تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

راهنمای جامع تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا از دیرباز مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این کشور قرار داشته است. دلیل این موضوع سطح بسیار بالای آموزشی در مدارس، کالج و دانشگاه های این کشور است. تعداد بسیار زیاد دانش آموز یا دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل در کانادا گویای همین موضوع می باشد. ۱۵ مورد از دانشگاه های کانادا در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، مونترال، مک مستر و واترلو از جمله برترین دانشگاه های کانادا به شمار می روند.

یکی دیگر از دلایل محبوبیت تحصیل در کانادا، تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم است. دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های کانادا می توانند تحت عنوان PGWP (Post Graduation Work Permit) درخواست ویزای کار پس از تحصیل نمایند. این ویزای کار به دانشجویان فارغ التحصیل کانادا، فرصت لازم جهت یافتن کار مرتبط با تخصص خود را می دهد. این فرصت بر اساس مدت تحصیل بین یک الی سه سال متغیر است. تحصیل در کانادا و سابقه کار در شرکتهای کانادایی، شرایط اقامت دائم را برای افراد ایجاد می کند. کانادا دارای بیش از ۱۰۰ برنامه اقامتی دارد که پیش نیاز بیش از ۷۰ درصد آنها داشتن سابقه تحصیل و کار در کانادا می باشد. متقاضیان واجد شرایط از طریق این برنامه های اقامتی موفق به دریافت اقامت دائم PR می شوند. این افراد پس از اینکه در طول مدت ۵ سال در کانادا کار و زندگی کنند می توانند درخواست پاسپورت کانادایی بدهند و سیتیزن کانادا شوند.

یکی از مزایای کانادا برای ادامه تحصیل دو زبانه بودن سیستم آموزش است. متقاضیان تحصیل در این کشور می توانند زبان انگلیسی (ESL) یا فرانسوی (FSL) را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کنند. برنامه های ESL در مدارس بین المللی بسیار گسترده و موثر است. این موضوع به دانش آموزان برای افزایش مهارت در صحبت کردن، گوش دادن، خواندن و نوشتن کمک فراوانی می کند. حتی بعد از اتمام دوران دبیرستان دوره های آمادگی برای آمادگی هر چه بیشتر دانش آموزان افزایش می یابد؛ به عنوان مثال می توان به دوره آمادگی برای آزمون تافل اشاره کرد.
امکان ادامه تحصیل در کانادا با زبان دوم فرانسوی (FSL)، تنها در استان کبک امکان پذیر است. زیرا بیشتر فرانسوی زبانان (حدود ۹ میلیون نفر) در این استان اقامت داشته و تنها ۲۷ درصد آنها در سایر نقاط زندگی می کنند. در رابطه با زبان فوانسوی نیز برنامه هایی برای تقویت مهارت خواندن، نوشتن و مکالمه فراهم شده است.

 

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

یکی از موضوعات بسیار مهم در رابطه با تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم گپ تحصیلی است. این موضوع برای اخذ ویزای تحصیلی از کشورهایی همچون کانادا، انگلستان و استرالیا از اهمیت بسیاری برخوردار است. هر اندازه که مدت زمان بین اخذ گواهی دیپلم و درخواست ادامه تحصیل (گپ تحصیلی) بیشتر باشد، شانس قبول درخواست کاهش می یابد. معمولا” مدت زمان قابل توجیح برای گپ تحصیلی ۳ الی ۴ سال بعد از اخذ دیپلم است.

افراد متقاضی تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم می توانند به دانشگاه یا کالج راه پیدا کنند. کالج با دوره های یک یا بیشتر از یک سال شرکت کنندگان را به سمت بازار کار هدایت می کنند. به همین دلیل دوره عملی در کالج اهمیت بسیاری دارد. اما متقاضیان ورود به دانشگاه در انتظار دوره های طولانی، متنوع و حرفه ای تری قرار دارند. از جمله معروف ترین کالج های کانادا می توان به کالج هامبر، جورج براون و سنکا اشاره کرد که همگی در شهر تورنتو واقع شده اند.

گاهی اوقات افراد دارای گواهی دیپلم به طور مستقیم وارد دوره های کوآب می شوند. این دوره ها از دو نیمه تحصیل و کار (کارورزی) تشکیل شده است. استفاده از این دوره ها تجربه فرد را برای ورود به بازار کار واقعی افزایش می دهد. زمان هر دوره و میزان هزینه های آن بر اساس نوع حرفه متغیر است. زمان بین یک الی سه سال و هزینه بین ۱۲ تا ۲۵ هزار دلار کانادا تعیین می شود. از جمله رشته های ارائه شده در دوره های کواب می توان به طراحی داخلی، پرستاری، هتلداری و … اشاره کرد.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

تحصیل رایگان در کانادا

به طور کل برای متقاضیان از سایر کشورها تحصیل در کانادا رایگان نیست. تنها مورد تحصیل در کانادا به صورت رایگان مربوط به اعطای بورسیه است. بورسیه تحصیلی در دوران دانش آموزی تنها به افراد مقیم این کشور اعطا می شود. به همین دلیل گرفتن بورسیه تحصیلی از سایر کشورها در دوران متوسطه جز در موارد معدود غیرممکن است. این بورسیه شامل تخفیف در هزینه های پرداختی به مدارس می باشد.

