مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا

کانادا جزء کشورهای است که از پناهنده‌ها حمایت می‌کند و به همین دلیل مورد تشویق جامعه بین المللی قرار گرفته است. پناهنده کسی است که به دلیل ترس از دست دادن جان و مال قادر به ماندن و برگشت به کشور خود نیست. فرد متقاضی در روش مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، باید ثابت کند که در کشور خود به دلایل نژاد، مذهب، ملیت، عقاید، مذهب و جنگ مورد آزار و اذیت قرار گرفته و نمی‌تواند دوباره به کشور خودش برگردد. البته باید به این نکته توجه شود که مهاجر با پناهنده متفاوت است. پناهنده از کشور خویش فرار کرده است، در حالی که مهاجر برای بدست آوردن اقامت دائم کانادا به این کشور مهاجرت می‌کند.

با توجه به این که ممکن است افرادی به دلیل داشتن شرایط خاص قصد مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی را داشته باشند در این مقاله بر آن شدیم تا به برخی از سوالات رایج در این زمینه پاسخ دهیم. اگر شما هم به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش‌های زیر هستید در ادامه با ما همراه باشید.

آیا مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی امکان پذیر است؟

کیس‌های پناهندگی در کانادا چیست؟

شرایط پناهندگی در کانادا چیست؟

آیا پناهندگی کانادا با ویزای توریستی ممکن است؟

هزینه پناهندگی در کانادا چقدر است؟

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا، از طریق پناهندگی است. پناهندگی در کانادا یکی از روش‌های خطرناک و ناامن مهاجرت است؛ زیرا پناهجویان در این مسیر با خطرات زیادی مانند تجاوز، دزدی و حتی مرگ روبرو می‌شوند. همچنین پناهنده‌ها تا مدت معلوم شدن وضعیت پناهندگی، باید در کمپ‌هایی که توسط دولت کانادا برای پناهجویان در نظر گرفته شده است، اقامت کنند. البته ممکن است در طول اقامت در کمپ، توسط پلیس کانادا به دلیل ورود غیر قانونی به کشور دستگیر شوند. با این وجود که کانادا از پناهنده‌ها حمایت می‌کند، ولی شرایط سخت گیرانه‌ای برای پذیرش و حمایت از این افراد را دارد. در ضمن ظرفیت پذیرش پناهنده توسط دولت کانادا بسیار پایین است. یکی از بزرگترین معایب پناهندگی در کانادا این است که فرد متقاضی بعد از پناهنده شدن به هیچ وجه نمی‌تواند به کشور خود بازگردند.

این مطلب را هم بخوانید:
اقامت نوا اسکوشیا از طریق تحصیل و کارآفرینی

 

کیس‌های پناهندگی در کانادا

افراد متقاضی برای موفق شدن در زمینه پناهندگی باید با انواع کیس‌های پناهندگی آشنا شوند. همچنین باید این افراد مدارکی برای در خطر بودن جان و مال خود را ارائه دهند. در این قسمت به معرفی کیس‌های پناهندگی می‌پردازیم.

پناهندگی نژادی: در این کیس پناهندگی در کانادا، فرد متقاضی به علت رفتارهای نژاد پرستی در کشور خودش، مورد آزار و شکنجه قرار گرفته است. در برخی از کشورها، انسان‌ها ممکن است به دلایل مختلف مانند، داشتن رنگ پوست متفاوت مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

پناهندگی مذهبی: در صورتی که فرد متقاضی به دلیل داشتن دین متفاوت در کشور خویش مورد آزار و اذیت قرار گرفته باشد، می‌تواند برای پناهندگی مذهبی اقدام کند. بهترین کیس برای پناهندگی در کانادا برای ایرانیان، پناهندگی مذهبی است؛ زیرا در قوانین ایران، هر کس از دین اسلام خارج شود مرتد شناخته شده و محکوم به مرگ است؛ بنابراین ایرانیان دارای دین متفاوت با استناد به این قانون اسلامی می‌توانند درخواست پناهندگی مذهبی را بدهند.

