مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

راهنمای مهاجرت به استرالیا

استرالیا یکی از پرطرفدارترین کشورها برای کسانی است که قصد مهاجرت دارند. شرایط آب و هوایی مطلوب، یکی از دلایل محبوبیت این کشور در بین متقاضیان است. اقتصاد و فرهنگ قدرتمند، نرخ پایین بیکاری و انگلیسی بودن زبان رسمی نیز در محبوبیت این کشور بین مهاجران نقش دارد؛ اما شرایط مهاجرت به استرالیا چیست؟ چگونه می توان برای مهاجرت به این کشور اقدام کرد؟ چه اندازه هزینه برای مهاجرت نیاز است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مهاجرت به استرالیا با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

مهاجرت به استرالیا

بسیاری از متقاضیان مهاجرت در ایران، استرالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. دلایل مختلفی در این انتخاب تاثیرگذار است؛ به عنوان مثال می توان به شرایط آب و هوایی مناسب، اقتصاد قدرتمند و باثبات، زبان رسمی انگلیسی، نرخ پایین بیکاری و شرایط خوب برای سرمایه گذاری اشاره کرد. اولین اقدام برای مهاجرت به کشور استرالیا، اخد ویزای این کشور است. انواع مختلفی از ویزای استرالیا در دسترس متقاضیان قرار دارد و افراد می توانند بر حسب شرایط خود اقدام کنند. از جمله این موارد می توان به کار، تحصیل، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد، والدین و … اشاره کرد. قوانین و مقررات هر یک از این موارد توسط دولت و اداره مهاجرت استرالیا تدوین و به صورت Sub Class ارائه شده است. لازم به ذکر است که درسال های اخیر به دلیل افزایش تعداد مهاجران، سختگیری کشور استرالیا برای صدور ویزا افزایش یافته و هرساله تغییراتی در این قوانین ایجاد می شود. بهترین سن برای مهاجرت به استرالیا به نوع ویزای اخذ شده بستگی دارد؛ به عنوان مثال برای تحصیل سنین بین ۲۰ الی ۲۵ سال مناسب تر است. این بازه برای کار بین ۳۲-۲۵ سال و برای سرمایه گذاری بین ۵۰-۳۳ سال انتخاب می شود.

 

مهاجرت به استرالیا با ویزای تحصیلی

اگرچه هزینه تحصیل در استرالیا در مقایسه با کشورهای اروپایی یا کانادا بسیار زیاد است؛ اما نرخ جذب دانشجو در این کشور بیشتر است. از دلایل این موضوع می توان به آب و هوای مناسب و مجاز بودن کار در حین تحصیل اشاره کرد. کار پاره وقت ۲۰ ساعت در هفته است. البته در صورت تحصیل در مقطع دکتری یا دوره تحقیقی ارشد، زمان کار نامحدود می شود. به این ترتیب نگرانی بابت تامین هزینه های زندگی وجود نخواهد داشت. همچنین بعد از تحصیل، مدت زمان اقامت به اندازه ۲ سال تمدید شده تا فرد با شناخت بیشتر نسبت به یافتن شغل مناسب اقدام کند. تحصیل در کشور استرالیا جز برای بورسیه در مقطع دکتری رایگان نیست. میزان هزینه نیز بر اساس مقطع (مدرسه، کارشناسی، ارشد یا دکتری) و رشته تحصیلی تعیین می شود. کمترین هزینه مختص رشته های انسانی و بیشترین هزینه مربوط به رشته های پزشکی و پیراپزشکی است. تعدادی از دانشگاه های جهان از امتیاز ویژه ای برای دریافت اقامت در استرالیا برخوردار هستند. در ایران امکان درخواست نوعی ویزای تحصیلی (ویزا ۴۷۶) برای دانشجویان دانشگاه تهران و امیرکبیر (رشته های مهندسی) وجود دارد. با اخذ این ویزا فرد می تواند اقامتی ۱۸ ماهه در کشور استرالیا داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت پرستاران به استرالیا
مهاجرت به استرالیا
مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا با ویزای کاری

