امتیاز مهاجرت به استرالیا

امتیاز مهاجرت به استرالیا

سیستم کشورهای مختلف برای پذیرش یا رد تقاضای ویزا از سوی مهاجران متفاوت است. بعضی از کشورها از سیستم نظارت افسر پرونده برای این کار استفاده می کنند. بعضی دیگر نیز برای این کار از سیستم امتیازبندی بهره می گیرند. کشور استرالیا یکی از کشورهایی است که ارزیابی متقاضیان مهاجرت را با سیستم امتیازبندی انجام می دهد. امتیاز مهاجرت به استرالیا و عوامل تاثیرگذار در آن بر حسب نوع ویزا متفاوت است. به همین منظور مواردی چون سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، دارایی و … مدنظر قرار می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این سیستم و نحوه امتیازبندی، در ادامه با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

امتیاز مهاجرت به استرالیا
امتیاز مهاجرت به استرالیا

امتیاز مهاجرت به استرالیا

استرالیا مقصدی جذاب برای کسانی است که قصد مهاجرت از کشور دارند. مهاجرت به این کشور با روش های مختلف انجام می شود که ازجمله آن ها می توان به مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و … اشاره کرد. اعتبارسنجی متقاضیان برای صدور ویزا به دو روش نظارت افسر (Subjective) و امتیازبندی (objective) انجام می شود. اداره مهاجرت استرالیا برای ارزیابی و پذیرش متقاضیان از سیستم امتیازبندی استفاده می کند.

در واقع برای هر نوع ویزا حداقل امتیاز تعیین شده و متقاضیان برای درخواست ویزا موظف به کسب آن هستند. این سیستم اعتبارسنجی در مقایسه با نظارت افسر پرونده محبوبیت بیشتری دارد. دلیل این موضوع عدم دخالت و اعمال قدرت افسر در فرآیند بررسی درخواست ویزای متقاضیان است. پارامترهای مختلفی برای تعیین امتیاز مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عنوان مثال می توان به سن، تحصیلات، مدرک زبان، سابقه کاری (داخل یا خارج استرالیا)، شرایط همسر و اسپانسر شیب (ایالتی یا منطقه‌ای) اشاره کرد. میزان سرمایه، گردش مالی، شرایط همراه و وضعیت تاهل را نیز می توان به این موارد اضافه کرد.

البته پارامترهای تاثیرگذار بر حسب نوع ویزا متفاوت است. به عنوان مثال میزان دارایی و گردش مالی برای ویزای سرمایه گذاری اهمیت بالایی دارد. این در حالیست که برای ویزای کاری اهمیت ندارد. موضوع تعیین امتیاز بیشتر برای ویزای کاری و ویزای سرمایه‌گذاری صدق می‌کند. حداقل امتیاز مورد نیاز برای دریافت این دو نوع ویزا ۶۵ است.

 

امتیاز مهاجرت به استرالیا با ویزای کار و مهارت

سه نوع ویزای کاری در دسترس متقاضیان مهاجرت به استرالیا قرار دارد که شامل ویزای ۱۸۹، ۱۹۴ و ۱۹۱ است. ویزای ۱۸۹ نوعی ویزای دائم کاری است که فرد به صورت مستقل (بدون نیاز به اسپانسرشیپ) و با تکیه بر مهارت خود مشغول به کار می شود؛ اما ویزای ۱۹۰ نیز نوعی ویزای دائم به شمار می رود که اخذ آن نیازمند داشتن اسپانسرشیپ ایالتی است. ویزای ۴۹۱ به صورت موقتی و ۵ ساله صادر می شود.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت پرستاران به استرالیا

متقاضیان این ویزا ملزم به زندگی و کار در مناطق کم‌جمعیت استرالیا هستند. کسب حداقل امتیاز ۶۵ برای متقاضیان اخذ یکی از انواع ویزاهای کاری و مهارتی ضرورت دارد. امتیاز افراد برحسب مدرک تحصیلی (داخل یا خارج استرالیا)، مدرک زبان، سن، سابقه کاری (داخل یا خارج استرالیا) و اسپانسرشیپ تعیین می‌شود. سیستم امتیاز بندی برای اخذ انواع ویزای کاری و مهارت استرالیا به شرح زیر است:

امتیاز مهاجرت به استرالیا
امتیاز مهاجرت به استرالیا

امتیاز سن

امتیاز سن برای ویزای کاری تنها به افراد زیر ۴۵ سال تعلق می گیرد. بر اساس دستورالعمل اداره مهاجرت استرالیا بیشترین امتیاز (۳۰) مختص بازه سنی ۲۵ الی ۳۲ سال است. به سنین ۱۸ الی ۲۴ سال و ۳۳ الی ۳۹ سال امتیاز ۲۵ تعلق می گیرد. امتیاز بازه سنی ۴۰ الی ۴۴ سال نیز ۱۵ تعیین شده است.

