مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

هر ساله افراد زیادی متقاضی مهاجرت به کانادا هستند؛ زیرا کانادا به دلیل داشتن شرایط اقتصادی مناسب و سطح زندگی بالا برای کار و زندگی بسیار مناسب است. مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی، یکی از روش های مهاجرت به کانادا است. از طریق این روش فرد متقاضی می تواند در کشور کانادا بر روی محور خود اشتغالی فعالیت داشته باشد. مهاجرت خود اشتغالی به کانادا، برای جذب هنرمندان و ورزشکاران واجدالشرایط طراحی شده است.

بدست آوردن اقامت کانادا از طریق خود اشتغالی، یکی از ویژگی های مثبت این روش است. دولت کانادا، اقامت خود اشتغالی کانادا را برای افرادی که دارای شرایط لازم باشند در نظر گرفته است. فرد متقاضی با داشتن حداقل ۲ سال تجربه کار خود اشتغالی در سطح ملی و بین المللی می تواند در برنامه مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی درخواست دهد. بررسی پرونده های مهاجرت خود اشتغالی کانادا تقریبا ۲۵ ماه به طول می انجامد و فرد متقاضی باید در دوران رسیدگی به پرونده اشتغال داشته باشد. این نکته قابل توجه است که در استخدام یک موسسه و اداره بودن، به عنوان سابقه خود اشتغالی محسوب نمی شود. همچنین برای گرفتن ویزای خود اشتغالی باید آفسیر اداره مهاجرت قانع شود که فرد متقاضی توانایی راه اندازی شغل مورد نظر را در کانادا دارد.

 

منظور از خود اشتغالی در کانادا چیست؟

یکی از روش های مهاجرت به کانادا، خود اشتغالی است. خود اشتغالی یعنی نیروی کار خارجی دارای شرایط، قصد راه اندازی خود اشتغالی به منظور تامین امرار معاش خود و خانواده را داشته باشد. داشتن سابقه کار خود اشتغالی در کشور مبدا و اثبات توانایی لازم برای راه اندازی خود اشتغالی در زمینه ورزشی، فرهنگی، کشاورزی و هنری از شرایط ملزوم برای مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی است. همچنین فرد متقاضی باید بتواند کار فرمای خود باشد. سخت گیری در زمینه پرونده های خود اشتغالی بسیار زیاد است و تنها افرادی که دارای ویژگی های زیر هستند می توانند آفسیر اداره مهاجرت را قانع کرده و ویزای خود اشتغالی کانادا را بدست آورند.

  • افرادی که در شغل خود موفق هستند یعنی از این شغل درآمد کافی به دست می آورند.
  • فرد متقاضی باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد؛ یعنی دارایی های نقدی و غیر نقدی کافی برای سرمایه گذاری و زندگی در کانادا را داشته باشد.
  • متقاضی در زمان درخواست، در حوزه خود اشتغال مشغول به فعالیت در کانادا باشد. نداشتن توانمندی برای ایجاد خود اشتغالی یکی از دلایل اصلی ریجکت پرونده های مهاجرتی از طرف آفسیر اداره مهاجرت است؛ بنابراین برای جلوگیری از ریجکت شدن پرونده و قانع کردن آفسیر اداره مهاجرت، فرد متقاضی بهتر است با درخواست ویزای کار وارد خاک کانادا شده و خود اشتغالی خود را احداث کند. سپس برای ویزای خود اشتغالی اقدام نماید.
این مطلب را هم بخوانید:
تبدیل ویزای مولتی کانادا به اقامت ، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری کانادا
مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی
مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی ۲۰۲۰

مهاجرت به کانادا از روش خود اشتغالی، محدود به گروه خاصی از شغل ها می باشند که در ۳ دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

• هنرمندان و شغل های مربوط به حوزه فرهنگی و هنری

• ورزشکاران و شغل های مربوط به حرفه های ورزشی

• کشاورزان و دامداران با سابقه کار و مدیریت بر روی زمین کشاورزی

البته در برنامه خود اشتغالی کانادا ۲۰۲۰، زیر مجموعه کشاورزی از این برنامه حذف شده است. ولی ممکن است در آینده دوباره به این برنامه اضافه شود. به همین دلیل در این مقاله توضیحات مختصری درباره شرایط خود اشتغالی کشاورزی هم آورده شده است.

