تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا

سالانه افراد زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی به استرالیا مهاجرت می‌کنند؛ اما ازآنجایی‌که پزشکی یکی از رشته‌های بسیار محبوب در استرالیا به شمار می‌رود رقابت برای ورود به دانشگاه‌های استرالیا برای تحصیل در این رشته بسیار زیاد است. به همین دلیل آشنایی با شرایط اخذ پذیرش در رشته پزشکی در استرالیا بسیار حائز اهمیت است. اغلب متقاضیان تحصیل پزشکی در استرالیا پرسش‌های مختلفی دارند.
تحصیل پزشکی در کشور استرالیا چگونه امکان‌پذیر است؟ تحصیل رشته پزشکی در این کشور به چه مقدار هزینه نیاز دارد؟ آزمون‌های موردنیاز برای تحصیل پزشکی در کشور استرالیا کدم‌اند؟ امکان اخذ پذیرش در رشته پزشکی از کدام دانشگاه‌ها وجود دارد؟ این موارد تنها بخشی از سؤالات متقاضیان برای تحصیل در رشته پزشکی کشور استرالیا است. با توجه به این‌که سالانه افراد زیادی از کشور ایران نیز با هدف تحصیل در رشته پزشکی به استرالیا مهاجرت می‌کنند بر آن شدیم تا در این مقاله به این سؤالات پاسخ دهیم. در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

چرا تحصیل پزشکی در استرالیا

هرساله تعداد زیادی از دانشجویان سراسر جهان، استرالیا را برای تحصیل در مقطع پزشکی انتخاب می‌کنند. دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان شده است. مهم‌ترین دلیل سختگیری زیاد دانشگاه‌های ارائه‌کننده رشته‌های پزشکی به دانشجویان است. در نتیجه مدرک فارغ التحصیلان پزشکی استرالیا نه‌تنها در این کشور بلکه در سراسر جهان اعتبار بالایی دارد.
کشور استرالیا به لحاظ سیستم آموزش عالی جایگاه هشتم جهان را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این تعداد زیادی از دانشگاه‌های پزشکی این کشور بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند. دانشگاه‌های ملبورن، سیدنی، مانش، کوئینزلند و UNSW از جمله این موارد به شمار می‌روند. سطح بالای رفاه اجتماعی، نرخ پایین بیکاری، احتمال بالای جذب به مراکز درمانی بعد از فارغ التحصیلی و درآمد بالا را نیز می‌توان به موارد فوق اضافه کرد. همه این عوامل دست‌به‌دست هم داده و موجب رقابت گسترده برای رشته‌های پزشکی کشور استرالیا شده است.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل دکتری در استرالیا

 

روش‌های تحصیل پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا به دو روش مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است. اگرچه این دو روش به لحاظ مدت زمان تحصیل و هزینه با یکدیگر تفاوت دارند؛ اما نتیجه مشابهی داشته و منجر به صدور گواهینامه معتبر برای ادامه کار می‌شوند. درروش مستقیم و غیرمستقیم به فارغ التحصیلان مدرک MD (Doctor of Medicine) اعطا می‌شود؛ اما بعضی دانشگاه‌ها برای دانشجویان ورودی به روش غیرمستقیم مدرک MBBS (Bachelor of Medicine/Bachelor of Surgery) در نظر می‌گیرند. البته هر دو مدرک مورد تائید انجمن پزشکان استرالیا قرار دارند و مانعی بر سر راه فارغ التحصیلان برای کار به‌عنوان پزشک عمومی وجود ندارد.
ناگفته نماند که گذراندن دوره یک‌ساله Internship در بیمارستان‌های دولتی استرالیا بعد از فارغ التحصیلی برای ورود به عرصه کار ضروری است. بعد از اتمام دوره Internship، گواهی Registration number برای فرد صادر می‌شود. در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان بین المللی رشته پزشکی در استرالیا افزایش چشمگیری یافته است. به همین دلیل فارغ التحصیلان داخلی نسبت به سایرین برای جذب در دوره Internship اولویت بیشتری دارند.

