کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

ایرانیان مهاجر در اکثر موارد برای ادامه زندگی و اقامت استرالیا یا کانادا را انتخاب می‌کنند. زندگی در هر یک از این کشورها مزایا و معایب خاص خود را دارد. این موضوع باید پیش از هر اقدامی در زمینه مهاجرت مد نظر قرار گیرد. اما کدام یک از این کشورها برای زندگی بر دیگری برتری دارد؟ برای مهاجرت کاری یا سرمایه گذاری استرالیا بهتر است یا کانادا؟ برای مهاجرت تحصیلی شرایط این دو کشور به چه شکل است؟ در این مقاله سعی بر این است که با بررسی جزئیات، مقایسه‌ای بین شرایط استرالیا و کانادا برای مهاجرت ایرانیان صورت گیرد. برای یافتن پاسخ سؤالات خود در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

مزایا و معایب استرالیا

استرالیا به مرکزیت شهر کانبرا در نیمکره جنوبی و قاره اقیانوسیه قرار دارد. مساحت این کشور ۷٫۶۹۲٫۰۰۰ کیلومترمربع و جمعیت آن بالغ بر ۲۶ میلیون نفر است. استرالیا در مقایسه با میزان مساحت از جمعیت پایینی برخوردار است. این کشور به واسطه ثبات اقتصادی و سیاسی، سطح بالای درآمد و رفاه و برنامه‌های مهاجرتی متنوع مقصدی جذاب برای مهاجران سراسر جهان بشمار می‌رود. مزایای زندگی در کشور استرالیا تنها در موارد فوق خلاصه نمی‌شود. بلکه برخورداری از طبیعت بکر و زیبا و اماکن مختلف تاریخی، فرهنگی و توریستی را نیز می‌توان مزایای مذکور اضافه کرد.

البته استرالیا نیز همچون سایر کشورها از معایبی نیز برخوردار است و مهاجران باید پیش از هر اقدامی از آنها آگاه شوند. بالا بودن هزینه‌های زندگی خصوصاً در بخش بهداشت و درمان و تحصیل از مهم‌ترین معایب زندگی در استرالیا هستند. لایه اوزون در محدوده کشور استرالیا دچار نقص است و همین موضوع تابش بیش از حد اشعه‌های مضر خورشید را به دنبال دارد. آمار بالای بیماری‌های پوستی در کشور استرالیا نیز مؤید همین موضوع است. شرایط آب و هوایی نامساعد در بعضی نقاط، سرعت پایین اینترنت نسبت به سایر کشورهای پیشرفته و فاصله زیاد بین شهرها از دیگر معایب زندگی در استرالیا است.

کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

مزایای و معایب کانادا

کانادا کشوری واقع در شمال آمریکای شمالی به مرکزیت اتاوا است. مساحت این کشور حدود ۹٫۹۸۵٫۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن بالغ بر ۳۷ میلیون نفر است. با توجه به اعداد و ارقام ارائه شده، کانادا نیز همچون استرالیا تراکم جمعیتی پایینی دارد. شهرهای کانادا همواره در بین برترین شهرهای جهان برای زندگی قرار دارند. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مهاجرت این کشور را برای زندگی انتخاب می‌کنند. البته لازمه یک انتخاب خوب برای مهاجرت، شناخت مزایا و معایب زندگی در کشور مقصد است. یکی از مزایای زندگی در کانادا توأمان بودن رشد اقتصادی در کنار امنیت و آرامش است. دولت این کشور در اغلب منازعات و درگیری‌های جهانی به عنوان بی طرف عمل می‌کند. درنتیجه اقتصاد آن از تهدیدهای مختلف درامان است. علاوه بر این، سیستم آموزشی و بهداشت و درمان این کشور نیز از استانداردهای بالایی برخوردار است.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

کانادا به لحاظ شاخص آب‌وهوا جایگاه چندان مناسبی ندارد. در واقع زمستان‌های این کشور بسیار سخت، طاقت‌فرسا و طولانی است. این موضوع برای مناطق شمالی کانادا بیشتر صدق می‌کند. البته افراد ناتوان در برابر سرما می‌توانند شهرهای جنوبی و غربی کانادا را برای زندگی انتخاب کنند. زیرا این مناطق آب و هوای معتدل‌تری نسبت به بخش‌های شمالی دارند. البته در این مناطق نیز بالا بودن تعداد حشرات مخل آسایش ساکنان می‌شود. قوانین سخت‌گیرانه، طولانی بودن روند دریافت ویزا، مالیات بالا، بالا بودن هزینه‌های زندگی از دیگر معایب زندگی در کانادا است.

کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

برای اقامت ایرانیان کدام کشور مناسب است؟ استرالیا یا کانادا؟

بسیاری از ایرانیان متقاضی مهاجرت این سؤال مواجه می‌شوند که استرالیا یا کانادا کدام‌یک برای اقامت و زندگی مناسب‌تر هستند؟ پاسخ به این سؤال تا حد زیادی به معیارهای افراد و هدف آنها از مهاجرت بستگی دارد؛ به عنوان مثال مکان مناسب برای متقاضیان ادامه تحصیل در کشورهای خارجی با یک فرد سرمایه گذار کاملاً متفاوت است. معمولاً کیفیت زندگی برای همه متقاضیان مهاجرت به استرالیا یا کانادا با هر سلیقه و هدفی اهمیت دارد. هر دو کشور از استانداردهای بالای رفاهی و اجتماعی برخوردار هستند.

اما کیفیت زندگی بر اساس معیارهای مختلف تعریف می‌شود. میزان درآمد، قدرت خرید، خدمات بهداشتی درمانی، شاخص آب و هوا، هزینه‌های زندگی و هزینه مسکن از جمله این موارد به شمار می‌روند. شاخص آلودگی، ترافیک و رضایت از زندگی نیز از دیگر معیارهای بررسی کیفیت زندگی هستند. مقایسه دو کشور از لحاظ معیارهای مذکور نشان می‌دهد که استرالیا از نظر میزان درآمد، قدرت خرید، خدمات بهداشتی درمانی و شاخص آب و هوا برتر از کانادا است. این برتری در مواردی چون شاخص ترافیک، شاخص آلودگی، رفاه اجتماعی و رضایت از زندگی نیز وجود دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به انتاریو : شرایط اقامت انتاریو از طریق برنامه استانی

کانادا نیز از لحاظ هزینه مسکن، هزینه زندگی و شاخص ایمنی نسبت به استرالیا برتر است. برای دادن پاسخ به این سؤال که «کانادا یا استرالیا برای اقامت ایرانیان مناسب‌تر است» شاخص‌های امنیتی نیز باید مدنظر قرار گیرد. در رابطه با این موضوع مواردی چون خطر سرقت از منزل و خودرو، حمله، توهین، مسائل نژادپرستانه، اعتیاد و فساد اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است. در تمامی موارد، میزان جرم و جنایت در کانادا کمتر از استرالیا است. البته در زمینه اعتیاد خطر مصرف مواد مخدر در کانادا بالا ارزیابی می‌شود. زبان رسمی نیز می‌تواند روی انتخاب متقاضیان تأثیرگذار باشد. استرالیا کشوری انگلیسی زبان است و مدرک زبان جزء در موارد معدود برای اعطای ویزا حائز اهمیت است. اما زبان رسمی در کشور کانادا انگلیسی و فرانسوی است و افراد می‌توانند برحسب توانایی خود در استان‌های مختلف ساکن شوند.

کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

برای مهاجرت کاری استرالیا بهتر است یا کانادا؟

متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا یا استرالیا پیش از هر اقدامی باید مقصد موردنظر خود را از لحاظ میزان درآمد و میزان هزینه‌های زندگی بسنجند. متوسط درآمد ماهانه افراد شاغل و همچنین هزینه‌های زندگی در استرالیا بیشتر از کانادا است. تنوع شغلی، قوانین و مقررات اداره مهاجرت برای پذیرش متقاضیان، امنیت شغلی و میزان مالیات پرداختی نیز زمینه مهاجرت کاری به استرالیا یا کانادا حائز اهمیت هستند. از لحاظ فرصت شغلی کانادا بازار کار متنوع‌تری در مقایسه با استرالیا دارد. اما در رابطه با امنیت شغلی وضعیت استرالیا بهتر ارزیابی می‌شود.
طبق آمارهای به دست آمده میزان حفظ شغل در کشور استرالیا حدود ۸۰ درصد است. دولت استرالیا نرخ مالیات پرداختی توسط افراد شاغل را ۶/۲۳ درصد تعیین کرده است. البته این مقدار متناسب با میزان درآمد افزایش می‌یابد. اما مالیات پرداختی در کانادا ۲۸ درصد است. به همین دلیل بسیاری از افراد متقاضی مهاجرت کاری به منظور پرداخت مالیات کمتر استرالیا را برای زندگی انتخاب می‌کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
پذیرش جدید برنامه مهاجرتی سرمایه گذاری در کبک 2020

ساعت کار برای مهاجرت کاری به استرالیا یا کانادا نکته‌ای مهم محسوب می‌شود. یکی از مزایای استرالیا نسبت به کانادا کمتر بودن ساعت کاری است. به طور کل میزان ساعت کاری استاندارد در کانادا و استرالیا به ترتیب ۸ و ۶/۷ ساعت در روز است. درنتیجه نیروی کار در استرالیا با ۳۸ ساعت کار در هفته، زمان بیشتری برای بودن در کنار خانواده دارد. افرادی که در کنار کار به سرمایه گذاری نیز تمایل دارند، باید علاوه بر موارد فوق، ریسک مصادره اموال را نیز در نظر بگیرند. نرخ مصادره اموال در کانادا و استرالیا چندین سال متمادی بسیار پایین و معادل ۱ است. در نتیجه هر دو کشور مقصدی جذاب برای سرمایه گذاری به شمار می‌روند.

کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟

مقایسه مهاجرت تحصیلی به استرالیا و کانادا

برای تشخیص بهترین کشور برای تحصیل در استرالیا یا کانادا باید بعضی نکات مدنظر قرار گیرد؛ به عنوان مثال می‌توان به کیفیت سیستم آموزشی، شهریه تحصیلی و خدمات ارائه شده توسط مدارس اشاره کرد. تنوع رشته‌های تحصیلی دانشگاهی و رنکینگ دانشگاه‌ها در سطح جهانی نیز برای انتخاب بین تحصیل در کانادا یا استرالیا حائز اهمیت است. سیستم آموزشی کانادا و استرالیا شباهت بسیاری به هم داشته و از استانداردهای بالایی برخوردار هستند. مدارس در این دو کشور شامل خصوصی و دولتی و روزانه و شبانه روزی است. البته مدارس کانادا به لحاظ کیفیت خدمات و آموزش، بالاتر از استرالیا قرار دارد.

از لحاظ هزینه تحصیل کانادا شرایط بهتری را برای مهاجران فراهم کرده است. در کشور کانادا کودکان می‌توانند تا سن ۱۶ یا ۱۸ سالگی در مدارس دولتی و به صورت رایگان مشغول به تحصیل شوند. اما تحصیل دانش ‌آموزان در مدارس خصوصی نیازمند پرداخت شهریه است. این در حالی است که دانش آموزان در استرالیا تنها در صورت داشتن اقامت دائم یا شهروندی می‌تواند به صورت رایگان اقدام به تحصیل کنند.
هر دو کشور به واسطه دانشگاه‌های برجسته در سطح جهانی موقعیتی بسیار مناسبی را برای تحصیل دانشجویان فراهم کرده‌اند. البته از این لحاظ استرالیا جایگاه درخشان‌تری دارد. دانشگاه‌های ملی استرالیا، سیدنی، ملبورن، نیوساوت ولز، کوئینزلند، موناش و وسترن جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه‌های تورنتو، ملبورن مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا و مونترال در کانادا نیز جزء ۱۰۰ دانشگاه برتر هستند.

پیام بگذارید