دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا

همه چیز در مورد دانشگاه های کانادا

کانادا یکی از کشورهای پهناور و سرسبز دنیا است. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه‌های برتر در سطح جهان و بالا بودن استاندارهای زندگی، جزء بهترین کشورها برای تحصیل و زندگی است. دانشگاه های کانادا دارای سطح علمی بسیار بالایی در سطح جهان هستند. اعتبار دانشگاه‌ کانادا در سطح جهان پرآوازه است. به طوری که در رتبه بندی جهانی، حدود ۳۷ دانشگاه کانادا جزء ۳۰۰ دانشگاه برتر دنیا است. همچنین دو دانشگاه کانادا در بین ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. امکان کار کردن بعد از تحصیل و دریافت اقامت دائم از جمله ویژگی‌های مهم تحصیل در دانشگاه‌ کانادا است. امروزه مهاجرت به کانادا و تحصیل در دانشگاه‌های این کشور طرفداران بسیاری پیدا کرده است. به همین دلیل قصد داریم در این مقاله به شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادا و عوامل تاثیر گذار در دریافت پذیرش دانشگاه کانادا بپردازیم. با سایت گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا

کانادا یکی از مقاصد اصلی دانشجویان بین المللی است. دانشگاه‌های چند ملیتی کانادا شرایط مناسبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. هزینه تحصیل در کانادا به نسبت کشورهای دیگر مانند انگلیس و آمریکا پایین تر است. افراد متقاضی تحصیل در کانادا، ابتدا باید دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند. سپس این افراد برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باید مدارک خود را به این دانشگاه‌ها ارسال کنند. مدارک و شرایط پذیرش در دانشگاه‌ کانادا متفاوت است. به طور کلی مهمترین قدم برای پذیرش دانشگاه‌ کانادا، جمع آوری مدارک لازم به طور دقیق و ارسال به موقع این مدارک است. به طوری که در بسیاری از مواقع یکی از دلایل تاخیر در بررسی درخواست و عدم پذیرش متقاضی، ناقص بودن مدارک درخواست شده است. در ادامه مراحل پذیرش در دانشگاه‌ کانادا را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه های کانادا
دانشگاه های کانادا

مراحل اپلای در دانشگاه کانادا

برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا باید مراحل زیر به دقت انجام بگیرد.
انتخاب رشته مناسب: انتخاب رشته، یک قدم مهم در زمینه ادامه تحصیل است. آینده کاری هر کس با انتخاب رشته رابطه مستقیمی دارد. برای داشتن انتخاب مناسب افراد باید ابتدا به علاقه و موقعیت کاری بعد از تحصیل توجه کنند. دانشگاه‌ کانادا انواع مختلفی از رشته‌های تحصیلی را تدریس می‌کنند؛ بنابراین محدودیتی در زمینه انتخاب رشته برای فرد متقاضی وجود ندارد.

انتخاب دانشگاه مناسب: همانگونه که گفته شد، کانادا دارای برترین دانشگاه‌های جهان است. افراد متقاضی باید با توجه به شرایط خود یکی از این دانشگاه‌ها را انتخاب کند. امکان دریافت بورسیه در بعضی از دانشگاه‌های کانادا وجود دارد. همچنین در بعضی دیگر از دانشگاه‌ کانادا، دریافت پذیرش بدون مدرک زبان امکان پذیر است. در نتیجه هر دانشگاهی در کانادا شرایط ویژه به خود را دارد. دانشگاه‌های برتر کانادا عبارتند از:
• دانشگاه بریتیش کلمبیا
• دانشگاه تورنتو
• دانشگاه براک
• دانشگاه رویال رودز
• دانشگاه آلبرتا
• دانشگاه تامپسون ریورز

این مطلب را هم بخوانید:
لیست دانشگاه های برتر کانادا : رنکینگ دانشگاههای کانادا

بررسی شرایط دانشگاه برای اپلای: متقاضی باید بعد از انتخاب دانشگاه از معتبر بودن دانشگاه اطمینان حاصل کند؛ زیرا ممکن است دانشگاه انتخاب شده فقط مراکز کلاه برداری باشند و جزء نهاد آموزشی تعیین شده در کانادا یا به اصطلاح Designated Learning Institution نباشند. همچنین در این مرحله باید شرایط شهریه دانشگاه بررسی شود. هزینه تحصیل در بعضی از دانشگاه‌های کانادا بالا است. افراد متقاضی که به دنبال تحصیل رایگان در کانادا هستند، باید برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند. از جمله شرایط دریافت بورسیه تحصیلی داشتن رزومه علمی و نمره زبان بالا است. علاوه بر این، بررسی زبان تحصیل شده در دانشگاه بسیار مهم است. کانادا کشور دو زبانه است که انگلیسی و فرانسوی زبان‌ها رسمی این کشور هستند. بعضی از دانشگاه‌ کانادا انگلیسی زبان و بعضی دیگر فرانسوی هستند. یکی دیگر از شرایط اپلای دانشگاه‌های کانادا معدل و ریز نمرات است. برای بعضی از این دانشگاه‌ها شرایط بالا بودن نمره معدل را دارند. در این صورت هر چقدر متوسط ریز نمرات و معدل بالا باشد، شانس دریافت پذیرش افزایش پیدا می‌کند.