امتیاز مدرک تحصیلی

امتیاز مدرک تحصیلی بر حسب مکان تحصیل متفاوت است. مدرک تحصیلی اخذ شده از خارج استرالیا ابتدا ارزیابی و در دو گروه درجه ۱ یا درجه ۲ جای می گیرد. برای مدارک درجه ۱ معادل دکترای استرالیا، امتیاز ۲۰ در نظر گرفته می شود. این امتیاز برای مدرک لیسانس و فوق لیسانس نیز معادل ۱۵ است. به مدارک فوق دیپلم یا مدارک مرتبط با تخصص فرد نیز امتیاز ۱۰ اختصاص داده می شود. ناگفته نماند که داشتن حداقل یک مدرک تحصیلی از کشور استرالیا یا مدرک تجاری از مؤسسات تحصیلی ۵ امتیاز به همراه دارد. برای مدرک مرتبط با تجارت صادرات نیز ۱۵ امتیاز اختصاص داده شده است.

امتیاز مدرک زبان انگلیسی

مدرک زبان انگلیسی یکی از لازمه های درخواست برای ویزای کار و مهارت استرالیا است. برای افراد دارای تسلط عالی بر زبان انگلیسی امتیاز ۲۰ در نظر گرفته می شود. برای تسلط خوب به زبان انگلیسی نیز امتیاز ۱۰ در نظر گرفته می شود. افرادی موفق به کسب امتیاز ۱۰ می شوند که در آزمون آیلتس حداقل نمره ۷ را کسب کرده باشند. امکان ارائه دیگر مدارک معتبر زبان انگلیسی از قبیل OET، تافل، PTE و CAE نیز وجود دارد. امتیازبندی این مدارک به شرح زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:
هزینه زندگی در استرالیا
مدرک زبان انگلیسی امتیاز عالی امتیاز خوب
تافل مهارت شنیداری ۲۸ مهارت شنیداری ۲۴
تافل مهارت شنیداری ۲۶ مهارت شنیداری ۲۳
تافل مهارت شنیداری ۳۰ مهارت شنیداری ۲۷
تافل مهارت شنیداری ۲۹ مهارت شنیداری ۲۴
OET هر ۴ مهارت B هر ۴ مهارت B
PTE هر ۴ مهارت ۷۹ هر ۴ مهارت ۶۵
CAE هر ۴ مهارت ۲۰۰ هر ۴ مهارت ۱۸۵

 

امتیاز اسپانسرشیپ

بعضی انواع ویزای کار و مهارت به اسپانسرشیپ خانوادگی یا ایالتی نیاز دارند. در این موارد بسته به نوع ویزا امتیازی بین ۵ الی ۱۰ برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

امتیاز سابقه کاری

فعالیت ارائه شده برای اخذ ویزای کاری باید مربوط به ۱۰ سال گذشته باشد. نحوه تقسیم بندی امتیازات برای سابقه کار بر حسب مکان فعالیت (داخل یا خارج استرالیا) متفاوت و به شرح زیر است:

میزان سابقه کار در کشور استرالیا میزان سابقه کار خارج از کشور استرالیا امتیاز
۲-۱ سال ۴-۳ سال ۵
۴-۳ سال ۷-۵ سال ۱۰
۷-۵ سال ۱۰-۸ سال ۱۵
۱۰-۸ سال ۲۰

 

امتیاز مهاجرت به استرالیا با ویزای سرمایه‌گذاری

مهاجرت به استرالیا با ویزای سرمایه گذاری به روش های مختلف امکان پذیر است. این روش ها شامل کارآفرینی و نوآوری، سرمایه گذاری معمولی، سرمایه گذاری ویژه و سرمایه گذاری عمده است. تفاوت اصلی هر یک از روش های مذکور به میزان سرمایه انتقالی به کشور استرالیا باز می‌گردد. صرف نظر از نوع سرمایه گذاری، مهاجرت به استرالیا نیازمند کسب حداقل ۶۵ امتیاز است. امتیاز مهاجرت به استرالیا با ویزای سرمایه گذاری از طریق مدرک تحصیلی، مدرک زبان، دارایی و گردش مالی کسب و کار تعیین می شود.