بورسیه تحصیلی بیشتر در موارد تحصیلات دانشگاهی اهمیت پیدا می کند. بورسیه دوران لیسانس در مقایسه با دوره ارشد و دکتری بسیار کمتر است. زیرا اعطای بورسیه بر اساس پارامترهایی از قبیل روزمه آموزشی، روزمه پژوهشی، ثبت اختراع، مقاله، معدل و … انجام می شود. امکان سنجش افراد در دوران لیسانس از لحاظ موارد مذکور وجود ندارد. دانشجویان حائز شرایط در صورت گرفتن بورسیه تحصیلی می توانند از تحصیل رایگان در کانادا برخوردار شوند.

 

مدرسه های کانادا

مدارس کانادا به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در مدارس دولتی به دلیل وجود بودجه تعیین شده از سوی دولت، هزینه های بسیار پایینی از دانش آموزان اخذ می شود. این هزینه ها بین ۱۵ الی ۳۰ هزار دلار در سال متغیر است. امکان ورود دانش آموزان بین المللی به مدارس دولتی کانادا نیز میسر می باشد. شهریه تحصیلی مدارس دولتی و خصوصی تفاوت چندانی ندارد. شهریه تحصیلی در مدارس کانادا با توجه به امکاناتی که مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می دهد متفاوت می باشد.

تمامی مدارس کانادا اعم از دولتی، خصوصی و بین المللی به صورت استانی اداره می شوند. آزادی عمل مدارس بین المللی برای آموزش بیشتر از مدارس دولتی است. مدارس بین المللی در دو نوع روزانه یا شبانه روزی به مهاجران خدمت رسانی می کنند. در مدارس روزانه علاوه بر هزینه تحصیل باید هزینه مسکن و زندگی نیز مد نظر قرار گیرد. در مدارس شبانه روزی، خوابگاه هایی برای اقامت دانش آموزان در نظر گرفته شده است.

هزینه تحصیل در کانادا بر اساس نوع شهر و امکانات مدارس بین ۳۰-۱۵ هزار دلار کانادا تغییر می کند. این مبلغ صرف نظر از هزینه مسکن یا خوراک تعیین شده است. هزینه ها در حالت شبانه روزی به ۴۵-۳۵ هزار دلار کانادا افزایش پیدا می کند. خدمات آموزشی، تفریحی، رفاهی و کلاس های فوق برنامه از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه این گونه مدارس است.

سن شروع و پایان تحصیل در همه استان های کانادا یکسان نیست. تحصیل از سن ۵ الی ۶ سالگی آغاز شده و تا سن ۱۸-۱۷ سالگی اجباری است. تحصیل در کانادا برای مقطع ابتدایی از سن ۶ سالگی آغاز شده و تا ۱۳ سالگی به طول می انجامد. مقطع دبیرستان نیز مربوط به سن ۱۳ الی ۱۸ سالگی است. مقطع دبیرستان به دو دوره Junior و Senior تقسیم می شود. پس از اتمام این دوره ها گواهی دیپلم عمومی به دانش آموز اعطا شده و فرد می تواند برای ورود به کالج یا داشنشگاه از آن استفاده کند.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

در کشور کانادا سال تحصیلی از هفته اول سپتامبر آغاز شده و تا پایان ماه ژوئن ادامه دارد. به همین دلیل زمان ثبت درخواست برای تحصیل در کانادا برای مقطع دبیرستان، فصل بهار و پاییز است. از جمله مدارک الزامی برای ثبت درخواست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عکس
 • پاسپورت
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • نامه پذیرش از دبیرستان مقصد
 • نامه تمکن مالی برای تحصیل و زندگی در کانادا
این مطلب را هم بخوانید:
شرایط خوابگاه دانش آموزان مدارس کانادا و Home stay

مدارس بین المللی کانادا در تمامی مقاطع دبیرستان دانش آموز می پذیرند. یکی از موضوعات بسیار مهم در زمان اخذ ویزای تحصیلی، قرار داشتن مدرسه منتخب در بین مدارس مورد تایید کشور کانادا برای پذیرش دانش آموزان بین المللی است. مزایای استفاده از دبیرستان بین المللی برای ادامه تحصیل در کانادا به شرح زیر است:

 • کلاس های فوق برنامه
 • خدمات متنوع از قبیل خوابگاه
 • تعداد پایین دانش آموز در هر کلاس
 • اجرای برنامه استعداد یابی برای همه دانش آموزان
 • برنامه های آموزشی متنوع برای آموزش زبان انگلیسی یا فرانسوی

