شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

مهاجرت به استرالیا به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است. این روش‌ها در ۷ گروه سرمایه گذاری، کاری، تحصیلی، تولد، ازدواج، پناهندگی و موارد خاص جای می‌گیرند. مهاجرت از طریق ویزای ورزشی یکی از زیرگروه‌های موارد خاص به شمار می‌رود. ورزشکاران آماتور یا حرفه‌ای، مربیان، هواداران، داوران، مسئولان ورزشی، مدیر برنامه ورزشکاران و مدرسان فعال در این زمینه می‌توانند از این روش مهاجرتی استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی ویزای ورزشی استرالیا و شناخت بهترین کشور برای مهاجرت ورزشکاران گام به گام تا ویزا را تا پایان همراهی کنید.

 

مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای ورزشی

استرالیا مقصد ایده آل بسیاری از گروه‌های مهاجر بشمار می‌رود؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به پزشکان، پرستاران، سرمایه ‌گذاران، ورزشکاران، هنرمندان و … اشاره کرد. اقتصاد پایدار و روبه‌رشد، نرخ پایین بیکاری، دستمزد بالا، رفاه مطلوب و بیمه بهداشتی و درمانی مناسب در محبوبیت این کشور بین مهاجران نقش داشته است. تنوع در برنامه‌های مهاجرتی و ارائه ویزاهای مختلف به متقاضیان نیز دلیل دیگری برای این موضوع است. مهاجرت به استرالیا در ۷ روش سرمایه گذاری، تحصیلی، کاری، پناهندگی، ازدواج، تولد و موارد خاص انجام می‌شود.
فعالان عرصه ورزش می‌توانند از طریق ویزای ورزشکاران استرالیا (یکی از زیر عنوان‌های ویزای موارد خاص) به این کشور مهاجرت کنند.

ورزشکاران، مربیان، داوران، مدیر برنامه ورزشکاران، مدرسان و حتی مسئولان ورزشی جزء گروه‌های مجاز برای مهاجرت از طریق کار ورزش به استرالیا هستند. البته همیشه مهاجرت ورزشی به استرالیا بهترین گزینه برای گروه‌های مذکور نیست. گاهی اوقات لازم است این افراد از طریق سایر ویزاها به استرالیا مهاجرت کنند. به همین دلیل مشاوره با یک وکیل مهاجرتی خبره و باتجربه از اهمیت بالایی برخوردار است.

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

انواع ویزای ورزشی استرالیا

فعالان عرصه ورزش برای مهاجرت به استرالیا روش‌های مختلفی را در پیش روی خود دارند. ویزای ورزشکاران استرالیا تحت عنوان ویزای ساب کلاس ۴۰۸ شناخته می‌شود. البته ورزشکاران و سایر گروه‌های مجاز می‌توانند از طریق ویزای استعداد درخشان (ساب کلاس ۱۲۴) و مهارت (ساب کلاس ۴۵۷) نیز به استرالیا مهاجرت کنند.

 

ویزای ساب کلاس ۴۰۸

در گذشته ویزای ورزشی استرالیا تحت عنوان ساب کلاس ۴۲۱ شناخته می‌شد. اما امروزه ویزای ورزشی ۴۰۸ جایگزین ۴۲۱ شده است. ویزای ورزشی گزینه‌ای مناسب برای ورزشکاران آماتور و حرفه‌ای، مربیان و داوران مسابقات بشمار می‌رود. با این ویزای موقت و کوتاه مدت، فرد می‌تواند حداکثر به مدت ۲ سال در استرالیا اقامت داشته باشد. البته مدت اقامت به هدف متقاضی بستگی دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به حضور در مسابقات ورزشی، کلاس‌های آموزشی یا سمینارهای برگزار شده توسط سازمان‌های ورزشی استرالیا اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
کار در استرالیا

مزایای ویزای ورزشی استرالیا شامل فراهم بودن زمینه برای همراهی سایر اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) و رفت و آمد تا زمان اعتبار ویزا است. البته متقاضی تنها در زمینه فعالیت ورزشی ثبت شده امکان فعالیت دارد و نمی‌تواند به کار دیگری بپردازد. در صورت قطع همکاری متقاضی با اسپانسر یا سازمان دعوت کننده، فرد باید ظرف ۲۸ روز خاک این کشور را ترک کند. متقاضی در صورت داشتن شرایط می‌تواند برای دریافت سایر ویزاهای استرالیا درخواست دهد.

