ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

راهنمای دریافت ویزای تحصیلی کانادا

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا از طریق دریافت ویزای تحصیلی است. کانادا داری سیستم آموزشی قوی و دانشگاه‌های با سطح علمی بالا است. به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی از افراد با دریافت ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت می‌کنند. کانادا یک کشور مهاجر پذیر است و شرایط مناسبی را برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. داشتن شهریه پایین از شرایط مناسب مهاجرت تحصیلی به کانادا است. از دیگر ویژگی‌های مثبت دریافت ویزای تحصیلی کانادا، دریافت اقامت دائم کانادا پس از اتمام تحصیل است. دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا می‌توانند همزمان با تحصیل به صورت نیمه وقت، برای تامین بخش از هزینه‌های زندگی کار کنند. داشتن رزومه تحصیلی بالا و اثبات تمکن مالی مسیر دریافت ویزای تحصیلی کانادا را آسان می‌کند.

با توجه به این که ممکن است افراد زیادی در زمینه دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیاز به راهنمایی داشته باشند، بر آن شدیم تا در این مقاله به برخی از سوالات رایج در این باره پاسخ دهیم. اگر شما هم به دنبال پاسخی برای پرسش‌های زیر هستید در ادامه با ما همراه باشید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

روش‌های اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چیست؟

هزینه ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

مراحل تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا چیست؟

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا چگونه است؟

شرایط ویزای تحصیلی کودکان چیست؟

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

یکی از شرایط دریافت ویزای تحصیلی، داشتن تمکن مالی است. متقاضی باید ثابت کند که علاوه بر شهریه دانشگاه، توانایی مالی لازم برای تامین هزینه‌های زندگی در کانادا مانند تامین هزینه‌های خوراک، پوشاک و اسکان را دارد. نداشتن کپ تحصیلی، از دیگر شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. همچنین نداشتن فاصله زمانی نامعقول بین مقاطع تحصیلی در متقاعد کردن افسر اداره مهاجرت تاثیر بسیاری دارد. کپ تحصیلی به فاصله زمانی بین مقاطع تحصیلی گفته می‌شود. هر چه قدر کپ تحصیلی بیشتر باشد، شانس دریافت ویزای تحصیلی هم کاهش پیدا می‌یابد. داشتن مسافرت‌های زیاد به کشورهای عضو شینگن، می‌تواند در متقاعد کردن افسر اداره مهاجرت برای بازگشت به کشور مبداء کمک کننده باشد؛ زیرا متاسفانه بسیاری از افراد با دریافت ویزای تحصیلی و بعد از ورود به خاک کانادا، درخواست پناهندگی می‌دهند. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، محدوده سنی وجود ندارد. ولی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، سن تاثیر گذار است. زیاد بودن سن متقاضی، می‌تواند باعث ریجکت شدن ویزای تحصیلی شود.

 

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا، مدارک مورد نیاز باید با دقت فراوان تهیه شوند؛ زیرا نقص در هر کدام از مدارک ارائه شده ممکن است باعث ریجکتی ویزای متقاضی شود.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای کار کانادا

• پاسپورت با ترجمه اصلی

• شناسنامه با ترجمه اصلی

• آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه

• ریز نمرات دوران تحصیل

• مدرک نمره تحصیلی (نمره زبان باید مطابق با دستورالعمل دانشگاه قبول شده باشد)

• ارائه تمکن مالی

• دو قطعه عکس پاسپورتی

• بیمه مسافرتی

• فیش واریز شهریه دانشگاهی برای اثبات پذیرش از دانشگاه‌های کانادا

• گواهی نامه عدم سوء سابقه

علاوه بر موارد گفته شده، ارائه استادی پلن حرفه ای یکی از مهمترین مدارک متقاعد کننده آفسیر اداره مهاجرت است. مواردی که برای نوشتن استادی پلن باید رعایت شود عبارتند از:

  • به طور کامل درباره دلیل انتخاب رشته تحصیلی توضیح داده شود.
  • توضیحات کافی درباره دلیل انتخاب کانادا برای ادامه تحصیل داده شود.

متقاضی در این استادی پلن، باید درباره دلیل اینکه چرا در کشور مبداء ادامه تحصیل نداده است، توضیحات کافی بدهد. توضیح درباره اهداف انتخاب رشته و تحصیل در کانادا یکی دیگر از مواردی است که باید در استادی پلن به آن اشاره شود. به طور کلی متقاضی باید درباره اهداف خود در آینده توضیحات قانع کننده ای ارائه دهد.

