ویزای ازدواج استرالیا

ویزای ازدواج استرالیا

روش های مختلفی برای مهاجرت به استرالیا و دریافت ویزا وجود دارد. بسیاری از متقاضیان مهاجرت به استرالیا قصد دارند از طریق ویزای ازدواج برای این کار اقدام کنند. با توجه به این که قوانین مهاجرت سالانه فرق می کند ابهامات و سوالات متعددی برای متقاضیان مهاجرت به استرالیا به وجود می آید؛ به عنوان مثال قوانین و مقرراتی برای ویزای ازدواج چیست آیا امکان اخذ ویزا در دوران نامزدی نیز وجود دارد؟ اعطای ویزای ازدواج چه مدت به طول می انجامد؟ مدارک و هزینه مورد نیاز برای انواع ویزای ازدواج چیست؟

با توجه به این که افراد زیادی از کشور ایران نیز استرالیا را به عنوان مقصد نهایی خود برای مهاجرت انتخاب می کنند بر آن شدیم تا در این مقاله به سوالات رایج در ارتباط با ویزای ازدواج استرالیا پاسخ بدهیم. اگر شما نیز علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

انواع روش های مهاجرت به استرالیا

هر ساله تعداد زیادی از مهاجران سراسر جهان، استرالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. کشور استرالیا به دلایل مختلف مقصدی ایده آل و جذاب برای مهاجران است؛ به عنوان مثال می توان به اقتصاد باثبات، تنوع شغلی زیاد و نرخ پایین بیکاری (۳۳/۵ درصد) اشاره کرد. بالا بودن سطح کیفیت زندگی و خدمات بهداشتی درمانی مناسب را نیز می توان به موارد مذکور اضافه کرد. مهاجرت به کشور استرالیا به روش های مختلف انجام می شود. از این رو انواع مختلفی از ویزاهای مهاجرتی به استرالیا در دسترس متقاضیان قرار دارد. ویزای شغلی، تحصیلی، ازدواج، تولد و سرمایه گذاری متداول ترین روش های مهاجرت به این کشور هستند.

ویزای ازدواج استرالیا
ویزای ازدواج استرالیا

ویزای ازدواج استرالیا

افراد دارای همسری با اقامت دائم استرالیا یا تابعیت این کشور می توانند برای مهاجرت از ویزای ازدواج استفاده کنند. این قانون با کمی تفاوت برای دوران نامزدی نیز صادق است. همچنین شهروندان نیوزلندی که واجد شرایط زندگی در استرالیا باشند، قادر به اسپانسر شدن برای نامزد یا همسر خود هستند. واژه ازدواج در قوانین و مقررات مهاجرتی کشور استرالیا به افرادی نسبت داده می شود که دارای سند رسمی باشند؛ اما نامزدی به معنای دیدار حضوری و قصد جدی طرفین برای ازدواج رسمی است.

این مطلب را هم بخوانید:
کار در استرالیا

در هر دو حالت افراد دارای اقامت یا تابعیت استرالیا می توانند برای همسر یا نامزد خود اسپانسر شوند. تعهد نامه کتبی اسپانسر برای اخذ ویزای ازدواج یا نامزدی کشور استرالیا الزامی است. فرد در این مدرک متعهد می شود که متقاضی ویزا را به مدت دو سال (در رابطه با مکان اقامت و هزینه های زندگی) حمایت کند.

 

انواع ویزای ازدواج استرالیا

اداره مهاجرت کشور استرالیا انواع مختلفی از ویزای ازدواج را در اختیار متقاضیان قرار داده است. این ویزاها با عناوین ۳۰۰، ۸۲۰، ۸۰۱، ۳۰۹ و ۱۰۰ شناخته می شوند. موارد مذکور در دو گروه ویزای نامزدی و ازدواج جای می گیرند. انواع ویزای ازدواج شامل ویزای موقت و دائمی است. هر یک از موارد مذکور به لحاظ هزینه، مدارک مورد نیاز و شرایط با یکدگر تفاوت دارند.

