جاب آفر کانادا

جاب آفر کانادا

کانادا یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت از طریق کار است. این موضوع به زندگی ایده آل، تنوع شغلی و درآمد مناسب با توجه به استانداردهای جهانی نسبت داده می شود. مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری به روش های مختلف امکان ‌پذیر است. درنتیجه متقاضیان می توانند بر حسب شرایط از این روش ها برای اخذ اقامت کانادا استفاده کنند. در یک مورد، مهاجرت کاری از طریق ویزای جاب آفر انجام می ‌شود. به دلیل درخواست های مکرر متقاضیان در این زمینه، ما بر آن شدیم تا در این مقاله به معرفی ویزای جاب آفر کانادا بپردازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گام به گام تا ویزا در این مقاله همراه باشید.

 

جاب آفر کانادا چیست؟

روش های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که تحصیل، کار و سرمایه گذاری از متداول ترین آنها هستند. بسیاری از افراد به دلیل درآمد بالا و مطابق با استانداردهای جهانی، تنوع شغلی و دستیابی به یک زندگی ایده ‌آل برای مهاجرت به این کشور از ویزای کاری استفاده می کنند. انواع مختلفی از ویزای کاری در دسترس متقاضیان قرار دارد که یکی از آنها با عنوان ویزای جاب‌آفر کانادا شناخته می شود. ویزای جاب آفر (Job Offer) به کسانی تعلق می گیرد که از یک کارفرمای معتبر کانادایی پیشنهاد شغلی داشته باشند.

واقعیت این است که بعضی مناطق و شهرهای کانادا با کمبود نیروی کار روبرو هستند. به همین دلیل هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز برای جذب نیروی ماهر و متخصص از سایر کشورها منتشر می شود. جاب‌آفر یا پیشنهاد شغلی کانادا شامل مشاغل مختلفی است. البته لیست مشاغل جاب آفر کانادا دائماً توسط دولت این کشوز بروزرسانی می شود. در آخرین بروزرسانی های صورت گرفته، مشاغل جاب‌آفر کانادا شامل موارد زیر است:

 • برنامه نویس، متخصص هوش مصنوعی، مهندس کامپیوتر، مهندس رباتیک، مهندس امنیت سایبری
 • تعمیرکار صنایع هوایی، تجهیزات صنعتی، ماشین، برق
 • پزشک، پرستار، دندان‌پزشک
 • سرآشپز، آشپز، نقاش، نانوا
 • کارگر مزرعه، کارگر کارخانه
 • مدیر فروش
جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

کانادا LMIA چیست؟

مشاغل ارائه‌ شده در لیست جاب‌آفر کانادا شرایط متفاوتی دارند. در یکی از این موارد، مشاغل به لحاظ نیاز به تأیید سازمان کار کانادا مشابه نیستند. در بعضی موارد مشاغل به تأیید این سازمان نیاز دارند. به عبارتی، سازمان کار کانادا طی گزارش یا نامه ای تحت عنوان LMIA(Labour Market Impact Assessment) فرد را برای اشتغال در زمینه موردنظر تأیید یا رد می کند. LMIA مدرکی است که مفید بودن یا نبودن نیروی کار خارجی را برای بازار کار کانادا نشان می دهد.

البته در صورت قرار داشتن شغل موردنظر در بین لیست های معافی، داشتن پیشنهاد شغلی معتبر و یک سال سابقه کار با کارفرمای کانادایی (به واسطه ویزای کاری) نیازی به ارائه گواهی LMIA نیست. مشاغل معاف از ارائه گواهی عبارتند از:

 • مشاغل موجود در توافقنامه های غیرتجاری
 • مشاغل موجود در توافقنامه های GATS یا CUSMA
 • مشاغل موجود در توافقنامه های استانی
 • مشاغل تأثیرگذار بر منافع ملی کانادا
 • مشاغل مهم برای کانادا در زمینه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی
این مطلب را هم بخوانید:
افتتاح حساب بانکی در کانادا

 