آفسیر اداره مهاجرت باید قانع شود که متقاضی بعد از اتمام تحصیل به کشور مبداء برمی‌گردد. به همین دلیل بهتر است در این استادی پلن درباره وابستگی‌های عاطفی که در کشور مبداء وجود دارد، توضیحات کافی داده شود. متقاضی می‌تواند در این بند به حضور والدین، همسر و یا فرزندان در کشور مبداء اشاره کند. همچنین می‌تواند به داشتن موقعیت کاری مناسب بعد از تحصیل در کشور خودش اشاره کند. اشاره به سوابق تحصیلی از جمله نکات تاثیر گذار قابل ذکر در استادی پلن است. طولانی بودن این نامه می‌تواند خسته کننده باشد؛ بنابراین بهتر است حداقل در یک صفحه به همه موارد اشاره مفید شود.

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

همانگونه که گفته شد اثبات تمکن مالی جزء مدارک اصلی دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. فرد متقاضی برای اثبات تمکن مالی باید یک گواهی معتبر از طرف بانک‌های کانادا داشته باشد. همچنین ارائه گردش حساب در ۴ ماه اخیر، اثبات دریافت بورسیه، گواهی پرداخت شهریه از طرف دانشگاه‌های کانادا، گواهی دریافت وام دانشجویی از طرف بانک کانادایی و… از دیگر روش‌های اثبات تمکن مالی است. برای دریافت تمکن مالی باید حداقل سرمایه پرداخت شود. میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا به مدت اقامت متقاضی در کانادا بستگی دارد.

میزان مبلغ مورد نیاز برای یک ماه (دلار کانادا) میزان مبلغ مورد نیاز برای یک سال (دلار کانادا) متقاضی تحصیل در کانادا
$۸۳۳ $۱۰۰۰۰ دانش آموز
$۳۳۳ $۴۰۰۰ اولین عضو خانواداه
$۲۵۵ $۳۰۰۰ به ازای هر عضو اضافه

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

دریافت مدرک زبان و نمره زبان مورد قبول در ایران دارای سختی های زیادی است. خوشبختانه امکان دریافت ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان وجود دارد. البته شانس دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان برای افراد زیر ۱۸ سال بیشتر است؛ زیرا در این شرایط، آفسیر اداره مهاجرت می‌تواند اطمینان داشته باشد که هدف اصلی این افراد ادامه تحصیل در کانادا است. افراد بالای ۲۰ سال بهتر است حداقل دارای یک مدرک ایلتس با نمره ۵ باشند و سپس در دوره‌های آموزشی زبان در کانادا شرکت کنند. برای دریافت این نوع ویزا باید متقاضی تعهد دهد که بعد از ورود به خاک کانادا در دوره‌های زبان انگلیسی شرکت خواهد کرد. شرکت در این دوره‌ها و دریافت نمره مورد قبول برای وارد شدن به دانشگاه‌های کانادا لازم است. بیش از ۲۱۰ موسسه در کانادا دوره‌های زبان را برگزار می‌کنند. این دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در کانادا دارای هزینه اضافه است. بنابرین متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی بدون مدرک زبان باید هزینه بیشتری را بپردازد. هزینه دوره‌های زبان با توجه به شهر و طول دوره متفاوت است. طول دوره به مهارت‌های زبان متقاضی مربوط است.

این مطلب را هم بخوانید:
برنامه مهاجرتی اولویت بازار کار نوا اسکوشیا
مبلغ نوع هزینه
۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ $ دلار کانادا هزینه دوره های سه ماهه
۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ $ دلار کانادا هزینه دوره های شش ماهه
۹۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ $ دلار کانادا هزینه دوره های نه ماه

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای دریافت ویزای تحصیلی، پیدا کردن یک موسسه آموزشی متناسب با شرایط و رشته مورد نظر در کانادا است. سپس باید از دانشگاه مورد نظر نامه پذیرش دریافت شود؛ زیرا نامه ثبت پذیرش، یکی از مدارک اساسی برای درخواست ویزای تحصیلی است. متقاضی برای ثبت پذیرش در دانشگاه‌ها، باید یک ۱ سال قبل از درخواست ویزا اقدام کند. نحوه دریافت پذیرش در دانشگاه‌های مختلف کانادا متفاوت است. متقاضی برای اطلاع از نحوه پذیرش، باید از طریق ایمیل با موسسه آموزشی مورد نظر در ارتباط باشد. بعد از دریافت پذیرش، متقاضی باید مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را به اداره مهاجرت کانادا ارسال کند. در صورت کامل بودن مدارک، متقاضی باید برای مصاحبه و انگشت نگاری به سفارت کانادا برود. به طور خلاصه مراحل دریافت ویزای تحصیلی به شرح زیر می‌باشد.

