مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021

مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

کانادا یکی از کشورهای پرطرف‌دار برای مهاجران از سراسر جهان بشمار می‌رود. دلایل مختلفی این کشور را به مقصدی جذاب برای مهاجران تبدیل کرده است. از جمله این دلایل می‌توان به اقتصاد قدرتمند، نرخ پایین بیکاری، جمعیت پایین و درآمد بالا اشاره کرد. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که تحصیل، سرمایه گذاری و کار و مهارت متداول‌ترین آنها است. این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون مهاجرت پرستاران به کانادا از طریق ویزای تخصص و مهارت اختصاص دارد. برای کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه با گام به گام تا ویزا همراه ما باشید.

 

مهاجرت به کانادا از طریق کار پرستاری و اخذ اقامت و تابعیت

مهاجرت به کانادا به روش‌های مختلف امکان‌پذیر است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به ویزای کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، گردشگری و … اشاره کرد. هرساله تعداد زیادی مهاجر از سراسر جهان با هدف یافتن شغل مناسب با تخصص و مهارت خود، کانادا را برای زندگی انتخاب می‌کنند. زیرا کشور کانادا به لحاظ وضعیت اقتصادی، نرخ بیکاری، میزان درآمد و رفاه ساکنان در سطح مطلوبی قرار دارد. مهاجرت به این روش، نیازمند اخذ ویزای تخصص و مهارت یا اسکیل ورکر است. معمولاً مهاجرت پرستاران به کانادا با استفاده از این ویزا انجام می‌شود. در این روش اقامت کانادا از طریق پرستاری موقت است. اما متقاضی می‌تواند بعد از گذشت ۱۸ ماه برای ویزای دائم (PR) و سپس شهروندی کانادا اقدام کند. پرستاران می‌توانند علاوه بر روش مذکور (ویزای اسکیل ورکر) از طریق برنامه جدید پرستار خانگی نیز برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. متقاضیان استفاده از این روش در صورت ارائه گواهی تجربه کاری می‌توانند اقامت دائم کانادا را به دست آورند.

مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

شرایط مهاجرت پرستاران به کانادا

شرایط مهاجرت پرستار به کانادا ۲۰۲۱ متناسب با نوع روش انتخابی برای اخذ ویزا (اسکیل ورکر یا پرستار خانگی) است. اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی پرستاران متقاضی مهاجرت با ویزای اسکیل ورکر، از سیستم امتیازبندی (express entry) بهره می‌گیرد. در واقع متقاضیان باید پیش از هر اقدامی در این سیستم ثبت‌نام و اطلاعات خود را وارد کنند. در این سیستم مواردی چون سن، تحصیلات، سابقه‌ی کاری، مهارت زبان (انگلیسی و فرانسوی)، پیشنهاد کاری و انطباق پذیری مدنظر قرار می‌گیرد.

حداقل امتیاز در نظر گرفته شده برای متقاضیان ۶۷ است. داشتن سن کمتر از ۴۰ سال و حداقل ۳ سال سابقه کاری مرتبط با پرستاری برای کسب حداقل امتیاز ضرورت دارد. ارائه حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و نمره آیلتس بیشتر از ۵/۶ نیز حائز اهمیت است. علاوه بر این، شغل موردنظر باید در لیست مشاغل مورد نیاز دولت کانادا قرار داشته باشد. خوشبختانه پرستاری یکی از مشاغل مورد نیاز این کشور است و هر ساله در این لیست جای دارد. حتی امروزه به دلیل فراگیر شدن بیماری کووید ۱۹ نیاز این کشور به نیروهای پرستاری بیش از هر زمان دیگری است. گذراندن دوره معادل‌سازی مدرک تحصیلی و زبان برای مهاجرت پرستاران به کانادا الزامی است. این دوره آزمون زبان انگلیسی، تخصصی پرستاری و مقررات حرفه‌ای پرستاری در کانادا را شامل می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت از طریق کارآفرینی کبک

در صورت استفاده از برنامه جدید پرستار خانگی برای مهاجرت به کانادا داشتن سابقه کاری در زمینه پرستاری از کودکان در منزل ضرورت دارد. همچنین فرد باید از سوی یکی از خانواده‌های کانادایی دارای فرزند کوچک، پیشنهاد کار داشته باشد. مدارک لازم برای مهاجرت پرستاران به کانادا از این طریق عبارتند از:

 • مدرک تحصیلی مرتبط با پرستاری از کودک (حداقل فوق دیپلم)
 • دعوت نامه و تمکن مالی صادره از سوی کارفرما
 • نمره آیلتس ۵ الی ۵/۵ یا معادل آن
 • گواهی تجربه کاری
 • کارت پرستاری
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

مدارک لازم برای اخذ ویزای پرستاری کانادا

مدارک لازم جهت اخذ ویزای پرستاری کانادا شامل موارد زیر است:

 • عکس
 • مدرک زبان
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی سلامت
 • مدارک شناسایی
 • فرم‌های پر شده مربوط به ویزای کاری
 • مدرک تحصیلی مربوط به رشته پرستاری
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای افراد بالای ۱۸ سال
 • مدارک نشان دهنده سابقه کاری (حداقل به مدت ۳ سال)
 • گواهی تمکن مالی که نشان دهنده‌ی توانایی فرد در پرداخت هزینه‌های زندگی است

 

مراحل دریافت ویزای پرستاری در کانادا

گام اول در مهاجرت پرستاران به کانادا برای تحصیل‌کرده خارجی دریافت جواز کاری است. صدور این جواز بر عهده‌ی سازمان ارزیابی مدارک پرستاری کانادا (national nursing assessment service) قرار دارد. این سازمان به اختصار NNAS نامیده می‌شود. مدارک لازم برای اخذ این گواهی شامل مدارک شناسایی، گواهی قبولی در آزمون زبان، مدارک دانشگاهی و ریز نمرات است. همچنین ارائه مدرک عضویت در انجمن پرستاری و گواهی سابقه کاری مربوط به ۱۰ سال گذشته نیز ضرورت دارد. مهاجرت پرستاران به کانادا نیازمند ثبت‌نام در این سامانه و پرداخت ۶۵۰ دلار کانادا است. ناگفته نماند که مبلغ مذکور در صورت عدم پذیرش فرد بازگشت داده نمی‌شود.

بعد از ثبت نام، سازمان مربوطه مدارک ارائه ‌شده را ارزیابی و صلاحیت فرد را برای اعطای جواز کاری تأیید یا رد می‌کند. بعد از انجام این کار، ثبت‌نام در انجمن پرستاران کانادا (CAN) یا شورای تنظیمات پرستاران عملی کانادا (CPNR) ضرورت دارد. زیرا پرستاران متقاضی کار در کانادا باید به عنوان پرستار ثبت شده یا پرستار ثبت شده عملی (دارای مجوز کار) تلقی شوند. افراد مشمول بعد از اخذ گواهی لازم می‌توانند رزومه خود را برای مراکز مختلف ارسال کنند. مراکز مختلفی در کانادا برای فعالیت پرستاران وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به بیمارستان‌ها، بخش‌های تحقیقاتی در زمینه پزشکی یا بخش‌های ارائه خدمات تخصصی پرستاری اشاره کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به کانادا

پرستاری از سالمندان، بیماران زیر نظر پزشک، کودکان، افراد نیازمند مراقبت دائمی، بیماران خاص و دانش‌آموزان از جمله این موارد به شمار می‌روند. مشغول شدن در هر یک از این موارد به تخصص پرستار بستگی دارد. متقاضی باید با کسب اطلاع در مورد شرایط و مزایای این مراکز رزومه خود را برای آنها ارسال کند. در فرد نهایت با تأیید رزومه می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کند. البته فعالیت در بعضی از این مراکز نیازمند موفقیت در آزمون‌های تکمیلی و ارائه مجوز تخصصی است.

مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

تقسیم بندی پرستاران در کانادا

برخلاف ایران که تمامی پرستاران با یک عنوان شناخته می‌شوند، در کانادا اسامی تخصصی‌تری برای معرفی این افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع کانادا، پرستاران مشغول به فعالیت را برحسب مدرک تحصیلی و سابقه کاری رتبه بندی می‌کند. سلسله مراتب ارائه شده در این زمینه به شرح زیر است:

 • پرستار ثبت شده RN (دارندگان مدرک لیسانس ۴ ساله)
 • پرستار ثبت شده عملی RPN (افرادی که دارای گواهی قبولی در دوره‌های ۲ الی ۳ ساله پرستاری ایالت کبک و انتاریو هستند)
 • پرستار ثبت شده عملی LPN (افرادی که دارای گواهی قبولی در دوره‌های ۲ الی ۳ ساله پرستاری سایر ایالت‌های کانادا هستند)
 • پرستار ثبت شده روان پزشکی
 • پرستار سلامت روان
 • پرستار متخصص
 • پرستار پزشک و …

 

شرح وظایف پرستاران در کانادا

وظایف پرستاران در کانادا برحسب تخصص، رتبه بندی و محل خدمت آنها متفاوت است؛ برای مثال وظایف پرستاران در بیمارستان، مطب پزشک، مرکز تصویربرداری، اورژانس، مراکز توان بخشی، دانشکده‌های پرستاری و … مشابه نیست. معمولاً بیمارستان محل خدمت ۶۰ درصد از پرستاران ثبت‌شده است. به همین دلیل پرستاران ثبت شده معمولاً به ارائه خدمات سرپایی در بیمارستان اشتغال دارند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توزیع دارو
 • ارتباط با پزشکان
 • نظارت بر بیماران
 • ثبت علائم بیماران
 • حمایت عاطفی از بیماران
 • ارائه آموزش در زمینه اصول مراقبتی به بیماران
 • نظارت بر کار پرستاران خانگی یا کمک پرستاران
 • ارائه فوریت‌های پزشکی در مواردی چون سوختگی، تصادف، سکته قلبی، مغزی و …
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