لازم به ذکر است که امکان دریافت مستقیم اقامت دائم کشور استرالیا از طریق ویزای ازدواج وجود ندارد. بلکه اقامت فرد در ابتدا موقت و بعد از دو سال (در صورت داشتن شرایط لازم) به دائم تبدیل می شود. همچنین دارندگان ویزای تحصیلی یا کاری در صورت فراهم بودن شرایط می توانند ویزای خود را به نوع ازدواج تغییر دهند. امکان تحصیل و کار تمام وقت برای دارندگان ویزای ازدواج فراهم است.

 

ویزای نامزدی

ویزای ۳۰۰ عنوان ویزای نامزدی کشور استرالیا است. داشتن سن بالاتر از ۱۸ سال و تابعیت یا اقامت دائم نامزد استرالیایی به عنوان شروط اصلی این ویزا تعیین شده است. همچنین ملاقات اینترنتی به هیچ عنوان قابل قبول نیست و متقاضی باید شواهدی دال بر ملاقات حضوری ارائه کند. اثبات رابطه نامزدی از طریق شهادت اطرافیان، حساب بانکی مشترک، چت، عکس و فیلم امکان پذیر است. مدت زمان اعتبار ویزای نامزدی ۳۰۰، ۹ ماه است.

لازمه تمدید و موقت شدن این ویزا ازدواج رسمی است. در غیر اینصورت ویزا باطل و فرد به کشور مبدا بازگردانده می شود. البته ثبت ازدواج نباید حتما در کشور استرالیا صورت گیرد. ویزای ۳۰۰ در صورت ازدواج رسمی به ویزای موقت ازدواج تغییر می یابد. هزینه تبدیل ویزای نامزدی به ویزای ازدواج موقت ۱۲۸۵ دلار تعیین شده است. البته هزینه های پرداختی در صورت همراه داشتن فرزند (بر حسب شرایط سنی) افزایش می یابد. انجام کار تمام وقت و خدمات بهداشتی درمانی میدکر از مزایای ویزای نامزدی استرالیا است.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزا 491 استرالیا
ویزای ازدواج استرالیا
ویزای ازدواج استرالیا

ویزای موقت ازدواج

ویزاهای ۸۲۰ و ۳۰۹ استرالیا جزء ویزای موقت ازدواج تقسیم بندی می شوند. دلیل استفاده از کلمه موقت برای این دو نوع ویزا، اعتبار دو ساله آنها است. لازمه تمدید ویزای موقت و تبدیل آن به دائمی، پایداری زندگی مشترک زوجین است. داشتن سن بالای ۱۸ سال و اسپانسر شدن همسر دارای تابعیت یا اقامت دائم استرالیا از شرایط ویزای موقت ازدواج برای کشور استرالیا است. برخورداری از بیمه درمانی مدیکر، تحصیل غیر رایگان و کار تمام وقت از از مزایای ویزای ازدواج استرالیا به شیوه موقت است.

تفاوت دو ویزای ۸۲۰ و ۳۰۹ به موقعیت مکانی فرد درخواست دهنده باز می گردد. اگر فرد متقاضی خارج از کشور استرالیا باشد، ویزای ۳۰۹ در نظر گرفته می شود؛ اما ویزای ۸۲۰ مختص کسانی است که از داخل خاک استرالیا برای ویزای ازدواج تقاضا می دهند. این افراد ممکن است به روش های مختلف وارد خاک استرالیا شده باشد؛ به عنوان مثال می توان به سفر کاری یا تحصیلی اشاره کرد. فرد متقاضی تا زمان مشخص شدن نتایج تقاضا می تواند در کشور استرالیا اقامت داشته باشد. مدت زمان بررسی ویزای موقت ازدواج بین ۱۴ الی ۱۹ ماه متغیر است.

 

ویزای دائم ازدواج

ویزای ازدواج استرالیا به شیوه دائم تحت ویزای ۸۰۱ و ۱۰۰ به متقاضیان ارائه می شود. اختلاف این دو ویزا همچون ویزای موقت ازدواج به موقعیت مکانی متقاضی بازمی گردد. در واقع ویزای ۸۰۱ مکمل ویزای ۸۲۰ است. به عبارتی افرادی که از داخل کشور استرالیا برای ازدواج موقت درخواست ویزا کرده اند، برای دائمی کردن آن نیز ملزم به دریافت ویزای ۸۰۱ هستند. این قانون برای ویزای ۱۰۰ و ۳۰۹ نیز صادق است.