 

تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل در رشته پزشکی مورد توجه بسیاری از دانش آموزان ایرانی قرار دارد. انگیزه بسیاری از افراد برای اخذ ویزا و تحصیل در کانادا، ورود به رشته پزشکی است. تحصیل در رشته پزشکی برای همه افراد اعم از مهاجر یا مقیم کانادا بسیار دشوار و رقابتی است. لازمه این کار اخذ مدرک لیسانس در یکی از رشته های Health Science علوم پایه (پرستاری، زیست شناسی و …) و کسب امتیاز کافی در آزمون MCAT است. طول دوره پزشکی در کشور کانادا یکسان نیست و بر اساس مدرک تحصیلی فرد در دوره لیسانس بین ۳ الی ۵ سال به طول می انجامد. به عنوان مثال برای فارغ التحصیلان رشته زیست شناسی یا موارد مشابه مدت اخذ مدرک پزشکی ۴ سال است.

هزینه های تحصیل در کانادا برای رشته پزشکی بر اساس نوع دانشگاه متغیر است. اما به طور کل مبالغی در حدود ۲۰-۱۲ هزار دلار را در بر می گیرد. برای ورود به این دوره ها داشتن مدرک زبان معادل ۷-۵/۶ آیلتس الزامی است. تحصیل رایگان پزشکی در کانادا با استفاده از رزومه قوی در زمینه علمی و پژوهشی امکان پذیر است.

ده دانشگاه برتر کانادا برای تحصیل در رشته پزشکی شامل تورنتو، بریتیش کلمبیا، مک گیل، مک مستر، آلبرتا، مونترال، کلگاری، اتاوا، واترلو و لاوال است. تمامی موارد ذکر شده جز دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. همچنین مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند و مشکلی برای فعالیت فارغ التحصیلان در ایران وجود ندارد.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

پیش نیاز تحصیل در کانادا برای رشته دندانپزشکی، گذراندن دوره ۲ الی ۴ ساله دانشگاهی در مقطع لیسانس است. البته نوع رشته لیسانس در این زمینه اهمیت چندانی ندارد. اما طبیعتا افراد تحصیل کرده در رشته های علوم پایه، انسان شناسی یا علوم اجتماعی از پایه قوی تری برای موفقیت در آزمون دندان پزشکی برخوردار هستند.

دوره کارشناسی دندان بعد از موفقیت در آزمون سراسری دندان پزشکی (DAT) آغاز می شود. انجمن دندانپزشکی کانادا (ADA) مجری برگزاری این آزمون است. این دوره چهار ساله در یکی از رشته های دکترای جرای دندان (DDS) یا دکترای دندان پزشکی (DMD) ادامه پیدا می کند. در برخی دانشکده ها تلفیقی از دو رشته DDS و DMD به دانشجویان ارائه می شود.

علاوه بر رتبه آزمون DAT، معدل دورره تحصیلی قبل نیز در فرآیند قبولی تاثیرگذار است. بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا، مانیتوبا، مک گیل، لاوال، ساسکاچوان، دالهاوزی و وسترن آنتاریو از جمله دانشگاه های فعال کانادا در رشته دندانپزشکی هستند. لازم به ذکر است که تحصیل در کانادا در رشته دندانپزشکی دانشگاه مک گیل بدون نیاز به آزمون DAT انجام می شود. یکی از دیگر مزایای تحصیل در کانادا در دندانپزشکی، دستیابی به تخصص بعد از یک الی چهار سال وقت بیشتر است. تخصص های نه گانه این رشته در کانادا عبارتند از:

 • لثه درمانی
 • پروتز دندان
 • ریشه درمانی
 • جراحی فک و دندان
 • آسیب شناسی دهان
 • دندانپزشکی کودکان
 • رادیولوژی فک و دهان
 • بهداشت عمومی دهان
 • ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت

 

رشته داروسازی در کانادا

برای تحصیل در کانادا در رشته داروسازی، گذراندن دوره لیسانس الزامی است. کسب نمرات بالای ۷۵ درصد در دروس زیست، شیمی، ریاضی و زبان برای ورود به این رشته الزامی است. اما شرط اصلی، قبولی در آزمون ورودی رشته داروسازی (Pharmacy College Admission Test- PCAT) است. بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا، مانیتوبا، لاوال، ساسکاچوان و دالهاوزی و مموریال و کالگری، عمده دانشگاه های ارائه کننده رشته داروسازی در کانادا هستند.

تبدیل شدن به یک داروساز تنها با گذراندن دوره PCAT به دست نمی آید. بلکه باید با موفقیت در آزمون برد داروسازی (The Pharmacy Examining Board of Canada – PEBC) همراه شود. مرجع بررسی کننده مدارک داروسازان و تایید صلاحیت آنها نهاد غیردولتی PEBC نام دارد. داروسازان در تمامی استان ها غیر از کبک باید قبل از فعالیت در این زمینه گواهینامه تایید این سازمان را اخذ کنند. کسب این گواهینامه در گروه قبولی در آزمون MCQ (Pharmacist Qualifying Examination) و OSCE (objective structured clinical examination) است. در آزمون MCQ میزان دانش و توانایی شرکت کننده در حل مسائل به چالش کشیده می شود. آزمون OSCE نیز نیز به صورت عملی مهارت شرکت کننده را محک می زند.

