ویزای تضمینی استرالیا

ویزای تضمینی استرالیا

مهاجرت به استرالیا نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز مورد توجه بسیاری از متقاضیان قرار دارد. اخذ اقامت این کشور به روش های مختلف امکان پذیر است که از جمله آنها می توان به ویزای کاری، تحصیلی، شغلی، والدین، تولد، توریستی و سرمایه گذاری اشاره کرد. در این بین بعضی مؤسسات و مراکز مهاجرتی با عناوینی چون اخذ ویزای تضمینی استرالیا سعی در جذب تعداد مشتری بیشتری دارند. اما این ادعا تا چه حد صحیح است؟ آیا می توان به صورت تضمینی برای اخذ ویزای استرالیا اقدام کرد؟ برای یافتن پاسخ این سؤال با گام به گام تا ویزا همراه باشید.

 

مقدمه ای درباره استرالیا

استرالیا کشوری است که در نیمکره جنوبی و داخل آب های اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور با مساحتی در حدود ۷٫۶۹۲ میلیون کیلومتر مربع، جایگاه ششم را در جهان از لحاظ وسعت به خود اختصاص داده است. همچنین آمارها حکایت از جمعیت بیش از ۲۵ میلیون نفری این کشور در سال ۲۰۲۰ دارد. در این بین بیشترین جمعیت مربوط به شهرهای کانبرا (پایتخت)، ملبورن، سیدنی و بریزبن است. استرالیا به لحاظ جذب مهاجر از سراسر جهان جزء کشورهای صدرنشین قرار دارد. دلایل مختلفی دست به دست هم داده و این کشور را در جایگاه کنونی قرار داده است.

ویزای تضمینی استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا

چرا مهاجرت به استرالیا؟

مهم ترین عامل، اقتصاد رو به رشد، پایدار و قدرتمند این کشور است. اعداد و ارقام ارائه شده توسط اداره آمار استرالیا نشان می دهد که نرخ تورم و بیکاری در سطح پایینی قرار دارد. همچنین درآمد مناسب و سطح بالای رفاه استرالیا را به یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. البته مزایای زندگی در استرالیا محدود به موارد فوق نیست. بلکه می توان سیستم بهداشتی درمانی مناسب، سیستم پیشرفته آموزشی و دانشگاه های معتبر بین المللی را نیز به این مزایا اضافه کرد. به همین دلیل هر ساله هزاران مهاجر از سراسر جهان راهی استرالیا می شوند.

البته در کنار این موارد باید معایب کشور استرالیا نیز مدنظر متقاضیان قرار گیرد. بالا بودن هزینه های زندگی، تحصیل، خورد و خوراک و مسکن از معایب زندگی در این کشور است. استرالیا از این لحاظ جزء گران ترین کشورهای جهان به شمار می رود. به همین دلیل افسر پرونده پیش از صدور ویزا گواهی تمکن مالی متقاضیان را به دقت مورد بررسی قرار می دهد. این گواهی نشان دهنده توانایی فرد را برای گذران زندگی در استرالیا است.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

 

انواع ویزای تضمینی استرالیا

مهاجرت به استرالیا با روش های مختلف امکان پذیر است. به عبارتی انواع مختلفی از ویزای تضمینی استرالیا در دسترس متقاضیان قرار دارد. از متداول ترین این موارد می توان به ویزای کاری، تحصیلی، توریستی و سرمایه گذاری اشاره کرد. مواردی نیز وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند؛ به عنوان مثال می توان ویزای تولد، ازدواج، والدین، آخرین بازمانده و انسان دوستانه (پناهندگی) را نام برد. البته دردسرهای ویزای انسان دوستانه بسیار زیاد است و خطرات جانی و مالی بسیاری متقاضیان را تهدید می کند زیرا اثر افراد از طریق غیرقانونی و به کمک قاچاقچیان خود را به استرالیا رسانده و برای پناهندگی اقدام می کنند. به همین دلیل کارشناسان مهاجرت به استرالیا این روش را به متقاضیان توصیه نمی کنند.

