مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

اگرچه مقاصد مختلفی در سراسر جهان برای دندانپزشکان متقاضی مهاجرت وجود دارد. اما بسیاری از افراد به دلیل کسب درآمد بالا و رفاه اجتماعی و اقتصادی کانادا را برای ادامه زندگی انتخاب می کنند. البته متقاضیان درباره مهاجرت به کانادا با سؤالات بسیاری مواجه می شوند؛ به عنوان مثال اینکه مهاجرت اینگونه مشاغل تحت چه شرایطی امکان‌پذیر است؟ درآمد دندانپزشکان در کانادا چقدر است؟ در صورت نیاز به معادل سازی مدارک، این کار چگونه انجام می شود؟ آیا کانادا بهترین کشور برای مهاجرت دندانپزشکان است؟ برای یافتن پاسخ سؤالات فوق و موارد بیشتر، در مقاله «مهاجرت دندانپزشکان به کانادا» با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

مزایای مهاجرت به کانادا از طریق دندانپزشکی

کانادا یکی از کشورهای وسیع و کم جمعیت جهان بشمار می رود که در در بخش شمالی قاره آمریکا قرار دارد. به دلیل کمبود نیروی کار در زمینه های مختلف، این کشور برنامه جامعی را برای جذب مهاجر از سراسر جهان، تدوین و در دستور کار قرار داده است. مهاجران در صورت یافتن اجازه اقامت در این کشور از مزایای مختلفی برخوردار می شوند. مزایای زندگی در کانادا در مواردی چون اقتصاد پایدار و روبه رشد، کیفیت مطلوب زندگی ساکنان، تنوع شغلی، نرخ پایین بیکاری و دستمزد بالا خلاصه می شود.

روش های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که یکی از متداول ترین آنها اخذ ویزای نیروی کار متخصص یا اسکیل ورکر است. در رابطه با این ویزا، قرار داشتن شغل موردنظر جزء لیست نیازمندی های کانادا ضرورت دارد. دولت کانادا هرساله لیست مشاغل مورد نیاز خود را در بخش های مختلف به‌روزرسانی می کند. در سال ۲۰۲۱ همچون سال های قبل، دندانپزشکی جزو مشاغل مورد نیاز کانادا قرار گرفته است؛ بنابراین مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از طریق ویزای اسکیل ورکر انجام می شود. اصلی ترین مزایای مهاجرت به کانادا با مدرک دندانپزشکی شامل دستمزد بالا و دریافت اقامت دائم کانادا است. سایر مزایا عبارتند از:

 • فعالیت در مطب شخصی، بیمارستان و کلینیک ها
 • فراهم بودن فرصت برای گرفتن تخصص دندانپزشکی در کانادا (۴ سال به طول می انجامد)
 • فراهم بودن فرصت برای شرکت در دوره های آموزشی و سمینارها برای به‌روز کردن اطلاعات
 • همراه داشتن همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال از بدو مهاجرت دندانپزشکان به کانادا (در صورت ارائه گواهی تمکن مالی برای همراهان)
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

شرایط مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

اداره مهاجرت برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از سراسر جهان شرایط سخت‌گیرانه ای را اعمال می کند. با توجه به نقش دندانپزشکان در سلامت افراد جامعه، موضع سخت‌گیرانه سیستم بهداشت و درمان کانادا در این زمینه کاملاً طبیعی است. شناسایی و بکارگیری دندانپزشکان ماهر و باتجربه در کلینیک های این کشور به عنوان اهداف این کار مطرح می شوند. فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی در خارج از کانادا نمی توانند به صورت مستقیم به فعالیت در این کشور بپردازند. بلکه پیش از هر اقدامی باید صلاحیت متقاضی برای فعالیت به عنوان دندانپزشک در کانادا احراز شده و مجوز کار دریافت کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
جاب آفر کانادا

متقاضیان برای دریافت مجوز کار باید مراحل تعیین شده توسط هیئت ارزیابی دندانپزشکی کانادا (NDEB) را با موفقیت بگذرانند. فرایند NDEB شامل آزمون های کتبی و شفاهی در زمینه دانش پایه، مهارت کلینیکی، قضاوت کلینیکی و … است. مهاجرت دندانپزشکان به کانادا معمولاً از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا (FSNP) انجام می شود. ارزیابی متقاضیان در این روش برحسب سیستم اکسپرس اینتری کانادا (سیستم جامع امتیاز بعدی) صورت می گیرد. مهاجرت کاری دندانپزشکان به کانادا ملزم به کسب ۶۷ امتیاز در این سیستم است.