نمره زبان: دانشجویان بین المللی ابتدا باید زبان تحصیل خود را انتخاب کنند. سپس باید سطح دانش خود را در این زمینه اثبات کنند. برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های کانادا، نمره زبان اهمیت دارد؛ زیرا رابطه مستقیمی با درک مطالب تدریس شده در دانشگاه دارد؛ بنابراین دانشجو باید نمره زبان و مدرک زبان خود را به دانشگاه ارائه دهد. نمره زبان مورد قبول توسط خود دانشگاه تعیین می‌شود ولی در بسیاری از موارد، نمره تافل برای دانشگاه‌های کانادا ۸۵ به بالا و نمره آیلتس ۶٫۵ به بالا است. مدارک مورد تایید زبان انگلیسی دانشگاه کانادا به شرح زیر است.
• آیلتس
• تافل
• C1 Advanced

همچنین ممکن است مدارک زیر مورد قبول برخی از دانشگاه‌های کانادا باشد.
• CAEL
• CanTEST
• MELAB

آزمون‌های مورد قبول دانشگاه کانادا در زبان فرانسه به شرح زیر است.
• DALF
• DELF
• TEF
• TCF
• TestCan

 

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه کانادا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌ کانادا عبارتند از:
• آخرین مدرک تحصیلی
• تکمیل فرم درخواست تحصیل در دانشگاه
• رزومه تحصیلی
• انگیزه نامه
• مدارک تمکن مالی
• توصیه نامه از دو استاد برجسته دانشگاه

این مطلب را هم بخوانید:
نکات کلیدی اپلای دانشگاه های کانادا و گرفتن پذیرش کالج

متقاضی باید اصل مدارک همراه با ترجمه رسمی را به دانشگاه مورد نظر ارسال کند.

دانشگاه های کانادا
دانشگاه های کانادا

شرایط پذیرش در دانشگاه های کانادا

هر دانشگاه کانادا شرایط اپلای خاص خود را دارد؛ اما برخی از شرایط اپلای دانشگاه‌های کانادا یکسان است.
ریز نمرات و مدارک تحصیلی: داشتن نمره مورد قبول در زیر نمرات، یکی از شرایط اصلی برخی از دانشگاه کانادا است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی زیر نمرات مقاطع تحصیلی دهم و دوازدهم الزامی است. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، باید ریز نمرات مقطع کارشناسی در دسترس باشد. البته در بعضی از مواقع دانشجو قبل از پایان تحصیلات، درخواست اپلای دانشگاه کانادا را دارد. در این صورت ارائه گواهی اشتغال به تحصیل برای دریافت پذیرش الزامی است. در بعضی از مواقع، برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های کانادا باید ریز نمرات از طرف دانشگاه در حال تحصیل به طور رسمی ارسال شود.

پاسپورت: داشتن پاسپورت دانشجو یکی دیگر از شرایط اپلای دانشگاه‌های کانادا است. اسکن پاسپورت باید همراه با بقیه مدارک به دانشگاه ارسال شود. پاسپورت یکی از مدارک مهم برای احراز هویت افراد متقاضی است.

توصیه نامه: برای گرفتن پذیرش دانشگاه‌های کانادا در مقطع فوق لیسانس، داشتن توصیه نامه الزامی است. توصیه نامه دارای دو نوع آکادمیک و تخصصی است. توصیه نامه آکادمیک توسط اساتید مقاطع پیشین دانشجو نوشته می‌شود. توصیه نامه تخصصی باید توسط کارفرمای پیشین تنظیم ‌شود. در توصیه نامه باید به قابلیت‌های فردی و شخصیت متقاضی اشاره شود. این توصیه نامه‌ها باید در کاغذ سربرگ دار و رسمی نوشته شوند. توصیه نامه‌های به اصطلاح قوی تاثیر بسیار خوبی در دریافت پذیرش دارند. برخی از دانشگاه‌ها شماره و یا ایمیل ۲ تا ۳ استاد قبلی دانشجو را درخواست می‌کنند تا در صورت لزوم با آن‌ها تماس برقرار کنند.

