ویزای والدین استرالیا

ویزای والدین استرالیا

 

متقاضیان مهاجرت به استرالیا برحسب شرایط می‌تواند از روش‌های مختلف برای اخذ اقامت این کشور استفاده کنند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری یا روابط خویشاوندی اشاره کرد. مهاجرت از طریق روابط خانوادگی و خویشاوندی، ویزاهای مختلفی را شامل می‌شود. ویزای والدین، فرزندان، فرزندخواندگی، آخرین بازمانده، ازدواج و نامزدی از جمله این موارد بشمار می‌روند. این مقاله به بررسی یکی از این موارد تحت عنوان «ویزای والدین استرالیا» اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این موضوع با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

مقدمه

استرالیا در نیمکره جنوبی واقع شده و از نظر مساحت ششمین کشور پهناور جهان است. این کشور جمعیتی بالغ بر ۲۵ میلیون نفر را در خود جای داده است که در مقایسه با مساحت بسیار کم ارزیابی می‌شود. در نتیجه میزان تراکم جمعیتی در این کشور چندان بالا نیست. طبق آمارهای به دست آمده، سرانه تراکم جمعیت در استرالیا برای هر کیلومتر مربع ۲/۶ نفر ارزیابی می‌شود. البته بعضی شهرهای استرالیا از تراکم بالاتری برخوردار هستند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به شهرهای کانبرا (پایتخت)، آدلاید و ملبورن اشاره کرد.

ویزای والدین استرالیا
ویزای والدین استرالیا

مزایای زندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا نقاط قوت بسیاری دارد. تنوع آب و هوایی و وجود اماکن مختلف تاریخی، تفریحی و چشم‌اندازهای طبیعی توجه بسیاری از مهاجران از سراسر جهان را به خود جلب کرده است. استرالیا جزء کشورهای ثروتمند جهان بشمار می‌رود. اقتصاد پایدار و روبه‌رشد، تنوع در مشاغل و درآمد مناسب موجب شده تا ساکنان این کشور از رفاه بالایی برخوردار باشند. نرخ پایین بیکاری و تورم نیز از دیگر شاخصه‌های مثبت اقتصاد استرالیا هستند.

مزایای زندگی در استرالیا را نمی‌توان به اقتصاد پایدار یا شرایط آب و هوایی مطلوب محدود کرد. بلکه از لحاظ آموزشی نیز این کشور جایگاه برجسته‌ای در بین کشورهای مهاجرپذیر دارد. بعضی دانشگاه‌های استرالیا در لیست صد دانشگاه برتر جهان دیده می‌شوند. دانشگاه ملی استرالیا، ملبورن، سیدنی، کوئینزلند، موناش و استرالیای غربی از جمله این موارد به شمار می‌روند. همین موضوع موجب جذب بسیاری از دانش‌آموزان و دانشجویان از سراسر جهان به استرالیا شده است. قرار گرفتن تمامی این مزایا در کنار هم استرالیا را به مقصدی جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است.

 

معایب زندگی در استرالیا

وجود مزایای فراوان نباید مانع از نادیده گرفتن معایب زندگی در استرالیا شود. مهم‌ترین نقطه ضعف زندگی در این کشور، بالا بودن هزینه‌های زندگی (مسکن، تحصیل، خوراک، انرژی و …) است. استرالیا در مقایسه با کشورهایی چون انگلیس، کانادا و ایالات متحده بیشترین هزینه تحصیل را به خود اختصاص داده است. هزینه‌های زندگی در همه نقاط یکسان نیست و افراد در صورت زندگی در شهرهای کم جمعیت می‌توانند هزینه‌های خود را کاهش دهند. دیگر معایب زندگی در استرالیا در فاصله زیاد بین شهرها و حضور حیوانات وحشی در سطح شهر خلاصه می‌شود. نازک بودن لایه اوزون نیز مشکل دیگری است که خطر بروز مشکلات پوستی را افزایش می‌دهد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای کارآفرینی استرالیا
ویزای والدین استرالیا
ویزای والدین استرالیا

روش های مهاجرت استرالیا

مهاجرت به استرالیا با روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که از جمله آنها می‌توان به تحصیل، کار، سرمایه ‌گذاری، کارآفرینی و روابط خویشاوندی اشاره کرد. موارد مختلفی در زیر عنوان استفاده از روابط خانوادگی و خویشاوندی برای مهاجرت استرالیا جای می‌گیرند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان ویزای ازدواج، فرزندان، نامزدی و ویزای والدین استرالیا را نام برد.