  • تهیه مدارک
  • تکمیل فرم درخواست ویزا
  • پرداخت هزینه ویزا
  • درخواست صدور ویزا

به طور معمول مدت زمان صدور ویزای تحصیلی کانادا، حدود ۵ هفته است؛ اما در بعضی از مواقع ممکن است بیشتر از این مدت برای دریافت ویزای تحصیلی زمان لازم باشد.

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کودکان

امکان تحصیل برای متقاضیان خارجی از همان دوران اول تحصیلی وجود دارد. از ویژگی‌های مثبت دریافت ویزای تحصیلی کودکان، نیاز نداشتن به مدرک زبان است. والدین کودکان می‌توانند با دریافت ویزای همراه وارد خاک کانادا شوند. در این شرایط فقط یکی از والدین حق دریافت ویزای همراه را دارد. والدین به منظور حمایت از فرزندان به کانادا مهاجرت می‌کنند و می‌توانند تا پایان ۱۸ سالگی فرزندان و اتمام دوره تحصیلی در کانادا اقامت داشته باشند. در این شرایط توصیه می‌شود والدین برای دریافت ویزای همراه، به طور همزمان با ویزای تحصیلی کودکان اقدام نکنند؛ زیرا تجربه ثابت کرده، در این شرایط احتمال ریجکت شدن بسیار بالا است. یکی از شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کودکان داشتن نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر است. البته در شرایطی که والدین ویزای تحصیلی و کار در کانادا را داشته باشند، نیاز به داشتن نامه پذیرش مدارس نمی‌باشد. یکی از دغدغه‌های والدین در زمان اخذ ویزای تحصیلی کودکان، میزان شهریه تحصیل است. مدارس کانادا در دو دسته دولتی و خصوصی قرار دارند. مدارس دولتی برای شهروندان کانادایی، رایگان است. در صورتی که متقاضیان خارجی ملزم به پرداخت هزینه در این مدارس هستند. میزان شهریه مدارس با توجه به نوع مدرسه و نوع شهر متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای پرستاری کانادا ، استخدام پرستار خانگی کودک و سالمند

 

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا

امکان تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم از دلایل محبوبیت مهاجرت تحصیلی به کانادا است. دانشجویان متقاضی برای تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم باید بلافاصله بعد از پایان تحصیلات، مشغول کار در کانادا شوند. دانشجویان خارجی فقط ۶ ماه بعد از اتمام دوره تحصیلی وقت دارند تا با پیدا کردن کار برای دریافت اقامت کاری اقدام کنند. متقاضیان دریافت اقامت دائم باید به این نکته دقت داشته باشند که مدت تحصیل آن‌ها در دانشگاه‌های کانادا باید بیش از یک سال باشد. دریافت اقامت کاری بعد از تحصیل یا PGWP به مدت دوره تحصیل فرد متقاضی مربوط است. زمانی که مدت تحصیل کمتر از ۲ سال باشد، به میزان دوره تحصیل، اقامت کاری دریافت می‌کنند؛ اما اگر متقاضی بیشتر از ۲ سال در کانادا مشغول به تحصیل شده باشد، می‌تواند به مدت ۳ سال اقامت کاری دریافت کند. متقاضی برای دریافت اقامت دائم، باید بعد از اتمام دوره اقامت کاری از طریق برنامه اکسپرس اینتری اقدام کند.

ویزای تحصیلی کانادا
ویزای تحصیلی کانادا

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی هزینه تحصیل در کانادا کمتر از بقیه کشورهای پیشرفته دنیا است. متقاضی برای دریافت ویزای تحصیلی باید برای مصاحبه و سپس انگشت نگاری به سفارت کانادا برود. به دلیل اینکه در ایران سفارت کانادا وجود ندارد، متقاضی باید به یکی از کشورهای همسایه دارای سفارت خانه کانادا مسافرت کند. در نتیجه، هزینه رفت و آمد و اسکان در این کشورها یکی از هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی است. یکی دیگر از هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی، اثبات تمکن مالی است. این مبالغ هر ساله تغییر می‌کنند. پرداخت شهریه دانشگاه باید توسط متقاضی صورت بگیرد. هزینه اسکان با توجه به سطح زندگی دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. هزینه خورد خوراک، پوشاک و هزینه‌های حمل و نقل از دیگر هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی است.

پیام بگذارید