انواع ویزای استرالیا

انواع ویزای استرالیا

هر ساله تعداد زیادی درخواست برای مهاجرت به کشور استرالیا از سراسر جهان ثبت می شود. مهاجرت به این کشور با روش های مختلف امکان پذیر است. از این رو اداره مهاجرت استرالیا اقدام به صدور انواع مختلفی از ویزای مهاجرتی برای متقاضیان می کند؛ به عنوان مثال می توان به ویزاهای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد، توریستی و والدین اشاره کرد. این مقاله به بررسی انواع ویزای استرالیا اختصاص داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع گام به گام تا ویزا را تا پایان همراهی کنید.

 

انواع ویزای استرالیا

کشور استرالیا به دلیل ثبات اقتصادی، نرخ پایین بیکاری، سیستم آموزشی مناسب، دانشگاه های پرتعداد و معتبر و کیفیت بالای زندگی مقصدی جذاب برای مهاجران از سراسر جهان است. روش های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد. به بیان ساده تر، انواع مختلفی از ویزای مهاجرت به استرالیا در دسترس مقاضیان قرار می گیرد. این ویزاها در دو گروه موقت و دائم جای می گیرند. ویزای دائم مختص افرادی است که قصد دارند برای همیشه ساکن استرالیا شوند؛ اما ویزای موقت برای شرکت در نمایشگاه ها، سمینارها، دیدار با اقوام یا بازدید از اماکن تاریخی و طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ویزای استرالیا عبارتند از:

 • ویزای سرمایه گذاری
 • ویزای کاری
 • ویزای تحصیلی
 • ویزای توریستی
 • ویزای فرزند
 • ویزای والدین
 • ویزای ازدواج
انواع ویزای استرالیا
انواع ویزای استرالیا

ویزای سرمایه گذاری

ثبات و رشد اقتصادی کشور استرالیا توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کرده است. دولت استرالیا نیز با استقبال از این موضوع در سریع ترین زمان ممکن برای اینگونه افراد ویزا صادر می کند. ویزای سرمایه گذاری به عنوان سریع ترین و بهترین راه اخذ اقامت استرالیا شناخته می شود. انواع مختلفی از ویزای سرمایه گذاری بر حسب میزان دارایی متقاضیان وجود دارد؛ به عنوان مثال می توان به ویزای نوآوری و کارآفرینی یا سرمایه گذاری معمولی، ویژه و عمده اشاره کرد.

ویزای کارآفرینی موقت (۴ ساله) است و با عنوان ویزای ۱۸۸ شناخته می شود. البته دارندگان این ویزا می توانند با داشتن یک سال اقامت در استرالیا (در دو سال قبل اقدام) برای ویزای دائم ۸۸۸ اقدام کنند. به عبارتی ویزای ۸۸۸ مکمل ویزای ۱۸۸ است. تنها مدت اقامت برای دریافت ویزای ۸۸۸ کفایت نمی کند. بلکه مواردی چون مالکیت کسب و کار، پرداخت مالیات و گردش مالی نیز مدنظر قرار می گیرد.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای بشردوستانه استرالیا

ویزای ۱۳۲ نوع دیگری از انواع ویزای استرالیا (نوع سرمایه گذاری) است که به اقامت دائم فرد در استرالیا منجر می شود. این روش مختص کسانی است که قصد دارند سرمایه گذاری بالای ۵/۱ میلیون دلاری در این کشور انجام دهند. دولت استرالیا مزایای بسیاری برای دارندگان این ویزا قرار داده که به شرح زیر است:

 • اقامت دائم فرد و همراهان
 • زندگی در هر نقطه استرالیا
 • امکان تحصیل رایگان برای فرد و همراهان
 • خدمات رایگان بهداشتی و درمانی برای فرد و همراهان

 

ویزای کاری

بسیاری از مهاجران تمایل دارند تا از طریق ویزای کار و مهارت برای ورود به استرالیا استفاده کنند. دلیل این موضوع اقتصاد پایدار، تنوع مشاغل، نرخ پایین بیکاری و درآمد مناسب است. اعطای ویزای کاری به متقاضیان بر حسب امتیاز آنها انجام می شود. در رابطه با این موضوع کسب حداقل ۶۵ امتیاز ضرورت دارد. میزان امتیاز افراد بر حسب سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، تناسب تحصیلات و کار، تجربه کاری و … تعیین می شود. انواع مختلفی ویزای کاری در دسترس متقاضیان قرار می گیرد که در دو گروه دائم و موقت جای می گیرند. انواع ویزای کاری عبارتند از:

ویزای ۴۰۰؛ این ویزای استرالیا موقت و ۳ ماهه است. در موارد محدودی امکان صدور آن با مهلت ۶ ماهه نیز وجود دارد. افرادی از این ویزا استفاده می کنند که از طرف دولت یا سازمان های استرالیا برای انجام کاری دعوت شده باشند.

ویزای ۴۷۶؛ این ویرا موقت است و اعتبار ۱۸ ماهه دارد. فارغ التحصیلان بعضی دانشگاه ها و رشته های مهندسی می توانند از این ویزا استفاده کنند.

ویزای ۴۸۵؛ این ویزای استرالیا موقت و اعتبار آن بین ۲ الی ۴ سال متغیر است. فارغ التحصیلان دانشگاه های استرالیا می توانند از این ویزا استفاده کنند.

ویزای ۴۸۳؛ با کسب این ویزای موقت، فرد به مدت ۵ سال اجازه اقامت در شهرهای کم جمعیت را پیدا می کند. البته داشتن اسپانسر ایالتی یا خانوادگی در این روش ضرورت دارد.

ویزای ۱۸۶؛ نوعی ویزای دائم است که به حمایت کارفرما یا اسپانسر شغلی نیاز دارد.

ویزای ۱۸۷؛ نوعی ویزای دائم است که فرد ملزم به زندگی در مناطق کم جمعیت استرالیا می شود.

ویزای ۱۸۹؛ نوعی ویزای دائم است که فرد بدون نیاز به اسپانسرشیپ و کاملا مستقل اقدام به کار می کند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزا 491 استرالیا

ویزای ۱۹۰؛ نوعی ویزای دائم است که به حمایت اسپانسر ایالتی نیاز دارد.

انواع ویزای استرالیا
انواع ویزای استرالیا

ویزای توریستی

هر ساله هزاران نفر از سراسر جهان با ویزای گردشگری وارد کشور استرالیا می شوند. این کشور به لحاظ میزان گردشگر رتبه ۱۱ جهان را به خود اختصاص داده است. البته اخذ این ویزای استرالیا تنها مختص بازدید از اماکن تاریخی یا طبیعی نیست. بلکه می توان برای دیدار با خانواده یا اقوام نیز از آن استفاده کرد. ویزای توریستی به دو شکل خانوادگی (Sponsored family stream) و بیزینسی (Business visitor stream) در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

اخذ ویزای خانوادگی نیازمند دریافت دعوت نامه معتبر از افراد ساکن یا تبعه استرالیا است. فرد دعوت کننده باید پیش از این کار مبلغی بین ۵ الی ۱۵ هزار دلار استرالیا را به دولت استرالیا پرداخت کند. البته این مبلغ امانت است و بعد از پایان سفر به فرد باز گردانده می شود. ویزای توریستی بیزینسی برای افرادی صادر می شود که قصد شرکت در نمایشگاه های علمی و تجاری دارند. مدت اعتبار ویزای بیزینس بر اساس برنامه متقاضی بین ۱ الی ۱۲ ماهه است. ویزای توریستی به صورت یک بار ورود (سینگل) یا چندبار ورود (مولتی) صادر می شود. در رابطه با متقاضیان ایرانی، صدور ویزای توریستی به صورت سینگل و با حداقل اعتبار است.

 

ویزای تحصیلی

تعداد زیادی از دانشگاه های استرالیا بین صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند؛ به عنوان مثال می توان به دانشگاه ملی استرالیا، سیدنی، ملبورن، آدلاید، کوئینزلند و موناش اشاره کرد. در کنار این موضوع، تنوع بالای رشته های تحصیلی و تعداد زیاد موسسات آموزشی این کشور را به سومین مقصد دانش آموزان و دانشجویان جهان تبدیل کرده است. تمامی افراد بالای ۶ سال برای تحصیل در این کشور ملزم به دریافت ویزای ۵۰۰ هستند. مدت زمان اعتبار این ویزای استرالیا بسته به مقطع تحصیلی متفاوت و نهایتا ۵ ساله است. امکان همراهی والدین در کنار دارندگان ویزای تحصیلی در استرالیا وجود دارد.

