دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی در کانادا

کار و تخصص یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به کانادا است. برای استفاده از ویزای کاری یا اسکیل ورکر کانادا، شغل مورد نظر باید در لیست نیازمندی‌های این کشور قرار داشته باشد. هرساله لیست مشاغل کانادا مورد بازبینی قرار گرفته و تغییراتی در آن اعمال می‌شود. اما رشته دندانپزشکی همیشه پای ثابت این لیست است. در رابطه با مهاجرت دندانپزشکان به کانادا سؤالات بسیاری وجود دارد؛ به عنوان مثال اینکه شرایط کار دندانپزشکان در کانادا چگونه ارزیابی می‌شود؟ هزینه دندانپزشکی در کانادا چقدر است؟ پاسخ این سؤالات و موارد بیشتر در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

تخصص دندانپزشکی در کانادا چند سال است؟

تحصیل دندانپزشکی در کانادا در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امکان‌پذیر است. مقطع کارشناسی این رشته ۴ سال به طول می‌انجامد. این مقطع شامل دو رشته جراحی دندان (DDS) که دکترای دندانپزشکی (DMD) است. موفقیت در آزمون سراسری دندانپزشکی کانادا (DAT) برای ورود به مقطع کارشناسی الزامی است. آزمون DAT توسط انجمن دندانپزشکی کانادا برگزار می‌شود. البته نتایج آزمون به‌ تنهایی ملاک پذیرش افراد نیست. بلکه معدل و ریز نمرات مقاطع قبلی نیز مدنظر قرار می‌گیرد. معدل متقاضیان باید بالای ۷۰ باشد.
در بعضی دانشگاه‌های دندانپزشکی کانادا شرکت و قبولی در این آزمون معیار پذیرش دانشجو نیست؛ به عنوان مثال می‌توان به دانشگاه مک گیل اشاره کرد. مک گیل، بریتیش کلمبیا، تورنتو، مونترال، مانیتوبا، دالهاوزی، ساسکاچوان و وسترن انتاریو از جمله دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کانادا به شمار می‌رود. تحصیل رایگان دندانپزشکی در کانادا امکان‌پذیر نیست. هزینه دندانپزشکی در کانادا از لحاظ تحصیل، سالانه بین ۴۱ الی ۲۲۰ هزار دلار متغیر است. هزینه پرداختی به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل بستگی دارد؛ به عنوان مثال هزینه تحصیل در ایالت کبک به دلیل وجود سوبسید مناسب‌تر از سایر ایالت‌ها است. اما تحت شرایط خاصی بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی
دندانپزشکی در کانادا
دندانپزشکی در کانادا

مبلغ پرداختی به‌اندازه‌ای است که علاوه بر هزینه‌های تحصیل بخشی از هزینه‌های زندگی را نیز پوشش می‌دهد؛ برای مثال دانشگاه آلاباما یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه‌های کانادا، هرساله کمک‌های تحصیلی تحت عنوان بورسیه به بعضی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری اعطا می‌کند. بورسیه تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد بین ۵۰۰ الی ۸۰۰ دلار استرالیا در هر سه ماه متغیر است. برای دانشجویان دکتری نیز هر سه ماه یک بار هزینه‌ای معادل ۱۰۰۰ الی ۱۲۰۰ دلار پرداخت می‌شود. بسیاری از فارغ‌التحصیلان بعد از اتمام دوره کارشناسی برای گرفتن تخصص در رشته دندانپزشکی اقدام می‌کنند. گرفتن تخصص در رشته دندانپزشکی بسته به نوع گرایش انتخابی، ۱ الی ۴ سال زمان می‌برد. تخصص‌های نه‌گانه در رشته دندانپزشکی کانادا عبارتند از:

 • دندانپزشکی کودکان
 • پروتز دندان
 • ارتودنسی فک و صورت
 • رادیولوژی فک و دهان
 • جراحی فک و دهان
 • آسیب شناسی دهان
 • درمان لثه
 • ریشه درمانی
 • بهداشت عمومی دندان
دندانپزشکی در کانادا
دندانپزشکی در کانادا

دستیار دندانپزشکی در کانادا

دستیار دندانپزشکی یکی از مشاغل مرتبط با حوزه دهان و دندان به شمار می‌رود. دستیار دندان‌پزشک کسی است که با آگاهی از مراقبت‌های دهان و دندان، تجهیزات مورد نیاز را در اختیار دندانپزشک قرار می‌دهد. انجام آزمایش‌های بیمار از دیگر وظایف دستیار دندان‌پزشک است؛ به عنوان مثال می‌توان به عکس برداری اشعه ایکس از دندان اشاره کرد. شرایط لازم برای فعالیت دستیار دندانپزشک در استان‌های مختلف کانادا یکسان نیست. در بعضی ایالت‌ها از قبیل آلبرتا یا بریتیش کلمبیا این کار به شرکت در آزمون‌های تخصصی نیاز دارد. اما در ایالت‌هایی چون کبک، انتاریو و بسیاری موارد دیگر، نیازی به عبور از این مراحل نیست. البته در این شهرها نیز تجربه و سابقه کاری مرتبط برای جذب افراد بسیار کمک ‌کننده خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید:
اقامت کانادا از طریق ثبت شرکت ، هزینه مهاجرت با ثبت شرکت در کانادا