نحوه شرکت در آزمون برد دندانپزشکی برای دانشجویان کانادایی، آمریکایی و بین المللی متفاوت است. مرحله اول کار متقاضیان تحصیل در کانادا (دانشجویان بین المللی) مربوط به ارزیابی مدارک برای ثبت نام در Pharmacist Evaluating Examination است. سپس باید در آزمون های MCQ و OSCE نموه قابل قبول کسب شود.

 

رشته MBA در کانادا

ام بی ای (MBA) کوتاه شده عبارت Master of Business Administration و یکی از مدارک معتبر و شناخته شده در سطح بین المللی است. این مدرک معادل کارشناسی ارشد رشته های مدیریت تجاری، بازرگانی یا کسب و کار است. مدرک مذکور بیشتر برای متقاضیان مدیریت در بخش دولتی، خصوصی یا صنعتی اهمیت پیدا می کند. زیرا دروس آن نقش موثری در افزایش مهارت برای مشاغل فوق دارد؛ به عنوان مثال می توان به دروسی همچون بازاریابی، حسابداری، تجزیه و تحلیل بازار و منابع انسانی اشاره کرد.

فارغ التحصیلان هر گونه رشته دانشگاهی (به جز مدیریت) می توانند برای گذراندن دوره های MBA اقدام کنند. اخذ این مدرک تاثیر زیادی در حقوق دریافتی کارمندان دارد. همچنین فرصت های شغلی ارائه شده برای این افراد قابل مقایسه با سایرین فارغ التحصیلان نیست. به همین دلیل هر ساله بسیاری از دانشجویان اقدام به اخذ این مدرک می کنند.

کشور کانادا یکی از کشورهای پیشرو در زمینه دوره های MBA به شمار می رود. امکان استفاده از این دوره ها برای دانشجویان بین المللی، همچون دانشجویان داخلی فراهم است. ۱۷۵ کالج یا موسسه و ۹۲ دانشگاه در کانادا برگزاری این دوره ها را بر عهده دارند. برای درک بهتر جایگاه کانادا در این عرصه باید متذکر شد که مونترال بهترین شهر دانشجویی دنیا در زمینه دوره های MBA است.

دوره های MBA موجود در کشور کانادا بر اساس زمان به دو نوع تمام وقت و پاره وقت تقسیم می شوند. نوع تمام وقت ۱۰ الی ۲۸ ماه به طول می انجامد. مدیریت اجرایی (EMBA)، مدیریت بین المللی (IMBA)، مدیریت تکنولوژی، فناوری و نوآوری (MBA-MTI)، توسعه اقتصاد جوامع (MBA-CED) و … از جمله شاخه های رشته MBA به شمار می روند.

شهریه گذارندن تحصیل در کانادا برای دوره های مدیریت بر مبنای مدت زمان دوره و نوع بیزینس اسکول تعیین می شود. ده بیزینس اسکول برتر کانادا در زمینه دوره های MBA عبارتند از: (به نقل از گزارش QS در سال ۲۰۱۷)

 • اچ ای سی مونترآل (HEC Montreal)
 • هاسکاینی (Haskayne)
 • دزوتل (Desautels)
 • شولیش (Schulich)
 • روتمن (Rotman)
 • سوادر (Sauder)
 • آلبرتا (Alberta)
 • اسمیث (Smith)
 • تلفر (Telfer)
 • ایوی (Ivey)

لازمه تحصیل در کانادا در دوره MBA داشتن مدرک لیسانس معتبر، ۲ سال سابقه کار حرفه ای، مدرک زبان و مدرک GMAT یا GRE با نمرات قابل قبول است. البته این شراط برای تمامی بیزینس اسکول ها صادق نیست. در برخی از آنها شرط داشتن مدرک لیسانس برای رشته مدیریت اجرایی حذف شد است. در برخی دیگر از بیزینس اسکول ها از قبیل ادوارد و گودمن شرط سابقه کار وجود ندارد.

تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یکی از راه های پر طرفدار مهاجرت است. وجود دانشگاه های معتبر و سطح آموزشی بالا، باعث افزایش طرفداران تحصیل در کانادا شده است. یکی از مزیت های بزرگ تحصیل در کانادا این است که دانشجویان بعد از اتمام تحصیل، می توانند به اندازه سال های تحصیل خود در کانادا اقامت داشته باشند. دانشجویان بعد از پیدا کردن کار، اقامت دائمی این کشور را از طریق برنامه های اقامتی موجود دریافت می کنند. تحصیل در کانادا و دریافت ویزای تحصیلی دارای شرایط است. از جمله مهمترین شرایط تحصیل در کانادا سن، مدرک زبان و تمکن مالی متقاضیان است.

