ویزای اسکیل ورکر استرالیا

ویزای اسکیل ورکر استرالیا

بخش بزرگی از مهاجران با استفاده از ویزای اسکیل ورکر یا کاری وارد خاک استرالیا می‌شوند. انواع مختلفی از ویزای کاری استرالیا بر اساس نوع اقامت، مهارت و شهر محل کار در دسترس متقاضیان قرار دارد. در رابطه با این ویزا سؤالات و ابهامات بسیاری مطرح است؛ به‌عنوان مثال نحوه امتیاز بندی ویزای کاری استرالیا چگونه است؟ برای امتیاز بندی چه پارامترهای مورد توجه قرار می‌گیرد؟ صدور ویزای کاری نیازمند چه مقدار هزینه است؟ با چه مهارت‌هایی می‌توان برای دریافت ویزای کار اقدام کرد؟ در این مقاله تمامی نکات پیرامون ویزای اسکیل ورکر استرالیا مورد بررسی قرار گرفته ‌است. برای یافتن پاسخ این سؤالات، گام به گام تا ویزا را تا پایان همراهی کنید.

 

ویزای اسکیل ورکر استرالیا

استرالیا در رده بندی وسیع‌ترین کشورهای جهان جایگاه پنجم را از آن خود کرده است. این کشور همچنین جمعیتی بالغ بر ۲۵ میلیون نفر را در خود جای داده است. جمعیت کم به لحاظ مساحت، کمبود نیروی کار، نرخ پایین بیکاری، تورم کم، اقتصاد پایدار و تنوع مشاغل موجب شده تا بسیاری از مهاجران برای ورود به این کشور از ویزای کاری یا اسکیل ورکر استفاده کنند. به مزایای زندگی در این کشور می‌توان سطح رفاه بالا، خدمات بهداشتی درمانی مطلوب، سیستم آموزشی پیشرفته و دانشگاه‌های مطرح در سطح جهانی را نیز اضافه کرد. البته ویزای کاری به افرادی تعلق می‌گیرد که به واسطه تخصص و مهارت خود می‌توانند در مشاغل مختلف مشغول فعالیت شوند.

میزان درآمد افراد شاغل در استرالیا ثابت نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ به‌عنوان مثال می‌توان به شهر محل کار، نوع تخصص، سابقه کار و مهارت شخص اشاره کرد. به طور کل متوسط دریافتی سالانه افراد شاغل در استرالیا ۷۲۱۶۹ دلار استرالیا تعیین شده است. بیشترین حقوق سالانه ۴۰۵ هزار دلار استرالیا و کمترین حقوق ۱۲۴۰۰ دلار استرالیا است. در بین تمامی مشاغل، جراحان، پزشکان و روان پزشکان بیشتر حقوق دریافتی را به خود اختصاص داده‌اند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای هنرمندان استرالیا
ویزای اسکیل ورکر استرالیا
ویزای اسکیل ورکر استرالیا

انواع ویزای اسکیل ورکر استرالیا

متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کاری راه‌های مختلفی در پیش روی خود دارند. به عبارتی انواع مختلفی از ویزای کاری توسط اداره مهاجرت استرالیا به متقاضیان اعطا می‌شود که تحت عنوان ویزای اسکیل ورکر قرار می‌گیرند. هر یک از این موارد به لحاظ مدت اقامت، شغل موردنظر، جدول امتیازبندی و شرایط با یکدیگر تفاوت دارند. انواع ویزای اسکیل ورکر استرالیا عبارتند از:

آزمون زبان انگلیسی ۱۰ امتیاز ۲۰ امتیاز
آیلتس سطح ۷ سطح ۸
OET سطح B سطح A
PTE نمره ۶۵ نمره ۱۸۵
CAE نمره ۷۹ نمره ۲۰۰

 