 

ویزای والدین استرالیا

والدین در صورت داشتن فرزندی با اقامت دائمی یا شهروندی استرالیا می‌توانند برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنند. البته این شرط تنها برای فرزندان بالای ۱۸ سال صادق است. مهاجرت این افراد از طریق اخذ ویزای والدین استرالیا انجام می‌شود. انواع مختلفی از این ویزا در دسترس متقاضیان قرار دارد. تفاوت انواع ویزای والدین به شرایط متقاضی، مدت زمان اعتبار، زمان بررسی پرونده و هزینه آنها بازمی گردد. متداول‌ترین انواع ویزای والدین استرالیا عبارتند از:

  • ویزای دائم و رایگان (ساب کلاس ۱۰۳)
  • ویزا دائم و نیازمند پرداخت هزینه (ساب کلاس ۱۴۳)
  • ویزا موقت و نیازمند پرداخت هزینه (ساب کلاس ۱۷۳)
  • ویزا آخرین بازمانده (ساب کلاس ۱۱۵)
  • ویزا ساب کلاس ۸۰۴
  • ویزا والدین سالخورده (ساب کلاس ۸۶۴)
ویزای والدین استرالیا
ویزای والدین استرالیا

ویزا ساب کلاس ۱۰۳

ویزا ساب کلاس ۱۰۳ یکی از کم‌هزینه‌ترین نوع ویزای والدین استرالیا به شمار می‌رود. این ویزا از لحاظ مدت اعتبار، امکان اقامت دائم را برای متقاضیان فراهم می‌کند. در نتیجه فرد از فرصت کار تمام وقت و خدمات بهداشتی درمانی رایگان برخوردار می‌شود. همچنین متقاضی می‌تواند برای سایر بستگان که قصد مهاجرت به این کشور را دارند اسپانسر شود. اگرچه برای اعطای ویزا ۱۰۳، مبلغ کمی از متقاضیان در زمان ارائه درخواست دریافت می‌شود. اما به دلیل طولانی بودن روند رسیدگی به پرونده، چندان مورد توجه متقاضیان قرار ندارد. گاهی فرایند رسیدگی ممکن است تا ۲۰ سال به طول بیانجامد. داشتن حداقل یک فرزند با اقامت دائمی شهروند استرالیا برای دریافت ویزا ۱۰۳ ضرورت دارد.

علاوه بر این فرزند باید برای حمایت و پرداخت هزینه‌های زندگی والدین خود متعهد شوند. همچنین داشتن شرایط آزمون تراز خانواده برای دریافت این ویزا الزامی است. یکی از شرایط این آزمون به مقیم استرالیا بودن حداقل نیمی از فرزندان متقاضی اختصاص داده می‌شود. برابر یا بیشتر بودن تعداد فرزندان مقیم استرالیا از سایر فرزندان مقیم در کشورهای دیگر نیز مدنظر قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که والدین برای درخواست ویزای ۱۰۳ باید خارج از استرالیا ساکن باشند. در صورت حضور در خاک استرالیا نوع ویزای موقت باید اجازه چنین درخواستی را به آنها بدهد.

 

ویزا ساب کلاس ۱۴۳

ویزای ساب کلاس ۱۴۳ از نظر مدت اعتبار مشابه ویزا ۱۰۱ است. دارنده این ویزا می‌تواند به صورت دائم و نامحدود در استرالیا اقامت داشته باشد. تمامی مزایای ویزای دائم استرالیا برای ویزای والدین استرالیا ساب کلاس ۱۴۳ نیز وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به کار تمام وقت، خدمات بهداشتی درمانی رایگان و اسپانسر شدن برای سایر بستگان اشاره کرد. همچنین والدین در صورت داشتن شرایط بعد از چند سال می‌توانند اقامت دائم خود را به شهروندی استرالیا تبدیل کنند. تفاوت ویزا ۱۴۳ و ویزا ۱۰۱ به میزان هزینه‌های پرداختی و زمان بررسی پرونده بازمی گردد. در این روش به نسبت هزینه بیشتری از متقاضیان اخذ می‌شود. در مقابل پرونده با سرعت بیشتری مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای همراه استرالیا