این مطلب را هم بخوانید:
برنامه مهاجرتی PEQ کانادا کبک : فارغ التحصیلان

در کانادا ۳ تا ۶ سالگی دوره پیش دبستانی است. دوره ابتدایی از ۶ سالگی شروع می شود. دانش آموزان در کانادا از ۶ تا ۱۸ سالگی تحصیل می کنند. برای ورود به دانشگاه های کانادا وجود ۱۲ سال تحصیل اجباری است. برای تحصیل در مدرک کارشناسی و گرفتن ویزای تحصیلی، از لحاظ قانون کانادا محدودیت سنی وجود ندارد. ولی نباید بین زمان دریافت مدرک دیپلم و درخواست ویزا زمان زیادی گذشته باشد. زیرا در این صورت ممکن است آفسیر اداره مهاجرت قانع به دادن ویزای تحصیلی نشود. در واقع باید سن متقاضی، توجیه پذیری برای اداره مهاجرت داشته باشید. شرایط سنی تحصیل در مقطع فوق لیسانس این گونه است نباید فاصله زمانی بین مدارک لیسانس و فوق لیسانس بیشتر از ۵ سال باشد. یکی از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا این است که افراد متقاضی نباید کپ تحصیلی (فاصله زمانی بین دو مدرک تحصیلی) داشته باشند. زیرا نشان دهنده نداشتن آمادگی تحصیلی فرد متقاضی است و به احتمال زیاد تقاضای بورسیه رد می شود.

داشتن نمره مدرک زبان یکی دیگر از شرایط تحصیل در کانادا است. با توجه به نوع رشته و دانشگاه، نمره زبان متفاوتی از متقاضی درخواست می شود. برای پذیرش در اغلب دانشگاه های کانادا برای مقطع کارشناسی نمره زبان آیلتس ۶ و مقطع فوق لیسانس ۶٫۵ لازم است. همچنین تحصیل در مقطع دکترا به نمره زبان ۷ نیاز دارد. ولی اگر نمره متقاضیان ۱ تا ۰٫۵ نمره کمتر از حد تعیین شده باشد، فرد متقاضی می تواند بعد از گرفتن ویزا، در دوره زبان انگلیسی در کشور کانادا پذیرش بگیرد. بعد از گرفتن نمره مطلوب در این دوره، می تواند وارد دانشگاه شود. داشتن نمره زبان بالا برای گرفتن بورسیه کانادا لازم است. به همین علت است که داشتن مدرک تافل با نمره ۱۰۰ و نمره مدرک آتلیس بالای ۷ از شرایط بورسیه تحصیلی کانادا محسوب می شود.

یکی از عوامل مهم برای متقاعد کردن آفسیر اداره مهاجرت، داشتن تمکن مالی است. این موضوع یکی از اساسی ترین شرایط تحصیل در کانادا است. فرد متقاضی باید ثابت کند که می تواند از پس تامین هزینه های زندگی و تحصیلی در کانادا برآید. مبالغ تمکن مالی با توجه به میزان هزینه های رفت و برگشت به کشور مقصد، هزینه های تحصیل، هزینه اقامت، هزینه تامین خورد و خوراک و حمل و نقل تعیین می شود. نامه تمکن مالی، توسط بانک عامل افراد متقاضی صادر می شود و باید به واحد پول کشور کانادا باشد. تمکن مالی، شامل مانده حساب، گردش حساب، میانگین مبالغ وارد شده و خارج شده از حساب است. نامه تمکن مالی در صورتی معتبر است که از شعب ارزی صادر شده باشند وهمچنین وجود مهر و امضاء رییس شعب بر پای نامه تمکن مالی اجباری است.

 

پذیرش تحصیلی کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، به عامل های مختلفی همچون دانشگاه مورد نظر، رشته دانشگاهی، معدل و نمره زبان بستگی دارد. برای پذیرش دانشگاه کانادا، ابتدا باید دانشگاه و رشته مورد نظر انتخاب شود. سپس مدارک مورد نیاز دانشگاه انتخابی جمع آوری شده و متقاضی درخواست پذیرش را برای دانشگاه ارسال کند. توجه داشته باشید که هر دانشگاهی شرایط و مدارک مورد نیاز متفاوتی دارد. در صورت موافقت با پذیرش، نامه پذیرش از طرف دانشگاه برای متقاضی ارسال می شود. سپس دانشجو باید با الصاق کردن نامه پذیرش به مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی اقدام کند.

نمره زبان، برای اخذ پذیرش دانشگاه کانادا بسیار مهم است. زیرا ثابت می کند که متقاضی متوجه مباحث درسی خواهد شد. البته بعد از پذیرش هم امکان افزایش نمره زبان با شرکت کردن در دوره های زبان در کانادا وجود دارد. مدارک زبان قابل قبول توسط دانشگاه های کانادا تافل، آیلتس و مهارت C1 پیشرفته یا C2 است.