انواع جاب آفر کانادا

جاب‌آفر یا پیشنهاد شغلی کانادا مشاغل مختلفی را شامل می شود. این مشاغل به دو نوع ایالتی یا استانی (provincial) و فدرال (federal) تقسیم می شوند. مواردی چون داشتن خویشاوند در بعضی استان ها، دسترسی آسان، ناتوانی از رعایت شرایط و ضوابط جاب‌آفر فدرال، بعضی افراد را به سمت پیشنهادهای شغلی استانی سوق می دهد. در صورت استفاده از روش استانی باید تغییرات قوانین و مقررات استان ها در زمینه مهاجرت به کانادا مدنظر قرار گیرد. زیرا هر استان به صورت مستقل قوانین مهاجرتی مختص خود را وضع می ‌کند. در این بین استان کبک متمایزترین استان به لحاظ قوانین مهاجرتی است. روش فدرال نیز شامل برنامه هایی به شرح زیر است:

 • نیروی متخصص (Skill worker)؛ داشتن پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی، داشتن یک سال سابقه کار تمام وقت (۳۰ ساعت در هفته)، قرار داشتن شغل در رده‌ی ناک ۰، A و B
 • نیروی فنی (Skill trade)؛ داشتن پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی، داشتن یک سال سابقه کار تمام وقت (۳۰ ساعت در هفته)، قرار داشتن شغل در رده‌ی ناک ۷۲، ۷۳، ۸۲، ۹۲، ۶۳۲ و ۶۳۳
 • نیروی باسابقه کار در کانادا (Canadian experience class)؛ داشتن پیشنهاد کار از کارفرمای کانادایی، داشتن یک سال سابقه کار تمام وقت (۳۰ ساعت در هفته)، قرار داشتن شغل در رده‌ی ناک ۰، A و B
جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

مزایای جاب آفر کانادا

مزایای بسیاری برای دریافت جاب‌آفر از کارفرمای کانادایی وجود دارد که در موارد زیر خلاصه شده ‌است:

 • افزایش شانس برای دریافت اقامت دائم کانادا
 • سرعت گرفتن روند بررسی پرونده توسط افسر مهاجرت
 • دستیابی به امتیاز مازاد در سیستم امتیازبندی نیروی کار ماهر فدرال کانادا
 • کسب اجازه ورود به خاک کانادا حتی در زمان بررسی پرونده در صورت دریافت گواهی اجازه کار
 • آرامش خاطر متقاضی بابت اشتغال از بدو ورود به کانادا و دریافت حقوق و نداشتن مشکل بابت پرداخت هزینه های زندگی

 

مدارک مورد نیاز جاب آفر کانادا

در مرحله اول ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری و وارد کردن اطلاعات مربوط به سن، وضعیت تأهل، ملیت، سطح مهارت زبان، سابقه کاری و تحصیلات ضرورت دارد. متقاضی در صورت کسب امتیاز کافی و دریافت تأییدیه کارفرما می تواند مدارک خود را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال کند. هرگونه نقص در مدارک از طریق ارسال نامه اصلاحی به متقاضی اطلاع رسانی می شود. مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کانادا عبارتند از:

 • عکس
 • انگشت نگاری
 • گذرنامه معتبر
 • گواهی سلامت
 • مدرک زبان معتبر
 • گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • مدرک تحصیلی معادل سازی شده
جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

شرایط مورد نیاز جاب آفر کانادا

برای هر یک از مشاغل ارائه شده در لیست جاب آفر کانادا شرایط خاصی وجود دارد. یکی از مهم ترین شرایط جاب‌آفر کانادا قرار داشتن شغل موردنظر در لیست مشاغل گروه ناک (NOK) است. از دیگر شرایط می توان به سابقه کاری و تحصیلات مرتبط با شغل موردنظر، مجوز LMIA یا برگه معافیت، گواهی تمکن مالی، مهارت بالا در زبان انگلیسی یا فرانسوی اشاره کرد. افراد واجد شرایط می توانند در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام و کسب امتیاز کنند. سن، مهارت سطح مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی، تجربه کاری، تحصیلات مرتبط و سابقه کاری ازجمله پارامترهای مؤثر در مبحث امتیاز بندی هستند.

