ویزای همراه استرالیا

ویزای همراه استرالیا

متقاضیان مهاجرت به استرالیا برای رسیدن به مقصد روش‌های مختلفی را پیش روی خود دارند. مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و … ازجمله این روش‌ها بشمار می‌روند. یکی از مزایای ویزای استرالیا، فراهم بودن شرایط برای مهاجرت اعضای خانواده به همراه متقاضی است. البته در رابطه با این موضوع سؤالات و ابهامات زیادی وجود دارد؛ مثلاً هزینه ویزای همراه استرالیا چقدر است؟ تحت چه شرایطی می‌توان برای دریافت ویزای همراه اقدام کرد؟ درخواست صدور این ویزا به چه مدارکی نیاز دارد؟ این مقاله به بررسی فرایند صدور این نوع ویزا توسط اداره مهاجرت استرالیا اختصاص داده شده است. در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

ویزای همراه استرالیا

مهاجرت به استرالیا به دلایل مختلف مورد توجه بسیاری از متقاضیان در سراسر جهان قرار دارد. سطح بالای کیفیت زندگی، سیستم مطلوب آموزشی و خدمات بهداشتی و درمانی مناسب از جمله دلایل محبوبیت این کشور بین مهاجران است. درآمد مناسب، نرخ پایین بیکاری و تورم و آب ‌و هوای مطلوب نیز از جمله این موارد به شمار می‌روند. به موارد مذکور می‌توان دانشگاه‌های برجسته در سطح جهانی و تنوع فوق‌العاده رشته‌های تحصیلی را نیز اضافه کرد. یکی دیگر از مزایای مهاجرت به استرالیا، قوانین وضع شده در رابطه با همراه داشتن اعضای خانواده طی اقامت در این کشور است. در واقع اداره مهاجرت استرالیا شرایطی را فراهم ساخته تا اعضای خانواده بتوانند در کنار متقاضی به این کشور سفر کنند. این فرایند نیازمند اخذ ویزای همراه استرالیا برای اعضای خانواده (والدین یا همسر و فرزندان) است. متقاضیان در صورت مهاجرت کاری، سرمایه گذاری و تحصیلی به استرالیا می‌توانند از این شرایط بهره‌مند شوند.

 

مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای همراه استرالیا

بسیاری از افراد در سراسر جهان به واسطه دانشگاه‌های برتر در رنکینگ جهانی، استرالیا را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند. تحصیل در کشور استرالیا در مقاطع مختلف (ابتدایی، دبیرستان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) امکان‌پذیر است. حضور در مدارس و دانشگاه‌های این کشور جز در موارد خاص رایگان نبوده و نیازمند پرداخت هزینه بالایی است. در واقع استرالیا جزء گران‌قیمت‌ترین کشورها از نظر هزینه زندگی قرار دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای اسکیل ورکر استرالیا

عوامل مختلفی روی هزینه تحصیل در این کشور تأثیر می‌گذارند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به نوع مدرسه یا دانشگاه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، شهر محل زندگی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. البته دانشجویان می‌توانند در مدت تحصیل به کار نیمه وقت پرداخته و بخشی از هزینه‌های زندگی خود را پوشش دهند. مدت زمان کار در روزهای تعطیلی یا مقاطع بالاتر (دکتری) افزایش می‌یابد. ناگفته نماند که متقاضیان پیش از اقدام به اخذ ویزای تحصیلی باید موفق به دریافت گواهی پذیرش از مدارس و دانشگاه‌های این کشور شوند.

دانش‌آموزان می‌توانند در طول مدت تحصیل از حضور والدین در کنار خود بهره‌مند شوند. علاوه بر این امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال دانشجویان نیز وجود دارد. ویزای همراه استرالیا معمولاً برای همسر افراد مشغول به تحصیل صادر می‌شود. در صورت نداشتن مدرک رسمی ازدواج باید مدارکی دال بر زندگی و متقاضی به مدت ۱۲ ماه به اداره مهاجرت ارائه شود. این ویزا همچنین به فرزندان زیر ۱۸ سال (در صورت عدم ازدواج یا نامزدی) تعلق می‌گیرد. البته این شرط تنها برای کسانی صادق است که طول مدت تحصیل بیش از ۱۲ ماه به طول بینجامد.

