هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

کانادا دومین کشور پهناور دنیا است. سطح آموزشی بسیار بالا در کانادا باعث شده تا هر ساله تعداد زیادی از افراد متقاضی ادامه تحصیل در این کشور پیشرفته را داشته باشند. یکی از فاکتورهای اساسی برای تحصیل در کانادا برآورد کردن هزینه‌های تحصیلی در این کشور است. لازم به ذکر است که کشور کانادا هزینه‌های تحصیل کمتری نسبت به بقیه کشورها را دارند. هزینه تحصیل در کانادا با توجه به مقطع تحصیلی و شهر مورد نظر متفاوت است. شهرهای بزرگ هزینه زندگی و تحصیلی بالایی دارد. در مقابل بعضی از شهرهای کانادا مانند کبک هزینه پایین تری برای تحصیل را دریافت می کنند. به دلیل اهمیت موضوع هزینه تحصیل در کانادا بر آن شدیم در این مقاله به بررسی انواع هزینه تحصیل در کانادا و روش های کاهش هزینه‌های تحصیل بپردازیم. با گام به گام تا ویزا همراه باشید

 

هزینه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا یکی از اولویت‌های متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است. کانادا دارای برترین دانشگاه‌های دنیا است. از سوی دیگر هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهای اروپایی پایین است. به طور کلی هزینه تحصیلی در کانادا هر سال به صورت بسیار جزئی تغییر می‌کند و این یکی از ویژگی‌های مثبت این کشور پیشرفته است. هزینه‌های تحصیل در کانادا به سه عامل رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و بومی و بین المللی بودن دانشجو مربوط است.

هزینه تحصیلی در کانادا در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پایین تر از دوره کارشناسی است. در این سال هزینه شهریه کارشناسی ارشد در حدود ۳٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است. هزینه تحصیل کانادا در رشته‌های انسانی پایین تر از رشته‌های پزشکی و مهندسی است. متقاضیان غیر بومی نسبت به دانشجویان بومی شهریه بیشتری را پرداخت می‌کنند.

یکی دیگر از هزینه تحصیل در کانادا، پرداخت شهریه موسسات آموزش زبان است. متقاضیانی که بدون مدرک زبان ویزای تحصیلی دریافت می‌کنند باید به محض ورود به کانادا در این موسسات شرکت کنند. شهریه موسسات در کانادا با یکدیگر متفاوت است. همچنین میزان شهریه به سطح زبان و شهر قرار گرفتن موسسات مربوط است. در این قسمت مقاله به برخی از شهریه‌های موسسات در شهرهای بزرگ اشاره می‌شود.

• تورنتو: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۳٫۵۰۰ دلار کانادا
• کبک سیتی: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳٫۵۷۰ دلار کانادا
• ونکوور: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = ۴٫۰۰۰ دلار کانادا
• کلگری: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = ۳٫۴۰۰ دلار کانادا