پذیرش تحصیلی کانادا در دوره لیسانس به مدرک دیپلم و نمره زبان آیاتس ۶ نیاز دارد. معدل دیپلم افراد متقاضی باید بالای ۱۵ باشد. دوره لیسانس در دانشگاه های کانادا ۳ تا ۴ سال طول می کشد. برای موفقیت در اخذ پذیرش تحصیلی در دوره لیسانس توصیه نامه از طرف استاد دانشگاه کانادا و همچنین انگیزه نامه بسیار اهمیت دارد. پذیرش در برخی دانشگاه های کانادا در دوره لیسانس نیز به مصاحبه هم دارد. با پذیرش در دانشگاه های کانادا دانشجو اجازه کار را هم خواهد داشت.

شرایط پذیرش دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از: داشتن حداقل معدل ۱۵ در دوره کارشناسی، نمره زبان بالا (انگلیسی و فرانسوی با توجه به نوع رشته)، برای دانشگاه های دو زبانه داشتن مدرک زبان برای هر دو زبان، گذراندن برخی دورها با توجه به نوع رشته و دانشگاه

همانگونه که گفته شد داشتن انگیزه نامه برای گرفتن پذیرش کانادا بسیار مهم است. در نوشتن انگیزه نامه باید به مواردی اشاره شود که شانس متقاضی برای قبول پذیرش بالا برود. مواردی چون دلیل انتخاب رشته مورد نظر، هدف از انتخاب دانشگاه های کانادا، دلیل ترک کشور و اهداف و انگیزه های بعد از تحصیل در انگیزه نامه باید ذکر شود. همچنین نوشتن سابقه سفر و وابستگی ها به کشور کانادا می تواند در موفقیت پذیرش در دانشگاه های کانادا موثر باشد. انگیزه نامه باید به طور خلاصه و مفید نوشته شود. بدون شک نوشتن سابقه تحصیلی و افتخارات علمی کسب شده در انگیزه نامه کمک بسیاری به کسب پذیرش خواهد کرد.

برخی از مدارک اساسی برای پذیرش دانشگاه کانادا:

 • اسکن آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه
 • اسکن از پاسپورت
 • مدرک و نمرات زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • مدارک کارهای علمی انجام گرفته
 • CV متقاضی

 

هزینه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقایسه با بقیه کشورهای اروپایی دارای هزینه پایین تری است. هزینه تحصیلی در کانادا، شامل هزینه شهریه دانشگاه، هزینه اقامت و هزینه زندگی است. هزینه شهریه دانشگاه ها، با توجه به نوع دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان کانادایی نسبت به دانشجویان بین المللی پایین تر است. شهریه سالانه دانشجویان بین المللی در دانشگاه های کانادا به طور متوسط در حدود ۱۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ دلار است. در حالی که شهریه دانشجویان کانادایی به طور متوسط در حدود ۴۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار می باشد و دانشجویان مشغول در استان کبک شهریه ای در حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار پرداخت می کنند.
هزینه تحصیلی در کانادا برای افرادی با شرایط زیر مانند شهریه دانشجویان کانادایی خواهد بود.

• افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند
• افرادی که شهروند کانادایی هستند
• افراد دارای پناهندگی و خانواده آنها که مجوز از طرف اداره مهاجرت را دارند
• برخی ازدانشجویان بین‌المللی واجد شرایط
• همراه افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند
• افراد و خانواده آنهایی که دارای مجوز کار در کانادا باشند
• افراد بازدید کننده از کانادا که دارای مجوز ماندن در کانادا می باشند
• افرادی که دارای سمت باشند. مانند سفرا

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در مقطع کارشناسی با توجه به نوع رشته متفاوت است. رشته های آموزشی شهریه پایین تری نسبت به بقیه رشته ها دارند. از بین همه رشته های دانشگاهی موجود در کانادا رشته پزشکی و مهندسی شهریه بالاتری دارد. میانگین شهریه سالانه دانشگاه در سال ۲۰۲۰ مقطع کارشناسی در حدود ۲۹٫۷۰۰ دلار کانادا است. شهریه تحصیلی در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد کمتر از مقطع کارشناسی است. البته مقدار شهریه به رشته مورد نظر بستگی دارد. در سال ۲۰۲۰ متوسط شهریه سالانه در مقطع فوق لیسانس به طور متوسط در حدود ۱۷۰۰۰ دلار کانادا می باشد. در بین همه رشته ها در مقطع ارشد، مدیریت ارشد اجرایی بیشترین شهریه در حدود ۶۶٫۷۰۰ دلار کانادا را دارد.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا علاوه بر شهریه دانشگاه، شامل داشتن تمکن مالی است. میزان تمکن مالی، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در حدود ۱۰ هزار دلار کانادا بعلاوه هزینه یکسال شهریه تحصیلی است. هزینه تحصیلی در کانادا شامل هزینه های زندگی در کانادا است. میزان هزینه ها به شهر محل تحصیل و سطح زندگی افراد متقاضی بستگی دارد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ کانادا بالا است. متقاضیان با توجه به نوع محل زندگی، هزینه متفاوتی را پرداخت می کنند. محل های اسکان برای دانشجویان می تواند در خوابگاه، آپارتمان، آپارتمان اشتراکی و زندگی با خانواده میزبان باشد. با توجه به توضیحات گفته شده، هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط بین ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار کانادا است.