 

ویزای توریستی استرالیا

استرالیا یکی از کشورهای مهم به لحاظ جاذبه های گردشگری (تاریخی و طبیعی) است. به همین دلیل هر ساله تعداد زیادی مسافر به عنوان گردشگر وارد خاک استرالیا می شوند. البته ویزای توریستی تنها برای گردشگران نیست. بلکه افرادی که به دنبال دید و بازدید اقوام خود هستند نیز می توانند از این طریق اقدام کنند. همچنین استفاده از ویزای توریستی برای انعقاد قرارداد تجاری و کاری در کشور استرالیا امکان پذیر است. مبلغ دریافتی برای هر یک از این موارد (ویزای توریستی، فامیلی و تجاری) با یکدیگر متفاوت هستند. علاوه بر این مدت اقامت یکسانی برای آنها در نظر گرفته نمی شود.

ویزای تضمینی استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا

ویزای سرمایه گذاری استرالیا

استرالیا مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران از سراسر جهان است. دولت استرالیا با هدف رونق سرمایه گذاری در این کشور، سخت گیری کمتری برای اعطای ویزا به متقاضیان اعمال می کند. یکی از این موارد مربوط به مدرک زبان انگلیسی است. در واقع متقاضیان می توانند حتی بدون مدرک زبان برای دریافت ویزای تضمینی استرالیا (نوع سرمایه گذاری) اقدام کنند. البته در این شرایط مبلغی اضافه از افراد اخذ می شود. این مبلغ برای تضمین شرکت فرد در کلاس های آمادگی زبان انگلیسی است. انواع مختلفی از این ویزا وجود دارد که هر یک از لحاظ میزان سرمایه در گردش با یکدیگر تفاوت دارند. کارآفرینی و سرمایه گذاری معمولی، ویژه و عمده از جمله این موارد به شمار می روند.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزای گلوبال تلنت استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا

ویزای تحصیلی استرالیا

یکی دیگر از انواع متداول ویزای تضمینی استرالیا، تحصیلی است. بسیاری از دانشگاه های استرالیا جزء صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند. دانشگاه های ملی استرالیا، سیدنی، ملبورن، آدلاید، کوئینزلند و موناش از جمله این موارد به شمار می روند. همچنین تنوع بالای رشته های تحصیلی، سیستم آموزشی استاندارد و باکیفیت و بازار کار مطلوب موجب شده تا بسیاری از دانشجویان یا دانش آموزان برای ادامه تحصیل استرالیا را انتخاب کنند. البته برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا، داشتن پذیرش از مدارس یا دانشگاه های این کشور ضرورت دارد.

مدت اقامت با ویزای تحصیلی ثابت نیست و به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد. همچنین دارندگان این نوع از ویزای تضمینی استرالیا می توانند بر حسب مقطع تحصیلی والدین یا همسر و فرزندان زیر ۱۸ ساله را در سفر کنار خود داشته باشند. اگرچه هزینه تحصیل در استرالیا در مقایسه با سایر کشورهای مهاجرپذیر (انگلیس، کانادا و ایالات متحده) بسیار زیاد است. اما با فراهم شدن شرایط برای انجام کار نیمه وقت می توان بخشی از این هزینه ها را پوشش داد.

ویزای تضمینی استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا

ویزای کاری یا تخصص

ویزای کار و مهارت یکی از متداول‌ترین انواع ویزای تضمینی استرالیا است. کشور استرالیا هر ساله چندین لیست از مشاغل مورد نیاز خود را از طریق اداره مهاجرت منتشر می کند. این مشاغل در سه لیست کوتاه مدت، بلند مدت و بلند مدت مناطق کم جمعیت جای می گیرند. بر حسب این موضوع انواع مختلفی از ویزای کاری در دسترس متقاضیان قرار دارد؛ به عنوان مثال می توان به ویزای ساب کلاس ۱۸۶، ۱۸۷، ۱۸۹، ۱۹۰، ۴۸۹ و … اشاره کرد. هر یک از ویزاهای ارائه شده به لحاظ مدت اقامت (موقت یا دائم)، شرایط لازم و نحوه امتیازبندی با یکدیگر متفاوت هستند.