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان

کانادا دارای نظام آموزشی بسیار منظم با سطح علمی بسیار بالا است. تحصیل از دوران دبیرستان در کانادا، شانس قبولی از دانشگاه‌های کانادا را برای متقاضی افزایش می‌دهد. متقاضیان با دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش از دبیرستان‌های کانادا وارد خاک کانادا می‌شوند. دانش آموزان با استعداد و با تلاش شانس دریافت ویزای تحصیلی بالایی را دارند؛ زیرا کانادا از این دانش آموزان حمایت می‌کند. به طور کلی، دوران تحصیل در کشور کانادا به دو بخش ابتدایی و دبیرستان تقسیم می‌شود. سن تحصیل در دبیرستان‌های کانادا با توجه به نوع ایالت متفاوت است؛ اما در بیشتر ایالت های کانادا، افراد متقاضی از سن ۱۴ تا ۱۸ سالگی می‌توانند در دبیرستان ادامه تحصیل بدهند. دبیرستان در کانادا به دو بخش دولتی و بین المللی تقسیم می‌شود. هزینه تحصیل در دبیرستان‌های کانادا با توجه به نوع مدارس متفاوت است. تحصیل برای دانش آموزان کانادایی در مدارس دولتی رایگان است. مدارس خصوصی در کانادا شهریه دریافت می‌کنند. مدارس بین المللی به دلیل داشتن تنوع نژاد و ملیت مناسب برای دانش آموزان غیر بومی است. البته فرزندان افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند و یا دارای اقامت موقت کاری و تحصیلی هستند، می‌توانند در مدارس دولتی کانادا به صورت رایگان ادامه تحصیل بدهند. داشتن پذیرش از مدارس بین المللی شانس دریافت ویزای تحصیلی را برای دانش آموزان غیر بومی را افزایش می‌دهد. این مدارس به دو صورت روزانه و شبانه روزی فعالیت می‌کنند. در قسمت زیر به بعضی از شهریه‌های مدارس اشاره می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
تحصیل در کالج های کانادا بدون مدرک زبان ، هزینه و رشته های تحصیلی
هزینه های تحصیل شهر و ایالت نام مدرسه
۱۸-۲۷ هزار دلار در سال انتاریو تورنتو مدرسه یورک York school
۱۳-۱۷ هزار دلار در سال انتاریو _ اتاوا Academy de la capital
۳۰-۵۵ هزار دلار در سال انتاریو تورنتو Appleby college
اطلاعات در سایت انتاریو – همیلتون کلمبیا کالج Columbia college
۱۸۸۰۰ دلار در سال انتاریو تورنتو مدرسه کیستون keyston
۳۲۰۰ – ۶۴۰۰ دلار در سال انتاریو لندن London international school
۱۲۵۰۰ برای ۱۰ واحد انتاریو تورنتو Great lakes college
۱۳۵۰۰ تا ۱۴۸۰۰ دلار در سال انتاریو تورنتو Hudson college
۱۴۶۰۰ تا ۳۳۲۰ دلار در سال آلبرتا – کلگری Calgary French and internatonal school
۸۰ هزار دلار برای دو سال بریتیش کلمبیا ۔ ویکتوریا Laster b pearson college of pacific
۳۸۹۰۰ تا ۴۷۵۰۰ دلار در سال بریتیش کلمبیا ۔ شاونیگن Brookes shawnigan lake
۱۷۰۰۰ تا ۲۷۰۰۰ هزار دلار در سال با Home stay بریتیش کلمبیا ونکور Pattison high school
۳۸۰۰۰ دلار در سال انتاریو تورنتو مدرسه بادول Bodwel school
۲۸۰۰۰ دلار در سال با hone stay انتاریو تورنتو Breamar college

به طور کلی هزینه مدارس دولتی نسبت به مدارس خصوصی برای دانش آموزان غیر بومی پایین است. دانش آموزان بین المللی مدارس دولتی به طور میانگین هر ساله ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار کانادا شهریه پرداخت می‌کنند. مدارس خصوصی شبانه روزی با توجه به امکاناتی که در اختیار دانش آموز قرار می‌دهند، هزینه متفاوتی نیز دریافت می‌کنند. به طور متوسط هزینه دریافت شده توسط مدارس شبانه روزی در حدود ۲۸ تا ۵۰ هزار دلار کانادا در سال است.

روش دیگری که برای اسکان دانش آموزان غیر بومی وجود دارد این است که به جای استفاده از خوابگاه از روش زندگی در کنار خانواده کانادای استفاده کنند. این خانواده ها مورد تایید مدارس کانادا هستند. این خانواده ها با دریافت هزینه ماهانه در حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ دلار سرپرستی دانش آموز را برعهده می‌گیرند.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم

افرادی که متقاضی ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را هستند، باید به این نکته دقت کنند که تحصیل در این کشور شامل پرداخت هزینه است. البته مقدار هزینه‌های پرداخت شده در کشور کانادا نسبت به بقیه کشورها ارزان‌تر است. افراد متقاضی با مدرک دیپلم می‌توانند برای ادامه تحصیل دانشگاه یا کالج را انتخاب کنند. به طور کلی، هزینه تحصیل در کانادا شامل پرداخت شهریه و هزینه زندگی است. شهریه دانشگاه با توجه به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است. دانشجویان بومی و غیر بومی شهریه متفاوتی برای دانشگاه پرداخت می کنند. به طوری که دانشجویان کانادایی شهریه پایین تری برای تحصیل در دانشگاه پرداخت می‌کنند. همچنین هزینه زندگی در کانادا با توجه به سطح زندگی دانشجو می‌تواند متغیر باشد. یک دانشجوی ساده در حدود ۹۰۰ دلار کانادا در ماه دارای هزینه زندگی است. در این قسمت به برخی از هزینه‌های زندگی در کانادا می‌پردازیم.