این مطلب را هم بخوانید:
هزینه زندگی در کانادا : مخارج ماهانه زندگی

ارزیابی متقاضیان برای این مشاغل بر حسب امتیاز کسب شده انجام می شود. ناگفته نماند که شانس افراد دارای پیشنهاد کاری از کانادا برای قبولی در این سیستم بسیار زیاد است. زیرا داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمای کانادایی امتیاز متقاضی را به میزان چشمگیری افزایش می دهد. درنتیجه مهاجرت فرد تقریباً قطعی تلقی می شود. البته جاب‌آفر تضمینی کانادا به هیچ عنوان صحت ندارد. زیرا همه چیز به امتیاز اختصاص داده شده به فرد در سیستم امتیازدهی وابسته است؛ بنابراین هیچ کس نمی تواند آن را تضمین کند. متقاضیان برای دریافت ویزایی جاب‌آفر کانادا مهارت بالایی در زبان فرانسه یا انگلیسی نیاز دارند.

 

سطح زبان برای ویزای جاب آفر کانادا

اداره مهاجرت کانادا در رابطه با این نوع ویزا برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی متقاضیان از آزمون آیلتس یا CLEPIP (جنرال) بهره می گیرد. در واقع ارائه مدارک معتبر زبان با CLB بالا شانس فرد را برای دریافت ویزا افزایش می دهد. نمره مورد نیاز در آزمون زبان انگلیسی و فرانسوی برحسب روش مورد استفاده برای دریافت ویزا متفاوت و به شرح زیر است:

جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

لیست مشاغل گروه ناک کدامند؟

در کانادا یک تقسیم بندی ملی برای مشاغل ارائه شده است که با عنوان NOK (مخفف National Occupational Classification) شناخته می شود. در این تقسیم بندی مشاغل به ۳ گروه ۰، A و B تقسیم می شوند. مشاغل مدیریتی در زیرگروه ۰ جای دارند. زیرگروه A مربوط به مشاغل نیازمند به تحصیلات دانشگاهی (مهندسی، پزشکی، پرستاری و …) است. زیرگروه B نیز به مشاغل نیازمند مدرک دانشگاهی و فنی اختصاص دارد. متقاضیان دریافت ویزای جاب‌آفر کانادا باید پیش از هر اقدامی از قرار داشتن شغل موردنظر در این لیست اطمینان حاصل کرده و سپس از کارفرماها پیشنهاد کار بگیرند.

 

مراحل اخذ جاب آفر

پروسه اخذ جاب آفر کانادا در ۴ مرحله به ‌شرح زیر خلاصه ‌شده است:

مرحله اول؛ آماده سازی رزومه یا CV

قطعاً داشتن یک رزومه مناسب و استاندارد برای بهتر دیده شدن توسط کارفرما بسیار مؤثر است. رزومه نویسی در کانادا بر اساس قالب خاصی انجام می شود. این موضوع باید در زمان نگارش مدنظر قرار گیرد.

مرحله دوم؛ آماده سازی نامه حمایتی یا CL

کارفرماهای کانادایی در کنار رزومه به نامه حمایتی (Cover Letter) توجه بسیاری دارند. ارائه این نامه برای تأثیرگذاری بیشتر بر کارفرما الزامی است.

مرحله سوم؛ عضویت در لینکدین

با استفاده از شبکه های اجتماعی موقعیت فرد برای یافتن پیشنهاد شغلی مناسب و حرفه ای افزایش می یابد. یکی از بهترین شبکه های اجتماعی موجود در این زمینه لینکدین نام دارد.

مرحله چهارم؛ یافتن شغل مناسب

پیدا کردن پیشنهاد شغلی مناسب در گرو عضویت در سیستم اکسپرس اینتری کانادا است بعد از ثبت و ورود اطلاعات در این سیستم، کدی برای فرد ارسال شده که به منظور ورود به بانک کار کانادا مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در نهایت فرد می تواند با ورود به بانک کار شغل ایده آل خود را پیدا کند.

جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

روش ‌های پیدا کردن جاب آفر

یکی از سؤالات متقاضیان مهاجرت کاری به کانادا نحوه یافتن پیشنهادات شغلی مناسب است. پیدا کردن جاب‌آفر کانادا به روش های مختلف امکان پذیر است که از جمله آنها می توان به مراکز کاریابی، بانک مشاغل و شبکه های اجتماعی اشاره کرد. در تمامی کشورها بسیاری از مؤسسات، کارخانه ها و شرکت های معتبر برای یافتن نیروی کار مناسب از طریق مراکز کاریابی اقدام می کنند. در کانادا نیز همین روال وجود دارد. به همین منظور متقاضیان می توانند با یک جستجوی ساده در اینترنت به مراکز کاریابی معتبر کانادا دست یافته و برای مشاغل موردنظر خود رزومه ارسال کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط امتیاز بندی اکسپرس اینتری کانادا

بانک مشاغل نیز گزینه ای مناسب برای جویندگان پیشنهاد کاری از کانادا است. در این بانک ها، تعداد زیادی شغل از بخش دولتی و خصوصی کانادا به همراه جزئیاتشان درج می شود. به این ترتیب متقاضیان می توانند با آگاهی از جزئیات هر شغل از قبیل حقوق، مزایا، ساعت کاری، محل کار، مدارک مورد نیاز و روند استخدام برای ارسال رزومه اقدام کنند.