حقوق پرستاران در کانادا

در صورت مهاجرت پرستاران به کانادا حقوق دریافتی ثابت نیست. بلکه به نوع فعالیت، تخصص و سابقه کار بستگی دارد. به طور کل پایه حقوق پرستاران در کانادا ۵۲۰۸۳ و میانگین حقوق آنها ۷۴۰۰۰ دلار در سال است. البته درآمد پرستاران باتجربه و حرفه‌ای به ۱۲۰ هزار دلار کانادا در سال می‌رسد. این در حالی ا‌ست که درآمد افراد تازه‌ کار و مبتدی، ۳۰ الی ۴۰ هزار دلار در سال است. میزان حقوق دریافتی به محل فعالیت پرستار نیز بستگی دارد؛ به ‌عنوان مثال پرستاران شاغل در سازمان سلامت روان کانادا سالانه ۱۰۹ هزار دلار استرالیا دستمزد می گیرند. اما درآمد پرستاران بخش خدمات خون ۱۲۰ هزار دلار در سال است. شهر محل خدمت نیز در تعیین میزان دستمزد نقش دارد. طبق بررسی ‌های صورت ‌گرفته پایه حقوق پرستاران در بعضی شهرهای کانادا به ‌شرح زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا از طریق استانی
شهر محل فعالیت پایه حقوق (برحسب دلار کانادا در سال)
ادمونتو ۵۳۶۴۵
تورنتو ۴۵۳۱۳
رجیا ۵۵۷۲۸
کلگری ۵۳۶۴۵
کلوونا ۵۱۰۴۳
مونترال ۴۴۷۹۲
ونکوور ۵۲۶۰۳
ویکتوریا ۵۳۶۴۵
هالیفاکس ۴۸۹۵۹

 

بهترین شهر کانادا برای پرستاران

بریتیش کلمبیا بهترین مکان برای مهاجرت پرستاران به کانادا در بین تمامی استان‌ها است. علاوه بر این استان‌های آلبرتا، انتاریو، یوکان و ساسکاچوآن نیز برای پرستاران مناسب ارزیابی می‌شود. طبق بررسی‌های صورت گرفته در بین شهرهای کانادا، وینیگ، بهترین نقطه برای پرستاران است. زیرا پایه حقوق دریافتی پرستاران در این شهر بالاتر از سایر نقاط محاسبه می‌شود. پایه حقوق پرستاران در این شهر ۶۰۹۳۷ دلار استرالیا است.

مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

مدرک زبان برای مهاجرت پرستار به کانادا

مهاجرت پرستاران به کانادا بدون مدرک زبان امکان‌پذیر نیست. زیرا یکی از معیارهای سیستم امتیازبندی همین موضوع است. در واقع متقاضیان باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کرده و حداقل نمرات زیر را در بخش‌های چهارگانه کسب کنند:

 • مهارت شنیداری ۵/۷
 • مهارت نوشتاری ۷
 • مهارت صحبت کردن ۷
 • مهارت خواندن ۵/۶

 

مزایای مهاجرت پرستاران به کانادا

مهم‌ترین مزایای مهاجرت پرستاران به کانادا شامل درآمد مناسب، تنوع شغلی و امکان تحصیل در کنار کار است. علاوه بر این متقاضیان می‌توانند برای سایر اعضای خانواده خود نیز ویزای همراه گرفته و آنها را با خود همراه کنند. البته این کار بعد از ورود متقاضی اصلی به کانادا و نه در زمان ارائه درخواست امکان‌پذیر است. همراهان بعد از ورود به کانادا می‌توانند بدون محدودیت به تحصیل و کار تمام وقت مشغول شوند. البته معایبی برای کار پرستاری در کانادا نیز وجود دارد. یکی از این معایب مربوط به ساعت کاری پرستاران در کانادا است. پرستاران ثبت شده ساعت کاری مشخصی نداشته و باید همیشه آماده به خدمت باشند.

مهاجرت پرستاران به کانادا در سال 2021
مهاجرت پرستاران به کانادا در سال ۲۰۲۱

خدمات ویزای مهاجرت پرستاران به کانادا یوکن

ارسال درخواست مهاجرت و دریافت ویزای کار پرستاری در کانادا به دو روش اسکیل ورکر و برنامه پرستار خانگی امکان‌پذیر است. هر یک از این دو روش پیچیدگی‌های خاص خود را دارند. هرگونه اشتباه در این فرایند موجب اتلاف وقت و هزینه خواهد شد. از این رو مراجعه به وکلای مهاجرتی خبره و باتجربه بهترین راهکار است. در رابطه با این موضوع می‌توانید از خدمات ویزای مهاجرت پرستاران به کانادا یوکن استفاده کنید. این مجموعه با بهره گیری از بهترین مشاوران و وکلای مهاجرتی پرونده متقاضیان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پیگیری کرده و به نتیجه می‌رساند.

پیام بگذارید