایگان برای متقاضی و همراهان
 • اقدام برای شهروندی استرالیا بعد از گذشت ۴ سال و در صورت برخورداری از شرایط لازم
این مطلب را هم بخوانید:
ویزای همراه استرالیا

 

شرایط ویزای نخبگان استرالیا

برنامه گلوبال تلنت استرالیا فقط به افراد فعال و برجسته در زمینه دانشگاهی و تحقیقاتی تعلق می گیرد. به ‌همین دلیل افراد برجسته در زمینه هنر، ورزش و … نمی توانند از ویزای تلنت استرالیا برای مهاجرت دائم بهره بگیرند. علاوه بر این برای دریافت ویزای تلنت فعالیت متقاضی باید تنها در ۱۰ گروه انجام شود. البته تحصیل یا تحقیق در این گروه ها به تنهایی کافی نیست و فرد باید دارای سوابق برجسته علمی در سطح بین المللی باشد.

به لحاظ تحصیلات، ارائه مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا ضرورت دارد. داشتن معدل ۸۰ درصد، شرط ارائه مدرک کارشناسی ارشد است. همچنین دانشجویان دکترا ۶ ماه قبل از فارغ التحصیلی نیز می توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. یکی دیگر از شرایط لازم برای دریافت ویزای نخبگان استرالیا، نشان دادن توانایی کسب درآمد ۱۵۳۶۰۰ دلار استرالیا در سال است. این موضوع از طریق قرارداد، فیش حقوقی یا قرارداد شغل آینده در استرالیا اثبات می شود. البته درصورتی‌ که بیش از ۳ سال از فارغ ‌التحصیلی متقاضی نگذشته باشد، ارائه این گواهی لزومی ندارد. این موضوع برای دانشجویان دکترا در ۶ ماه پایانی تحصیل صادق است.

ویزای گلوبال تلنت استرالیا
ویزای گلوبال تلنت استرالیا

مدارک مورد نیاز برای ویزای نخبگان استرالیا

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای استعداد درخشان استرالیا در عکس، مدارک هویتی، گذرنامه معتبر، گواهی سلامت و گواهی عدم سوءپیشینه خلاصه شده است. مدرک معتبر زبان، مدرک تحصیلی و گواهی نشان دهنده سابقه علمی برجسته نیز از جمله این موارد به شمار می روند. به طور کل قاعده خاصی در ارائه مدرک زبان برای این نوع ویزا وجود ندارد. اما داشتن مهارت درک مفاهیم و مکالمه الزامی است.

با توجه به اینکه اعطای ویزای global talent استرالیا بدون مصاحبه است، بعضی افراد آموزش زبان خود را به زمان سکونت در کشور استرالیا موکول می کنند. اما هزینه های فراگیری زبان انگلیسی در این کشور بسیار زیاد است. در نتیجه به متقاضیان توصیه می شود که قبل از سفر دانش خود را در این زمینه کامل کنند. در صورت داشتن همراه، ارائه مدارک نشان دهنده ارتباط با همراهان نیز الزامی است. در نهایت مدارک مذکور به انضمام فرم های پرشده ۱۲۲۱ و ۸۰ در صفحه اداره مهاجرت استرالیا بارگذاری می شود.

 

رشته های مورد نیاز ویزای تلنت استرالیا

نخبگان و استعدادهای درخشان در هر زمینه علمی یا تحقیقاتی نمی تواند برای دریافت ویزا ۸۵۸ استرالیا درخواست دهند. بلکه رشته تحصیلی و حوزه فعالیت متقاضی باید در بین ۱۰ شاخه زیر قرار داشته باشد:

 • سلامت (Health industries)
 • کشاورزی (Agri-food and AgTech)
 • دفاعی، تولیدات پیشرفته و فضا (Defence, advanced manufacturing and space)
 • اقتصاد دورانی (Circular economy)
 • تکنولوژی دیجیتال (DigiTech)
 • زیرساختی و توریسم (Infrastructure and tourism)
 • تکنولوژی مالی (Financial services and FinTech)
 • آموزش (Education)
 • انرژی (Energy)
 • منابع (Resources)