 

ویزای تضمینی استرالیا؛ تا چه حد درست است؟

بعضی مؤسسات و مراکز ارائه کننده خدمات مهاجرتی با عناوین مختلفی سعی در جذب مشتری بیشتر دارند. یکی از ادعاهای صورت گرفته در رابطه با این موضوع، کمک به متقاضیان برای اخذ «ویزای تضمینی استرالیا» است. درباره این ادعا باید گفت که هیچ تضمین صد در صدی برای دریافت ویزای استرالیا وجود ندارد. زیرا در اکثر موارد، ارزیابی متقاضیان برای ویزای استرالیا برحسب سیستم امتیازبندی و بدون دخالت افسر پرونده انجام می شود.

این مطلب را هم بخوانید:
ویزا 190 استرالیا

نحوه امتیازبندی و پارامترهای مؤثر در هر نوع ویزا متفاوت است؛ برای مثال کسب حداقل امتیاز ۶۵ برای ویزای کار و مهارت استرالیا ضرورت دارد. امتیاز فرد بر اساس تحصیلات، مدرک زبان، سابقه کاری، مهارت و سن تعیین می شود. این در حالی است که برای ارزیابی امتیازات متقاضی ویزای سرمایه گذاری مواردی چون میزان سرمایه، گردش مالی، سابقه کار، گواهی ثبت اختراع، سابقه کارآفرینی و … مدنظر قرار می گیرد. از طرفی فرایند صدور ویزا کاملاً الکترونیکی است و هیچ کس نمی تواند از مراحل کار و حتی هویت افسر پرونده آگاهی پیدا کند. کارگزاران مؤسسات مهاجرتی تنها می توانند بر حسب تجربه خود، شانس متقاضیان را برای دریافت ویزای استرالیا مشخص کنند.

 

نحوه افزایش شانس برای دریافت ویزای تضمینی استرالیا

سیستم ارزیابی متقاضیان برای اعطای ویزای استرالیا در اکثر موارد، امتیازبندی است. طبیعتاً با افزایش امتیاز از حداقل تعیین شده احتمال پذیرش درخواست افزایش می یابد. علاوه بر این بعضی اقدامات شانس افراد را برای دریافت ویزای تضمینی استرالیا بیشتر می کند؛ به عنوان مثال می توان به دعوتنامه معتبر و قوی اشاره کرد. همچنین تجربه سفر با ویزای شینگن نیز تأثیر مثبتی در دیدگاه افسر پرونده دارد. البته نباید از این موضوع چنین استنباط کرد که درخواست های بدون ویزای شینگن به ریجکت شدن می انجامد. گاهی اوقات متقاضیان تحت تأثیر مؤسسات غیرمجاز اقدام به تهیه لیبل تقلبی ویزای شینگن برای پرونده خود می کنند. اما این کار جز به رد شدن پرونده کمک دیگری نمی کند. ارائه هرگونه مدرک تقلبی دیگر از قبیل دعوتنامه یا مدارک بانکی نیز موجب ریجکت شدن پرونده می شود.

ویزای تضمینی استرالیا
ویزای تضمینی استرالیا

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی انواع ویزای تضمینی استرالیا پرداختیم. ویزای کاری، تحصیلی، توریستی و سرمایه گذاری از متداول ترین انواع ویزای استرالیا به شمار می روند. به این موارد می توان ویزای ازدواج، تولد، والدین و پناهندگی را نیز اضافه کرد. البته استفاده از لفظ تضمینی برای ویزای استرالیا، چندان درست نبوده و بیشتر با هدف جذب مشتری انجام می شود. زیرا فرایند ثبت درخواست برای صدور ویزای استرالیا کاملاً الکترونیکی است و افسر تعیین شده برای پرونده کاملاً ناشناخته می ماند. در نتیجه هیچ کس نمی تواند به صورت ۱۰۰ درصدی دریافت ویزا را تضمین کند. البته کارگزاران مؤسسات حقوقی بر اساس تجربه خود می توانند تا حد زیادی شانس فرد را برای دریافت ویزا پیش بینی کنند.

پیام بگذارید