اجاره خانه در کانادا برای تازه واردین : هزینه کرایه آپارتمان

اجاره خانه در کانادا برای تازه واردین : هزینه کرایه آپارتمان

اجاره خانه در کانادا برای تازه واردین ، هزینه کرایه و اجاره آپارتمان در کانادا یکی از موضوعات و چالشهای پیش رو برای مهاجران می باشد . آشنایی با انواع خانه در کانادا و آگاهی از روش های اجاره مسکن در کانادا در تورنتو ، ونکوور ، مونترال و دیگر ایالتهای این کشور ،می تواند تا حدودی به مهاجرتی تازه وارد به این کشور کمک نماید تا با توجه به شرایط خود مناسب ترین آپارتمان را برای خود انتخاب نمایند .اکثر خانه های استیجاری در کانادا توسط شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می نمایند ارائه می گردد . این شرکت های در ایالتهای مختلف کانادا دارای ساختمانهای و آپارتمان های اجاره ای می باشند .

با توجه به اینکه قرارداد اجاره آپارتمان در کانادا اکثرا” یکساله می باشد ، تازه واردین کانادا اجاره خانه در کانادا می بایست در انتخاب آن دقت نمایند زیرا در صورت عدم رضایت براحتی لغو نمی گردد . ماه های ژوئن و ژوئیه مناسب ترین زمان برای اجاره آپاراتمان در کانادا و یا تغییر آن می باشد . زیرا در این ماه ها بیشترین جابه جایی صورت می گیرد . هزینه کرایه خانه در کانادا بستگی به شهر ، استان محل زندگی و با توجه به ابعاد آن ، مثلا” اجاره خانه در مونترال ( یکخوابه ) ۹۰۰ دلار ، اجاره آپارتمان در تورنتو ( یکخوابه ) ۱۵۰۰ دلار ، و اجاره آپارتمان در ونکوور ( یکخوابه ) ۱۸۰۰ دلار کانادا ، بصورت ماهانه شروع می گردد .

برخی از اصطلاحات رایج در روش های انواع اجاره خانه در کانادا به شرح زیر می باشد :

اجاره خانه در کانادا و نحوه اجاره مسکن

روش Lease :اجاره مسکن در این روش بصورت مستقیم از مالک یا نماینده وی براساس قرارداد.
روش Sublet: در این روش خانه توسط مستجر فعلی به مستجر دیگری برای مدت نسبتاً کوتاه یک یا دو ماهه بدلایلی همچون سفر اجاره داده می شود .
روش Lease transfer/sub-lease: انتقال قرارداد اجاره خانه به فرد دیگری برای باقیمانده مدت قرارداد ( مثلا به علت جابه جایی )

این مطلب را هم بخوانید:
کار در کانادا : پیدا کردن کار و بازار کار در کانادا

قراردادهای اجاره خانه در کانادا در هر یک از روش های فوق دارای مزایاو معایبی می باشدکه به مقایسه آنها می پردازیم .

اجاره خانه در کانادا قرارداد Lease

مزایای قرارداد اجاره مسکن در روش Lease

در این روش با تمدید قرارداد، اجاره بها معمولاً به – میزان بسیار کمی افزایش می یابد (معمولا” کمتر از ۳ درصد).
در اغلب موارد مالک موظف است خانه را تمیز و در صورت نیاز با انجام تعمیرات اساسی یا جزئی مانند رنگ کردن دیوارها به مستاجر جدید تحویل دهد

معایب قرارداد کرایه مسکن در روش Lease

در این روش مستجر می بایست تا اتمام مدت قرارداد در آن محل زندگی نماید و یا درصورت عدم رضایت خانه را سابلت کند .

اجاره مسکن در کانادا قرارداد Sublet

مزایای اجاره مسکن در روش قرارداد Sublet

در این روش در خانه اجاره ای معمولا” بصورت مبله در اختیار مستجر در کانادا قرار میگیرد . در این روش معمولا مستجر اولیه بعلت مسافرت و عدم حضور در آن خانه برای مدت کوتاه خانه را اجاره می دهد . این گزینه انتخاب مناسبی ست برای اقامت کوتاه مدت تازه واردینی که به دنبال خانه ای مناسب در کانادا می گردند . با اقامت کوتاه در این خانه ها تازه واردین می توانند با تحقیق در مورد محله ها مناسب ترین مسکن را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایند .

معایب اجاره مسکن در روش قرارداد Sublet

کرایه خانه در این روش معمولاً کوتاه مدت می باشد .
در این روش صاحب خانه تعهدی در خصوص تعمیرات و تمیز کردن خانه در هنگام تحویل نخواهد داشت .

اجاره خانه در کانادا قرارداد Lease transfer

مزایای اجاره خانه در روش قرارداد Lease transfer

در این روش مدت زمان اجاره از تاریخ شروع اجاره نامه مستاجر قبلی محاسبه می گردد و مدت آن غالبا” کوتاه تر از یکسال می باشد و پس از آن شما می توانند اجاره را تمدید و یا خانه را تحویل دهید

معایب کرایه مسکن در روش قرارداد Lease transfer

در این روش تا پایان مدت قرارداد می باست در آنجا زندگی نمایید یا در صورت عدم رضایت خانه را سابلت بدهید.
عدم تعهد صاحب خانه به تعمیرات و تمیز کردن خانه در هنگام تحویل

انواع خانه در کانادا و امکانات آنها

انواع خانه های موجود در کانادا با توجه به اندازه و تعداد اتاقها تقسیم بندی می شوند . با مراجعه به آپارتمانهای استیجاری در کانادا یا مشاهده آگهی های مربوط به آنها، با اعدادی مواجه می شوید که بیانگر اندازه آنها می باشد . این اعداد و مفهوم هریک از آنها به قرار زیر است:

این مطلب را هم بخوانید:
معاینه پزشکی برای ویزای کانادا ، هزینه مدیکال کانادا

۱-۱/۲: این خانه ها فقط شامل یک هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی کوچک می باشند.
۲-۱/۲: این خانه ها شامل یک هال، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و همانند ۱-۱/۲ اما بزرگتر از آن می باشند بعنوان مثال این خانه ها همراه با راهرویی کوچک بوده و و یا فضایی بصورت ال دارند.در این خانه ها آشپزخانه بصورت کامل از خال جدا شده است از هال جدا شده است
۳-۱/۲: این خانه ها شامل یک هال، یک اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند.
۴-۱/۲: این خانه ها شامل یک هال، دو اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند.
۵-۱/۲: این خانه ها شامل یک هال، سه اتاق خواب، آشپزخانه و سرویس بهداشتی می باشند.

اجاره خانه تازه واردین برای اولین بار و فرمت اجاره نامه در کانادا

پس از انتخاب خانه مورد نظر نوبت به بستن قرارداد و پرداخت می شود. اجاره نامه های موجود در کانادا از یک فرمت کلی برخوردار است و جای نگرانی برای تازه واردین در این خصوص وجود ندارد. برای بستن اولین قرارداد با توجه به اینکه شما تا به حال سابقه پرداخت اجاره مسکن در کانادا نداشته اید معمولا از شما درخواست می گردد تا فردی رو بعنوان ضامن (Co-signer) معرفی نمایید و ضامن نیز می بایست قرارداد را امضا و متعهد به پرداخت اجاره در صورت عدم پرداخت شما گرد .

در صورت عدم دسترسی به ضامن ، شما می توانید با پرداخت چند ماه اجاره خانه در زمان عقد قرارداد اقدام به بستن قرارداد نمایید . برخی از مالیکن نیز با اخذ صورت حساب بانکی شما و بررسی گردش حساب و یا مقدار وجه موجود در حساب شما اقدام به بستن قرارداد اجاره خانه در کانادا می نمایند.اجاره پارکینگ در صورت نیاز جدا از اجاره مسکن می باشدو می بایست قرارداد جداگانه ای امضا گردد.