جزئیات این مشاغل به شرح زیر می باشد.

رشته مورد نیاز کد رشته
متصدی کتابخانه ۵۱۱۱
موزه داران ۵۱۱۲
بایگان ۵۱۱۳
مولف و نویسنده ۵۱۲۱
ویراستار ۵۱۲۲
خبرنگار ۵۱۲۳
روابط عمومی و ارتباطات ۵۱۲۴
مترجم و مترجم شفاهی و لغت شناسی ۵۱۲۵
تولید کننده، کارگردان و طراحان رقص و علوم مرتبط ۵۱۳۱
آهنگ ساز و تنظیم کننده ۵۱۳۲
موسیقی دان و خواننده ۵۱۳۳
رقاص حرفه ای ۵۱۳۴
هنرپیشه و کمدین ۵۱۳۵
نقاش، مجسمه ساز و هنرهای بصری ۵۱۳۶
تکنسین و بایگان کتابخانه ۵۲۱۱
تکنسین موزه و گالریها ۵۲۱۲
عکاسان ۵۲۲۱
اپراتور فیلم و ویدیو ۵۲۲۲
تکنسین هنری و گرافیک ۵۲۲۳
تکنسین پخش ۵۲۲۴
تکنسین ضبط رادیو و ویدیو ۵۲۲۵
سایر تکنسینهای حرکت، پخش، صحنه ۵۲۲۶
پشتیبانی از پخش و ضبط در صحنه ۵۲۲۷
گویندگان ۵۲۳۱
سایر نوازندگان و هنرمندان صحنه و پشت صحنه ۵۲۳۲
طراحان گرافیکی ۵۲۴۱
طراحان داخلی ۵۲۴۲
هنرمندان صنایع دستی ۵۲۴۴
طراحان نقاشی بر روی پارچه و چرم و مواد دیگر ۵۲۴۵
ورزشکاران ۵۲۵۱
مربی ها ۵۲۵۲
داورها و دیگر متخصصین فنون ورزشی ۵۲۵۳
رهبر گروه های ورزشی و لیدر ها در بدن سازی و ورزش ۵۲۴۵

برای دریافت ویزای خود اشتغالی هنرمندان کانادا، وجود ۲ سال سابقه کاری تمام در کشور مبداء لازم است. همچنین باید ورزشکاران و هنرمندان متقاضی، در سطح جهانی مطرح باشند. پیدا کردن نام فرد متقاضی در سایت ویکی پدیا می تواند آفسیر اداره مهاجرت را در زمینه مطرح بودن در سطح جهانی اثبات کند. از شرایط لازم برای خود اشتغالی کشاورزی داشتن سابقه مدیریت ۲ ساله یک مزرعه است.

 

شرایط لازم برای اخذ ویزای کانادا از طریق خود اشتغالی

برای بدست آوردن ویزای خود اشتغالی، فرد متقاضی باید دارای شرایط اولیه باشد تا بتواند آفسیر اداره مهاجرت را قانع کند. فرد متقاضی بعد از داشتن این شرایط، می تواند وارد سیستم امتیاز بندی شود. شرایط مورد نیاز برای خود اشتغالی کانادا به شرح زیر می باشد.

• در سیستم امتیاز بندی خود اشتغالی کانادا حداقل امتیاز ۳۵ کسب شود.