به طور معمول مدت زمان بررسی پرونده ۱۸ ماه است. اما امکان طولانی شدن آن تا ۴۹ الی ۵۵ ماه نیز وجود دارد. برای اخذ ویزا ۱۴۳ اقامت دائم یا شهروندی حداقل یکی از فرزندان الزامی است. همچنین فرزند باید برای اسپانسری و حمایت از والدین خود تعهد دهد. امکان درخواست برای دریافت این ویزا از خارج و داخل استرالیا فراهم است. البته در صورت حضور والدین در خاک این کشور، ویزای موقت فرد نباید برای این اقدام محدودیت داشته باشد. معمولاً والدین بالای ۶۵ سال از این لحاظ مشکلی ندارند. زیرا به آنها ویزای بریجینگ اعطا می‌شود. در نتیجه متقاضیان می‌توانند تا زمان مشخص شدن نتیجه پرونده در استرالیا ساکن شوند.

 

ویزا ساب کلاس ۱۷۳

اداره مهاجرت استرالیا ویزای ساب کلاس ۱۷۳ را به صورت موقت صادر می‌کند. در واقع دارندگان این ویزا می‌توانند به صورت دوساله در استرالیا اقامت داشته باشند. البته هیچ گونه جای نگرانی وجود ندارد. زیرا متقاضیان در طول این مدت یا بعد از اتمام زمان مقرر، می‌توانند برای ویزای دائم (ساب کلاس ۱۷۳) درخواست خود را ثبت کنند. مدت زمان بررسی پرونده و اعطای ویزا در این روش ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. برای درخواست ویزا ۱۷۳ اقامت دائم یا شهروندی حداقل یکی از فرزندان الزامی است. همچنین والدین باید از لحاظ آزمون تراز خانواده حائز شرایط باشند. امکان درخواست ویزا ۱۷۳ از داخل و خارج از خاک استرالیا وجود دارد. البته متقاضی برای ارائه درخواست از داخل خاک استرالیا باید از لحاظ نوع ویزای موقت، مجاز باشد. معمولاً والدینی با بیش از ۶۵ سال سن از این جهت مشکلی ندارند. زیرا ویزا بریجینگ برای والدین صادر شده و آنها مجاز به زندگی در استرالیا تا زمان تعیین تکلیف پرونده هستند.

ویزای والدین استرالیا
ویزای والدین استرالیا

ویزا ساب کلاس ۱۱۵

والدین در شرایط خاص می‌توانند از طریق ویزای ۱۱۵ (آخرین بازمانده) اقامت دائم استرالیا را به دست آورند. برای دریافت ویزای والدین استرالیا ساب کلاس ۱۱۵، اقامت دائم تمامی اقوام درجه یک و همسر در استرالیا الزامی است. همچنین افراد مذکور باید به شکل قانونی اقامت این کشور را داشته باشند. در غیر این صورت درخواست متقاضی ریجکت خواهد شد.

 

ویزا ساب کلاس ۸۰۴

شرایط ارائه شده برای ویزا ۸۰۴ مشابه ویزای ساب کلاس ۱۰۳ است. تنها تفاوت موجود بین این دو روش رسیدن متقاضی به سن بازنشستگی است. در واقع ویزا ساب کلاس ۸۰۴، به والدینی در سنین بازنشستگی (۶۵ الی ۵/۶۷ سالگی) تعلق می‌گیرد. البته به دلیل درخواست‌های فراوان ممکن است بررسی پرونده چندین سال به طول بیانجامد. والدین در صورت دریافت ویزا ۸۰۴ می‌توانند اقامت دائم استرالیا را به دست آورده و از مزایای آن بهره‌مند شوند. کار تمام وقت، بیمه درمانی رایگان، اسپانسر شدن برای سایر بستگان و درخواست برای شهروندی استرالیا از مزایای ویزای والدین استرالیا ساب کلاس ۸۰۴ است.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