شرایط دریافت ویزای کاری وسط دولت و اداره مهاجرت استرالیا تدوین و ارائه شده است. اساس کار امتیازدهی بر حسب این شرایط می باشد. در صورت کسب حدنصاب، ویزای کاری برای متقاضی صادر می شود. امتیازدهی نیازمند ارزیابی میزان تحصیلات، مهارت، تجربه کاری، سطح زبان انگلیسی (با مدرک معتبر) است. انواع مختلفی از ویزای کاری در دسترس متقاضیان قرار دارد. از جمله این موارد می توان به ویزای ۱۸۹ و ۱۹۰ اشاره کرد. ویزای ۱۸۹ مختص کسانی است که کارفرما نداشته و به صورت مستقل (بدون حمایت دوستان یا خانواده) قصد راه اندازی یک کسب و کار را دارند. داشتن مدرک زبان معتبر و شرایط سنی ۱۸ الی ۵۰ سال از شرایط این ویزا است. همچنین شغل مورد نظر باید جزء نیازمندی¬های کشور استرالیا باشد. در صورت داشتن اسپانسر یا کارفرمای ایالتی امکان دریافت ویزای ۱۹۰ وجود دارد.

 

مهاجرت به استرالیا با ویزای سرمایه گذاری

شرایط مطلوب اقتصادی کشور استرالیا بسیاری از سرمایه گذاران را از سراسر جهان به سمت خود جذب می کند. در واقع ساده ترین روش برای مهاجرت به کشور استرالیا سرمایه گذاری است. اخذ اقامت برای سرمایه گذاران به روش های مختلف امکان پذیر می باشد. یکی از این روش ها بدون راه اندازی کسب و کار و با سرمایه گذاری در بازارهای مالی این کشور انجام می شود. سرمایه لازم ۵/۱ میلیون دلار استرالیا و مدت زمان سرمایه گذاری ۴ سال است. در صورت تمایل به ارائه خدمات یا تولید محصول در این کشور نیز می-توان ویزای سرمایه گذاری از نوع کارآفرینی دریافت کرد. سطح متوسط زبان (حداقل آیلتس ۶ یا معادل)، سن زیر ۵۵ سال و ارائه برنامه کامل کاری به اداره مهاجرت استرالیا از شرایط مهاجرت به استرالیا با این روش است. همچنین متقاضی باید دو سال از چهار سال قبل اقدام برای اخذ ویزا، کسب و کاری با ۳۰ درصد مالکیت داشته باشد. حداقل دارایی و سرمایه گذاری نیز به ترتیب ۸۰۰ و ۲۰۰ هزار دلار استرالیا تعیین شده است. البته ۱۲ ماه قبل از آغاز فعالیت اقتصادی، باید ۱۰ درصد از مبلغ سرمایه گذاری به حساب سازمان کارآفرینی این کشور واریز شود. اقامت استرالیا برای فرد سرمایه گذار در ابتدا ۴ ساله و سپس دائم است.

این مطلب را هم بخوانید:
هزینه زندگی در استرالیا
مهاجرت به استرالیا
مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا با ویزای ازدواج

برای مهاجرت به کشور استرالیا می توان از طریق ویزای ازدواج اقدام کرد. البته اقامت در این روش ابتدا به صورت موقتی است و در صورت ادامه دار شدن روند زندگی به دائم تبدیل می شود. در رابطه با این موضوع دو نوع ویزای نامزدی و ویزای همسر وجود دارد. از شروط ویزای نامزدی حداقل یک بار دیدار حضوری است. این ویزا با مهلت ۹ ماهه و برای آشنایی بیشتر طرفین از یکدیگر ارائه می شود. از شرایط مهاجرت به استرالیا با اخذ ویزای ازدواج، تابعیت استرالیایی یا اقامت همسر در این کشور است. همچنین اسپانسر شدن همسر برای فرد متقاضی ویزا نیز الزامی است.

 

مهاجرت به استرالیا با ویزای والدین

ویزای والدین یکی دیگر از راه های مهاجرت به استرالیا است. والدینی که حداقل نیمی از فرزندان آنها شهروند یا مقیم کشور استرالیا باشند، می توانند از طریق ویزای والدین به این کشور مهاجرت کنند. البته در این شرایط اسپانسری یا تامین نیاز والدین بر عهده فرزندان است. بر حسب نوع ویزا، مدت اقامت والدین در این کشور متفاوت است. از جمله این موارد می توان به ویزای توریستی، ویزای موقت ۳ ساله، ویزای موقت ۵ ساله و ویزای اقامت دائم اشاره کرد. هزینه ویزا در هر یک از این موارد با دیگری متفاوت است. ارزان ترین حالت مربوط به ویزای توریستی است که ۱۵۰ دلار استرالیا هزینه می برد. هزینه ویزای موقت ۳ یا ۵ ساله بین ۵ الی ۱۰ هزار دلار متغیر است. برای اقامت دائم نیز باید ۵۰ هزار دلار استرالیا پرداخت شود.