• شغل مورد نظر، توانمندی لازم برای پیشرفت اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کانادا را داشته باشد. در واقع باید فرد متقاضی ثابت کند که این خود اشتغالی به منفعت کشور کانادا است.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کبک : شرایط اقامت کبک از طریق برنامه استانی

• فرد متقاضی باید سابقه کار در زمینه مورد نظر را داشته باشد. داشتن سابقه کار ۲ سال در ۵ سال گذشته از شرایط موفقیت در دریافت ویزای خود اشتغالی است. سابقه کاری عبارتند از: داشتن ۲ سال سابقه کسب درآمد از شغل مورد نظر و یا ۲ سال سابقه فعالیت هنری و ورزشی در سطح جهانی داشته باشد. همچنین داشتن سابقه کار به صورت ترکیبی از این دو حالت هم مورد قبول اداره مهاجرت است.

• فرد متقاضی باید تمایل به خود اشتغال ماندن بعد از مهاجرت به کانادا را داشته باشد؛ مثلا با داشتن یک طرح تجاری بسیار قوی می توان قصد خود اشتغال داشتن را به آفسیر مهاجرت ثابت کرد. همچنین داشتن مدرک زبان با نمره بالا یک امتیاز کمک کننده در زمینه مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی است و به عنوان یک مدرک قوی برای قصد ادامه خود اشتغالی در کانادا محسوب می شود.

• اثبات توانمندی برای خود اشتغال ماندن در کانادا باید توسط فرد متقاضی صورت بگیرد. توانایی اجرایی کردن شغل مورد توسط آفسیر اداره مهاجرت در کانادا بررسی می شود. یکی از راه های اثبات این موضوع و قانع کردن آفسیر مهاجرتی، داشتن طرح فعالیت شغلی ضمیمه شده در پرونده مهاجرتی است.

• فرد متقاضی باید از لحاظ مالی ثابت کند توانایی راه اندازی یک کسب و کار و موفقیت در آن را دارد. فرد متقاضی با توجه به رشته خود اشتغال خود، باید سرمایه اولیه برای راه اندازی کسب و کار را داشته باشد. همچنین به اندازه ۶ ماه زندگی در کانادا به تامین هزینه های زندگی خود و بستگان دارای تمکن مالی باشد.

• ورزشکاران و هنرمندان باید در سطح جهانی شناخته شده باشند و در بالاترین سطح آن رشته فعالیت داشته باشند.

• نداشتن سوء پیشینه و برخورداری از سلامت جسمانی هم مانند همه روش های مهاجرت از شرایط اصلی رفتن به کانادا از طریق خود اشتغالی است.

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی
مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

سیستم امتیازبندی مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

خود اشتغالی کانادا دارای یک سیستم امتیاز بندی است و افرادی که دارای شرایط اولیه باشند وارد سیستم امتیاز بندی می شود. به طور کلی، برنامه خود اشتغالی کانادا از یک سیستم امتیاز بندی پیروی می کند. در این سیستم، فرد متقاضی با توجه به توانمندی های خود امتیاز بدست می آورد. حداقل امتیاز مورد نیاز برای دریافت ویزای خود اشتغالی کانادا ۳۵ است. البته دریافت حداقل امتیاز به معنای دریافت ویزای کانادا به صورت حتمی نیست. مواردی مانند تحصیلات، سن، سابقه کاری، مدرک زبان و انطباق پذیری در سیستم امتیازدهی مورد بررسی قرار می گیرند. امتیاز در نظر گرفته برای هر کدام از این عوامل متفاوت است.