رستوران
(تمامی قیمت ها برای شهر ونکوور می باشد)
غذا در یک رستوران ارزان ۱۵ دلار
غذا در رستوران برای دو نفر ۸۰ دلار
بازار
۱ لیتر شیر ۲٫۵۷ دلار
۱ کیلوگرم برنج ۴٫۱۰ دلار
تخم مرغ ۴٫۱۰ دلار
۱ کیلوگرم سینه مرغ ۱۵٫۲۳ دلار
۱ کیلوگرم پرتغال ۳٫۶۳ دلار
۱ کیلوگرم گوجه فرنگی ۳٫۶۳ دلار
۱ کیلوگرم پیاز ۲٫۶۸ دلار
حمل و نقل
بلیط یک طرفه ۲٫۹۵ دلار
تاکسی ۱ کیلومتر ۱٫۸۵ دلار
اسکان
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز ونکوور ۱۹۸۳ دلار در ماه
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در خارج از مرکز ونکوور ۱۵۷۶ دلار در ماه

هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا

برخی از افراد متقاضی ادامه تحصیل در کانادا بعد از اتمام دوران دبیرستان و دریافت دیپلم کالج را انتخاب می‌کنند. کالج بیشتر دانشجو را برای راه پیدا کردن به بازار کار آماده می‌کند. یکی از هزینه‌های که متقاضیان بین المللی باید در نظر داشته باشند، داشتن تمکن مالی است. به طور کلی برای دریافت ویزای تحصیلی، تمکن مالی بسیار تاثیر گذار است. مقدار تمکن مالی در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط در حدود ۶ تا ۲۰ هزار دلار کانادا است. کالج ها در کانادا در دو بخش دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند. کالج های دولتی از طرف دولت فدرال حمایت می‌شود و شهریه ارزانتری هم دارد البته برای دانشجویان غیر بومی این دو نوع کالج از هر لحاظ شهریه تفاوتی ندارد. در بعضی از اوقات شهریه کالج‌های دولتی برای دانشجویان غیر بومی بیش تر از کالج‌های خصوصی است. هزینه تحصیل در کالج‌های کانادا به نسبت دیگر کشورهای مانند انگلیس کمتر است.

این مطلب را هم بخوانید:
نکات کلیدی اپلای دانشگاه های کانادا و گرفتن پذیرش کالج

مقدار شهریه کالج‌ها یکی دیگر از موضوعات مهم است. مقدار شهریه به رشته، نوع دوره و همچنین نوع کالج مرتبط است. در قسمت زیر به هزینه‌های برخی از دوره‌ها در کالج اشاره می‌شود.

مدرک بین المللی بیزینس: ۹۹۵ دلار کانادا
رشته International Trade & Co-op Diploma و ورود در آپریل: ۱۹۷۵۰ دلار
رشته Social Media Marketing Diploma : دلار ۱۸۳۵۰
رشته international Hotel Management Certificate: دلار ۶۱۵۰ (دوره سه ماهه)

هزینه تحصیل در کانادا هر ساله متغیر است. به طوری که هزینه تحصیل در کانادا ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ افزایش ۶٫۳ درصدی داشته است.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کالج‌های کبک

استان کبک یکی از شهرهای سرسبز کانادا است. تحصیل در کبک کانادا برای دانشجویان بین المللی بسیار مناسب است؛ زیرا هم هزینه تحصیل در این استان پایین است و هم تنوع ملیتی در این استان بسیار بالا است. زبان رسمی در این شهر فرانسوی است و افراد متقاضی تحصیل در این استان باید مدرک زبان فرانسوی را داشته باشند.