مهاجرت به استرالیا
مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا با ویزای توریستی

یکی از راه های مهاجرت به کشور استرالیا اخذ ویزای توریستی است. با اخذ ویزای توریستی امکان اقامت ۳ ماهه این کشور وجود دارد. در این مدت می توان به دیدار خانواده یا دوستان رفته و از امکان مختلف طبیعی، تاریخی و فرهنگی کرد. بعد از اتمام زمان مقرر باید نسبت به ترک خاک این کشور اقدام کرد. در غیر این صورت بعد از ۲۸ روز فرد به عنوان ساکن غیرقانونی قلمداد شده و طبق قانون با او برخورد خواهد شد. بسیاری از افراد سعی دارند با استفاده از ویزای توریستی برای درخواست پناهندگی اقدام کنند؛ اما در اکثر موارد این درخواست ها بی ثمر بوده و بازگشت داده می شود.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای سرمایه گذاری استرالیا

 

مهاجرت به استرالیا از طریق پناهندگی

در بین روش های ارائه شده برای مهاجرت استرالیا، پناهندگی پرخطرترین (به لحاظ جانی و مالی) و نامناسب ترین روش به شمار می رود. به همین دلیل اکثر مراکز معتبر در زمینه خدمات مهاجرت معمولاً در این زمینه فعالیتی ندارند. پناهندگی مختص کسانی است که در کشور خود به دلایل مذهبی، قومی و … تحت آزار و اذیت شدید قرار دارند. اگرچه در سال های گذشته قوانین مناسبی برای ورود پناهجویان به استرالیا وجود داشت؛ اما امروزه و با توجه به تعداد روزافزون این افراد، قوانین و مقررات سختگیرانه ای در قبال آنها وضع شده است. بیشتر پناهجویانی که مسیر هوایی را برای ورود انتخاب می کنند از طریق قانونی درخواست خود را پیگیری می کنند؛ اما پناهجویان غیرقانونی از طریق دریایی وارد این کشور شده و بلافاصله بعد از ورود به جزایر اطراف تبعید می شوند.

مهاجرت به استرالیا
مهاجرت به استرالیا

هزینه مهاجرت به کشور استرالیا

هزینه مهاجرت به استرالیا بخش های مختلفی را شامل می شود. بخشی از این هزینه ها مربوط به اخذ ویزا و آماده سازی مدارک (آزادسازی و ترجمه) و وکیل مهاجرت است. مبالغ پرداختی بر حسب نوع ویزا متفاوت است؛ به عنوان مثال برای ویزای گردشگری باید ۱۵۰ دلار استرالیا پرداخت شود. بخش دیگر نیز مربوط به بلیط، خوراک، مسکن و تحصیل است. هزینه ویزای تحصیلی ۳۵ هزار دلار استرالیا و برای سرمایه-گذاری ۲۰۰ هزار دلار است. برای کارآفرینی نیز باید ۱۰-۵ هزار دلار استرالیا پرداخت شود.

 

سخن پایانی

بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، استرالیا را برای زندگی انتخاب می کنند. این کشور به لحاظ اقتصادی باثبات و قدرتمند است. پایین بودن نرخ بیکاری و شرایط آب و هوایی مطلوب نیز در این انتخاب بی تاثیر نیست. راه های مختلفی برای کسب اقامت در این کشور وجود دارد که از جمله ساده ترین آنها می-توان به سرمایه گذاری اشاره کرد. ازدواج، تحصیل، شغل، گردشگری و والدین از دیگر راه های مهاجرت به استرالیا است. یک راه دیگر نیز وجود دارد که مربوط به پناهندگی است. البته این راه به دلیل خطرات زیاد جانی و مالی و سختگیری های کشور استرالیا به هیچ عنوان توصیه نمی شود. با توجه به این که هر ساله قوانین شرایط مهاجرت به استرالیا تغییر پیدا می‌کند باید اطلاعات خود را تنها از منابع معتبر و به روز دریافت کنید. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناس‌های پشتیبان مجموعه گام به گام تا ویزا همراه باشید.

پیام بگذارید