زندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا

هزینه زندگی در استرالیا

مهاجرت به کشور استرالیا به روش های مختلف امکان پذیر است؛ به عنوان مثال می توان به مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی، ازدواج، شغلی و سرمایه گذاری اشاره کرد. متقاضیان استفاده از هر یک از این روش ها با سوالات و ابهامات زیادی روبرو هستند؛ اما یکی از سوالات مشترک بین تمامی این روش ها، هزینه و شرایط زندگی در استرالیا است. با توجه به اهمیت موضوع، این مقاله به بررسی شرایط زندگی در کشور استرالیا اختصاص داده شده است. با گام به گام تا ویزا تا پایان همراه باشید.

زندگی در استرالیا
زندگی در استرالیا

زندگی در استرالیا

مهاجرت به کشور استرالیا به دلایل مختلف مورد توجه بسیاری از افراد سراسر جهان قرار دارد. اگرچه هزینه زندگی در اغلب شهرهای این کشور بالا است؛ اما هر ساله تقاضای بسیاری برای مهاجرت به این کشور صورت می گیرد. از دلایل این موضوع می توان به سطح بالای کیفیت زندگی، اقتصاد باثبات و پایدار، نرخ پایین بیکاری و سطح بالای درآمدی اشاره کرد. سطح بالای آموزش و وجود دانشگاه های تراز اول در سطح جهانی نیز در محبوبیت این کشور بین متقاضیان سراسر جهان افزوده است.

علاقمندان به زندگی در کشور استرالیا برای اخذ اقامت این کشور راه های مختلفی در پیش روی خود دارند. بسیاری از جوانان از ویزای تحصیلی یا کاری برای اخذ ویزای استرالیا استفاده می کنند. همچنین امکان دریافت اقامت با ازدواج (همسر باید تبعه استرالیا باشد) یا سرمایه گذاری در این کشور نیز وجود دارد. اقامت افراد در تمامی روش های ذکر شده برای اخذ ویزا متفاوت و موقتی است؛ اما امکان تبدیل آنها به ویزای دائم تحت شرایط خاص وجود دارد؛ به عنوان مثال دارندگان ویزای تحصیلی می توانند بعد از اتمام تحصیل و در صورت یافتن شغل مناسب یک ویزای ۴ ساله موقت دیگر دریافت کنند. این ویزا بعد از گذشت ۴ سال اشتغال به اقامت دائم تبدیل می شود.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای سرمایه گذاری استرالیا

متقاضیان استفاده از روش های مهاجرتی به استرالیا همواره با سوالات و ابهامات زیادی روبرو هستند. مدارک لازم برای اخذ ویزا، شرایط، مدت اعتبار ویزا، هزینه از جمله این موارد به شمار می روند. شرایط و هزینه های زندگی در استرالیا یکی از سوالات مشترک در بین همه مهاجران است که اطلاع از آن برای مدیریت هزینه ها و برنامه ریزی اهمیت بسیاری دارد.

زندگی در استرالیا
زندگی در استرالیا

میزان درآمد در کشور استرالیا

یکی از مهم ترین نکات برای درک شرایط زندگی در استرالیا، میزان درآمد است. میزان درآمد در این کشور ثابت نیست. بلکه بر اساس عوامل مختلف تعیین می شود. نوع مهارت، میزان تجربه، رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، شغل و شهر محل سکونت از عوامل تاثیرگذار بر میزان درآمد هستند.

بیشترین درآمد در کشور استرالیا برای پزشکی و مشاغل زیرشاخه آن اختصاص داده شده است؛ به عنوان مثال دستمزد متوسط سالانه یک جراح، متخصص عمومی و روانپزشک به ترتیب ۳۹۳۴۶۷، ۲۹۱۱۴۰ و ۲۱۱۰۲۴ دلار استرالیا تخمین زده می شود. این در حالی است که مهندسین معدن یا کارشناسان حقوقی سالانه ۱۶۶۵۵۷ و ۱۹۸۲۱۹ هزار دلار استرالیا دریافت می کنند. همچنین میزان درآمد در شهرهای پرجمعیت و بزرگ از قبیل سیدنی و ملبورن بیشتر است. البته نباید فراموش کرد که زندگی در این شهرها به هزینه های بیشتری نیاز دارد. به طور کل حداقل و حداکثر دستمزد در این کشور ۲۵۰۰ و ۶۰۰۰ دلار استرالیا در ماه تعیین شده است.