افراد متقاضی تحصیل در کالج‌های کبک به نسبت نوع کالج شهریه متفاوتی پرداخت می‌کنند. شهریه تحصیل در کالج‌های کانادا برای افراد بومی و غیر بومی متفاوت است. به طور کلی کالج‌های دولتی در کبک برای افراد بومی به صورت رایگان هستند. البته در صورتی که دانشجو در ۵ درس اصلی و ۷ درس فنی مردود شود دیگر شامل تحصیل رایگان در کالج نمی‌شود و با برای تحصیل در کالج دولتی شهریه پرداخت کند. کالج‌های خصوصی در کبک شهریه متفاوتی را با توجه به نوع رشته دارند. به طور متوسط هزینه کالج کبک در حدود ۸۰۰ تا ۳۷۰۰ دلار کانادا متغیر است. متقاضیان علاوه بر شهریه کالج باید به فکر سایر هزینه‌های زندگی در کبک هم باشند. این هزینه شامل موارد زیر است:

اجاره منزل: اجاره خانه در قسمت جنوب کبک به دلیل داشتن آب و هوای گرمتر بیشتر از دیگر قسمت‌ها است. در جدول زیر به هزینه اجاره مسکن اشاره شده است.

نوع مسکن و متراژ اجاره هر ماه
یک سویئت ۲۵-۳۰ متری ۵۰۰-۶۵۰ $
یک آپارتمان ۱ خوابه ۷۰۰- ۹۰۰ $
یک آپارتمان ۲ خوابه ۸۰۰-۱۰۰۰ $

هزینه ماهانه یک فرد مجرد: هزینه زندگی در کبک با توجه به مجرد و متاهل بودن متفاوت است. در جدول زیر هزینه‌های کلی یک فرد مجرد و افراد متاهل آورده شده است.

هزینه مسکن ۶۲۰ $
خورد و خوراک ۲۵۰ $
حمل و نقل ۱۰۰ $
موبایل ۴۰ $
اینترنت ۴۰ $
برق ۲۵ $
سایر هزینه ها ۱۰۰ $
کل ۱۱۷۵ $

هزینه تحصیل MBA در کانادا

کانادا دارای رشته‌های مختلف در مقاطع مختلف است. یکی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا MBA است. یک نکته قابل توجه این رشته، بالا بودن شهریه آن است. در واقع این رشته یکی از گرانترین رشته‌های تحصیلی در کانادا است. این رشته در دو نوع MBA اجرایی و MBA معمولی وجود دارد که هر کدام شهریه متفاوتی دارد. هزینه تحصیل در کانادا برای تحصیل در رشته MBA اجرایی به طور میانگین ۶۶ هزار دلار کانادا است و شهریه رشته MBA معمولی به طور متوسط ۳۸ هزار دلار کانادا است. متقاضیان باید به این نکته دقت داشته باشند که میزان این شهریه‌ها در مقاطع مختلف متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
دانشگاه های کانادا : لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

 

هزینه تحصیل دکتری در کانادا

تحصیل در مقطع دکترا در کشور کانادا دارای طرفداران زیادی است؛ زیرا دانشگاه‌های کانادا دارای سطح علمی بسیار بالایی هستند و فرصت‌های پژوهشی بسیاری را برای دانشجویان فراهم می‌کنند. دوره دکترا در دانشگاه‌های کانادا با توجه به نوع رشته بین ۴ تا ۶ سال طول می‌کشد. اطلاع از هزینه‌های تحصیل دکترا کانادا یکی از سوالات رایج متقاضیان است. هزینه تحصیلی در کانادا در مقطع دکترا با توجه به نوع رشته و نوع دانشگاه متفاوت است. به طور کلی، دانشگاه و شهر قرار گرفتن دانشگاه در تعیین میزان شهریه تاثیر گذار است. به طور متوسط هزینه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا هر ساله در حدود ۶۰۰۰ تا ۹۰۰۰ دلار است. علاوه بر این، دانشجویان مقطع دکترا باید هزینه‌های مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل را نیز پرداخت کنند. این هزینه‌ها بیشتر به سطح زندگی دانشجو مربوط است. ولی به طور متوسط ماهانه در حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار پیش بینی می‌شود.