این مطلب را هم بخوانید:
بورسیه تحصیلی کانادا
تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن امکانات رفاهی بالا، دارای هزینه تحصیلی و زندگی بالا است. یکی از راه های کاهش هزینه در زمان تحصل در کانادا، اخذ بورسیه تحصیلی است. در کشور کانادا نسبت به بقیه کشورها مانند انگلیس بورسیه تحصیلی به صورت محدود به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. به همین علت شرایط گرفتن بورسیه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی کمی دشوار است. در واقع بورسیه تحصیلی کانادا، کمک هزینه هایی است که از طرف دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور به افرادی که متقاضی تحصیل هستند تعلق می گیرد. بورسیه می تواند به صورت پول به دانشجو پرداخت شود و همچنین می تواند به صورت درصد از شهریه و هزینه دانشگاه کسر شود.

به طور کلی، پارامترهای خاصی وجود ندارد که متقاضی با داشتن آن ویژگی ها حتما بتواند موفق به اخذ بورسیه شود. از جمله شرایطی که احتمال اخذ بورسیه تحصیلی را افزایش می دهد عبارتند از: داشتن رزمه علمی قوی و رزومه تحصیلی بالا است. دانشجویان متقاضی باید از استادان دانشگاه مورد نظر تاییدیه داشته باشند. داشتن مقاله های علمی ISI در سطح بالا و داشتن نمره زبان بسیار خوب از دیگر شرایط بورسیه تحصیل در کانادا است.
بورسیه تحصیلی در کانادا دو نوع عادی و فاند است. نوع عادی بورسیه فقط بخش از هزینه ها را پرداخت می کند در حالی که بورسیه فاند همه هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پوشش می دهد. علاوه بر این بورسیه تحصیلی به دو نوع دولتی و دانشگاهی تقسیم می شود.

یکی از شرایط بورسیه تحصیل در کانادا که به دریافت بورسیه کمک می کند، تحصیل از دوره دبیرستان در کالج های کانادا است. افراد متقاضی می تواند از دوره دبیرستان در کالج تحصیل کنند و با کسب نمرات قابل قبول در کالج موفق به گرفتن بورسیه تحصیلی شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در دوره کارشناسی سخت تر از بقیه دورهای تحصیلی است. توصیه می شود، متقاضیان اخذ بورسیه تحصیلی کانادا، ابتدا با گرفتن ویزای تحصیلی به کانادا مهاجرت کنند و بعد از گذشت ۱ تا ۲ ترم، درخواست بورسیه داشته باشند. این روش اخذ بورسیه هم کمی از آسانتر از گرفتن بورسیه از ابتدای تحصیل است و هم مقدار بیشتری بورسیه به متقاضی پرداخت می شود.

بورسیه در دوره کارشناسی ارشد به صورت محدود ارائه می شود. از جمله شرایط بورسیه تحصیل در کانادا در دوره کارشناسی ارشد داشتن نمره تحصیلی بالا، مقالات علمی با رتبه بالا و نمره زبان بسیار خوب است. بورسیه در دوره کارشناسی ارشد به این گونه است که در ازای انجام پروژه های علمی و تحقیقاتی، بورسیه در حین تحصیل پرداخت می شود. یکی از الزامات دریافت بورسیه در دوره کارشناسی ارشد، داشتن یک توصیه نامه از استادید بزرگ دانشگاه است.

اخذ بورسیه در دوره دکترا به صورت دستیاری ارائه می شود. متقاضیان دریافت بورسیه یا باید در طول تحصیل در چند پروژه علمی مشارکت داشته باشند و یا به تدریس حین تحصیل بپردازند. بورسیه در دوره دکترا مبلغی در حدود ۱۸۰۰۰ دلار را پوشش می دهد.

برخلاف تصور عموم، بورسیه فقط مختص به دانشگاه نیست. دانش آموزان دبیرستانی هم می تواند با داشتن شرایطی بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان کانادا را کسب کنند. بورسیه های متفاوتی در دوره دبیرستان وجود دارد که دانش آموز با توجه به نیاز و دارا بودن شرایط آن را انتخاب می کند.

