ویزای بشردوستانه استرالیا

ویزای بشردوستانه استرالیا

راه های متداولی برای ورود مهاجران به استرالیا وجود دارد؛ به عنوان مثال می توان به تحصیل، کار، سرمایه گذاری، ازدواج و … اشاره کرد. اما بعضی افراد به دلایل مختلف، اقامت این کشور را از طریق پناهندگی دنبال می کنند. دشواری های بسیاری برای اخذ ویزای پناهندگی یا بشردوستانه وجود دارد. به همین دلیل کارشناسان تا حد امکان استفاده از آن را به متقاضیان توصیه نمی کنند. این مقاله به بررسی انواع ویزای بشردوستانه استرالیا و شرایط و مدارک لازم برای آن اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، گام به گام تا ویزا را تا پایان همراهی کنید.

 

چرا مهاجرت به استرالیا؟

استرالیا کشوری در نیمکره جنوبی است که به تنهایی قاره اقیانوسیه را تشکیل می دهد. از ویژگی های این کشور می توان به وسعت بالا و جمعیت کم آن (نسبت به مساحت) اشاره کرد. وجود منابع زیاد نیز موجب شده تا ساکنان این کشور از رفاه بالایی نسبت به سایر کشورها برخوردار باشند. استرالیا یکی از کشورهای محبوب برای متقاضیان مهاجرت از سراسر جهان بشمار می رود. دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان شده که از جمله آنها می توان به اقتصاد قدرتمند و پایدار اشاره کرد. نرخ پایین بیکاری و تنوع بالای مشاغل موجب شده تا اکثر افراد در کوتاه‌ترین زمان ممکن جذب کار شوند.

دیگر مزایای زندگی در استرالیا شامل درآمد مناسب، خدمات بهداشتی درمانی مطلوب و سیستم آموزشی با کیفیت و پیشرفته است. به موارد مذکور می توان آب و هوای مناسب و نرخ پایین تورم را نیز اضافه کرد. البته باید در کنار مزایا، هزینه‌های زندگی در استرالیا نیز مورد توجه قرار گیرد. هزینه تحصیل، مسکن، خورد و خوراک و … در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای مهاجرپذیر بسیار بالا ارزیابی می‌شود. به همین دلیل اداره مهاجرت استرالیا پیش از ورود مهاجران، آنها را به لحاظ تمکن مالی ارزیابی می‌کند.

ویزای بشردوستانه استرالیا
ویزای بشردوستانه استرالیا

انواع روش های مهاجرت به استرالیا

روش های مختلفی برای ورود مهاجران به استرالیا وجود دارد. متقاضیان می توانند بر حسب شرایط یکی از این روش ها را انتخاب کنند. مهاجرت کاری، تحصیل، شغلی، تولد، ازدواج و سرمایه‌گذاری از متداول ترین این موارد به شمار می روند. پناهندگی یا سفر با ویزای بشردوستانه استرالیا یکی دیگر از این روش ها است. برای آشنایی بیشتر در رابطه با ویزای بشردوستانه ارائه توضیحاتی در رابطه با مفهوم پناهندگی الزامی است. پناهنده کسی است که به دلیل ترس از آزار و اذیت قادر به زندگی در کشور خود نیست. به همین دلیل برای آسایش و امنیت بیشتر به کشورهای عضو کنوانسیون ژنو پناهنده می شود. دلایل مختلفی برای این ترس عنوان شده که از جمله آنها می‌توان به عضویت در گروه‌های خاص (سیاسی، مذهبی و …) یا داشتن ملیت و نژاد خاص اشاره کرد. البته منظور از آزار و اذیت تنها آسیب فیزیکی یا جسمی نیست. بلکه می‌تواند به صورت رفتار تبعیض‌آمیز نیز نمود پیدا کند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای ۱۸۹ استرالیا

 

شرایط ویزای بشردوستانه استرالیا

استرالیا به عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو هر ساله پذیرای تعداد زیادی از پناهجویان از سراسر جهان است. آمارها نشان می دهد که تعداد متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای بشردوستانه در سال‌های ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۰ تقریباً ثابت بوده است. اما در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ به دلیل ناآرامی های خاورمیانه بخصوص افغانستان، عراق و سوریه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. البته قوانین و مقررات این کشور در سال های اخیر دستخوش تغییرات بسیاری شده و اخذ ویزای بشر دوستانه استرالیا را دشوار ساخته است.