تبدیل کردن ویزای موقت ازدواج به دائم هزینه ای در برندارد. این کار بعد از گذشت دو سال امکان پذیر است. البته در صورت فرزند دار شدن می توان زودتر از موعد دو ساله نیز برای تبدیل ویزای موقت اقدام کرد. در واقع اداره مهاجرت استرالیا در صورت عدم دریافت شواهدی مبنی بر اتمام زندگی طرفین بعد از مدت دو سال، ایمیلی به آنها ارسال می کند. هدف از این کار تکمیل مدارک و تبدیل ویزای موقت به دائم است.

مدت زمان بررسی درخواست ویزای دائم ازدواج ۳۳-۱۹ ماه طول می کشد. زمان بررس درخواست های ثبت شده از داخل کشور استرالیا در مقایسه با درخواست های خارجی طولانی تر است. مزایای زیادی برای ویزای دائم ازدواج وجود دارد که عبارتند از:

 • برخورداری از تحصیل رایگان
 • برخورداری از بیمه درمانی مدیکر
 • اقامت در کشور استرالیا بدون محدودیت
 • امکان کار تمام وقت و بدون هیچ گونه شرطی
 • امکان اسپانسر شدن برای سایر اعضای خانواده یا بستگان
 • فراهم شدن زمینه برای اخذ شهروندی استرالیا بعد از ۴ سال
این مطلب را هم بخوانید:
ویزای گلوبال تلنت استرالیا

 

هزینه ویزای ازدواج استرالیا

بخش اصلی هزینه های مهاجرت به کشور استرالیا از طریق ازدواج مربوط به اخذ ویزا است. هزینه ویزا ثابت نیست و هر ساله تحت بازبینی قرار می گیرد. هزینه ویزای موقت ازدواج یا نامزدی مشابه و حدود ۷۷۱۵ دلار استرالیا برای متقاضی است. البته تبدیل ویزای موقت ازدواج به دائم بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای انجام می شود. علاوه بر این برای فرزندان بالای ۱۸ سال به ازای هر نفر ۳۸۶۰ دلار استرالیا اخذ می شود. برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیز هزینه پرداختی برای ویزا ۱۹۳۵ دلار استرالیا است. هزینه ترجمه مدارک هویتی، آزمون زبان انگلیسی، وکیل مهاجرت و … را نیز می توان به هزینه های فوق اضافه کرد.

ویزای ازدواج استرالیا
ویزای ازدواج استرالیا

مدارک مورد نیاز برای ویزای ازدواج استرالیا

داشتن مدارک زیر جهت درخواست ویزای ازدواج استرالیا ضروری است:

 • عکس متقاضی و اسپانسر
 • گذرنامه معتبر متقاضی و اسپانسر
 • گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی و اسپانسر
 • مدارک هویتی اصل و ترجمه شده متقاضی و اسپانسر
 • سند ازدواج (ازدواج در سایر کشورها باید بر اساس قوانین کشور استرالیا نیز به ثبت برسد)
 • هر گونه مدرکی که رابطه نامزدی دو طرف را اثبات کند (فیلم، عکس، حساب بانکی مشترک و …)

 

سخن پایانی

ویزای ازدواج استرالیا یا نامزدی یکی از راه های متداول برای مهاجرت به این کشور است. در ویزای نامزدی (ویزای ۳۰۰) فرد به مدت ۹ ماه اجازه اقامت در کشور استرالیا را پیدا می کند. ویزای نامزدی در صورت ازدواج رسمی در این مدت به ویزای موقت ازدواج تبدیل می شود. ویزای موقت ازدواج شامل ویزای ۸۲۰ و ۳۰۹ است. این ویزا در صورت پایدار بودن زندگی مشترک بعد از مدت ۲ سال به دائم (ویزای ۸۰۱ و ۱۰۰) تبدیل می شود. برخورداری از تحصیل رایگان، خدمات بهداشتی درمانی مدیکر و کار تمام وقت و بدون قید و شرط از مزایای ویزای دائم ازدواج است. همچنین فرد می تواند برای سایر بستگان و دوستان خود نیز اسپانسر شود.

پیام بگذارید