  • تحصیلات حداکثر ۲۵ امتیاز
تحصیلات حداکثر ۲۵ امتیاز
فوق لیسانس و دکتری با ۱۷ سال تحصیلات تمام وقت ۲۵
لیسانس با ۱۵ سال تحصیلات تمام وقت ۲۲
فوق دیپلم با ۱۵ سال تحصیلات تمام وقت ۲۲
فوق دیپلم و لیسانس با ۱۴ سال تحصیلات تمام وقت ۲۰
فوق دیپلم با ۱۴ سال تحصیلات تمام وقت ۲۰
یک سال تحصیلات آکادمیک با ۱۳ سال تحصیلات تمام وقت ۱۵
دیپلم با ۱۳ سال تحصیلات تمام وقت ۱۵
دیپلم با ۱۲ سال تحصیلات تمام وقت ۱۲
دیپلم ۵
  • تجربه کار حداکثر ۳۵ امتیاز
این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت از طریق برنامه کارآفرینی یوکان کانادا ،سرمایه گذاری در یوکان
تجربه کار در پنج سال گذشته حداکثر ۳۵ امتیاز
۲ سال سابقه کار مرتبط ۲۰
۳ سال سابقه کار مرتبط ۲۵
۴ سال سابقه کار مرتبط ۳۰
۵ سال سابقه کار مرتبط ۳۵
  • سن حداکثر ۱۰ امتیاز
سن حداکثر ۱۰ امتیاز
۱۶ و کمتر ۰
۱۷ ۲
۱۸ ۴
۱۹ ۶
۲۰ ۸
۲۱-۴۹ ۱۰
۵۰ ۸
۵۱ ۶
۵۲ ۴
۵۳ ۲
۵۴ و بالاتر ۰
  • نمره زبان حداکثر ۲۴ امتیاز

متقاضی باید از دارای مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی داشته باشد. داشتن نمره زبان بالا، امتیاز بیشتری هم خواهد داشت. مدارک مورد قبول در این سیستم آیلتس جنرال انگلیسی و تف و تی سی اف فرانسه است.
البته اگر فرد متقاضی بدون مدرک زبان، امتیاز مورد نظر را بدست آورد، دیگر نیازی به داشتن نمره زبان نیست. در واقع داشتن مدرک زبان، از شرایط اصلی مهاجرت خود اشتغالی کانادا محسوب نمی شود.

  • انطباق پذیری ۶ امتیاز
انطباق پذیری حداکثر ۶ امتیاز
تحصیلات همسر
دیپلم دبیرستان ۰
دیپلم با ۱۲ سال تحصیلات ۳
فوق دیپلم و لیسانس با ۱۴ سال تحصیلات به بالا ۴
فوق لیسانس و دکتری با ۱۷ سال تحصیلات ۵
سابقه کار در کانادا (یکسال تمام وقت) ۵
سابقه تحصیل در کانادا (دو سال تمام وقت بعد از ۱۷ سالگی) ۵
فامیل در کانادا (دارای کارت اقامت یا شهروندی) ۵

هزینه مهاجرت به کانادا از روش خود اشتغالی

برای خود اشتغالی در کانادا، به پیش نیاز مالی احتیاج است. مقدار این پیش نیاز مشخص نیست و با توجه به نوع کسب و کار متفاوت است؛ مثلا فردی که مترجم است به یک کامپیوتر احتیاج دارد و میزان کمی هزینه هم برای تبلیغات شاید مورد نیاز باشد؛ اما فردی که می خواهد در کانادا آتلیه احداث کند، طبعا به مقدار هزینه بیشتری احتیاج پیدا می کند. به همین دلیل، مقدار سرمایه اولیه با توجه به رشته هر کس متفاوت است.

همچنین فرد متقاضی باید برای تامین هزینه های زندگی خود و بستگان پشتوانه مالی داشته باشد. میزان این سرمایه با توجه به تعداد همراهان فرد متقاضی متفاوت است. خود اشتغالی کشاورزی، یکی دیگر از شغل های حمایت شده در برنامه خود اشتغالی کانادا است. مقدار سرمایه لازم در این زمینه باید به اندازه خرید یک مزرعه در کانادا باشد. فرد متقاضی با توجه به متراژ مزرعه و منطقه خریداری شده هزینه متفاوتی پرداخت می کند. میزان این سرمایه در مقایسه با سرمایه لازم برای کار آفرینی کم است. این تمکن مالی فرد را قادر می سازد تا در کانادا شاغل شود. ولی به طور کلی باید این مقدار به اندازه ای باشد که آفسیر اداره مهاجرت را قانع کند.

پیام بگذارید