همچنین مواردی چون معرفی نامه دولتی یا ایالتی و تجربه کاری برای امتیازدهی مدنظر قرار می گیرد. ارائه مدارک خاص در زمینه تجارت و کسب و کار نیز موجب افزوده شدن امتیازات متقاضی می شود؛ به‌عنوان مثال مدرک ثبت اختراع و علائم تجاری ثبت شده به ترتیب ۱۵ و ۱۰ امتیاز برای فرد در پی دارد. امتیاز اختصاص داده شده برای مدرک مرتبط با تجارت صادرات نیز معادل ۱۵ است.

امتیاز مهاجرت به استرالیا
امتیاز مهاجرت به استرالیا

امتیاز سن

برای ویزای سرمایه گذاری محدودیت سنی (حداکثر تا سن ۵۵ سالگی) وجود دارد. البته برای بعضی ایالت ها جذب سرمایه گذار با سنین بالاتر نیز امکان پذیر است. تقسیم بندی امتیاز بر اساس سن متقاضیان ویزای سرمایه گذاری به شرح زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای سرمایه گذاری استرالیا
بازه سنی امتیاز
۲۴-۱۸ سال ۲۰
۳۲-۲۵ سال ۳۰
۳۹-۳۳ سال ۲۵
۴۴-۴۰ سال ۲۰
۵۴-۴۵ سال ۱۵
بیش از ۵۵ سال ۰

 

امتیاز مدرک زبان انگلیسی

یکی از نقاط قوت ویزای سرمایه‌گذاری استرالیا، ضرورت نداشتن ارائه مدرک زبان انگلیسی است. البته داشتن مدرک زبان معتبر امتیاز تلقی شده و به پذیرش سریع تر فرد کمک می کند. کسب حداقل نمره ۵ در چهار مهارت آزمون آیلتس موجب اضافه شدن ۵ امتیاز به مجموع امتیازات فرد می‌شود. این امتیاز برای حداقل نمره ۷ در چهار مهارت آزمون آیلتس معادل ۱۰ است. ناگفته نماند که در صورت عدم ارائه مدرک زبان معتبر مبلغی به عنوان جریمه از فرد اخذ می شود. هدف از این کار الزام فرد برای شرکت در کلاس های آموزش زبان انگلیسی رایگان بعد از ورود به این کشور است.

تجربه کسب و کار

امتیاز تجربه کاری برای انواع ویزای سرمایه گذاری متفاوت است؛ به‌عنوان مثال حداقل تجربه کاری چهارساله (در ۵ سال اخیر) ۱۰ امتیاز برای سرمایه گذاری عادی یا کارآفرینی به همراه دارد. میزان امتیاز برای تجربه کاری ۷ ساله (در ۸ سال اخیر) به ۱۵ امتیاز افزایش می یابد.

میزان دارایی و گردش مالی

میزان دارایی یکی از مهم ترین نکات برای تعیین امتیاز مهاجرت به استرالیا است. همچنین میزان گردش مالی کسب و کار افراد نیز اهمیت بسیاری دارد. میزان امتیازات اختصاص داده شده به متقاضیان بر حسب دارایی و گردش مالی کسب و کار به شرح زیر است:

میزان دارایی
(بر حسب دلار استرالیا)
میزان گردش مالی سالانه کسب و کار
(بر حسب دلار استرالیا)
امتیاز
۸۰۰ ۵۰۰ ۵
۱/۳ ۱ ۱۵
۱/۸ ۱/۵ ۲۵
۲/۲۵ ۲ ۳۵
امتیاز مهاجرت به استرالیا
امتیاز مهاجرت به استرالیا

سخن پایانی

کشورهای مهاجرپذیر برای بررسی و ارزیابی درخواست ویزای متقاضیان از دو روش استفاده می کنند. یکی از این روش ها نظارت افسر پرونده نام دارد. د راین روش امکان اعمال سلیقه شخصی افراد در روند پذیرش یا رد فرد متقاضی وجود دارد. این مشکل در روش دوم تحت عنوان امتیازبندی وجود ندارد. در واقع فرد بر اساس امتیازات کسب شده ارزیابی می شود. اداره مهاجرت استرالیا از امتیازبندی برای ارزیابی متقاضیان اخذ ویزا استفاده می کند. امتیاز مهاجرت به استرالیا بر حسب نوع ویزا متفاوت است و بر اساس پارامترهای مختلفی تعیین می شود؛ به عنوان مثال می توان به سن، مدرک تحصیلی، مدرک زبان، تجربه کار و … اشاره کرد.

پیام بگذارید