هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا

استرالیا به واسطه خدمات بهداشتی و رفاهی مطلوب، آب و هوای مناسب، اقتصاد پایدار و روبه رشد، نرخ پایین بیکاری و بسیاری دلایل دیگر مقصد بسیاری از مهاجران است. این کشور از نظر هزینه‌های زندگی جزء کشورهای گران قیمت قرار دارد. هزینه خرید و یا اجاره خانه در استرالیا زیاد است و بخش زیادی از هزینه‌ها نیز به همین موضوع مربوط می‌شود. این مقاله به بررسی وضعیت هزینه زندگی در استرالیا اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع، با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

زندگی در استرالیا

استرالیا، ششمین کشور پهناور جهان در نیمکره جنوبی قرار دارد. این کشور بیش از ۲۵ میلیون جمعیت را در خود جای داده است. استرالیا هیچ‌گونه مرز خاکی با سایر کشورها ندارد. این کشور از شرق به اقیانوس آرام، از غرب به اقیانوس هند و از جنوب به اقیانوس منجمد شمالی مرتبط می‌شود. پایتخت این کشور کانبرا و دو شهر بزرگ و شناخته شده آن ملبورن و سیدنی است. طبق آمار سازمان ملل بعضی شهرهای استرالیا از قبیل سیدنی، ملبورن، آدلاید و پرث جزء ۱۰ شهر برتر جهان برای زندگی قرار دارند.
شاخص کیفیت زندگی در پایتخت این کشور از همه بالاتر است. بعد از پایتخت بیشترین شاخص کیفیت زندگی مربوط به شهرهای آدلاید، بریزبن، پرث، ملبورن و سیدنی است. شاخص کیفیت زندگی بر اساس پارامترهایی چون هزینه زندگی، میزان آلودگی، مراقبت‌های درمانی، قدرت خرید و امنیت ارزیابی می‌شود. یکی از بهترین سیستم‌های درمانی دنیا مختص کشور استرالیا است. در این سیستم شهروندان برای داشتن بیمه درمانی مبالغ مشخصی را پرداخت می‌کنند. درنتیجه خدمت‌رسانی به ساکنان استرالیا در مراکز درمانی و بیمارستانی رایگان انجام می‌شود.

 

مزایای زندگی در استرالیا

استرالیا به لحاظ شاخص توسعه انسانی در صدر کشورهای توسعه‌یافته قرار گرفته است. اقتصاد این کشور توسعه یافته بر پایه بازرگانی و کشاورزی است. اقتصاد پایدار و روبه رشد، نرخ پایین بیکاری و تورم و سطح بالای کیفیت زندگی موجب شده تا استرالیا به مقصدی جذاب برای مهاجران تبدیل شود. به مزایای زندگی در این کشور می‌توان سیستم آموزش‌وپرورش باکیفیت و پیشرفته، طبیعت زیبا و بکر و امکانات تفریحی مناسب را نیز اضافه کرد. به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی مهاجر از سراسر جهان به روش‌های مختلف وارد استرالیا می‌شوند.

 