انگیزه نامه: یکی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، داشتن انگیزه نامه است. فرد متقاضی باید در انگیزه نامه، دلایل مهاجرت و تحصیل در کانادا را توضیح دهد. همچنین باید در انگیزه نامه فعالیت‌های علمی و دستاوردهای فرد متقاضی عنوان شود. در این انگیزه نامه، فرد متقاضی درباره انگیزه ادامه تحصیل در کانادا باید توضیحات قانع کننده‌ای ذکر کند. باید حتما به این نکته دقت شود که متن انگیزه نامه نباید بیش از اندازه بلند باشد. بهتر است انگیزه نامه کوتاه و مفید تنظیم شود. فرد متقاضی برای نوشتن انگیزه نامه می‌تواند از یک وکیل مجرب مهاجرت مشورت بگیرد. انگیزه نامه برای دانشگاه‌ کانادا به دلیل محدودیت در تعداد افراد قابل پذیرش در دانشگاه اهمیت دارد؛ بنابراین انگیزه نامه به دانشگاه برای پذیرش افرادی با سطح علمی بالا و انگیزه بیشتر کمک می‌کند.

این مطلب را هم بخوانید:
دوره های کوتاه مدت فنی حرفه ای در کانادا

رزومه: یکی دیگر از شرایط پذیرش در دانشگاه‌های کانادایی، داشتن رزومه تحصیلی و کاری است. رزومه کاری برای افرادی که گپ تحصیلی زیادی داشتند الزامی است. دانشجو باید رزومه را به صورت مختصر و مفید بنویسد.

نامه استخدام: یکی از شرایط الزامی پذیرش در بعضی از دانشگاه‌ کانادا، داشتن سابقه کار است. در این صورت، فرد متقاضی برای اثبات سابقه کار خود باید نامه استخدام داشته باشد. نامه استخدام باید توسط محل کار قبلی دانشجو، در یک سربرگ رسمی همراه با مهر، امضا و تاریخ باشد. در این نامه استخدام، باید مدت زمان اشتغال به کار، عنوان کاری، وظایف و در صورت وجود دستاوردهای فرد متقاضی ذکر شود.

پورتفولیو: پذیرش در بعضی از رشته‌های دانشگاهی مانند رشته‌های هنری و معماری نیاز به پورتفولیو دارد. در واقع پورتفولیو، رزومه هنری فرد متقاضی است. در این رزومه هنری، باید کارهای قبلی و پروژه‌های انجام شده توسط فرد متقاضی عنوان شود. این رزومه هنری برای سنجش میزان مهارت دانشجو لازم است.

بیمه دانشجویی: یکی از مهمترین شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا، داشتن بیمه دانشجویی است. بیمه‌های پزشکی در کانادا برای دانشجویان در حال تحصیل طبق توافقات صورت گرفته بین دانشگاه و شرکت بیمه است. دانشجو باید قبل از ورود به خاک کانادا ضوابط و شرایط دریافت بیمه را بررسی کند. این بیمه درمانی امکان استفاده از خدمات درمانی را برای دانشجو فراهم می‌کند. به طور کلی، هزینه درمان در کانادا بالا است؛ بنابراین وجود این بیمه دانشجویی باعث کاهش هزینه درمانی دانشجو می‌شود.

همه این مدارک و شرایط برای دریافت پذیرش دانشگاه‌های کانادا الزامی است. در نگاه اول ممکن است این شرایط دشوار به نظر بیاید ولی با داشتن یک برنامه ریزی دقیق امکان پذیر است. یک پیشنهاد مهم برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کانادا را دارند این است که مدارکی که جمع آوری آن به زمان بیشتری احتیاج دارد را در اولویت خود قرار بدهند.

دانشگاه های کانادا
دانشگاه های کانادا

نتیجه گیری

متقاضیان برای دریافت پذیرش دانشگاه کانادا و اطلاع داشتن از شرایط تحصیل در دانشگاه‌ کانادا ابتدا باید به سایت دانشگاه و رشته مورد نظر مراجعه کنند. سپس با فراهم کردن یک چک لیست، جمع آوری مدارک را اولویت بندی کنند. در نهایت متقاضی باید مدارک خود را اسکن کرده و به دانشگاه ارسال کنند. متقاضیان باید دقت داشته باشند که نقصی در مدارک ارسال شده وجود نداشته باشد. همچنین متقاضیان باید به این نکته توجه داشته باشند که مدارک ارسالی جعلی و نامعتبر نباشد؛ زیرا این عامل باعث رد شدن درخواست پذیرش آن‌ها خواهد شد.

پیام بگذارید