ویزا ۱۸۹

نیروی کار ماهر می‌تواند بدون نیاز به اسپانسرشیپ خانوادگی یا ایالتی به کمک ویزای ۱۸۰ اقامت دائم استرالیا را کسب کند. البته همراهان متقاضی نیز از اقامت دائم برخوردار شده و می‌توانند به‌صورت رایگان به تحصیل یا کار تمام وقت بپردازند. همچنین با این ویزا متقاضی و همراهان از خدمات بهداشتی درمانی رایگان برخوردار می‌شوند. در صورت قرار داشتن شغل موردنظر در لیست ارائه شده توسط اداره مهاجرت استرالیا و کسب حداقل ۶۵ امتیاز، از فرد دعوت به عمل آمده و مهارت او مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. داشتن دعوت‌نامه و سن کمتر از ۴۵ سال از لازمه‌های اخذ ویزای ۱۸۰ است.

 

ویزا ۱۹۰

نیروی کار ماهر می‌تواند به واسطه اسپانسرشیپ ایالتی اقدام به دریافت ویزای ۱۹۰ کند. اقامت دارندگان این ویزا دائم است و فرد می‌تواند بدون محدودیت زمانی در این کشور ساکن شود. امکان تحصیل رایگان، کار تمام وقت و خدمات بهداشتی درمانی رایگان نیز برای همراهان فراهم است. حداقل امتیاز تعیین شده برای دریافت این ویزا ۶۵ است. همچنین داشتن ۳ سال سابقه کار برای دریافت ویزا ۱۹۰ ضرورت دارد.

 

ویزا ۴۹۱

گاهی نیروی کار جذب شده به کشور استرالیا باید طی مدت مشخص در یکی از شهرهای کم جمعیت این کشور ساکن شود. اعطای این نوع ویزای اسکیل ورکر استرالیا با هدف جبران کمبود نیروی کار و جلوگیری از افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ انجام می‌شود. مدت اعتبار این ویزا ۵ سال و حداقل امتیاز برای اخذ آن ۶۵ است. همچنین داشتن اسپانسرشیپ ایالتی یا خانوادگی برای اخذ ویزا ۴۹۱ ضرورت دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای فرزند استرالیا

 

ویزا ۴۰۷

متقاضیان شرکت در دوره‌های مهارت‌آموزی در مشاغل مختلف می‌توانند با استفاده از ویزای کارآموزی (۴۰۷) اجازه سکونت ۲ ساله در این کشور پیدا کنند.

ویزای اسکیل ورکر استرالیا
ویزای اسکیل ورکر استرالیا

ویزا ۱۸۶

ویزا ۱۸۶ به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای استرالیایی باشند. در واقع صدور این ویزا بعد از انعقاد قرارداد بین کارفرما و نیروی کار صورت می‌گیرد.

 

ویزا ۴۸۰

در صورت نیاز کارفرمای استرالیایی به نیروی کار خارجی، متقاضیان می‌توانند با ویزای ۴۸۰ در فرصت‌های شغلی موردنظر مشغول بکار شوند. مدت زمان اعتبار این ویزا بین ۲ الی ۴ سال متغیر است.

 

ویزا ۴۸۵

افراد زیر ۵۰ سال در صورت فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه‌های استرالیا می‌توانند با استفاده از ویزا ۴۸۵ در این کشور مشغول به کار و ادامه تحصیل شوند. البته از زمان پایان تحصیل این افراد نباید بیش از ۶ ماه گذشته باشد. مدت زمان اعتبار ویزا ۴۸۵ هجده ماه در نظر گرفته می‌شود.

ویزای اسکیل ورکر استرالیا
ویزای اسکیل ورکر استرالیا

جدول امتیاز بندی برای ویزای اسکیل ورکر استرالیا

انواع مختلفی از ویزای اسکیل ورکر در دسترس متقاضیان قرار دارد. پیش نیاز دریافت بعضی از این ویزاها داشتن پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای استرالیایی است. البته امکان اخذ ویزا بدون داشتن پیشنهاد و یا قرارداد کاری نیز وجود دارد. در این شرایط فرد طبق سیستم امتیازبندی ارزیابی و در صورت کسب حدنصاب امتیاز موفق به کسب ویزا می‌شود. سپس فرد پس از ورود به کشور استرالیا می‌تواند از طریق مراکز کاریابی شغل مناسبی برای خود پیدا کند. امتیازبندی متقاضیان بر اساس سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، تجربه کاری و شرایط همراه انجام می‌شود.

