تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا

شرایط و نحوه تحصیل در مدارس استرالیا یکی از موضوعات بسیار مهم برای متقاضیان مهاجرتی دارای فرزند زیر ۱۸ است. این موضوع همچنین برای والدینی که تمایل به ادامه تحصیل فرزند خود در کشور استرالیا دارند اهمیت پیدا می‌کند. با توجه به این که هر ساله افراد زیادی از ایران نیز به کشور استرالیا مهاجرت می‌کنند بر آن شدیم تا در این مقاله به برخی از سؤالات رایج در ارتباط با تحصیل در مدارس استرالیا پاسخ دهیم.
تحصیل رایگان در استرالیا چگونه امکان‌پذیر است؟ میزان هزینه پرداختی برای تحصیل در مدارس این کشور بر چه اساسی تعیین می‌شود؟ چگونه می‌توان برای تحصیل در این کشور اقدام کرد؟ نحوه اسکان برای تحصیل در مدارس استرالیا چگونه است؟ این‌ها تنها بخشی از سؤالاتی است که متقاضیان مهاجرت به استرالیا در ارتباط با تحصیل فرزند خود دارند. اگر شما نیز به دنبال پیدا کردن پاسخ این سؤالات هستید در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

تحصیل در مدارس استرالیا

بسیاری از متقاضیان مهاجرت به کشور استرالیا فرزند زیر ۱۸ سال دارند. صرف نظر از این موضوع برخی خانواده‌ها ترجیح می‌دهند که فرزند خود را برای ادامه تحصیل راهی سایر کشورها کنند. استرالیا به واسطه سیستم آموزشی معتبر و استاندارد مقصد بسیاری از دانش‌آموزان بین‌المللی است. این کشور بعد از ایالات متحده و انگلیس جایگاه سوم را به لحاظ تعداد دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی کسب کرده است. امنیت بالا، آب و هوای مناسب و امکان همراه داشتن والدین نیز در انتخاب این شهر برای تحصیل دانش‌آموزان بی تأثیر نبوده است.

تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل در مدارس استرالیا

انواع مدارس استرالیا

مدارس استرالیا به لحاظ نوع خدمات و نحوه مدیریت به دو نوع دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. مدارس دولتی توسط اداره آموزش و پرورش هر ایالت مدیریت شده و هر یک قوانین خاص خود را دارند. این مدارس بیشتر توسط افراد مقیم و شهروند استرالیا مورد استفاده قرار می‌گیرند. تحصیل در مدارس دولتی برای این‌گونه افراد بدون هزینه است؛ اما دانش‌آموزان بین‌المللی باید برای تحصیل در این مدارس هزینه بپردازند. ناگفته نماند که در بعضی ایالت‌ها شرایط تحصیل رایگان برای دانش‌آموزان بین‌المللی در مدارس دولتی فراهم شده است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به فرزند دارندگان ویزای تحصیلی اشاره کرد.
مدارس خصوصی توسط سازمان خصوصی مدیریت شده و تحصیل در آن‌ها نیازمند پرداخت هزینه است. این مدارس در مقایسه با مدارس دولتی خدمات متنوع‌تری دارند. به همین دلیل شهریه بیشتری از دانش‌آموزان این مدارس اخذ می‌شود. اغلب دانش‌آموزان بین‌المللی مدارس خصوصی را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. لازم به ذکر است که مدارس خصوصی به دو نوع دینی (کاتولیک و اسلامی) و عادی تقسیم می‌شوند. اختلاف این دو مربوط به بعضی دروس ارائه شده حین تحصیل است.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل پزشکی در استرالیا

 

مقاطع تحصیلی استرالیا

مدرسه در استرالیا یک محیط آموزشی پویا، متنوع و دارای استاندارهای بالای آموزشی است. مدارس استرالیا تنها بر آموزش تمرکز نمی‌کنند. بلکه به نکاتی چون مهارت آموزی، کار گروهی و شکوفایی استعداد نیز توجه جدی دارند. مقاطع تحصیلی استرالیا در سه گروه پیش دبستانی، دبستان و دبیرستان خلاصه می‌شوند. پیش دبستانی و مهد کودک اجباری نیست؛ اما حداقل ۸۵ درصد کودکان استرالیایی دوره پیش دبستانی را می‌گذرانند. سن مخصوص این مقطع ۳ الی ۵ سالگی است. مقطع ابتدایی بر حسب ایالت مربوطه از سن ۶ تا ۱۲ یا ۱۳ سالگی به طول می‌انجامد. تحصیل در دوران متوسطه نیز از ۱۳-۱۲ سالگی آغاز و تا ۱۸-۱۷ سالگی ادامه دارد. بعد از اتمام دوران متوسطه به دانش‌آموز گواهی صلاحیت اعطا می‌شود. این گواهی برای ورود به کالج یا دانشگاه اهمیت دارد. افراد متقاضی ورود به دانشگاه ملزم به گذراندن دوره پیش دانشگاهی هستند.

تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل در مدارس استرالیا

نحوه اسکان برای تحصیل در مدارس استرالیا

روش‌های مختلفی برای اسکان دانش‌آموزان حین تحصیل در مدارس استرالیا وجود دارد. اسکان با قیم یکی از این موارد است. در این شرایط دانش‌آموز در کنار والدین، خواهر، برادر یا آشنایان اقامت پیدا می‌کند. کشور استرالیا در کنار اعطای ویزای تحصیلی به دانش‌آموزان، برای والدین آن‌ها نیز ویزای گاردین صادر می‌کند. البته در سال‌های اخیر سخت‌گیری دولت استرالیا برای صدور ویزای گاردین با سخت‌گیری بیشتری شده است. همراه در این شرایط بدون دانش‌آموز قادر به ترک استرالیا نیست. بلکه باید قبل از هر اقدامی یک جایگزین به عنوان قیم دانش‌آموز تعیین کند.
یکی دیگر از روش‌ها اسکان دانش‌آموزان حین تحصیل در مدارس استرالیا Home Stay نام دارد. در این روش مدارس دولتی، دانش‌آموز را به یک خانواده مناسب استرالیایی معرفی می‌کنند. این کار به آشنایی با زبان و فرهنگ استرالیایی نیز کمک شایانی می‌کند. مدارس شبانه روزی یکی دیگر از روش‌های اسکان است که موردتوجه بسیاری از دانش‌آموزان بین‌المللی قرار دارد. خوابگاه‌های شبانه روزی در نزدیکی مدارس قرار گرفته و در زمینه‌های مختلف به دانش‌آموزان خدمت رسانی می‌کنند. تغذیه، خدمات آموزشی، هنری، ورزشی و … از جمله این موارد به شمار می‌روند.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل دکتری در استرالیا

 

شرایط تحصیل در مدارس استرالیا

تحصیل در مدارس استرالیا نیازمند اخذ ویزای تحصیلی است. این ویزا در ابتدا به صورت موقتی است؛ اما امکان تبدیل آن به دائم وجود دارد. لازمه این کار جذب توسط کارفرمای استرالیایی بعد از فارغ‌التحصیلی و پرداخت بیمه و مالیات به مدت ۴ سال است. پیش از اقدام برای اخذ ویزا باید پذیرش دانش‌آموز در یکی از مدارس استرالیا تأیید شود. ارزیابی مدارک دانش‌آموزان برای اعطای پذیرش از سمت مدارس بر اساس نمرات دروس تخصصی انجام می‌شود.
در صورت تأیید، افراد زیر ۱۸ سال برای دریافت ویزای تحصیلی نیازی به مدرک زبان ندارند. در این شرایط دانش‌آموز قبل از ورود به مدرسه در دوره‌ای کوتاه مدت شرکت می‌کند. هدف از این کار ارتقاء مهارت دانش‌آموز برای تکلم و درک زبان انگلیسی است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا عبارتند از:

 • رضایت نامه والدین (برای افراد زیر ۱۸ سال ضروری است)
 • نسخه اصل و ترجمه شده مدارک تحصیلی
 • فرم‌های تکمیل شده برای دریافت ویزا
 • نامه سلامت دانش‌آموز
 • نامه پذیرش مدرسه
 • گواهی تمکن مالی
 • مدارک شناسایی
 • گذرنامه معتبر
 • عکس

 

هزینه تحصیل در مدارس استرالیا

امکان کار حین تحصیل در مدارس استرالیا وجود ندارد؛ اما کار برای همراهان بلامانع است. به همین دلیل باید قبل از هر اقدامی تمامی جوانب کار سنجیده شود. هزینه تحصیل در مدارس استرالیا ثابت نیست و به عوامل مختلف از قبیل نوع مدرسه (دولتی یا خصوصی) بستگی دارد. همچنین شهر محل تحصیل و موقعیت مدرس در شهر نیز روی هزینه‌های تحصیل تأثیر می‌گذارد. طبیعتاً هزینه تحصیل در شهرهای بزرگ و پرجمعیت استرالیا (از قبیل ملبورن و سیدنی) در مقایسه با سایر شهرها بیشتر است. همچنین نزدیکی یا دوری مدرسه از شهر نیز هزینه‌ها را افزایش یا کاهش می‌دهد. به عوامل مؤثر بر هزینه‌های تحصیل می‌توان موارد زیر را اضافه کرد:

 • نوع مقطع تحصیلی
 • شبانه یا روزانه بودن مدرسه
 • وضعیت خدمات ارائه شده در مدرسه
 • هزینه حمل‌ونقل
 • هزینه تغذیه
 • کلاس‌های فوق برنامه
 • محل اسکان و …
این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل پزشکی در استرالیا
تحصیل در مدارس استرالیا
تحصیل در مدارس استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به شرایط و نحوه تحصیل در مدارس استرالیا پرداختم. متقاضیان تحصیل در این کشور بر حسب شرایط سنی در سه مقطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه جذب می‌شوند. طول مدت تحصیل در این مقاطع ۱۳ سال است و فارغ‌التحصیلان بعد از دوران متوسطه موفق به اخذ گواهی صلاحیت می‌شوند. این گواهی برای ورود به مقاطع بالاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدارس استرالیا به دو نوع دولتی یا خصوصی و همچنین روزانه و شبانه روزی تقسیم می‌شوند. اگرچه مدارس دولتی از نظر هزینه ارزان‌تر هستند؛ اما بیشتر دانش‌آموزان بین‌المللی مدارس خصوصی را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند.

پیام بگذارید