 

ویزا ساب کلاس ۸۶۴

گذراندن سن بازنشستگی برای دریافت ویزا ۸۶۴ به عنوان یکی از انواع ویزای والدین استرالیا الزامی است. همچنین والدین سالخورده باید برای ثبت درخواست خود، ساکن استرالیا باشند. وضعیت اقامت در این ویزا دائم است و دارنده می‌توانند از مزایایی چون کار تمام وقت و خدمات بهداشتی درمانی رایگان برخوردار شود. همچنین مدت زمان بررسی پرونده در این شرایط کوتاه‌تر از ویزای سطح ۱۰۳ و ۸۰۴ است. به همین دلیل گزینه‌ای مناسب برای متقاضیانی است که فرصت کافی برای سپری شدن روند بررسی پرونده را ندارند.

 

هزینه ویزای والدین استرالیا

هزینه پرداختی برای ویزای والدین استرالیا به نوع ویزا بستگی دارد. ویزا ۱۰۳ نوعی ویزای رایگان به شمار می‌رود. به همین دلیل برای اعطای آن هزینه چندانی از متقاضیان اخذ نمی‌شود. هر یک از متقاضیان برای اخذ ویزای ۱۴۳ موظف به پرداخت ۴۳۶۰۰ دلار استرالیا هستند. علاوه بر این متقاضی اصلی باید مبلغ ۳۸۵۵ دلار استرالیا را به عنوان هزینه اپلیکیشن پرداخت کند. اداره مهاجرت استرالیا برای صدور ویزای ۱۷۳ هزینه‌ای معادل ۲۱۵۰۰ دلار استرالیا از متقاضیان دریافت می‌کند. هزینه اپلیکیشن نیز در این موارد ۳۶۰۰ دلار استرالیا تعیین شده است. برای ویزا ساب کلاس ۸۶۴ نیز هزینه بیشتری از متقاضی اخذ می‌شود. این هزینه معادل ۴۷۷۵۵ دلار استرالیا است. مبلغ مذکور در دو مرحله (هنگام تشکیل پرونده و قبل از صدور ویزا) از متقاضی دریافت می‌شود.

ویزای والدین استرالیا
ویزای والدین استرالیا

مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای والدین استرالیا

ارائه مدارک هویتی، گذرنامه معتبر، گواهی سلامت، گواهی عدم سوء پیشینه برای دریافت ویزای والدین استرالیا الزامی است. همچنین دریافت ویزای والدین در اکثر موارد به ارائه ضمانت نامه بانکی نیاز دارد. معمولاً میزان حسابی که به عنوان ضمانت ۱۰ ساله نزد دولت استرالیا سپرده می‌شود، معادل ۱۴۰۰۰ دلار استرالیا است. اداره خدمات انسانی میزان دقیق این مبلغ را مشخص کرده و گواهی یا نامه آن را به متقاضی ارسال می‌کند. در ادامه این گواهی باید توسط اسپانسر (یکی از فرزندان) به سازمان PHS ارائه شود. دارندگان ویزای والدین استرالیا می‌توانند برای اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه بگیرند. امکان گرفتن ویزای همراه برای همسر، فرزندان متقاضی یا همسر و خویشاوندان وابسته وجود دارد. در این شرایط باید برای همراهان نیز هزینه و مدارک جداگانه ارائه شود.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی یکی از انواع ویزای استرالیا تحت عنوان ویزای والدین پرداخت. انواع مختلفی از ویزای والدین استرالیا در دسترس متقاضیان قرار دارد. این ویزاها از لحاظ مدت اقامت در دو گروه موقت و دائم جای می‌گیرند. متقاضیان پرداخت هزینه کمتر می‌توانند از ویزای ساب کلاس ۱۰۳ برای مهاجرت دائم والدین خود بهره بگیرند. البته در این موارد مدت زمان بررسی پرونده بسیار طولانی و زمان‌بر است. به همین دلیل در بین انواع ویزای والدین، ساب کلاس ۱۴۳، ۱۷۳ و ۱۱۵ بیشتر مورد توجه متقاضیان قرار دارد.

پیام بگذارید