دستیاران دندانپزشک دارای مدرک تحصیلی در کشور کانادا با دو رده شغلی سطح یک و سطح دو شناخته می‌شوند. برای دریافت مجوز سطح ۲ شرکت در دوره‌های آموزشی دستیاری در کالج ضرورت دارد. در نهایت افراد پس از قبولی در آزمون National Dental Assisting Examination Board موفق به دریافت مجوز سطح دو می‌شوند. دریافت مجوز به ‌معنای اعتبار بیشتر و حقوق دریافتی بالاتر دستیاران است. برای درک بهتر این موضوع، میانگین حقوق دستیار دندانپزشک عادی در کانادا ۴۷/۲۰ دلار است. اما دستیاران دندانپزشک با مدرک ساعتی ۱۷/۲۲ دلار دستمزد می‌گیرند. دریافتی دستیاران دندانپزشک مخصوص نیز ساعتی ۳۶ دلار کانادا است.

مراکز مختلفی در کانادا اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی دستیاری دندانپزشکی می‌کنند؛ به عنوان مثال می‌توان به کالج نوا، دانشگاه جزیره تورنتو و مؤسسه تکنولوژی شمال البرتا اشاره کرد. طول مدت دوره و مباحث آموزشی ارائه شده در هر یک از این مراکز با دیگری متفاوت است. دستیاران دندانپزشکی هرساله در مشاغل مورد نیاز کشورهای استرالیا کانادا به چشم می‌خورد. به همین افراد دارای تجربه کار در این زمینه می‌توانند از سراسر جهان برای دریافت ویزای کار و مهارت کانادا درخواست دهند. در این شرایط داشتن سابقه کار در زمینه دستیاری دندانپزشکی برای دریافت ویزای کاری ضرورت دارد. سابقه کاری باید چهارساله و مربوط به فعالیت در یک مرکز دندانسازی باشد.

دندانپزشکی در کانادا
دندانپزشکی در کانادا

شرایط کار دندانپزشکی در کانادا

شغل دندانپزشکی به طور مستقیم با سلامت افراد جامعه مرتبط است. به همین دلیل اداره مهاجرت کانادا برای ارزیابی متقاضیان این رشته بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کند. دندانپزشکان نمی‌توانند به صورت مستقیم در این کشور به فعالیت بپردازند. بلکه پیش از هر اقدامی باید ارزیابی یا معادل سازی مدرک خود را انجام دهند. مراحل معادل‌سازی مدرک دندانپزشکی در کانادا به ترتیب شامل عضویت و ارسال مدارک به NDEB، شرکت در آزمون‌های تئوری، عملی، بورد و اخلاق پزشکی است. در نهایت پذیرفته‌شدگان می‌توانند در مطب‌های شخصی یا بیمارستان‌های خصوصی یا دولتی مشغول به کار شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
محاسبه آنلاین امتیاز مهاجرت به کانادا CRS Point 2020

مجوز کار یکی دیگر از شرایط کار دندانپزشکان در کانادا است. دندانپزشکی در این کشور جزء مشاغل نظام‌مند محسوب می‌شود. به عبارتی متقاضیان فعالیت در این رشته باید علاوه بر مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه کار معتبر، مجوز کار از نظام دندانپزشکی کانادا نیز داشته باشند. کانادا در کنار نظام دندانپزشکی فدرال برای هر منطقه یا استان نیز شعباتی در نظر گرفته است. شرایط هر استان برای اعطای مجوز به دندانپزشکان تفاوت دارد. اما به طور کل ارائه مدارک زیر برای گرفتن مجوز ضرورت دارد:

 • گواهی تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی (بر حسب محل زندگی متفاوت است)
 • گواهی کسب نمره قابل قبول در آزمون‌های مختلف بورد، اخلاق پزشکی و …
 • مدرک تحصیلی دندانپزشکی معتبر
 • گواهی معادل سازی مدرک تحصیلی
دندانپزشکی در کانادا
دندانپزشکی در کانادا

درآمد دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی در اغلب کشورهای جهان جزء مشاغل پردرآمد قرار دارد. کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست. طبق آخرین آمارها متوسط درآمد دندانپزشکان در این کشور ۱۰۴۳۳۱ دلار کانادا محاسبه شده است. البته برحسب تخصص و نحوه فعالیت درآمد این افراد افزایش یا کاهش می‌یابد. علاوه بر تخصص، شهر محل فعالیت نیز میزان دریافتی دندانپزشکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. طبق بررسی‌های صورت گرفته، دندانپزشکان شاغل در ایالت ساسکاچوان بیشترین درآمد را به خود اختصاص داده‌اند. جدول زیر نشان دهنده متوسط درآمد دندانپزشکی در کانادا با تخصص‌های مختلف است:

تخصص دندانپزشکی میزان درآمد (بر حسب دلار کانادا در سال)
دندانپزشک ۱۰۴۴۵۰
جراح دهان و دندان ۱۱۹۰۰۰
کارشناس بهداشت عمومی دندان ۱۰۰۰۰۰
متخصص ارتودنسی ۱۰۰۰۰۰
متخصص درمان ریشه ۲۱۲۹۵۰
متخصص تشخیص و برنامه‌ ریزی درمان ۱۵۳۰۰۰
متخصص کامپوزیت دندان ۱۱۰۰۰۰

پیام بگذارید