پناهندگی سیاسی: این نوع کیس پناهندگی مناسب افرادی است که دارای عقاید و تفکرات سیاسی خاصی هستند. این افراد ممکن است به دلیل داشتن برخی از فعالیت‌ها علیه رژیم حاکم کشور خودشان، دچار آزار و اذیت قرار بگیرند.

پناهندگی اجتماعی: فرد متقاضی برای داشتن این نوع کیس پناهندگی باید ثابت کند که شرایط زندگی در کشور مبدا سخت و غیرممکن است. این نوع پناهندگی به منظور داشتن زندگی و شغل بهتر صورت می‌گیرد.

پناهندگی عضویت در گروه‌های اجتماعی: فرد متقاضی ممکن است با عضویت در یک گروه اجتماعی مانند همجنس گرایان و علنی شدن فعالیتش در کشور مبداء مورد شکنجه قرار بگیرد. در این صورت درخواست پناهندگی را به کانادا تحویل می‌دهد.

پناهندگی جنگی: بسیاری از درخواست‌های پناهندگی، به دلیل وجود جنگ در کشور مبداء صورت می‌گیرد. در این کیس پناهندگی، فرد متقاضی به دلیل خطر جانی و مالی جنگ به کشور دیگر درخواست پناهندگی می‌دهد.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

شرایط پناهندگی در کانادا

کانادا از افرادی که با برگشتن به کشور خودشان بیم دارند، حمایت می‌کند. از شرایط اولیه برای مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، این است که فرد پناهجو در بدو ورود به کانادا، درخواست پناهندگی خود را به ماموران مرزبانی یا پلیس فدرال کانادا اعلام کند.

پناهجویان باید در روز مصاحبه (این روز توسط وکیل پناهندگی در کانادا اعلام می‌شود) به ماموران مهاجرتی ثابت کنند که جان و مالشان در کشور مبدا در خطر بوده است. با صلاح‌دید افسران مهاجرت، پرونده فرد متقاضی پناهندگی برای بررسی به شورای مهاجرت و پناهندگی ارجاع داده می‌شود. افراد متقاضی باید این نکته را در نظر بگیرند که افراد مصاحبه کننده افراد بسیار تیزبین و باهوشی هستند و هرگونه دروغ را به راحتی تشخیص می‌دهند. همچنین پناهندگان باید این را در نظر بگیرند هر گونه عدم صداقت و دروغگویی درباره دلیل پناهندگی به کانادا دارای جرم سنگینی است. از مهمترین شرایط دریافت پناهندگی کانادا، داشتن کیس پناهندگی مناسب است. فرد متقاضی باید با آوردن دلایل قانع کننده ثابت کند که جزء یکی از کیس‌های پناهندگی مورد تایید کانادا است. افراد متقاضی در صورت دارا بودن شرایط زیر نمی‌توانند پناهندگی کانادا را دریافت کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت کاری به کانادا ، مهاجرت از طریق تخصص

• افراد متقاضی شرایط پناهندگی در کانادا را ندارند و در واقع بدون داشتن هیچ مشکلی می‌توانند به کشور خودشان بازگردند.

• متقاضی از طریق کانادا و یا آمریکا وارد شده باشد.

• افرادی که فعالیت‌های جنایی انجام داده اند و یا دچار جرم‌های نقض حقوق بشری شده باشند.

• افرادی که قبلا درخواست پناهندگی آن ها مورد قبول دولت کانادا قرار نگرفته است.

• فرد متقاضی در مسیر مهاجرت به کانادا در کشوری که توانایی پناهندگی را داشته است، اسکان کرده باشد.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