در صورت مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، متقاضیان بر حسب فاکتورهایی چون سن، مدرک تحصیلی، تجربه کاری، مهارت زبان فرانسوی یا انگلیسی (برحسب محل زندگی) و تطبیق پذیری امتیاز بندی می شود. افرادی که موفق به کسب ویزای اسکیل ورکر یا تخصص کانادا شوند، می توانند اقامت دائم (PR) این کشور را دریافت کنند. داشتن مدرک تحصیلی در رشته دندان پزشکی از دانشگاه های معتبر دیگر شرایط مهاجرت به کانادا برای دندانپزشکان است. علاوه بر این گذراندن تحصیلات تکمیلی به مدت ۴ سال قبل از تحصیل در رشته دندانپزشکی ضرورت دارد.

مهاجرت دندانپزشکان به کانادا
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

درآمد دندانپزشکان در کانادا

بسیاری از افراد درآمد بالا و مناسب بودن شرایط کار دندانپزشکی در کانادا را به عنوان عامل اصلی مهاجرت خود به این کشور عنوان می کنند. اگرچه دندانپزشکی جزء ۱۰ شغل پر درآمد کانادا قرار نگرفته است. اما این قشر حقوق بالاتری نسبت به متوسط درآمد جامعه دریافت می کنند. طبق آمارهای به دست ‌آمده، میانگین درآمد دندانپزشکان در کانادا سالانه ۱۰۴۳۳۱ دلار کانادا است. البته این رقم ثابت نیست و برحسب میزان مهارت، تجربه و تخصص کاهش یا افزایش می یابد. حداقل و حداکثر درآمد دندانپزشکان در کانادا معادل ۵۹۰۰۰ و ۲۰۹۰۰۰ هزار دلار کانادا تعیین شده است. شهر محل خدمت نیز روی میزان دریافتی دندانپزشکان تأثیر می گذارد. به نحوی که بالاترین دستمزد ساعتی برای این مشاغل با ۱۵/۹۶ دلار کانادا به ایالت ساسکاچوان اختصاص دارد.

 

اعتبار مدرک دندانپزشکی ایران در کانادا

سیستم بهداشت و درمان کانادا در زمینه مهاجرت دندانپزشکان به کانادا از سراسر جهان شرایط سختگیرانه ای اعمال می کند. یکی از این سختگیری ها در زمینه اعتبار مدارک تحصیلی است. از دید اداره مهاجرت این کشور مدارک تحصیلی بعد از ارزیابی به دو نوع معتبر و نامعتبر تقسیم می شوند. تمامی دندانپزشکان پیش از مهاجرت به کانادا با ارسال مدارک به سازمان های مربوطه، ملزم به ارزیابی آنها هستند. این کار تحت عنوان معادل سازی مدارک شناخته می شود که مراحل نسبتاً پیچیده ای دارد. علاوه بر این برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، صلاحیت افراد بر اساس نمرات کسب شده در آزمون تخصصی تعیین می شود.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا از طریق فرزند

 

معادل سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا

یکی از مهم ترین و پیچیده ترین مراحل مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، معادل سازی مدارک است. برای انجام این کار، ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی اهمیت دارد. نوع مدرک زبان به استان محل خدمت وابسته است؛ به عنوان مثال اکثریت افراد ساکن در استان کبک، فرانسوی زبان هستند. به همین دلیل برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا و فعالیت در این منطقه باید مدرک معتبر زبان فرانسوی ارائه شود. اما در سایر استان ها ارائه مدرک زبان انگلیسی ضرورت دارد. مراحل معادل سازی یا تطبیق مدارک دندانپزشکی در کانادا در موارد زیر خلاصه شده است:

 • عضویت در سازمان ارزیابی دندانپزشکی کانادا (NDEB)
 • ارسال مدارک برای NDEB (در صورت نقض به متقاضی اطلاع رسانی شده و در غیر اینصورت فرد تأیید می شود)
 • شرکت در آزمون تئوری The assessment of fundamental knowledge
 • شرکت در آزمون عملی
 • شرکت در آزمون بورد
 • شرکت در آزمون اخلاق پزشکی
 • صدور گواهی اجازه کار برای متقاضیان در صورت قبولی در تمامی مراحل پیشین
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

نکته!!!

آگاهی از بعضی نکات درباره آزمون های معادل سازی مدارک برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا الزامی است. آزمون تئوری The assessment of fundamental knowledge سالانه یکبار در بهمن ماه برگزار می شود. نحوه برگزاری این آزمون ۱۵۰ سؤالی به صورت دو نوبته (در صبح و بعد از ظهر) است. متقاضیان تنها ۳ بار مجاز به شرکت در آزمون تئوری هستند و در صورت عدم پذیرش در هر سه بار، فرصت خود را برای همیشه از دست می دهند. موفقیت در آزمون تئوری نیازمند کسب نمره ۷۵ است. افراد برای ورود به مرحله بعد (آزمون عملی) باید این مرحله را با موفقیت بگذرانند.