 

هزینه زندگی در استرالیا

هزینه زندگی استرالیا بسیار زیاد است. برای درک بهتر این موضوع مقایسه جالبی بین این کشور با کانادا و فرانسه انجام شده است. شاخص هزینه های زندگی این کشور عدد ۵۵ را نشان می دهد. این در حالی است که شاخص هزینه ها در کانادا و فرانسه ۵۰ بدست آمده است (اعداد گرد شده اند). به همین دلیل لازم است برای گواهی تمکن مالی یکی از لازمه های درخواست ویزا است. هزینه زندگی در استرالیا شامل هزینه مسکن، خورد و خوراک، پوشاک، تحصیل و … است. مبلغ مورد نیاز برای هر یک از این موارد به شهر محل سکونت بستگی دارد. در اغلب موارد مهاجران می توانند به صورت تمام وقت در این کشور مشغول به کار شده و بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به استرالیا
زندگی در استرالیا
زندگی در استرالیا

هزینه مسکن

بخش بزرگی از هزینه های زندگی در کشور استرالیا مربوط به مسکن است. در این شرایط فرد می تواند بر حسب وسع مالی خود برای اجاره یا خرید منزل اقدام کند. قیمت اجاره منزل بسته به شهر، موقعیت آن نسبت به مرکز شهر و متراژ آن تعیین می شود. بیشترین هزینه برای اجاره یا خرید منزل مربوط به شهرهای بزرگ از قبیل سیدنی، کانبرا و ملبورن است.

قیمت اجاره یک آپارتمان یک خوابه بر حسب موقعیت از ۸۰۰ الی ۲۵۰۰ دلار استرالیا متغیر است. این مبلغ برای آپارتمان سه خوابه به ۱۲۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار استرالیا افزایش می یابد. البته به دلیل بالا بودن اجاره بهای مسکن در این کشور امکان همخانه شدن با سایر افراد به صورت مشترک تحت عنوان Home Sharing وجود دارد. در Home Sharing اتاق خانه ها اجاره داده شده و بخش های عمومی به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

امکان خرید خانه برای مهاجران وجود دارد. دولت استرالیا برای مهاجران وام بانکی خرید خانه نیز در نظر گرفته است. البته داشتن ویزای معتبر (موقت یا دائم) و یک سال سابقه کار همراه با پرداخت مالیات برای دریافت این وام ضرورت دارد. هچنین خریدار در زمان معامله ملزم به پرداخت ۱۰ درصد از مبلغ آن است. معمولاً خانه های مرکز شهر به صورت آپارتمانی و کوچک و خانه های دور از شهر به صورت ویلایی، حیاط دار و بزرگ هستند.

 

هزینه خورد و خوراک

بیشترین هزینه های زندگی در استرالیا بعد از مسکن مربوط به خورد و خوراک است. برای آشنایی بیشتر متقاضیان مهاجرت به این کشور، قیمت بعضی از کالاهای ضروری مورد بررسی قرار گرفته است:

این مطلب را هم بخوانید:
کانادا برای مهاجرت ایرانیان مناسب است یا استرالیا؟
کالای مورد نظر قیمت (بر حسب دلار استرالیا)
یک کیلوگرم برنج ۲/۶۵
۱۲ عدد تخم مرغ ۴/۳۳
یک لیتر شیر ۱/۵
یک کیلوگرم مرغ ۱۰/۵۵
یک کیلوگرم گوشت گاو ۱۵/۲۸
یک کیلوگرم موز ۳/۴۳
یک کیلوگرم گوجه ۵/۱۰
یک کیلوگرم سیب ۴/۲۵
یک کیلوگرم سیب زمینی ۳/۲۵
یک کیلوگرم پیاز ۲/۵۶

 

هزینه تحصیل

تحصیل در کشور استرالیا جزء برای شهروندان این کشور رایگان نیست. اغلب مهاجران برای تحصیل در این کشور باید هزینه پرداخت کنند. میزان هزینه پرداختی به شهر محل تحصیل، مقطع تحصیلی، نوع مدرسه (خصوصی یا دولتی) یا موسسه آموزشی، امکانات و موقعیت آن در شهر بستگی دارد. تحصیل دانش آموزان در مدارس خصوصی به دلیل داشتن خدمات متنوع و گوناگون نیازمند هزینه بیشتری است.
با بالا رفتن مقطع تحصیلی هزینه پرداختی دانش آموزان یا دانشجویان بین المللی افزایش می یابد. البته در مقطع دکتری امکان دریافت بورسیه تحصیلی (به شرط ممتاز بودن از نظر عملی و پژوهشی) وجود دارد. در این صورت کمک هزینه تحصیلی به دانشجو اعطا می شود که علاوه بر هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی را نیز پوشش می دهد.

زندگی در استرالیا
زندگی در استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله شرایط و هزینه های زندگی در استرالیا را مورد بررسی قرار دادیم. آگاهی از این موضوع لازمه برنامه ریزی و مدیریت بهتر هزینه ها است. درآمد مهاجران در کشور استرالیا به رشته و مقطع تحصیلی، شغل، شهر محل زندگی و … بستگی دارد. حداقل و حداکثر میزان درآمد در این کشور ۲۵۰۰ و ۶۰۰۰ دلار استرالیا در ماه تعیین شده است. البته اجاره یا خرید مسکن در کشور استرالیا بسیار پرهزینه است و بخش زیادی از درآمد در این زمینه صرف می شود. به این موارد می توان هزینه خورد و خوراک، تحصیل، پوشاک و رفت و آمد را نیز اضافه کرد.

پیام بگذارید