یکی از این تغییرات به حضور متقاضی در کشوری جزء استرالیا مربوط می شود. به همین دلیل هیچ فردی نمی تواند از خاک استرالیا برای دریافت این ویزا اقدام کند. در واقع افراد ساکن استرالیا در اسرع وقت به یک کشور ثالث از قبیل گینه نو فرستاده می شوند. این موضوع برای همه مهاجرانی که با هواپیما یا قایق به این کشور وارد می‌شوند صدق می‌کند. مأموران در صورت مواجهه با قایق پناه‌جویان آنها را روانه آب های بین المللی می‌کنند.

 

خطرات پناهندگی

اگرچه دولت استرالیا زمینه را برای ارائه درخواست قانونی پناهندگان فراهم کرده است. اما همچنان بسیاری از افراد از طریق غیرقانونی برای پناهندگی استرالیا اقدام می کنند. این موضوع بخصوص در بین متقاضیان کشورهای جنگ زده از قبیل سوریه، عراق و افغانستان مشاهده می شود. در اکثر موارد ورود غیرقانونی به استرالیا از راه دریا و توسط قاچاقچیان صورت می گیرد. در این روش متقاضیان تحت سوء استفاده قاچاقچیان قرار گرفته و حتی جان و مال خود را از دست می دهند. افراد جان سالم به در برده نیز به کشور ثالث و کمپ های مهاجران فرستاده می شوند. شرایط زندگی در این کمپ ها بسیار دشوار است. گاهاً مشاهده شده که ساکنان به دلیل شرایط سخت زندگی دست به خودکشی می زنند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای اسکیل ورکر استرالیا
ویزای بشردوستانه استرالیا
ویزای بشردوستانه استرالیا

انواع ویزای بشردوستانه استرالیا

اداره مهاجرت استرالیا برحسب شرایط متقاضیان ۵ نوع ویزای بشردوستانه را به متقاضیان ارائه می کند. این ویزاها تحت ساب کلاس ۲۰۰، ۲۰۱، ۲۰۲، ۲۰۳ و ۲۰۴ شناخته می‌شوند. شرایط لازم برای هر یک از این ویزاها به شرح زیر است:

ویزای بشردوستانه استرالیا ساب کلاس ۲۰۰

ویزای بشردوستانه ۲۰۰ استرالیا مختص کسانی است که در کشور خود تحت آزار و اذیت قرار می گیرند. شناسایی و ثبت نام این افراد بر عهده مقامات مربوط به پناهندگان سازمان ملل متحد قرار دارد. در ادامه با پیگیری های انجام شده، مقدمات اسکان این افراد در کشور استرالیا فراهم می شود.

ویزای بشردوستانه استرالیا ساب کلاس ۲۰۱

افراد ساکن در کشور مادری در صورت مواجهه با آزار و اذیت می توانند از ویزای ۲۰۱ برای مهاجرت به استرالیا استفاده کنند. البته این افراد مجبور به زندگی در کشور مبدأ هستند و نمی‌توانند به سایر کشورها نقل مکان کنند. به همین دلیل درخواست پناهندگی از کشور مبدأ انجام می شود.

ویزای بشردوستانه استرالیا ساب کلاس ۲۰۲

این ویزا به کسانی اختصاص پیدا می‌کند که در معرض آزار و اذیت یا تبعیض کشور مبدأ قرار دارند. اما تاکنون برای دریافت ویزای بشردوستانه درخواست نداده و مصاحبه نشده اند. سکونت در خارج از کشور مبدأ و قرار داشتن تحت حمایت یکی از سازمان های حقوق بشری برای دریافت ویزای ۲۰۲ ضرورت دارد.

ویزای بشردوستانه استرالیا ساب کلاس ۲۰۳

ویزای بشردوستانه استرالیا
ویزای بشردوستانه استرالیا

ویزا ۲۰۳ یکی از انواع ویزای بشردوستانه است که به سرعت پاسخ داده می شود. زیرا متقاضیان این ویزا یا خانواده های آنها در شرایط نامناسب و تحت آزار و اذیت دولت مبدأ قرار دارند. به همین دلیل هر گونه تعلل می تواند منجر به بروز آسیب های جدی و حتی مرگ آنها شود.