معایب زندگی در استرالیا

معایبی در رابطه با زندگی در استرالیا وجود دارد که آگاهی از آن‌ها برای مهاجران الزامی است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به وجود حیوانات وحشی در مناطق مختلف شهری اشاره کرد. گاهی گونه‌های جانوری یافت شده در مناطق مسکونی خطرناک هستند و می‌توانند تهدیدی جدی برای سلامت انسان‌ها به شمار روند؛ به‌عنوان مثال می‌توان به تمساح، مار و عنکبوت‌های سمی اشاره کرد. اگرچه بسیاری از افراد تحت تأثیر آب ‌و هوا جذب کشور استرالیا می‌شوند؛ اما شرایط آب و هوای این کشور همیشه مورد پذیرش افراد نیست.
استرالیا کشور وسیعی است و شهر در فاصله زیادی از هم قرار گرفته‌اند. همین موضوع جابه‌جایی بین شهری را کمی دشوار کرده است. هزینه زندگی در استرالیا در زمینه‌های مختلف از قبیل خوراک، پوشاک، مسکن، خدمات درمانی و … بسیار بالا است. خرید و فروش خانه در کشور استرالیا با قیمت‌های بسیار بالا انجام می‌شود و ارزش ملک متناسب با میزان درآمد افراد افزایش پیدا نکرده است. در کشور استرالیا مشکلی تحت عنوان سوراخ لایه اوزون وجود دارد. از تبعات این وضعیت می‌توان به تابش اشعه فرابنفش خورشید و بروز بیشتر بیماری‌های پوستی (از قبیل سرطان پوست) اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
امتیاز مهاجرت به استرالیا
هزینه زندگی در استرالیا
هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه‌های زندگی در استرالیا شامل بخش‌های مختلفی از قبیل مسکن، خوراک، پوشاک، حمل ‌و نقل و تحصیل است. شهرهای استرالیا به لحاظ هزینه زندگی با یکدیگر تفاوت دارند. طبیعتاً زندگی در شهرهای کلان و پرجمعیت بیشتر از شهرهای کوچک است. کانبرا (پایتخت استرالیا) بیشترین هزینه‌های زندگی را به خود اختصاص داده است. بعد از این شهر شهرهای سیدنی، ملبورن و پرت در رده‌های بعد قرار دارند.

 

هزینه زندگی در استرالیا از لحاظ مسکن

بخش بزرگی از هزینه زندگی در کشور استرالیا مربوط به خرید یا اجاره مسکن است. قیمت خرید یا اجاره خانه در نقاط مختلف استرالیایی یکسان نیست. بیشترین قیمت ملک به ترتیب برای شهرهای سیدنی، کانبرا، ملبورن، بریزبن، آدلاید و پرث ثبت شده است. علاوه بر شهر مواردی چون متراژ و موقعیت (مرکز یا حومه شهر) نیز روی قیمت فروش یا اجاره تأثیر گذار است. افراد شاغل در استرالیا می‌توانند با بهره‌گیری از وام اقدام به خرید مسکن کنند. یکی از شروط لازم برای بهره‌مندی از وام مسکن استرالیا سابقه کاری حداقل یک سال با پرداخت مالیات است. همچنین داشتن ویزای معتبر دائم یا موقت نیز ضرورت دارد.
به دلیل قیمت بالای اجاره مسکن در کشور استرالیا بسیاری از افراد مجرد از Home sharing برای اقامت خود بهره می‌گیرند. در این روش چند نفر به صورت شراکتی اقدام به اجاره یک خانه می‌کنند. در Home sharing اتاق خواب جداگانه طراحی می‌شود؛ اما بخش‌های عمومی از قبیل سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غیره به صورت مشترک استفاده می‌شوند. هزینه خانه‌های این‌چنینی به شهر، محله و نوع اتاق بستگی دارد. سکونت در Home sharing شهرهای بزرگ، نیازمند پرداخت ماهانه ۱۲۰۰-۷۰۰ دلار استرالیا است.

هزینه زندگی در استرالیا از لحاظ خوراک

آگاهی از قیمت اقلام مصرفی به برآورد هزینه خوراک در استرالیا کمک می‌کند. متداول‌ترین اقلام مصرفی عبارت‌اند از:

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021 ، نحوه ارزیابی مدرک پزشکی
مواد غذایی قیمت (بر حسب دلار استرالیا)
برنج سفید (۱ کیلوگرم) ۲/۶۲
تخم‌مرغ (۱۲ عدد) ۴/۳۶
مرغ (۱ کیلوگرم) ۱۰/۱۵
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) ۱۰/۱۵
نان (۱ قرص) ۱/۵-۴
سیب (۱ کیلوگرم) ۴/۰۹
موز (۱ کیلوگرم) ۳/۰۴
پرتقال (۱ کیلوگرم) ۳/۵۵
گوجه (۱ کیلوگرم) ۵/۰۶
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) ۳/۰۵
پیاز (۱ کیلوگرم) ۲/۴۹
کاهو (۱ کیلوگرم) ۲-۳/۵

