تحصیل دکتری در استرالیا

تحصیل دکتری در استرالیا

 

کشور استرالیا مقصدی جذاب برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارند. دلیل این موضوع قرار گرفتن تعداد زیادی از دانشگاه‌های این کشور بین صد دانشگاه برتر جهان است. ارائه بورسیه‌های مختلف تحصیلی نیز متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری این کشور را افزایش داده است. به همین دلیل پذیرش برای دکتری در دانشگاه‌های استرالیا بسیار دشوار و رقابتی است و تنها افراد دارای رزومه علمی و پژوهشی قوی از پس آن برمی آیند. این مقاله به بررسی شرایط و نحوه تحصیل دکتری در استرالیا اختصاص داده شده است. با گام به گام تا ویزا تا پایان همراه باشید.

 

تحصیل دکتری در استرالیا

تعداد زیادی از دانشگاه‌های استرالیا جزء دانشگاه‌های تراز اول در جهان قرار دارند؛ به‌عنوان‌مثال دانشگاه‌های ملبورن، ملی استرالیا، سیدنی، کوئینزلند، سیدنی UNSW و موناس در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. جایگاه هر یک از این دانشگاه‌ها به ترتیب معادل ۳۲، ۵۰، ۶۰، ۶۶، ۷۱ و ۷۵ است. علاوه بر موارد مذکور، دانشگاه‌های آدلاید، استرالیای غربی، کانبرا و صنعتی سیدنی نیز رتبه‌های زیر ۲۰۰ دارند.
به همین دلیل بسیاری از متقاضیان مهاجرت، کشور استرالیا را برای ادامه تحصیل در مقطع مختلف انتخاب می‌کنند. در این بین تحصیل دکتری در استرالیا طرف‌داران بسیاری در سراسر جهان دارد. در نتیجه متقاضیان در یک فضای سخت و علمی با هم رقابت می‌کنند. اعطای بورسیه‌های مختلف تحصیلی و نداشتن نگرانی برای پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی از دلایل این موضوع است. به این نکات می‌توان اعتبار بالای مدارک اخذ شده در پایان تحصیل و بازار کار مناسب را نیز اضافه کرد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای تحصیلی استرالیا

 

شرایط تحصیل دکتری در استرالیا

شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در دانشگاه‌های استرالیا مشابه نیست و به قوانین و مقررات آن‌ها بستگی دارد؛ اما به طور کل داشتن مدرک کارشناسی ارشد و معدل ۶۵ درصد ضروری است. ارسال درخواست پذیرش اولین اقدام برای تحصیل دکترا در استرالیا است. در رابطه با این موضوع روش‌های مختلفی وجود دارد. گاهی اوقات فرد درخواست پذیرش را برای دانشگاه مورد نظر ارسال می‌کند. در این شرایط درخواست پذیرش به انتخاب دانشگاه برای استاد راهنما ارسال می‌شود؛ اما در بیشتر موارد متقاضی خود اقدام به شناسایی استاد راهنما و ارسال درخواست پذیرش می‌کند.
البته در زمان شناسایی استاد راهنما باید نکاتی مد نظر قرار گیرد. سابقه پژوهش، کارهای تحقیقاتی و وضعیت تحصیلی و شغلی دانشجویان استاد مربوطه از جمله این موارد به شمار می‌روند. استاد راهنما (سوپروایزر) بعد از انجام مکاتبات و در صورت تمایل تأییدیه پذیرش را برای فرد صادر می‌کند. پیشنهاد تحقیقاتی مناسب (پروپوزال) تأثیر زیادی در پذیرش فرد توسط استاد راهنما یا دانشگاه مورد نظر دارد. پایان نامه دوره دکتری قابل مقایسه با پایان نامه دوران ارشد نیست و باید به خلق یک ایده نو ختم شود. مدت زمان بررسی درخواست‌های پذیرش برای مقطع دکتری استرالیا کمی طولانی است؛ زیرا مدت زمان طولانی صرف ارزیابی مدارک تحصیلی و پژوهشی متقاضیان می‌شود. همچنین یافتن استاد مرتبط با پروپوزال ارسالی کمی زمان بر است.

 

هزینه‌های تحصیل دکتری در استرالیا

هزینه تحصیل در کشور استرالیا در مقایسه با سایر کشورهای برتر در زمینه جذب دانشجویان بین‌المللی از قبیل ایالات متحده و انگلیس بیشتر است. این هزینه‌ها برای مقطع دکتری در مقایسه با کارشناسی یا کارشناسی ارشد افزایش می‌یابد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری سالانه ۱۴ الی ۳۷ هزار دلار استرالیا متغیر است. بخشی از هزینه‌های دوران دکتری نیز به محل اسکان و خوراک بازمی گردد. به طور کل هزینه‌های تحصیل در مقطع دکتری برای همه افراد یکسان نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. دانشگاه، شهر محل تحصیل، نحوه اسکان و سبک زندگی روی هزینه‌های تحصیل تأثیر می‌گذارند. البته هیچ گونه جای نگرانی نیست؛ زیرا امکان کار تمام وقت حین تحصیل در کشور استرالیا وجود دارد. همچنین در صورت دریافت بورسیه کامل (فاند) هزینه دریافتی کفاف هزینه‌های تحصیل را می‌دهد.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل پزشکی در استرالیا
تحصیل دکتری در استرالیا
تحصیل دکتری در استرالیا