ویزای بشردوستانه استرالیا ساب کلاس ۲۰۴

زنان در شرایط خاص می توانند برای پناهندگی به استرالیا از ویزای ۲۰۴ استفاده کنند. متقاضیان دریافت این ویزا باید در معرض خطر جدی قرار داشته باشند. همچنین نداشتن همسر یا سرپرست نیز از ضروریات اعطای این ویزا است. بعد از شناسایی افراد توسط کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، معرفی آنان به دولت استرالیا انجام می‌شود. افراد در صورت موفقیت در اخذ این ویزا می‌توانند از مزایای مختلف آن بهره مند شوند. یکی از این موارد سکونت در یکی از ۵۰۰ نقطه در نظر گرفته شده برای آنها است. همچنین پناهندگان به مدت یک سال از لحاظ هزینه های خورد و خوراک، رفت و آمد و خدمات بهداشتی درمانی تأمین می شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای هنرمندان استرالیا

 

ویزای همراه و ویزای بشردوستانه استرالیا

در بعضی موارد پناهندگان بعد از دریافت ویزای بشردوستانه و ورود به استرالیا می توانند برای اعضای خانواده خود نیز درخواست ویزای همراه دهند. ویزای ۲۰۰، ۲۰۱، ۲۰۲ و ۲۰۳ از جمله موارد مجاز برای اخذ ویزای همراه هستند. اما این امکان برای دارندگان ویزای ۲۰۴ وجود ندارد.

 

نحوه دریافت ویزای بشردوستانه استرالیا

اولین اقدام برای دریافت ویزای بشردوستانه استرالیا آماده‌سازی مدارک است. این مدارک شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت یا معافیت، گواهی ازدواج یا طلاق (در صورت تأهل)، گذرنامه معتبر و دلیل پناهندگی (کیس اجتماعی، مذهبی یا سیاسی) را شامل می شود. افراد تحت آسیب و آزار جنسی یا دارندگان تمایلات جنسی خاص در گروه کیس های اجتماعی جای می گیرند. کیس سیاسی نیز مختص کسانی است که عقیده ای مخالف حکومت و نظام حاکم داشته باشند. گاهی افراد در این شرایط دچار تهدید، حبس و شکنجه نیز می شوند. کیس مذهبی نیز حاصل تمایل فرد به دین و آئین خاص و غیرمجاز از دید کشور مبدأ است.

داشتن معرف و اسپانسر حائز شرایط از لازمه‌های دریافت ویزای بشردوستانه استرالیا است. معرف باید حداقل ۱۸ سال داشته باشد. از دیگر شرایط معرف می توان به شهروندی استرالیا (داشتن تابعیت و گذرنامه این کشور) و اقامت دائم اشاره کرد. البته شهروندان نیوزیلند نیز می توانند به عنوان اسپانسر یا معرف برای پناهجویان عمل کنند. همچنین سازمان های معتبر در استرالیا نیز می توانند اسپانسر شوند. ناگفته نماند که در صورت درخواست برای ویزای بشردوستانه ۲۰۳ و ۲۰۴ نیازی به معرف نیست. بعد از تهیه مدارک، باید پر کردن فرم‌های ۱۴۲ و ۶۸۱ (دریافت از وب‌سایت رسمی اداره مهاجرت به استرالیا) در دستور کار قرار گیرد. سپس فرم‌ها و مدارک به وب سایت رسمی اداره مهاجرت استرالیا ارسال می شود. در صورت تأیید مدارک، با متقاضی برای مصاحبه تماس گرفته می شود.

ویزای بشردوستانه استرالیا
ویزای بشردوستانه استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی شرایط لازم برای دریافت ویزای بشردوستانه استرالیا پرداختیم. هر ساله تعداد زیادی از افراد تحت آزار و اذیت در کشور مادری (به لحاظ سیاسی، اجتماعی و مذهبی) استرالیا را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. اگر چه این کشور مزایای بسیاری را برای پناهجویان در نظر گرفته است. اما در سال های اخیر شرایط سختگیرانه تری برای متقاضیان اعمال شده است. در رابطه با این موضوع متقاضیان می توانند از طریق ویزا ساب کلاس ۲۰۰، ۲۰۱، ۲۰۲، ۲۰۳ و ۲۰۴ اقدام کنند. دارندگان هر یک از این ویزاها اقامت دائم استرالیا را به دست آورده و می تواند به کار و تحصیل در این کشور بپردازد.

پیام بگذارید