شرایط زندگی همراهان در کشور استرالیا تا حد زیادی به مقطع تحصیلی متقاضی بستگی دارد؛ به‌عنوان مثال همراه در صورت تحصیل متقاضی در مقطع کارشناسی می‌تواند به صورت پاره وقت مشغول به کار شود. این در حالی ا‌ست که امکان کار تمام وقت برای همراهان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا فراهم شده است.

ویزای همراه استرالیا
ویزای همراه استرالیا

مهاجرت سرمایه گذاری و اخذ ویزای همراه استرالیا

سرمایه گذاری یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به استرالیا است. زیرا در این روش سخت‌گیری چندانی در رابطه با مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد و متقاضیان می‌توانند با خیال آسوده‌تری اقدام به درخواست ویزا کنند. انواع مختلفی از این نوع ویزا (برحسب میزان سرمایه در گردش) به متقاضیان تعلق می‌گیرد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به کارآفرینی و سرمایه گذاری معمولی، ویژه یا عمده اشاره کرد. ویزای ۱۸۸ مختص کسانی است که از کارآفرینی یا سرمایه گذاری معمولی یا ویژه برای مهاجرت استفاده می‌کنند. مدت اقامت در هر یک از این موارد ۴ سال و ۳ ماه تعیین شده است. یکی از مزایای اخذ ویزای ۱۸۸، این است که همسر، فرزندان و سایر افراد دارای وابستگی کامل می‌توانند به همراه متقاضی وارد استرالیا شوند. تحصیل برای این افراد غیر رایگان و کار به صورت نیمه وقت است. البته امکان ویزای موقت سرمایه گذاری به ویزای ۸۸۸ (دائم) وجود دارد. همچنین افراد دارای گردش مالی بالای ۵/۱ میلیون دلار می‌توانند به صورت مستقیم برای ویزای دائم (۱۳۲) اقدام کنند. در این شرایط همراهان از کار تمام ‌وقت، تحصیل و بیمه بهداشتی درمانی رایگان بهره‌مند می‌شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
کار در استرالیا

 

مهاجرت کاری و اخذ ویزای همراه استرالیا

دولت استرالیا هر ساله لیستی از مشاغل دارای کمبود نیروی کار را توسط اداره مهاجرت این کشور منتشر می‌کند. مشاغل مورد نیاز این کشور در قالب سه لیست کوتاه مدت، بلند مدت و بلند مدت شهرهای کم جمعیت ارائه می‌شوند. متقاضیان می‌توانند شغل موردنظر خود را از بین لیست‌های سه‌گانه انتخاب و برای اخذ ویزا اقدام کنند. در نتیجه انواع مختلفی از ویزاهای کاری در دسترس متقاضیان قرار دارد. بعضی از ویزاهای ارائه شده در این روش موقت و بعضی دیگر دائم هستند. ارزیابی صلاحیت متقاضیان برای اعطای ویزای کاری با استفاده از سیستم امتیاز بندی انجام می‌شود. حداقل امتیاز تعیین شده برای اعطای ویزای کاری ۶۵ است. پارامترهایی چون سن، تحصیلات، سابقه کاری، مدرک زبان و … برای امتیازدهی مورد استفاده قرار می‌گیرند. فرد در صورت موفقیت در اخذ ویزا می‌تواند برای همسر و فرزندان خود نیز درخواست ویزای همراه دهد. همراهان می‌توانند بر حسب نوع اقامت متقاضی به تحصیل و کار بپردازند. تحصیل و خدمات بهداشتی درمانی برای همراهان دارندگان اقامت دائم، رایگان است. همچنین این افراد می‌توانند به کار تمام وقت در کشور استرالیا بپردازند.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای همراه استرالیا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به استرالیا بر حسب روش مورد استفاده (تحصیل، کار و سرمایه گذاری) متفاوت است. در صورت تمایل متقاضی به همراه داشتن والدین یا همسر و فرزندان در سفر، ارائه مدارک بیشتر ضرورت پیدا می‌کند. ابتدا فرد موظف به تکمیل فرم درخواست ۹۱۹ است. در ادامه فرم مربوطه به همراه مدارک موردنظر به اداره مهاجرت استرالیا تحویل داده می‌شود. مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه استرالیا عبارتند از:

  • گواهی مبتنی بر اثبات رابطه همراه با متقاضی (گواهی تولد، سند ازدواج و …)
  • گواهی اشتغال به تحصیل برای افراد زیر ۱۸ سال
  • گواهی سلامت برای متقاضیان
  • مدارک شناسایی و هویتی
  • گواهی عدم سوء سابقه
  • گذرنامه معتبر
  • عکس
این مطلب را هم بخوانید:
ویزای ۱۸۹ استرالیا

 

هزینه مورد نیاز برای ویزای همراه استرالیا

صرف نظر از روش انتخابی برای مهاجرت به استرالیا، ارائه گواهی تمکن مالی توسط متقاضیان ضرورت دارد. این گواهی نشان دهنده توانایی فرد برای پرداخت هزینه‌های زندگی در کشور استرالیا طی مدت زمان مشخص است. در صورت تمایل متقاضی به اخذ ویزای همراه برای همسر یا فرزندان، گواهی تمکن مالی باید به لحاظ مبلغ متناسب با درخواست باشد. در واقع متقاضی باید پرداخت هزینه‌های زندگی همراهان طی زندگی در استرالیا را برعهده گیرد. هزینه دریافتی برای ویزای همراه استرالیا به نوع ویزای متقاضی بستگی دارد. اما به طور کل هزینه پرداختی برای ویزای همسر، فرزندان یا والدین نصف هزینه متقاضی اصلی است. البته نرخ هزینه‌ها ثابت نبوده و هرساله دستخوش تغییر می‌شود. جزئیات بیشتر هزینه‌های دریافتی بر اساس نرخ ارائه شده در سال ۲۰۲۰ به شرح زیر است:

نوع ویزا هزینه دریافتی برای متقاضی اصلی
(بر حسب دلار استرالیا)
هزینه دریافتی برای افراد بالای ۱۸ سال
(بر حسب دلار استرالیا)
هزینه دریافتی برای افراد زیر ۱۸ سال
(بر حسب دلار استرالیا)
ویزای کاری ۴۰۴۵ ۲۰۲۰ ۱۰۱۵
ویزای دانشجویی ۶۲۰ ۴۶۰ ۱۵۰
ویزای سرمایه گذاری ۵۳۷۵ ۲۶۸۵ ۱۳۴۵

 

ویزای همراه استرالیا
ویزای همراه استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به یکی از ابهامات متقاضیان مهاجرت تحت عنوان «نحوه دریافت ویزای همراه استرالیا» پرداختیم. در بعضی شرایط امکان اخذ ویزای همراه برای والدین یا همسر و فرزندان مهاجران به استرالیا فراهم شده است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به مهاجرت کاری، سرمایه گذاری یا تحصیلی به این کشور اشاره کرد. وضعیت برخورداری همراهان از امکانات مختلف کشور استرالیا به نوع ویزای متقاضی و نحوه اقامت آنان بستگی دارد. در صورت اقامت دائم، همراهان از تحصیل و بیمه درمانی رایگان برخوردار می‌شوند. همچنین این افراد می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیت به کار تمام وقت در این کشور بپردازند.

پیام بگذارید