ویزای تحصیلی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل

بسیاری از متقاضیان مهاجرت، کسب اقامت سایر کشورها را از طریق ویزای تحصیلی دنبال می کنند. در بین کشورهای مقصد برای مهاجرت تحصیلی، استرالیا از اولویت بالایی برخوردار است. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. استفاده از روش ها و تکنیک های نوین آموزشی در مدارس و دانشگاه های استرالیا یکی از این دلایل است. از دیگر موارد نیز می توان به پایین بودن نرخ بیکاری و فراهم بودن فرصت کافی برای یافتن شغل متناسب با تحصیلات اشاره کرد. با توجه به اهمیت موضوع، این مقاله به بررسی نحوه مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل اختصاص داده شده است. با گام به گام تا ویزا در این مطلب همراه باشید.

 

مقدمه

استرالیا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. مهاجرت و کسب اقامت این کشور به راه های مختلف امکان پذیر می باشد. از جمله این موارد می توان به اخذ ویزای تحصیلی، شغلی، سرمایه گذاری، ازدواج، والدین و … اشاره کرد. در بین موارد مذکور، مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل یکی از بهترین روش ها به شمار می رود. در نتیجه تعداد زیادی از مهاجران برای ادامه تحصیل به این کشور سفر می کنند. آمارها نشان می دهد که تعداد دانشجویان بین المللی این کشور سالانه بیش از ۶۰ هزار نفر است. همچنین استرالیا در بین دانشگاه های جهان، سومین رتبه به لحاظ تعداد دانشجویان خارجی را دارد.

بخشی از محبوبیت این کشور بین دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی مربوط به استفاده از متدها و تکنیک های نوین آموزشی در دانشگاه ها و مدارس این کشور است. همچنین نرخ بیکاری در کشور استرالیا پایین است و بعد از تحصیل امکان یافتن شغل مناسب وجود دارد. آب و هوا و خدمات شهروندی مناسب را نیز می توان به این موارد اضافه کرد. مهاجرت تحصیلی به استرالیا در مقاطع و رشته های مختلف تحصیلی انجام می شود. هر ساله مدارس، کالج ها و دانشگاه های این کشور پذیرای دانش آموزان و دانشجویان زیادی از سراسر جهان هستند.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل دکتری در استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مدارس

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مدارس مختص افراد زیر ۱۸ سال است. دوره ابتدایی در این کشور از ۷ سالگی آغاز شده و در ۱۳-۱۲ سالگی پایان می یابد. بعد از آن هم تحصیلات در قالب دوره دبیرستان تا سن ۱۸-۱۷ سالگی ادامه پیدا می کند. مدارس استرالیا به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. مدارس دولتی مختص دانش آموزانی است که والدینشان اقامت یا تابعیت استرالیایی داشته باشند. از این رو بیشتر دانش آموزان خارجی در مدارس خصوصی (خصوصاً نوع شبانه روزی) مشغول به تحصیل می شوند.

تحصیل در کالج بخشی از تحصیلات دوران دبیرستان است. کالج مربوط به سنین ۱۵ الی ۱۸ سالگی است. هدف از تحصیل در این مراکز، استعدادیابی دانش آموزان در زمینه علمی، موسیقی، ورزشی، هنر و … و کمک به آنها برای ورود به رشته دانشگاهی مناسب است. کالج به دو شکل دولتی و خصوصی در دسترس قرار دارد. خدمات ارائه شده در کالج های خصوصی (تفریحی، ورزشی و آموزشی) به مراتب بیشتر از دولتی است. به همین دلیل اکثر دانش آموزان خارجی کالج های خصوصی را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند.

اگرچه امکان تحصیل در استرالیا بدون حضور والدین در کنار دانش آموزان وجود دارد؛ اما همراهی والدین در مهاجرت تحصیلی استرالیا برای افراد زیر ۱۸ سال بلامانع است. در این راستا برای والدین و خواهر یا برادر زیر ۱۸ سال نیز ویزای همراه یا گاردین صادر می شود.

 

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی

تعداد زیادی از دانشگاه های معتبر جهان در کشور استرالیا قرار دارند. آمارها نشان می دهد که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان، ۸ دانشگاه از این کشور به چشم می خورد. از جمله این موارد می توان به دانشگاه های ملبورن، سیدنی، وسترن، ملی استرالیا، موناش، کویینزلند، آدلاید و نیوسوث ویلز اشاره کرد. تنوع رشته ای در این دانشگاه ها بسیار زیاد است و دانشجویان بین المللی می توانند در رشته ها و مقاطع مختلف ادامه تحصیل دهند.

موارد متعددی از تقاضا برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل مربوط به مقطع کارشناسی است. برای ورود به این مقطع، گذراندن دوران فاندیشن الزامی می باشد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی مدارکی از قبیل ریز نمرات و مدرک دیپلم مورد نیاز است. همچنین معدل نباید کمتر از ۱۵ باشد. ناگفته نماند که طول این دوران بر حسب رشته تحصیلی بین ۳ الی ۵ سال متغیر است.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل در مدارس استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از دانشجویان مشغول به تحصیل در رشته های مهندسی، برای مقطع ارشد کشور استرالیا را انتخاب می کنند. دلیل این موضوع آینده شغلی تضمین شده برای این رشته ها است. برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی از دانشگاه های معتبر مورد نیاز است. همچنین داشتن معدل بالا، مدرک زبان معتبر (آیلتس ۷-۵/۶) و مقاله بین المللی نیز ضرورت دارد.