آزمون مرحله بعد معادل سازی مدارک برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا، از دو بخش تشخیصی و عملی تشکیل شده است. این آزمون سالانه یکبار و در دانشگاه های کانادا (از قبیل ونکوور، وسترن انتاریو، مانیتوبا و …) برگزار می شود. حداقل نمره مورد نیاز برای شرکت کنندگان این آزمون ثابت نیست و به دانشگاه محل آزمون بستگی دارد؛ به عنوان مثال دانشگاه تورنتو حداقل نمره پذیرش را ۸۰ در نظر می گیرد. دفعات برگزاری آزمون بورد سه بار در سال است و متقاضیان هیچ محدودیتی برای شرکت در آن ندارد. البته بر حسب استان، قوانین و مقررات برای این مورد و آزمون اخلاق پزشکی متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کبک از طریق خود اشتغالی

 

رشته دندانپزشکی در کانادا

معادل سازی مدارک تحصیلی برای مهاجرت دندانپزشکان به کانادا با دشواری های بسیاری همراه است. به همین دلیل بسیاری از افراد از همان ابتدا اقدام به تحصیل دندانپزشکی در دانشگاه های کانادا می کنند. تحصیل در دوره کارشناسی دندانپزشکی ۴ سال به طول می انجامد. متقاضی برای اخذ مدرک دندان پزشکی از دانشگاه های کانادا باید در یکی از رشته های دکترای دندانپزشکی (DMD) یا جراحی دندان (DDS) پذیرش شود. پذیرش متقاضیان با استفاده از نتایج آزمون های برگزار شده توسط انجمن دندانپزشکی کانادا (ADS) صورت می گیرد.

این آزمون تحت عنوان امتحان دندانپزشکی کانادا یا آزمون سراسری دندانپزشکی (DAT) شناخته می شود. علاوه بر این معدل و نمرات کسب شده در مقاطع قبلی نیز مدنظر قرار می گیرد. البته بعضی دانشگاه های دندانپزشکی از این آزمون استفاده نمی کنند؛ به عنوان مثال می توان به دانشگاه مک گیل اشاره کرد. همچنین بعضی دیگر از دانشگاه ها برای پذیرش دانشجویان از آزمون‌های تلفیقی با DAT استفاده می کنند. دانشجویان بعد از فارغ ‌التحصیلی در دوره چهارساله دندانپزشکی می توانند برای مقطع ارشد و دوره های تخصصی درخواست دهند. رشته دندانپزشکی در کانادا از ۹ تخصص به شرح زیر تشکیل شده است:

 • جراحی فک و دهان
 • آسیب شناسی دهان
 • رادیولوژی فک و دهان
 • ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت
 • دندانپزشکی کودکان
 • پروتز دندان
 • درمان لثه
 • بهداشت عمومی دندان
 • ریشه درمانی
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا
مهاجرت دندانپزشکان به کانادا

دانشگاه های دندانپزشکی در کانادا

بسیاری از متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی تمایل زیادی برای ورود به دانشگاه های کانادا دارد. دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان شده است که از جمله آنها می توان به نظام آموزشی پیشرو و رفاه اقتصادی و اجتماعی ساکنان آن اشاره کرد. اگرچه تحصیل در رشته دندانپزشکی کانادا رایگان نیست. اما متقاضیان در صورت کسب نمرات برتر می توانند از بورسیه های تحصیلی استفاده کرده و بخشی از هزینه زندگی خود را پوشش دهند.

علاوه بر این، مدارک صادر شده توسط دانشگاه کانادا در سطح جهانی از اعتبار بالایی برخوردار است. در نتیجه فارغ ‌التحصیلان بدون نگرانی می تواند برای یافتن شغل مناسب اقدام کنند. متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی باید در گام اول مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه موردنظر ارسال کنند. در صورت پذیرش فرد می تواند برای ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهد. دانشگاه ارائه کننده رشته دندانپزشکی کانادا به دانشجویان خارجی عبارتند از

 • مک گیل (رتبه ۲۱)
 • بریتیش کلمبیا (رتبه ۲۳)
 • تورنتو (رتبه ۴۸)
 • مونترال
 • مانیتوبا
 • دالهاوزی
 • وسترن انتاریو
 • ساوال
 • ساسکاچوان

پیام بگذارید