 

دانشگاه های کانادا

تحصیل در دانشگاه های کانادا، این امکان را برای متقاضیان فراهم می کند که بعد از اتمام تحصیل، برای اقامت دائمی این کشور اقدام کنند. کانادا دارای برترین دانشگاه های دنیا است. به همین علت، سالانه بسیاری از افراد برای تحصیل در کانادا و بهره مندی از امکانات دانشگاهی به این کشور مهاجرت می کنند. کانادا دارای ۹۰ دانشگاه است که از بین آنها ۷۳ دانشگاه کانادا دولتی و ۱۷ دانشگاه کانادا خصوصی است. ۲۶ دانشگاه کانادا در بین برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. در بین دانشگاه های کانادا، دانشگاه تورنتو و بریتیش کلمبیا دارای رتبه های برتردانشگاهی در کانادا هستند. این دو دانشگاه به دلیل داشتن تحقیقات سودمند و کاربردی در سطح دنیا بسیار معروف و قابل احترام هستند. دانشگاه های کانادا تمایل بسیاری به جذب دانشجویان بین المللی دارند.
دانشگاههای تورنتو (دانشگاه تورنتو، دانشگاه یورک، دانشگاه رایرسون) جزء بهترین دانشگاه های کانادا هستند. این دانشگاه ها در شهر تورنتو کانادا واقع هستند. شهر تورنتو دارای کیفیت زندگی بسیار بالایی است و دارای جاذبه های شهری و فرهنگی است. همچنین داشتن جاذبه های طبیعی بر زیبایی و محبوبیت این شهر اضافه می کند. دانشگاههای تورنتو، علاوه بر داشتن سطح علمی بسیار بالا، موقعیت کار بسیاری را هم برای دانشجویان فراهم می کند. زیرا تورنتو دارای یک بازار کار و اقتصاد قوی است و به همین علت دانشجویان بین المللی تمایل بسیاری برای پذیرش در دانشگاه های تورنتو پیدا می کنند. در ادامه ، لیست دانشگاه های کانادا آورده شده است.

رتبه دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ کانادا دانشگاه‌های گروه دو کانادا
۱ University of Alberta Acadia University
۲ The University of British Columbia Athabasca University
۳ The University of Calgary Augustana University College
۴ Carleton University Bishops University
۵ Concordia University Brandon University
۶ Dalhousie University (Technical University of Nova Scotia) Brock University
۷ Ecole Polytechnic (University of Montreal) University College of Cape Breton (UCCB)
۸ University of Guelph The Kings University College
۹ Laval University University of Kings College
۱۰ McGill University Lakehead University
۱۱ McMaster University Laurentian University of Sudbury
۱۲ The University of Manitoba The University of Lethbridge
۱۳ Memorial University of Newfoundland University of Moncton
۱۴ Montreal School of Higher Commercial Studies Mount Allison University
۱۵ University of Montreal Mount Saint Vincent University
۱۶ University of New Brunswick Nipissing University
۱۷ The Ontario Institute for Studies in Education Nova Scotia Agricultural College
۱۸ University of Ottawa University of Prince Edward Island
۱۹ Institute Armand Frappier, University of Quebec University of Quebec
۲۰ National Institute of Scientific Research, University of Quebec National School of Public Administration, University of Quebec
۲۱ Queens University at Kingston School of Higher Technology, University of Quebec
۲۲ The University of Regina Tele – University, University of Quebec
۲۳ University of Saskatchewan University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue
۲۴ University of Sherbrooke University of Quebec at Chicoutimi
۲۵ Simon Fraser University University of Quebec at Hull
۲۶ University of Toronto University of Quebec at Montreal
۲۷ University of Victoria University of Quebec at Rimouski
۲۸ University of Waterloo University of Quebec at Trosi – Rivieres
۲۹ The University of Western Ontario Ryerson University
۳۰ University of Windsor Saint – Anne University
۳۱ York University University College of Saint – Boniface
۳۲ University of Quebec en Outaouais (Universite du Quebec en Outaouais) St. Francis Xavier University
۳۳ The University of St. Jeromes College
۳۴ Saint Marys University
۳۵ Saint Paul University
۳۶ St. Thomas University
۳۷ University of Sudbury
۳۸ University of St. Michaels College
۳۹ Trent University
۴۰ University of Trinity College
۴۱ Trinity Western University
۴۲ Victoria University
۴۳ Wilfrid Laurier University
۴۴ The University of Winnipeg

سخن پایانی

با توجه به وجود مدارس، کالج و دانشگاه های متعدد در کانادا، مشورت با افراد با تجربه در این خصوص می تواند یافتن یک موسسه آموزشی ، متناسب با شرایط متقاضیان را تسهیل نماید. مشاورین این مجموعه آماده ارائه مشاوره در این خصوص می باشند. همچنین متقاضیان می توانند در صورت تمایل با وکیل این مجموعه بصورت آنلاین از طریق واتس اپ مشاوره داشته باشند. جهت رزرو وقت مشاوره با تلفن های موجود در وب سایت در تماس باشید.

پیام بگذارید