پناهندگی کانادا با ویزای توریستی

طبق قوانین کانادا هر کسی که در کشور مبداء مورد آزار و اذیت قرار بگیرد، می‌تواند خود را از هر طریقی به کانادا برساند و درخواست پناهندگی دهد. در بسیاری از مواقع افراد متقاضی با درخواست ویزای توریستی وارد خاک کانادا می‌شوند و سپس درخواست پناهندگی می‌دهند. امکان تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی و سپس به تدریج دریافت اقامت دائم وجود دارد. البته این مراحل پیچیده است و ممکن است زمان بر نیز باشد. درخواست پناهندگی باید به اداره مهاجرت این کشور داده شود تا مورد بررسی قرار بگیرد. با دادن این درخواست، فرایند دریافت پناهندگی شروع می‌شود. اداره مهاجرت برای متقاضی پناهندگی وکیل تسخیری تعیین می‌کند تا به کارهای متقاضی بپردازد. مدت زمان رسیدگی به پرونده‌های تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی در بعضی از مواقع ممکن است بیش از یک سال طول بکشد. در این شرایط احتمال ریجکتی قبل از دریافت پذیرش وجود دارد.

به دلیل اینکه تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی مسیر سختی است، بهتر است برای موفق شدن در این مسیر از یک وکیل پناهندگی در کانادا کمک گرفته شود. وکیل مهاجرتی شناخت بسیار خوبی بر روی قوانین و پروسه پناهندگی دارد و در مسیر گرفتن پناهندگی می‌تواند بسیار کمک کننده فرد متقاضی باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
اقامت از طریق ایده و طرح ، اقامت از طریق استارت آپ کانادا

با اینکه این مسیر سخت است، دارای مزایای نیز می‌باشد. یکی از مزایای تبدیل ویزای توریستی به پناهندگی کاهش زمان رسیدگی به این پرونده‌هاست. اصولا ۴ تا ۵ ماه طول می‌کشد تا این پرونده‌ها مورد بررسی قرار بگیرند. از دیگر مزایای گرفتن پناهندگی از طریق ویزای توریستی این است که فرد متقاضی تا زمان رسیدگی به پرونده پناهندگی، می‌توانند به صورت قانونی در کانادا اقدام داشته باشد. البته اگر مدت زمان رسیدگی به پرونده فرد پناهجو بیشتر شود، احتمال ریجکتی فرد پناهنده وجود دارد.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

هزینه پناهندگی در کانادا

یکی از پرتکرارترین سوالات درباره مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی، هزینه این نوع مهاجرت در کانادا است. مسیر دریافت پناهندگی با پرداخت هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری همراه است. در بسیاری از مواقع، فرد متقاضی با کمک قاچاقچیان وارد کشور کانادا می‌شود. در این پروسه مهاجرتی علاوه بر هزینه مالی، هزینه‌های معنوی هنگفتی باید پرداخت شوند. در مسیر رسیدن به کانادا ممکن است فرد متقاضی دچار تجاوز، دزدی و آسیب‌های روحی و روانی زیادی قرار بگیرد. پس از رسیدن به کانادا، هزینه اسکان، خوراک و لباس در کمپ‌های پناهندگی از دیگر هزینه‌های پناهندگی در کانادا است. کمپ‌های پناهندگی امکانات مناسب بهداشتی و رفاهی را ندارند. به همین دلیل افراد پناهجو ممکن است دچار بیماری جسمی و روحی بسیاری شوند. در بسیاری از موارد این آسیب‌های وارد شده می‌تواند جبران ناپذیر باشد و هزینه‌های زیاد مادی و معنوی را در بربگیرد.

افراد پناهنده پس از وارد شدن به خاک کانادا در کمپ‌های کانادا اسکان پیدا می‌کنند. دولت کانادا و اسپانسرهای خصوصی در کانادا از پناهجویان حمایت مالی انجام می‌دهند. این اسپانسرها به مدت ۱ سال تا معلوم شدن وضعیت پناهجو، وظیفه تامین نیازهای اولیه زندگی پناهندگانی که توانایی مالی ندارند را بر عهده دارد. دولت کانادا برای پناهندگان کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی را برگزار می‌کند تا هر چه زودتر پناهنده بتواند مهارت‌های زندگی در کانادا را کسب کند.

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

سخن آخر

هرچند که مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی نیز امکان پذیر است، اما مجموعه گام به گام تا ویزا این روش را به هیچ وجه توصیه نمیکند و جز خدمات این مجموعه به شما عزیزان نیست.

پیام بگذارید