متقاضی بعد از ورود به استرالیا با ویزای نخبگان باید در زمینه مورد تقاضا مشغول به فعالیت شوند. این کار به صورت یافتن شغل مناسب یا راه‌اندازی یک کسب و کار صورت می گیرد. ارزیابی متقاضیانی که در سال گذشته موفق به دریافت ویزای نخبگان استرالیا شده اند، فراوانی این گروه ها را نشان می دهد. آمارها نشان می دهد که فعالیت ۲۸ درصد آنها مربوط به امنیت سایبری کوانتوم اطلاعاتی، علوم داده، فناوری پیشرفته دیجیتال است. رتبه های بعد به فناوری پزشکی و فناوری انرژی و معدن با سهم ۲۶ و ۲۰ درصدی اختصاص دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای بشردوستانه استرالیا
ویزای گلوبال تلنت استرالیا
ویزای گلوبال تلنت استرالیا

مراحل اخذ ویزای تلنت استرالیا

مراحل اخذ ویزای دولت استرالیا در ۳ مرحله ارائه معرف، دریافت کد و ارائه درخواست برای ویزا خلاصه شده است.

ارائه معرف

نامینیشن یا معرف به شخص یا سازمان دارای اعتبار در استرالیا گفته می شود. در واقع نامینیتور موظف است متقاضی را به عنوان یک فرد برجسته در سطح بین ‌المللی معرفی کند. معرف باید به لحاظ فعالیت در شاخه ای مشابه متقاضی اشتغال داشته باشد. همچنین وجود سوابق برجسته در سطح ملی نیز برای معرف الزامی است. از این رو متقاضیان باید پیش از هر اقدامی نسبت به اعتبار فرد یا سازمان معرف اطمینان حاصل کنند. داشتن شهروندی یا اقامت دائم استرالیا یا نیوزیلند برای فرد معرف ضرورت دارد. معرف ملزم به تکمیل فرم ۱۰۰۰ و اسکن و بارگذاری آن در سامانه اداره مهاجرت استرالیا است.

درخواست برای دریافت کد (Unique identifier)

متقاضی در مرحله دوم فرایند دریافت ویزای تلنت استرالیا باید درخواست اولیه (EOI) خود را برای اداره مهاجرت استرالیا بخش افسر استعدادیابی ارسال کند. ناقص بودن مدارک در این مرحله یا ارائه یا بیش ‌از اندازه اطلاعات موجب گمراهی افسر پرونده شده و احتمال رد شدن پرونده را افزایش می دهد. به همین دلیل باید به گردآوری و ارائه مدارک توجه جدی شود. رزومه (CV) و Cover letter از جمله مدارک مورد نیاز در تهیه درخواست اولیه هستند.

Cover letter متن کوتاه ۷۵۰-۳۰۰ کلمه ای است که مختصراً به معرفی متقاضی و دستاوردهای او می‌پردازد. مدارک هویتی از قبیل گذرنامه، کارت ملی و شناسنامه، مدارک تحصیلی و معرفی نامه نیز در این مرحله مورد نیاز هستند. اما اصلی ترین بخش مربوط به مدارک اثبات کنده سوابق برجسته علمی و تحقیقاتی متقاضی است. موارد مختلفی در زمره مدارک مربوط به سوابق علمی و تحقیقاتی جای می گیرند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهی ‌نامه های بین المللی
 • جوایز
 • مقالات بین المللی
 • تقدیرنامه
 • گواهی ثبت اختراع
 • کتاب چاپ شده
 • سخنرانی در المپیاد، اسکالرشیپ، فاند و سمینار
 • گواهی داوری در کنفرانس های بین‌المللی
 • مصاحبه های ثبت شده به عنوان نخبه
 • کسب مقام در المپیادها و مسابقات علمی بین ‌المللی
 • ممتاز بودن در دانشگاه
 • ارائه پروژه های صنعتی و تحقیقاتی

درخواست ویزای گلوبال تلنت استرالیا

در صورت تأیید مدارک توسط اداره مهاجرت استرالیا، کد مخصوصی از طریق ایمیل برای متقاضی ارسال می شود. دریافت این کد به منزله موافقت با درخواست مهاجرت نیست. بلکه فرد می تواند با این کد وارد سامانه اداره مهاجرت استرالیا شده و مدارک خود را برای درخواست ویزا بارگذاری کند. در صورت رد درخواست در این مرحله فرد می تواند مجدداً در صورت کسب دستاورد جدید برای دریافت کد اقدام کنند. ویزای نخبگان استرالیا از دو زیر کلاس ۱۲۴ و ۸۵۸ تشکیل شده است. این دو روش از لحاظ حضور متقاضی در داخل و خارج استرالیا با هم تفاوت دارند.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