 

ویرای ازدواج

افراد مقیم یا شهروند استرالیا می توانند مقدمات مهاجرت همسر خود از سایر کشورها را فراهم کنند. این کار با اخذ ویزای ازدواج امکان پذیر است. ویزای ازدواج ۳۰۰ مختص دوران نامزدی است و ۹ ماه اعتبار دارد. طرفین باید در این مدت مدرک رسمی ازدواج خود را به مقامات مربوطه تحویل دهند. در غیر این صورت مدت اقامت به پایان رسیده و فرد باید استرالیا را ترک کند. ویزای موقت ۸۲۰ و ۳۰۹ برای دارندگان سند رسمی ازدواج در نظر گرفته شده است. این دو ویزا به ترتیب با ویزای ۸۰۱ و ۱۰۰ تکمیل و به اقامت دائم تبدیل می شوند.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی
انواع ویزای استرالیا
انواع ویزای استرالیا

ویزای فرزند

ویزای فرزند یکی از انواع ویزای استرالیا است. امکان ورود فرزندان افراد مقیم یا تبعه استرالیا به این کشور وجود دارد. این کار با استفاده از ویزای فرزند انجام می شود. اداره مهاجرت استرالیا انواع مختلفی از ویزای فرزندی را صادر می کند. یکی از این موارد ویزای ۱۰۱ نام دارد. این ویزا مختص فرزندان واقعی (بیولوژیکی) است. ویزا ۱۰۲ نیز برای فرزندخواندگان مورد استفاده قرار می گیرد. ویزا ۱۱۷ مختص افراد یتیمی است که توسط خویشاوندان خود اسپانسر می شوند. فرزندان وابسته ای است که تمایل دارند تا زمان تعیین و تکلیف وضعیت ویزای والدین خود در کنار آنها باشند نیز می توانند از ویزای ۴۴۵ استفاده کنند.

 

ویزای والدین

ویزای والدین یکی دیگر از انواع ویزای استرالیا به شمار می رود. والدین در صورت اقامت فرزندان در استرالیا می توانند برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند. انواع مختلفی از ویزای والدین در دسترس متقاضیان قرار دارد که از جمله آنها می توان به ویزای ۱۰۳ اشاره کرد. ویزای ۱۰۳ منجر به اقامت دائم والدین می شود و هزینه ای در بر ندارد؛ اما مدت زمان بررسی آن بسیار طولانی است.

ویزای ۱۴۳ نوعی ویزای دائم والدین است که در مدت کوتاهی مورد رسیدگی و پاسخگویی قرار می گیرد. البته متقاضیان برای دریافت این ویزای استرالیا ملزم به پرداخت هزینه هستند. برای علاقمندان به ویزای موقت والدین نیز ویزایی تحت عنوان ۱۷۳ طراحی شده است. مدت اعتبار این ویزا دو ساله است؛ اما امکان تبدیل آن به نوع ۱۴۳ وجود دارد. ناگفته نماند که والدین در صورت مهاجرت قانونی تمام اعضای خانواده و اقوام می توانند با ویزای ۱۱۵ (آخرین بازمانده) اقدام به مهاجرت کنند.

انواع ویزای استرالیا
انواع ویزای استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی انواع ویزای استرالیا پرداختیم. مهاجرت به این کشور با روش های مختلف امکان پذیر است که از متداول ترین آنها می توان به کار، تحصیل و سرمایه گذاری اشاره کرد. گردشگری، ازدواج، تولد و والدین از دیگر راه های رایج برای سفر به این کشور است. بعضی از این ویزاها موقت است و برای آن اعتبار زمانی در نظر گرفته می شود. البته هیچ گونه جای نگرانی نیست؛ زیرا در اکثر موارد امکان تبدیل ویزاهای موقت به دائم و حتی اخذ شهروندی کشور استرالیا وجود دارد.

پیام بگذارید