 

شرایط سنی

از لحاظ سنی بیشترین امتیاز مختص افراد ۲۵ الی ۳۳ ساله است. برای افراد ۱۸ الی ۲۵ سال و ۳۳ الی ۴۰ سال نیز امتیاز ۲۵ در نظر گرفته می‌شود. امتیاز افراد ۴۰ الی ۴۵ ساله نیز ۱۵ است.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای تضمینی استرالیا

 

مدرک زبان

یکی از لازمه‌های متقاضیان برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا مدرک زبان است. در رابطه با این موضوع به مهارت نسبی زبان امتیاز ۱۰ و به مهارت بالا امتیاز ۲۰ تعلق می‌گیرد. مهارت نسبی و بالا در آزمون‌های مختلف به صورت زیر مشخص می‌شود:

 

سابقه کاری

افراد دارای سابقه کاری ۳ الی ۵ ساله ۵ امتیاز کسب می‌کنند. میزان امتیاز برای سوابق کاری ۵ الی ۸ و بالای ۸ سال به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۵ است.

 

مدرک تحصیلی

امتیاز در نظر گرفته شده برای مدرک تحصیلی دیپلم ۱۰ است. به مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز امتیاز ۱۵ تعلق می‌گیرد. همچنین برای دارندگان مدرک دکترا امتیاز ۲۰ لحاظ می‌شود.

ویزای اسکیل ورکر استرالیا
ویزای اسکیل ورکر استرالیا

هزینه ویزای اسکیل ورکر استرالیا

به طور کل هزینه ویزای اسکیل ورکر استرالیا برای متقاضی اصلی ۴۰۴۵ دلار است. برای همراهان بالاتر و پایین‌تر از ۱۸ سال نیز به ترتیب ۲۰۲۰ و ۱۰۱۵ دلار استرالیا اخذ می‌شود. البته ممکن است برحسب نوع ویزای کاری مبالغ مذکور کمی افزایش یا کاهش داشته باشد. برای اخذ ویزای اسکیل ورکر استرالیا ارائه مدارک زیر ضرورت دارد:

 • عکس
 • رزومه
 • ریز نمرات
 • گواهی سلامت
 • گذرنامه معتبر
 • مدرک معتبر زبان
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • قرارداد کاری در صورت نیاز
 • پیشنهاد کاری یا دعوت نامه
 • کارت پایان خدمت (برای آقایان)
 • مدرک تحصیلی (اصل و ترجمه شده)
 • مدارک هویتی (اصل و ترجمه شده)
 • مدارک مربوط به تجربه کاری (مثل سابقه بیمه، فیش حقوقی و …)

سخن پایانی

ما در این مقاله به یکی از انواع ویزای استرالیا تحت عنوان ویزای اسکیل ورکر یا کاری پرداختیم. افراد دارای مهارت و تخصص بالا با استفاده از این ویزا مجوز فعالیت و کار در استرالیا را پیدا می‌کنند. انواع مختلفی از ویزای اسکیل ورکر استرالیا برحسب مدت اقامت، محل فعالیت شغل مورد نظر و تخصص وجود دارد؛ به‌عنوان مثال می‌توان به ویزای ۱۸۶، ۱۸۹، ۱۹۰، ۴۹۱، ۴۰۷ و … اشاره کرد. لازمه اعطای بعضی از ویزاهای کاری به دعوت‌نامه کارفرمای استرالیایی یا ارائه قرارداد است. اما بعضی دیگر بر اساس سیستم امتیازبندی به متقاضیان اعطا می‌شوند.

پیام بگذارید