 

هزینه زندگی در استرالیا
هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا به لحاظ حمل و نقل

هزینه حمل‌ونقل در کشور استرالیا به نحوه جابه‌جایی بستگی دارد. در صورت جابه‌جایی با وسایل نقلیه شخصی بنزین با قیمت ۴۶/۱ دلار استرالیا برای هر لیتر باید مدنظر قرار گیرد. قیمت هر لیتر گازوئیل نیز ۵/۱ دلار استرالیا است. هزینه‌ها در صورت استفاده از وسایل نقلیه عمومی بر حسب نیاز تغییر می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال بلیط یک طرفه اتوبوس ۳ الی ۵ دلار است. برای بلیط تردد ماهانه نامحدود نیز باید ۹۰ الی ۲۰۰ دلار استرالیا پرداخت شود. همچنین مبلغ کرایه تاکسی برای یک ساعت معادل ۲/۴۹ دلار استرالیا تعیین شده است.

 

هزینه زندگی در استرالیا به لحاظ تحصیل

تحصیل در استرالیا جز برای افراد دارای تابعیت یا اقامت دائم نیازمند پرداخت شهریه است. در واقع اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در مدارس یا دانشگاه‌های این کشور باید هزینه بپردازند. هزینه پرداختی بسته به مقطع، رشته و دانشگاه یا مدرسه محل تحصیل متفاوت است؛ به‌عنوان مثال هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی در مقایسه با سایر رشته‌ها بیشتر است. مدارس خصوصی نیز در مقایسه با مدارس دولتی شهریه بیشتری دارند. ناگفته نماند که امکان تحصیل رایگان در مقطع دکترا در صورت دریافت بورسیه تحصیلی وجود دارد. در این صورت کمک‌هزینه تحصیلی بخش زیادی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد. انجام کار پاره‌وقت (۲۰ الی ۳۰ ساعت در هفته) برای دارندگان ویزای تحصیلی بلامانع است.

 

میزان درآمد در استرالیا

یکی از مهم‌ترین موضوعات در رابطه با هزینه زندگی در کشور استرالیا است. شهرهای مختلف استرالیا به لحاظ میزان درآمد با یکدیگر تفاوت دارند. متوسط درآمد سالانه کشور استرالیا ۹۱۶۰۰ دلار در نظر گرفته می‌شود. طبیعتاً میزان درآمد برای شهرهای بزرگ و پرجمعیت از قبیل کامل سیدنی و ملبورن بیشتر از سایرین است. علاوه بر شهر نوع تخصص و شغل نیز میزان درآمد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیشترین درآمد در کشور استرالیا مربوط به پزشکان و جراحان است؛ به‌عنوان مثال درآمد سالانه یک جراح ۳۹۳۴۶۷ دلار استرالیا است. متخصصین بیهوشی و داخلی نیز به ترتیب سالانه ۳۵۹۰۵۶ و ۶ و ۲۹۱۱۴۰ دلار استرالیا درآمد دارند.

هزینه زندگی در استرالیا
هزینه زندگی در استرالیا

روش‌های مهاجرت به استرالیا برای زندگی

اداره مهاجرت استرالیا برای ورود مهاجران به این کشور روش‌های مختلفی را در نظر گرفته است که عبارت‌اند از:

اخذ ویزای شغلی

کشور استرالیا هر ساله چند لیست از مشاغل مورد نیاز برای جذب نیروی کار را منتشر می‌کند. متقاضیان می‌توانند بر حسب نیاز از بین مشاغل ارائه شده برای دریافت ویزای شغلی تقاضا دهند. انواع مختلفی از ویزای کاری بر حسب مدت زمان اقامت، شهر محل زندگی و مدارک مورد نیاز وجود دارد. کسب حداقل ۶۵ امتیاز برای دستیابی به ویزای کاری لازم است. امتیازدهی بر اساس تحصیلات، تجربه کاری، مدرک زبان، مجرد یا متأهل بودن، سن و … انجام می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