در بین شبکه های اجتماعی پرطرفدار، لینکدین موقعیت بهتری برای جویندگان پیشنهادهای شغلی مناسب از سراسر جهان است. تعداد قابل توجهی از مردم کانادا عضو این شبکه هستند. همین موضوع زمینه مناسبی را برای ارتباط‌گیری کارجویان و کارفرمایان کانادایی فراهم کرده است. گسترش روابط اجتماعی با دوستان و آشنایان مقیم کانادا نیز یک مزیت برای کارجویان بشمار می رود. زیرا این افراد می توانند در صورت برخورد با موقعیت شغلی مناسب، واسطه آشنایی کارجو و کارفرما شوند.

 

هزینه جاب آفر کانادا

هزینه اخذ ویزای جاب‌آفر کانادا بسته به روش مورد استفاده متفاوت است. در صورت استفاده از روش استانی، متقاضیان بر حسب محل موردنظر هزینه های متفاوتی پرداخت می کنند؛ به عنوان مثال هزینه اقدام در استان کبک کانادا ۱۰۴۰ دلار به ازای هر نفر است؛ بنابراین در رابطه با این موضوع باید با یک وکیل مهاجرتی خبره و باتجربه مشورت شود. بخش دیگری از هزینه ها مربوط به گواهی تمکن مالی است. ارائه این گواهی نیز بسته به روش مورد استفاده تفاوت دارد.

در صورت استفاده از روش نیروی متخصص و فنی (در صورت داشتن پیشنهاد کار معتبر) یا سابقه کار فدرال نیازی به ارائه گواهی تمکن مالی نیست. در غیر این صورت ارائه گواهی برای دریافت ویزای جاب آفر کانادا ضرورت دارد. مبلغ گواهی تمکن مالی متناسب با تعداد نفرات خانواده تعیین می شود. تقسیم بندی ارائه شده برای این گواهی بر حسب تعداد نفرات به شرح زیر است:

جاب آفر کانادا
جاب آفر کانادا

انواع جاب آفر کانادا برحسب مدت اقامت

برحسب مدت زمان اقامت، ویزای جاب‌آفر کانادا به ۲ نوع موقت و دائم تقسیم می شود. در صورت اعمال محدودیت زمانی در قرارداد بین کارفرما و نیروی کار (از قبیل شش ماه، یک سال و …) اقامت فرد در کانادا موقت خواهد بود. در غیر این صورت فرد می تواند به صورت دائم در کانادا اقامت داشته باشد. معمولاً قراردادهای زیر یک ‌سال ارزش چندانی ندارند. در مقابل پیشنهادهای کاری تمام وقت و غیر فصلی، مستند، کتبی و دارای جزئیات کامل از قبیل شرح وظایف، شرایط شغلی، حقوق، مزایا و … دارای ارزش بالایی هستند.

اگرچه مدت اقامت دارندگان این ویزا به زمان درج شده در قرارداد بستگی دارد. اما متقاضیان در صورت اقامت ۵ ساله در خاک کانادا می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام کنند. مدت اقامت لزوماً نباید پیوسته باشد. برای دریافت شهروندی (سیتیزن شیپ) کانادا نیز اقامت حداقل ۳ سال در کانادا ضروری است. سایر شرایط دریافت شهروندی کانادا عبارتند از:

 • کسب ۱۵ امتیاز از ۲۰ امتیاز در آزمون کتبی ۳۰ دقیقه ای (که در زمینه اقتصاد، تاریخ، جغرافیا و قوانین و مقررات این کشور تدوین شده است)
 • ارائه مدرک زبان با حداقل نمره ۴ برای سنین ۱۸ الی ۵۴ سال
 • ارزیابی مدارک و توانایی ‌ها
 • سوگند شهروندی

پیام بگذارید