تحصیل در مقطع ارشد به دو شکل تحصیلی و تحقیقاتی امکان پذیر است. در اکثر موارد افراد به دنبال ادامه تحصیل در مقطع دکتری، نوع تحقیقاتی را انتخاب می کنند. فراهم بودن امکان کار در حین تحصیل (۲۰ ساعت در هفته) برای کمک به تامین هزینه های زندگی مفید است. البته در پایان هفته یا روزهای تعطیل کار تمام وقت مانعی ندارد. دوره ارشد بر حسب رشته مورد نظر، بین ۲ الی ۳ سال به طول می انجامد.

کشور استرالیا برای دانشجویان بعضی دانشگاه ها در سراسر جهان امتیازات ویژه¬ای قائل است. از جمله این موارد می توان به دانشجویان رشته های مهندسی در دانشگاه تهران و امیرکبیر اشاره کرد. این افراد می-توانند با ویزای ۴۷۶ و اقامت ۱۸ ماهه استرالیا، شرایط این کشور را برای تحصیل در مقاطع بالاتر یا کار ارزیابی کنند.

 

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری

مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع دکتری نیازمند مدرک معتبر زبان (حداقل آیلتس ۷)، ترجمه مدارک لیسانس و فوق لیسانس، ریز نمرات، رزومه مناسب و مقاله بین المللی است. همچنین در این مقطع حمایت استاد راهنما یا سوپروایزر الزامی می باشد. اگرچه هزینه های مقطع دکتری در مقایسه با دوران ارشد و کارشناسی بیشتر است؛ اما می توان با ۳۰ ساعت کار نیمه وقت در هفته بخشی از هزینه ها را پوشش داد.
البته در صورت موفقیت به اخذ بورسیه در مقطع دکتری، کمک هزینه تحصیلی کفاف تمامی هزینه های تحصیل و زندگی را خواهد داد. برای گرفتن بورسیه علاوه بر رزومه قوی، داشتن دو توصیه نامه از اساتید دانشگاه مبدا نیز لازم است. دوره دکتری بر حسب میزان گستردگی تحقیقات بین ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد.

ویزای تحصیلی استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا

هزینه تحصیل در استرالیا

تحصیل رایگان در استرالیا تنها مختص کسانی است تبعیت یا اقامت دائم استرالیا را داشته باشند. اکثر دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی باید برای تحصیل در این کشور هزینه پرداخت کنند. هزینه تحصیل در استرالیا برای همه افراد یکسان نیست و تا حد زیادی بر اساس مقطع و رشته تحصیلی تعیین می شود. البته نوع دانشگاه، شهر محل تحصیل و سبک زندگی نیز تا حد زیادی روی هزینه ها تاثیر می گذارند. در سال ۲۰۲۰ هزینه تحصیل در مقاطع مختلف به شرح زیر بیان شده است (بدون در نظر گرفتن هزینه زندگی):

  • مدرسه دولتی؛ سالانه ۱۰ الی ۱۸ هزار دلار استرالیا
  • مدرسه خصوصی؛ سالانه ۲۵ الی ۶۰ هزار دلار استرالیا
  • مقطع کارشناسی؛ ۱۵ الی ۳۳ هزار دلار استرالیا
  • مقطع کارشناسی ارشد؛ سالانه ۲۰ الی ۳۷ هزار دلار استرالیا
  • مقطع دکتری؛ سالانه ۱۴ الی ۳۷ هزار دلار استرالیا
این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل در مدارس استرالیا

 

مدت زمان ویزای تحصیلی استرالیا

در صورت مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل، مدت ویزای بر حسب مقطع و رشته تحصیلی مشخص می شود. معمولاً مدت ویزا برای دانشجویان ۵ ساله است؛ اما در بعضی رشته های خاص از قبیل پزشکی یا معماری مدت آن به ۶ سال افزایش می یابد. بعد از پایان تحصیل می توان با اخذ ویزای ۴۸۹ اقامت خود را به مدت ۱۸ ماه تمدید کرد. در این زمان امکان کار تمام وقت وجود دارد. در صورت یافتن شغل مناسب، امکان تبدیل ویزای ۴۸۹ را به ویزای کاری وجود دارد. فرد بعد از گذشت ۴ سال از دریافت ویزای کاری، می تواند برای گرفتن اقامت دائم اقدام کند. دریافت تابعیت و پاسپورت استرالیا نیز بعد از گذشت ۲ الی ۳ سال امکان پذیر است.

ویزای تحصیلی استرالیا
ویزای تحصیلی استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله انواع روش های مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل را مورد بررسی قرار دادیم. این کشور از جایگاه ممتازی برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف برخوردار است؛ زیرا از تکنیک های نوین آموزشی در مدارس و دانشگاهی خود استفاده می کند. قرار گرفتن ۸ مورد از دانشگاه های استرالیا جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان نیز توجه بسیاری از دانشجویان را به سوی خود جلب می کند. آب و هوای مناسب، خدمات شهروندی خوب، نرخ پایین بیکاری و امکان یافتن شغل مناسب بعد از تحصیل موجب شده تا بسیاری از افراد هزینه های بالای زندگی و تحصیل در این کشور را نادیده گرفته و برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا اقدام کنند.

پیام بگذارید