اخذ ویزای تحصیلی

دانش‌آموزان یا دانشجویان می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی (۵۰۰) مشغول ادامه تحصیل در یکی از مدارس یا دانشگاه‌های استرالیا شوند. البته شرایط لازم برای اخذ این ویزا بسته به مقطع تحصیلی متفاوت است؛ به‌عنوان‌مثال دانش‌آموزان برای دریافت ویزا نیازی به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی ندارند؛ اما نداشتن مدرک زبان معتبر برای دانشجویان از امتیاز آن‌ها برای پذیرش کم می‌کند. تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های استرالیا جزء در صورت دریافت بورسیه نیازمند پرداخت شهریه است. بورسیه نیز تنها برای مقطع دکتری ارائه می‌شود.

اخذ ویزای سرمایه‌گذاری

استرالیا با هدف جذب سرمایه گذار از سراسر جهان به سرعت تقاضاهای ارائه شده در این زمینه را پاسخ می‌دهد. اخذ این ویزا به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به کارآفرینی و نوآوری (۱۸۸) و سرمایه گذاری (۱۳۲) اشاره کرد. سرمایه گذاری در استرالیا به سه شیوه معمولی، ویژه و عمده قابل انجام است. هر یک از این موارد در مبلغ سرمایه گذاری و میزان سرمایه در گردش کسب و کار با یکدیگر تفاوت دارند.

اخذ ویزای ازدواج

افرادی با همسر مقیم یا تبعه استرالیا می‌توانند برای دریافت ویزای ازدواج اقدام کنند. دریافت این ویزا برای افراد بدون سند رسمی ازدواج (دوران نامزدی) نیز وجود دارد. البته مدت زمان اعتبار ویزای نامزدی (۳۰۰) کمتر و حدود ۹ ماه تعیین می‌شود. در صورت عدم ارائه سند رسمی ازدواج در این مدت، ویزا باطل شده و فرد باید خاک استرالیا را ترک کند.

اخذ ویزای تولد

افراد تبعه یا مقیم استرالیا می‌توانند برای دریافت ویزای فرزند خود اقدام کنند. این قانون تنها شامل فرزندان بیولوژیکی (ویزا ۱۰۱) نیست. بلکه فرزند خوانده (ویزا ۱۰۲) و فرزندان یتیم بازمانده از خویشاوندان (ویزا ۱۱۷) را نیز شامل می‌شود.

اخذ ویزای والدین

والدین نیز می‌توانند در صورت اقامت فرزندان خود در استرالیا برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنند. انواع مختلفی از ویزای والدین وجود دارد که به لحاظ میزان اقامت با یکدیگر تفاوت دارند. دو نوع ویزای ۱۰۳ و ۱۴۳ منجر به اقامت دائم والدین می‌شوند؛ اما ویزای ۱۷۳ دارای اعتبار ۲ ساله و قابل تغییر به ویزای دائم است.

هزینه زندگی در استرالیا
هزینه زندگی در استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی هزینه‌های زندگی در استرالیا پرداختیم. هزینه زندگی در این کشور در مقایسه با سایر کشورهای صدرنشین در پذیرش مهاجر بسیار بالا است. بخش زیادی از هزینه‌ها مربوط به حوزه مسکن است. قیمت خرید یا اجاره مسکن در این کشور بسیار بالا است و مطابق با درآمد شهروندان رشد نکرده است. برای ارزیابی هزینه زندگی در این کشور باید در کنار مسکن به مواردی چون خوراک، پوشاک، حمل و نقل و تحصیل نیز توجه شود.

 

پیام بگذارید