روش پیدا کردن خانه و کرایه مسکن در کانادا برای تازه واردین

افرادی که برای اولین بار وارد کانادا می شوند می توانند قبل از ورود و یا پس از آن از یکی از راههای موجود که در زیر به آن اشاره شده است جهت پیدا کردن خانه در کانادا استفاده نمایند.

کرایه مسکن در کانادا از طریق حضوری

یکی از راههای پیدا کردن انواع خانه و اجاره مسکن از طریق مراجعه حضوری به خانه های استیجاری است و از آنجایی که اکثر خانه های استیجاری کانادا توسط شرکتهایی که این ساختمانها را برای همین منظور ساخته اند ارائه می گردد پرسنل این شرکتها در یکی از واحد اداری طبقه اول این ساختمانها جهت تنظیم قرارداد و کنترل و مدیریت ساختمانها همه روزه حضور دارند. همچنین در صورت عدم حضور پرسنل مربوطه در جلوی اکثر این ساختمانهای استیجاری تابلو شرکت مربوطه و تلفن آن درج شده که می توانید از این طریق هم با آنها در تماس باشید.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای همراه دانش آموزی

اجاره خانه در کانادا از طریق وب سایت Kijiji

یکی از وب سایتهای شناخته شده در کانادا Kijijiمی باشد که افراد برای فروش تجهیزات و یا اجاره خانه از آن استفاده می نمایند . همچنین وب سایتهای دیگری نظیر padmapper نیز وجود دارند که این وب سایتها امکان نشان دادن خانه های موجود برای اجاره در کانادا بر روی نقشه و امکان فیلتر و جستجوی منطقه ای را فراهم می آورند .

کرایه خانه در کانادا از طریق فیسبوک

یکی دیگر از روشهای اجاره خانه از طریق گروه هایی که ایرانیان مقیم کانادا با توجه به استانهای مختلف درست کرده اند می در این خصوص می توان از آن کمک گرفت

همچنین در صورتیکه دوست و یا خویشاوندی در کانادا دارید در خصوص پیدا کردن خانه می توانید از آنها نیز کمک بگیرید.

نکات مهم در خصوص انتخاب و اجاره خانه در کانادا

یکی از نکاتی که در مورد اجاره بها و مقایسه آنها با یکدیگر باید مد نظر قرار بگیرید، مخارج ماهیانه (برق، گرمایش و … )می باشد. معمولا” هزینه گرمایش (آبگرم و شوفاژ )از عمده ترین هزینه های محل سکونت در کانادا می باشد. بسیاری از مالکین پرداخت این هزینه را برطبق قرارداد اجاره متعهد می گردند که می بایست در هنگام عقد قرارداد به این نکته توجه نمود.

نکته دیگری که می بایست به آن توجه نمود نحوه پرداخت هزینه الکتریسیته (برق مصرفی ) در قرارداد می باشد. در بعضی موارد این هزینه در اجاره بها محاسبه شده و در بعضی باید به صورت جداگانه پرداخت شود.

متقاضیان اجاره ه خانه در کانادا می بایست در هنگان انتخاب محل سکونت می توانید به مورد زیر توجه داشته باشند .

نزدیکی و یا دسترسی آسان به مراکز خرید مهم
نزدیکی و یا دسترسی آسان به خطوط مترو یا اتوبوس
وجود خدمات ماشینهای لباس شویی و خشک کن در ساختمان
بررسی شیر آلات آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی در هنگام تحویل خانه
با توجه به اثرات زیانبار برخی حشرات از قبیل Bed bug مشابه ساس و کک ،در این خصوص حتما از عدم وجود آنها در داخل خانه اطمینان حاصل نمایید . زیرا در اثر وجود این حشرات ، تکثیر آن در لوازم مستجر و انتقال به جای دیگر نیز صورت می گیرد و اثرات زیانبار آن به راحتی از بین نخواهد رفت .

جهت آگاهی از ویزاهای کانادا ، مدارک و شرایط ویزاهای کانادا را بررسی نمایید . مطالعه هزینه زندگی در کانادا می تواند نقش بسزایی در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مهاجرت به این کشور داشته باشد .

پیام بگذارید