ارائه درخواست برای ویزا ۱۲۴ از داخل و خارج استرالیا امکان پذیر است. اما متقاضی در زمان صدور باید حتماً خارج از استرالیا ساکن باشد. ویزا ۸۵۸ نیز مختص کسانی است که در زمان صدور ویزا در خاک استرالیا هستند. البته اداره مهاجرت استرالیا با هدف رفاه حال متقاضیان از سال ۲۰۲۰ تغییراتی در قوانین و مقررات ویزای نخبگان استرالیا ایجاد کرده است. دلیل این تغییرات لغو ویزای ۱۲۴ و پاسخگویی به درخواست متقاضیان از طریق ویزای ۸۵۸ است.

از مهم ترین تغییرات صورت گرفته می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محل اسکان؛ طبق تغییرات جدید، متقاضیان می توانند از داخل و خارج خاک استرالیا برای دریافت ویزای ۸۵۸ اقدام کند. در نتیجه تفاوتی بین ویزا ۱۲۴ و ۸۵۸ از این جهت وجود ندارد.
 • داشتن دیگر ویزاهای استرالیا؛ متقاضی می تواند با داشتن دیگر ویزاهای استرالیا برای درخواست ویزای گلوبال تلنت نیز درخواست دهد. این در حالی است که در گذشته پرونده متقاضیانی با چند ویزا، مورد پذیرش واقع نمی شد.
 • سلامت جسمانی؛ متقاضیان با شرایط خاص جسمانی در صورت ارائه گاهی معتبر پزشکی می توانند برای دریافت این ویزا اقدام کنند. این در حالی است که در گذشته ارائه گواهی سلامت برای اعطای این ویزا ضروری بوده است.
ویزای گلوبال تلنت استرالیا
ویزای گلوبال تلنت استرالیا

زمان ویزای نخبگان

مدت زمان بررسی پرونده برای تخصیص کد مخصوص یا اعطای ویزای talent استرالیا مشخص نبوده و به وضعیت پرونده و حجم درخواست ها بستگی دارد. البته در یک سال گذشته روند بررسی پرونده ها به دلیل همه گیری ویروس کووید ۱۹، کندتر از قبل شده است. بر اساس تجربه های قبلی، ارسال کد برای پذیرفته شدگان ۲ الی ۳ ماه به طول می انجامد. معمولاً در صورت عدم پذیرش نامه شفاف سازی برای متقاضیان ارسال می شود. بعضی افراد نیز هیچ ایمیلی دریافت نمی کنند. مدت زمان بررسی درخواست ویزای گلوبال تلنت نیز برحسب تجربه بین ۱ الی ۲ ماه متغیر است.

 

هزینه مورد نیاز ویزای گلوبال تلنت استرالیا

اداره مهاجرت استرالیا برای اعطای ویزای نخبگان از متقاضی اصلی مبلغی معادل ۴۱۱۰ دلار استرالیا اخذ می کند. در اغلب ویزاهای مهاجرتی این کشور امکان همراه داشتن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال (افراد وابسته) وجود دارد. ویزای نخبگان استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. البته در این ویزا قوانین ساده تر شده است. زیرا متقاضیان می‌توانند فرزندان بالای ۱۸ سال را نیز همراه خود داشته باشد.

هزینه اخذ شده برای صدور ویزای همراه برای افراد وابسته بالای ۱۸ سال و زیر ۱۸ سال به ترتیب معادل ۲۰۵۵ و ۱۰۳۰ دلار استرالیا است. داشتن مهارت بالای زبان انگلیسی برای همراهان بالای ۱۸ سال ضرورت دارد. در غیر این صورت علاوه بر هزینه ویزا، مبلغی معادل ۴۸۹۰ دلار استرالیا از همراهان اخذ می‌شود. هدف از این کار الزام فرد به شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی است.

پیام بگذارید