 

روش مستقیم تحصیل پزشکی در استرالیا

افراد در روش مستقیم بعد از پذیرش در دو رشته لیسانس پزشکی عمومی و لیسانس جراحی مشغول به تحصیل می‌شوند. لازمه‌های تحصیل پزشکی در استرالیا با روش مستقیم، داشتن معدل بالا (۹۰)، نمره بالا در آزمون ISAT و سابقه انجام فعالیت‌های بشردوستانه اجتماعی است. مجری برگزاری این آزمون سه‌ساعته، شورای تحقیقات تحصیلی استرالیا (ASER) است. آزمون ISAT با هدف ارزیابی وضعیت تحصیلی و علمی متقاضیان تحصیل پزشکی، دندان پزشکی یا دام پزشکی انجام می‌شود. این آزمون حاوی ۱۰۰ سال در دو بخش علوم انسانی و اجتماعی و علوم و ریاضی است.
آزمون مذکور تنها مختص متقاضیان بین‌المللی نیست. بلکه افراد استرالیایی نیز ملزم به گذراندن این آزمون هستند. معادل آزمون ISAT برای متقاضیان داخل کشور استرالیا UMAT نام دارد. در ادامه از پذیرفته‌شدگان در مرحله اولیه برای مصاحبه حضوری و مستقیم دعوت به عمل می‌آید. بعضی دانشگاه‌ها دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای جذب دانشجو در دستور کار خود قرار داده¬اند؛ اما بعضی دیگر تنها با یک روش اقدام به جذب دانشجو می‌کنند. دانشگاه‌های ارائه‌کننده رشته پزشکی به روش مستقیم عبارتند از:

 • استرالیای غربی
 • سیدنی غربی
 • کوئینزلند
 • تاسمانیا
 • فلیندرز
 • موناس
این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل پزشکی در استرالیا
تحصیل پزشکی در استرالیا

روش غیرمستقیم تحصیل پزشکی در استرالیا

به دلیل سختی مراحل پذیرش بسیاری از دانشجویان بین المللی از روش غیرمستقیم برای تحصیل پزشکی در استرالیا استفاده می‌کنند. در این روش متقاضی ابتدا در یکی از رشته‌های علوم پزشکی مشغول به تحصیل می‌شود. در صورت اتمام تحصیل با نمره حداقل ۵/۵ امکان ورود به کارشناسی ارشد رشته پزشکی وجود دارد. البته شرکت در آزمون GAMSAT و کسب حداقل نمره ۵۰ نیز ضروری است. گاهی دانشجویان کارشناسی برحسب تشخیص ملزم به گذراندن واحدهای بیوشیمی، آناتومی و فیزیولوژی می‌شوند.
گذراندن آزمون GAMSAT برای رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی بعضی دانشگاه‌ها ضرورت دارد. این آزمون دو بار در سال برگزار می‌شود. موعد برگزاری آن نیز اواخر سپتامبر و اوایل آوریل (اواخر مارس) است. آزمون GAMSAT بخش‌های مختلف علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم زیستی را شامل می‌شود. حضور افراد برای برگزاری آزمون الزامی است و امکان انجام آن به شکل آنلاین وجود ندارد. درنهایت متقاضیان واجد شرایط ارزیابی و از پذیرفته‌شدگان برای مصاحبه دعوت می‌شود. دانشگاه‌های ارائه‌کننده رشته پزشکی به صورت غیرمستقیم عبارتند از:

 • استرالیای غربی
 • سیدنی غربی
 • تاسمانیا
 • فلیندرز
 • موناس
 • کوئینزلند
 • دانشگاه ملی استرالیا
 • دیکن
 • ولگانگ

 