 

ویزای ساب کلاس ۱۲۴

ویزای استعداد درخشان استرالیا تحت عنوان ساب کلاس ۱۲۴ شناخته می‌شود. در این روش ورزشکاران، مربیان و داوران سرشناس در سطح بین‌المللی می‌توانند به عنوان استعداد درخشان اجازه اقامت در استرالیا را پیدا کنند. لازمه این کار داشتن فعالیت ورزشی حرفه‌ای در حدفاصل ۲ سال پیش از درخواست ویزا است. همچنین اداره مهاجرت استرالیا باید بر اساس اسناد و مدارک ارائه شده به این باور برسد که حضور متقاضی در استرالیا به اعتلای جامعه ورزشی این کشور کمک می‌کند. همچنین داشتن اسپانسر معتبر در استرالیا و مدرک زبان مناسب (آیلتس ۵/۴ یا معادل آن در سایر آزمون‌ها) برای دریافت ویزای استعداد درخشان الزامی است. مزایای مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و با استفاده از ویزا ۱۲۴ عبارتند:

  • کار و زندگی دائم در استرالیا
  • تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های استرالیا
  • برخورداری از بیمه رایگان پزشکی
  • اقدام برای شهروندی استرالیا

 

ویزای ساب کلاس ۴۵۷

ویزای کار و مهارت استرالیا (ساب کلاس ۴۵۷) نیز فرصتی ۴ ساله را برای اقامت ورزشکاران، مربیان و داوران ورزشی فراهم می‌کند. در رابطه با این موضوع داشتن پیشنهاد رسمی کاری برای متقاضیان از سوی تیم‌ها یا باشگاه‌های ورزشی الزامی است. اگرچه مدت اعتبار این ویزا ۴ ساله است. اما اقامت موقت ویزا ۴۵۷ را می‌توان در خاک استرالیا به اقامت دائم تبدیل کرد. لازمه این کار ۲ سال کار تمام وقت در استرالیا است.

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

اقامت ورزشکاران در استرالیا

اقامت ورزشکاران و سایر فعالان عرصه ورزش در استرالیا به نوع ویزای آنها بستگی دارد. کمترین مدت اقامت برای متقاضیان ۳ ماهه است و با ویزای ورزشی استرالیا حاصل می‌شود. بر حسب نوع ویزا امکان اقامت دوساله و چهار ساله نیز برای متقاضیان وجود دارد. در شرایط خاص متقاضیان می‌توانند به اقامت دائم استرالیا دست پیدا کنند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به دارندگان ویزای استعداد درخشان اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای 188 استرالیا

 

رشته های ورزشی مناسب برای مهاجرت به استرالیا

ورزش یکی از برنامه‌های جدی و گسترده در استرالیا و در واقع جزء مهمی از فرهنگ ساکنان آن بشمار می‌رود. گواه این موضوع مسابقات و تورنمنت‌های مهم بین‌المللی است که هرساله در این کشور اجرا می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال تنیس آزاد استرالیا، اسب سواری جام ملبورن و مسابقات اتومبیل رانی فرمول یک از جمله این مسابقه‌ها بشمار می‌روند. علاوه بر این می‌توان به ورزشکاران مطرح استرالیایی در سطح جهان اشاره کرد.

پایتخت ورزشی استرالیا شهر ملبورن است و بسیاری از مسابقات و رخدادهای ورزشی در این شهر برگزار می‌شود. پرطرف‌دار ین ورزش‌های گروهی در این کشور شامل راگبی (۱۳ و ۱۵ نفره)، کریکت، بسکتبال و فوتبال استرالیایی است. شنا، تنیس، اسکواش و گلف نیز جزء ورزش‌های تک نفره پرطرف‌دار در استرالیا محسوب می‌شود. اگرچه جذب متقاضیان با ویزای ورزشی استرالیا در همه رشته‌های ورزشی امکان‌پذیر است. اما در زمینه‌های مذکور جذب ورزشکاران، مربیان و داوران حرفه‌ای برجسته با جدیت بیشتری دنبال می‌شود.

 

شرایط اخذ ویزای ورزشی استرالیا

ورزشکاران شناخته شده در سطح بین‌الملل، مدال‌آوران مسابقات معتبر ورزشی و مربیان و داوران حرفه‌ای در رشته‌های مختلف در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنند. شرایط ویزای ورزشکاران استرالیا برحسب نوع روش درخواستی متفاوت است. به طور کل اداره مهاجرت استرالیا برای ارزیابی متقاضیان مهاجرت دائم به استرالیا از سیستم امتیازدهی استفاده می‌کند. افرادی که بیشترین امتیاز را کسب کنند از شانس بالاتری برای دریافت ویزا برخوردار هستند. سن، مدرک تحصیلی، سابقه فعالیت، مدرک زبان و اسپانسر از جمله موارد تأثیرگذار در فرایند امتیازدهی بشمار می‌روند. امتیازدهی برای ویزاهای موقت از جمله ویزای ورزشی استرالیا کاربرد ندارد. مهم‌ترین شرط اعطای ویزای استرالیا به فعالان عرصه ورزشی داشتن دعوت‌نامه از سوی اسپانسر (مثل تیم‌ها یا سازمان‌های ورزشی در استرالیا) است. ارائه مدارک اثبات کننده فعالیت حرفه‌ای در سطح بین‌الملل نیز ضرورت دارد.

