مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج و اسپانسرشیپ همسر

مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشیپ همسر

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج یکی از راه های سریع ورود به کانادا می باشد . افرادیکه همسر و یا فردی که قصد ازدواج با او را دارند شهروند و یا مقیم کانادا باشد می توانند جهت اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج اقدام نمایند . با توجه به قوانین کانادا و اهمیتی که برای خانواده قائل می باشند پروسه مهاجرت از این روش بسیار کوتاه و آسان می باشد .

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج

در قوانین کانادا شخص همسر به سه حالت زیر تعریف می گردد :

Spouse که همان همسر قانونی و عقدی می باشد
Common  law partner که منظور شریک عرفی می باشد که می بایست این افراد حداقل برای مدت یکسال در یک محل زندگی کرده باشند
conjugal partner که شریک زندگی می باشد که در آن افراد بنا به دلایلی امکان زندگی در یک محل را نداشته ولی روابط زناشویی با یکدیگر دارند .

همچنین مطابق قوانین کانادا شریک زندگی شامل افراد همجنس نیز می باشد .

متقاضیان اقامت کانادا از طریق ازدواج که در یکی از سه حالت های فوق قرار دارند می توانند با در نظر گرفتن شرایط زیر در این خصوص تشکیل پرونده دهند .

شرایط فرد اسپانسر

فرد اسپانسر می بایست شهروند و یا مقیم دائم کانادا باشد .
شهروند کانادا Citizen of Canada باشد یا مقیم دائم Permanent resident آن کشور باشد .
حداقل باید ۱۸سال سن داشته باشد.
فرد اسپانسر می بایست توانایی تامین هزینه های زندگی همسر و خود را به مدت حداقل سه سال داشته باشد .
در صورتی که شخص اسپانسر شونده مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج ، خود تمکن مالی مورد نیاز جهت تامین هزینه های زندگی را داشته باشد نیاز به ارائه تمکن از طرف اسپانسر نمی باشد .
فرد اسپانسر در کانادا نمی بایست به جرایم جنسی ،تهدید ،جرایم علیه  اشخاص ، خشونت علیه خانواده  محکوم شده باشد . در غیر اینصورت می بایست تبرئه شده باشد یا مجازات خود را گذرانده باشد و از این حکم ۵سال گذشته باشد.
در کانادا سکونت داشته باشد و متعهد شود در زمانی که اسپانسر شونده به عنوان مقیم دائم به کانادا می آید، او نیز در این کشور سکونت داشته باشد .
زمانی که این درخواست را مطرح می نماید، همسر یا شریک زندگی دیگری نداشته باشد .
طی ۵ سال گذشته اسپانسر شخص دیگری از طریق ازدواج نشده باشد
بدهکار دولت کانادا نباشد .

در نکته ی مهم بعد این است که اگر در طول این سه سال این دو یعنی شخص اسپانسر و اسپانسر شونده از یکدیگر جدا شوند و به عبارتی رابطه ی زناشویی آنان بپاشد فرد اسپانسر همچنان تا اتمام این مدت مسوول هزینه های زندگی وی است.

شرایط اسپانسر شونده

فرد اسپانسر شونده ( متقاضی اقامت کانادا از طریق ازدواج ) می بایست حداقل ۱۶ سال سن داشته باشد .
متقاضی می بایست نسبت به تعهدات و وظایف خود نسبت به همسر خود آگاه بوده و تمام تلاش خود را برای استقلال مالی انجام دهد .

متقاضیانی که به دنبال مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج صوری می باشند می بایست به این نکته توجه نمایند که مطابق قوانین کانادا فرد اسپانسر شونده پس از اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج می بایست حداقل به مدت ۲ سال با شخص اسپانسر زندگی نماید و در صورت عدم احراز این امر (حتی پس از پایان این دوسال اگر مشخص گردد در دو سال اول زندگی از یکدیگر جدا شده اند ) اقامت وی باطل خواهد شد و از کشور اخراج می گردد .

همچنین نکته دیگری که می بایست متقاضیان اقامت کانادا از طریق ازدواج صوری مدنظر قرار دهند این است که افسر مهاجرتی برای اینکه اثبات گردد فرد متقاضی ازدواج ، صرفا” برای کسب اقامت کانادا چنین تصیمیمی نگرفته است مدارکی را درخواست می نماید . مدارک درخواستی معمولا” جهت اثبات ارتباط واقعی زوجین ،از قبیل عکس های خانوادگی ، نامه ها ،هدایا و پیام ها و غیره می باشد .

مورد دیگری که در درخواست اقامت از طریق ازدواج مورد توجه قرار می گیرد، مواردی چون اختلاف سنی زیاد بین زوج، اختلاف دین و زبان می باشد. این موارد می تواند افسر ویزا را به شک اندازد که این ازدواج واقعی نبوده ودر نتیجه درخواست ویزای مردود خواهد شد .

همچنین در هر دوره از زمان حتی پس از گرفتن اقامت دائم و گذر مدت زمانی که زوجین باید در کنار یکدیگر در کانادا زندگی نمایند، دولت کانادا متوجه ارائه مدارک ساختگی و واقعی نبودن ازدواج شود، اقامت دائم باطل خواهد شد.

پیام بگذارید