دانشجویان غیر بومی با دریافت بورسیه تحصیلی می‌توانند هزینه تحصیل خود را کاهش دهند و بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را پرداخت کنند. متقاضی برای اطلاع از نوع بورسیه بر اساس موقیعت و شرایط مورد نظر می تواند به وب سایت دانشگاهی کانادا مراجعه کند. متقاضیانی که نمره زبان بالا، دستاوردهای علمی و مقاله‌های علمی بالا در سطح جهان را دارند، شانس بالایی برای دریافت بورسیه را دارند. یکی دیگر از روش‌های تامین هزینه‌های تحصیل در کانادا، کار کردن به صورت نیمه وقت است. در بیشتر مواقع دانشجویان مقطع دکترا در حین تحصیل، اجاره کار به مدت ۲۰ ساعت در طول هفته را دارند. همچنین این دانشجویان در تعطیلات میان ترم می‌توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار شوند.

هزینه تحصیل در کانادا
هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا

کانادا یکی از کشورهای مقصد متقاضیان ادامه تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی است. دانشگاه‌های پزشکی کانادا دارای سطح علمی بالا هستند. به همین دلیل مدرک پزشکی کشور کانادا در سراسر دنیا دارای اعتبار بالایی است. به طور کلی کانادا دارای ۱۷ دانشگاه پزشکی است که ۱۱ دانشگاه آن جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان است. برای تحصیل در رشته پزشکی، متقاضی باید یک دوره لیسانس در رشته‌های علوم پایه را بگذراند و سپس می‌تواند در رشته پزشکی تحصیل کند. یکی از دغدغه‌های افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی را دارند هزینه تحصیل است. به طور کلی هزینه تحصیل در رشته پزشکی نسبت به بقیه رشته‌ها مانند انسانی بالا است. شهریه تحصیلی پزشکی در دانشگاه‌های کانادا با همدیگر متفاوت است.

نام دانشگاه رتبه در QS* شهریه تحصیل پزشکی به دلار کانادا (به طور سالیانه)
دانشگاه تورنتو (University of Toronto) ۱۱ $ ۲۷۸۵۰
دانشگاه مک گیل (McGill University) ۲۸ $ ۳۷۳۹۶٫۱۷
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia) ۳۱ $ ۱۷۷۵۵٫۳۸
دانشگاه مک مستر (McMaster University) ۵۰ $ ۲۷۵۳۱ برای دانشجویان کانادایی
$ ۹۵۹۵۵ برای دانشجویان خارجی
دانشگاه مونترال (University of Montreal) ۷۷ $ ۱۴۳۱۰
دانشگاه آلبرتا (University of Alberta) ۹۷ $ ۱۲۰۴۴٫۱۶
دانشگاه کلگری (University of Calgary) ۱۱۷ $ ۱۵۹۸۶
دانشگاه اتاوا (University of Ottawa) ۱۶۸ $ ۲۲۵۰۰
دانشگاه وسترن آنتاریو (University of Western Ontario) ۱۵۶ ۲۶۴۵۶٫۱۰ $
دانشگاه دالهاوزی (Dalhousie University) ۱۹۶ $۱۷۶۱۶ الی ۱۸۳۰۰$
دانشگاه لاوال (Laval University) ۱۶۸ $۱۶۵۵۹٫۱۹ الی ۱۹۹۷۱٫۹۶$
دانشگاه کوئین (Queen’s University) ۲۳۱ $ ۲۴۲۶۰
دانشگاه ساسکاچوان (University of Saskatchewan) ۳۳۳ $ ۱۶۲۳۶
دانشگاه مانیتوبا (University of Manitoba) ۲۴۰ $ ۳۰۷۴۲

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است اما به طور متوسط مبلغی در حدود ۱۱۹۰۰ دلار کانادا برای هر سال پیش بینی می‌شود. دانشجویان برای کاهش هزینه تحصیل خود می‌توانند بورسیه تحصیلی و یا وام دانشجویی دریافت کنند. همچنین امکان پرداخت شهریه به صورت اقساطی برای دانشجویان دندانپزشکی وجود دارد.

پیام بگذارید