 

مهاجرت مربی ورزشی به استرالیا

مربی ورزشی فردی است که رهبری و آموزش مهارت به افراد یا تیم‌های ورزشی را برعهده دارد. هدف از این کار ارتقاء توانایی و استعداد ورزشکاران برای کسب بهترین نتیجه در مسابقات داخلی و خارجی است. متقاضیان برای مهاجرت به عنوان مربی ورزشی می‌توانند برحسب شرایط خود از ویزای ورزشی استرالیا، استعداد درخشان یا مهارت استفاده کنند. مربیان بعد از اخذ ویزا و ورود به خاک استرالیا می‌تواند در بخش‌های مختلف مشغول به فعالیت شوند. بازار کار مربی ورزشی در استرالیا شامل فعالیت در تیم‌های ورزشی (استانی و ملی)، باشگاه‌های ورزشی و حتی دانشگاه‌ها برای تدریس است. همچنین متقاضیان در صورت داشتن تمکن مالی می‌توانند برای راه اندازی باشگاه اختصاصی اقدام کند.

این مطلب را هم بخوانید:
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

البته نحوه فعالیت متقاضیان به نوع ویزای آنها (موقت یا دائم) بستگی دارد. دارندگان ویزای ورزشی موقت برای انجام کار در استرالیا محدودیت دارند. به عبارتی این افراد نمی‌توانند در هر کسب و کاری وارد شده و به فعالیت بپردازند. علاوه بر این محدودیت‌هایی برای سازمان یا تیم حمایت کننده (اسپانسر) نیز اعمال می‌شود. عدم رعایت تعهدات توسط متقاضی جریمه اسپانسر را به دنبال دارد. در مقابل دارندگان ویزای دائم هیچ‌گونه محدودیتی نداشته و می‌تواند برای هر کارفرما یا کسب و کاری فعالیت کنند.

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

درآمد مربی ورزشی در استرالیا

معمولاً فرصت‌های شغلی در زمینه مربیگری ورزشی محدود و رقابت بین متقاضیان برای تصاحب آنها شدید است. از این رو داشتن رزومه قوی، تجربه کاری بالا و مدرک تحصیلی مرتبط در تأیید متقاضیان بسیار مؤثر عمل می‌کند. طبق آمارهای به دست آمده در صورت مهاجرت مربیان ورزشی به استرالیا این افراد سالانه و به صورت میانگین ۴۴ هزار دلار درآمد دارند. البته این مبلغ برای همه مربیان ورزشی ثابت نیست. بلکه به نحوه فعالیت، تجربه، سطح توانایی و فعالیت تمام وقت یا پاره وقت آنها بستگی دارد؛ برای مثال درآمد مربی بدنسازی در استرالیا با یک مربی فوتبال یکسان نیست. به طور کل مربیان فعال در سطح حرفه‌ای و در زمینه رشته‌های ورزشی پرطرف‌دار و مطرح از قبیل فوتبال و والیبال درآمد بالایی خواهد داشت. بسیاری از افراد استرالیا را به‌عنوان بهترین کشور برای مهاجرت ورزشی می‌شناسند.

شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

سؤالات متداول درباره ویزای ورزشی استرالیا

متداول‌ترین سؤالات در زمینه ویزای ورزشی استرالیا عبارتند از:

چه افرادی می توانند برای مهاجرت از ویزای ورزشی استرالیا استفاده کنند؟

در صورت داشتن فعالیت آماتور یا حرفه‌ای در یکی از رشته‌های ورزشی می‌توان برای دریافت ویزای ورزشی اقدام کرد. در این بین مهاجرت قهرمانان ورزشی به استرالیا سریع‌تر انجام می‌شود. همچنین مهاجرت با مدرک مربیگری ورزشی، فعالیت در زمینه داوری یا مدیریت برنامه ورزشکاران امکان‌پذیر است. هواداران تیم‌های ورزشی نیز می‌توانند از این طریق وارد خاک استرالیا شوند. هدف از اعطای ویزا به این افراد شرکت در تورنمنت‌های مختلف، آموزش یا ادامه فعالیت عنوان می‌شود.

هزینه مهاجرت ورزشکاران استرالیا چقدر است؟

هزینه مهاجرت ورزشکاران به استرالیا برحسب ویزا انتخابی متفاوت است. اداره مهاجرت استرالیا برای اعطای ویزای ورزشی استرالیا به متقاضی اصلی، هزینه‌ای معادل ۲۸۵ دلار استرالیا اخذ می‌کند. در صورت تمایل متقاضی به اقدام از طریق ویزای استعداد درخشان هزینه‌های دریافتی برای متقاضی اصلی به ۳۸۱۰ دلار استرالیا افزایش می‌یابد. همراهان بالا و پایین ۱۸ سال نیز ملزم به پرداخت ۱۹۱۰ و ۹۹۵ دلار استرالیا هستند.

پیام بگذارید