نحوه دریافت ویزا برای تحصیل در رشته پزشکی استرالیا

هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا توسط اداره مهاجرت این کشور منتشر می‌شود. پزشکی یکی از اعضای ثابت این لیست است. به همین دلیل درخواست ویزا برای ورود به دوره‌های پزشکی یا اشتغال پزشکان در این کشور به‌سرعت پاسخ داده می‌شود.
پیش‌نیاز اخذ ویزا برای تحصیل پزشکی در استرالیا، پذیرش در یکی از دانشگاه‌های این کشور است. به همین منظور ابتدا درخواست تحصیل برای دانشگاه موردنظر ارسال می‌شود. موعد ارسال درخواست برای روش مستقیم از ماه مارس آغازشده و تا ژوئن یا سپتامبر ادامه دارد. ارسال درخواست‌ها در روش غیرمستقیم نیز از ماه آوریل آغاز می‌شود. پذیرش دانشجو به شیوه مستقیم و غیرمستقیم سالانه یک‌بار انجام می‌شود. اخذ ویزا در صورت دریافت گواهی پذیرش معنا پیدا می‌کند. مدارک مورد نیاز برای ویزا عبارتند از:

 • عکس
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک شناسایی
 • فرم درخواست ویزا
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • گواهی پذیرش دانشگاه مورد نظر
 • نامه تمکن مالی (حساب بانکی و …)
 • مدارک تحصیلی (اصل و ترجمه شده)
 • گواهی مدرک زبان (تافل، آیلتس یا PTE حداکثر مربوط به دو سال قبل)
این مطلب را هم بخوانید:
ویزای تحصیلی استرالیا

 

وضعیت اقامت دانشجویان پزشکی در استرالیا

تحصیل پزشکی در استرالیا به روش مستقیم ۵ الی ۶ سال به طول می‌انجامد. این در حالی است که تحصیل به روش مستقیم ۴ ساله است. ویزای صادرشده برای دانشجویان وابسته به مدت تحصیل و موقتی است. البته امکان تبدیل ویزای موقت به دائم وجود دارد. این کار بعد از جذب به مراکز درمانی و گذشت ۴ سال امکان‌پذیر است.

 

هزینه تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های استرالیا

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا به نسبت سایر رشته‌ها بالاتر است. امکان تحصیل رایگان یا بورسیه تحصیلی نیز وجود ندارد. هزینه کرد این رشته حتی فراتر از کشورهایی نظیر ایالات‌متحده و انگلیس قرار دارد. به همین دلیل گواهی تمکن مالی یکی از لازمه‌های اعطای ویزای تحصیلی در رشته پزشکی است. البته شهریه پرداختی بر اساس نحوه ورود به رشته پزشکی تعیین می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال هزینه تحصیل در رشته پزشکی به شیوه مستقیم ۵۵ الی ۷۱ هزار دلار در سال متغیر است. این در حالی است که هزینه روش غیرمستقیم، ۶۴ الی ۷۳ هزار دلار برآورد می‌شود. هزینه خوراک، پوشاک، اسکان و حمل‌ونقل را نیز باید به این موارد اضافه کرد.

 

سخن پایانی

هرساله تعداد زیادی از دانشجویان داخلی و خارجی برای ورود به رشته پزشکی دانشگاه‌های استرالیا باهم رقابت می‌کنند. دلیل این موضوع وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، کیفیت بالای آموزش، خدمات رفاهی مطلوب، نرخ پایین بیکاری و احتمال بالای جذب بعد از فارغ التحصیلی به مراکز درمانی است. به این موارد می‌توان حقوق بالای پزشکان در مقایسه با سایر مشاغل را نیز اضافه کرد. تحصیل پزشکی در استرالیا به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم امکان‌پذیر است. اگرچه هر دو روش منجر به دریافت گواهینامه معتبر برای اشتغال در زمینه پزشکی می‌شود؛ اما به لحاظ شرایط، هزینه و مدت‌زمان تحصیل باهم تفاوت دارند.

پیام بگذارید