انواع بورسیه برای تحصیل دکتری استرالیا

انواع مختلفی از بورسیه برای متقاضیان تحصیل دکتری استرالیا فراهم شده است. بورسیه‌ها به لحاظ مرکز ارائه کننده و هزینه پرداختی با یکدیگر تفاوت دارند. ارزیابی متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری و دریافت بورسیه بر اساس سوابق علمی و پژوهشی انجام می‌شود. انواع بورسیه برای تحصیل دکتری استرالیا عبارتند از:

 • اعطای بورسیه توسط دانشگاه
 • اعطای بورسیه تحصیلی به صورت جایزه توسط وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا (DFAT)
 • اعطای بورسیه تحصیلی از طرف دولتی استرالیا (RTP)
 • اعطای بورسیه تحصیلی به بانوان با هدف توانمند کردن آن‌ها در زمینه‌های مختلف (APEC)
 • اعطای بورسیه به صورت ایالتی و منطقه‌ای (DPA)

 

طول دوره دکتری در استرالیا

تحصیل در مقطع دکتری کشور استرالیا تمام وقت است. البته امکان تحصیل پاره وقت نیز در این مقطع فراهم شده است؛ اما دانشجویان بین‌المللی مجاز به تحصیل در دوره‌های پاره وقت دکتری نیستند. بلکه این دوره‌ها تنها مختص کسانی است که تابعیت استرالیایی داشته باشند. لازم به ذکر است که طول مدت تحصیل برای دوره‌های تمام وقت ۴-۳ سال است؛ اما این مدت برای تحصیل پاره وقت افزایش می‌یابد.

 

مدت اقامت دانشجویان دکتری در استرالیا

مدت ویزای تحصیلی اعطا شده به متقاضیان تحصیل دکتری در استرالیا (ویزای ۵۰۰) موقت و به مدت زمان تحصیل بستگی دارد. معمولاً مدت زمان اقامت در این ویزا ۴ ساله در نظر گرفته می‌شود. البته متقاضیان می‌توانند بعد از پایان تحصیل برای دریافت ویزای ۴۸۵ درخواست دهند. اقامت این ویزا ۱۸ ماهه است؛ اما در صورت پیدا کردن شغل مناسب امکان تبدیل آن به اقامت دائم وجود دارد. همچنین تبدیل ویزای ۵۰۰ به ویزای ۱۹۰ (نیروی کار ماهر) امکان‌پذیر است. مدت زمان اقامت در این روش نیز ۴ ساله است.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل دکتری در استرالیا
تحصیل دکتری در استرالیا

ویزای تحصیل در مقطع دکتری استرالیا

کشور استرالیا برای متقاضیان ویزای تحصیل در مقطع دکتری در صورت پذیرش ویزای ۵۰۰ صادر می‌کند. امکان دریافت ویزای همراه نیز در این شرایط وجود دارد. فرد پذیرش شده می‌تواند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزا همراه دریافت کند. البته بهتر است این کار به بعد از مهاجرت و اقامت متقاضی در کشور استرالیا موکول شود. به این ترتیب سرعت بررسی درخواست و شانس فرد برای پذیرش افزایش می‌یابد. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی در مقطع دکتری استرالیا عبارتند از:

 • مدرک زبان (داشتن مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷ ضروری است)
 • توصیه نامه استاد دانشگاه محل تحصیل (حداقل دو مورد)
 • مدرک لیسانس و فوق لیسانس (اصل و ترجمه شده)
 • گواهی مقالات معتبر داخلی و خارجی
 • مدارک هویتی (اصل و ترجمه شده)
 • گواهی کارهای پژوهشی
 • گذرنامه معتبر
 • انگیزه نامه
 • رزومه
 • عکس

سخن پایانی

ما در این مقاله نحوه و شرایط تحصیل دکتری در استرالیا را مورد بررسی قرار دادیم. این کشور هر ساله تعداد زیادی بورسیه تحصیلی را در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکتری قرار می‌دهد. البته رقابت شدیدی در بین متقاضیان از سراسر جهان برای ورود به این مقطع وجود دارد و تنها افراد دارای رزومه علمی و پژوهشی قوی موفق به اخذ بورسیه می‌شوند. مدت زمان تحصیل در مقطع دکتری استرالیا بین ۳ الی ۴ سال متغیر است. مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی نیز بر اساس همین موضوع تعیین می‌شود. البته در صورت یافتن شغل مناسب امکان تبدیل ویزای موقت به دائم بعد از ۴ سال وجود دارد.

پیام بگذارید