مهاجرت پزشکان به کانادا در سال 2021

مهاجرت پزشکان به کانادا در سال ۲۰۲۱

کانادا در بین کشورهای جی ۸ بهترین حقوق و مزایا را برای پزشکان در نظر گرفته است. به همین دلیل بسیاری از فارغ‌التحصیلان این رشته از سراسر جهان کانادا را برای زندگی انتخاب می‌کنند. در رابطه با این موضوع سؤالات و ابهامات بسیاری وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال فرایند مهاجرت پزشکان متخصص به کانادا چگونه است؟ وضعیت زبان انگلیسی یا فرانسوی متقاضیان برای پذیرش باید در چه سطحی باشد؟ هزینه دریافت ویزا برای پزشکان مهاجر چقدر است؟ در این مقاله تمامی نکات پیرامون مهاجرت پزشکان به کانادا مورد بررسی قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با گام به گام تا ویزا همراه ما باشید.

 

شرایط مهاجرت پزشکان به کانادا

اداره مهاجرت کانادا هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز مراکز مختلف را در قالب منتشر می‌کند. در بین ۲۴ گروه شغلی ارائه شده، ۹ مورد از آنها مربوط به حوزه درمان و سلامت است. با توجه به نیاز کانادا به پزشک عمومی و متخصص در ایالات مختلف این شغل، همیشه عضو ثابت لیست‌های ارائه شده است. مهاجرت پزشکان به کشور کانادا از طریق ویزای کار و مهارت (اسکیل ورکر) انجام می‌شود. برای اخذ ویزای کاری ارائه مدارک هویتی، مدارک تحصیلی، ریز نمرات، رزومه، گواهی تجربه کاری، مدرک زبان معتبر، گواهی عدم سوء پیشینه و گواهی سلامت ضرورت دارد. یکی از شرایط لازم برای مهاجرت پزشکان به کانادا داشتن حداقل ۱ سال سابقه کاری تمام وقت یا ۱۰ سال سابقه کاری نیمه وقت است.

مهاجرت پزشکان به کانادا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به کانادا در سال ۲۰۲۱

آیا مدرک پزشکی ایران در کانادا معتبر است؟

پیش از ارائه درخواست مهاجرت پزشکان به کانادا، اطمینان از اعتبار مدرک پزشکی متقاضی از اهمیت بسیاری برخوردار است. شاید دانشگاه متقاضی در کشور مبدأ دارای اعتبار بالایی باشد. اما این به معنای اعتبار داشتن دانشگاه موردنظر در کانادا نیست. با مراجعه به وب سایت مدارس پزشکی و وارد کردن جزئیات (نام دانشگاه و کشور) می‌توان از اعتبار مدرک پزشکی اخذ شده اطمینان حاصل کرد.

 

معادل سازی مدرک پزشکی ایران به کانادا

تمامی پزشکان هم از پزشکان عمومی و متخصص برای کسب مجوز کار در کانادا موظف به انجام معادل سازی مدارک هستند. معادل سازی مدارک در چندین مرحله انجام می‌شود. گام اول شرکت و موفقیت در آزمون MCCQE1 است. این آزمون به صورت آنلاین در ۸۰ کشور جهان برگزار می‌شود. هدف از انجام آزمون MCCQE1 ارزیابی اطلاعات پزشکی و قدرت تصمیم گیری متقاضی در زمان انجام کار است. گام دوم معادل سازی مدارک مربوط به شرکت و موفقیت در آزمون NAC (National assessment collaboration) است.

این مطلب را هم بخوانید:
اقامت کانادا با سرمایه گذاری و کارآفرینی

این آزمون یک روزه نیز ارزیابی دانش و مهارت متقاضیان را دنبال می‌کند. آزمون NAC تنها در کانادا برگزار می‌شود. آخرین مرحله از معادل سازی مدارک برای مهاجرت پزشکان به کانادا، شرکت در آزمون MCCQE2 است. این آزمون ۲ روز به طول می‌انجامد و حضور فرد در کانادا برای شرکت در آن الزامی است. آزمون MCCQE2 فرد را به لحاظ مهارت بالینی، دانش پزشکی، رفتار حرفه‌ای و برنامه‌های درمانی و تحقیقاتی ارزیابی می‌کند.

 

گرفتن تأییدیه از انجمن پزشکی کانادا

بعد از موفقیت فرد در آزمون‌های MCCQE1، MCCQE2 و NAC، فرد باید برای دریافت مدرک LMCC از شورا یا انجمن پزشکی کانادا تقاضا دهد. به عبارتی فرد تنها بعد از معادل سازی مدارک می‌توانند برای دریافت مجوز شورای پزشکی کانادا درخواست خود را ثبت کند.

مهاجرت پزشکان به کانادا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به کانادا در سال ۲۰۲۱

شرایط لازم برای دریافت مجوز انجمن پزشکی کانادا

انجمن یا شورای پزشکی کانادا برای اعطای مجوز به متقاضیان یک آزمون دومرحله‌ای برگزار می‌کند. موفقیت در این آزمون شرط اصلی صدور مجوز است. مرحله اول آزمون را می‌توان پس از ورود به کانادا انجام داد. اما برای شرکت در بخش دوم حضور در کانادا الزامی است. همچنین فرد باید به مدت یک سال در تحصیلات تکمیلی زیر نظر یکی از ایالت‌ها شرکت کند. شرکت در این دوره دوازده ماهه اجباری است و طی آن پزشکان مهاجر با قوانین و مقررات کار در کانادا آشنا می‌شوند.

متقاضی ایالتی را برای گذراندن این طرح انتخاب می‌کند که قصد کار و فعالیت در آنجا را داشته باشد. البته اعلام درخواست نیروی کار متخصص به دولت کانادا توسط این ایالت نیز لازم است. مرحله پایانی بعد از دریافت مجوز کار از شورای پزشکان در کانادا به دریافت تأییدیه از مراجع تنظیم مقررات پزشکی اختصاص دارد. متقاضی با دریافت گواهی از مراجع تنظیم مقررات پزشکی ایالت مربوطه می‌تواند در یکی از بیمارستان‌ها یا کلینیک‌های پزشکی (خصوصی یا دولتی) مشغول به کار شود.

 

فهرست مراجع پزشکی کانادا

برای دریافت تأییدیه از مراجع تنظیم مقررات پزشکی باید به محل مورد نظر برای فعالیت توجه کرد؛ به‌عنوان‌مثال مرجع تنظیم مقررات پزشکی در ایالت‌های آلبرتا، بریتیش کلمبیا، هانی توبا، انتاریو، جزیره پرنس ادوارد و ساسکاچوان، کالج پزشکان و جراحان این مناطق است. اما در ایالت‌های کبک و یوکان به ترتیب کالج و شورای پزشکی صدور این گواهی را برعهده دارند. همچنین مراجع تنظیم مقررات و پزشکی در Nanavut و Northwest territories به ترتیب دپارتمان کمیته پزشکی ثبت خدمات اجتماعی و بهداشتی و دولت شمال غربی است.

 

هزینه مهاجرت پزشکان به کانادا

هزینه مهاجرت پزشکان به کانادا موارد مختلفی را شامل می‌شود. افراد برای ارسال مدارک به بخش‌های مختلف و دریافت گواهی ملزم به پرداخت هزینه هستند. مهم‌ترین موارد نیازمند پرداخت هزینه عبارتند از:

  • آزمون MCCQE1؛ ۱۵۹۸ دلار کانادا
  • آزمون MCCQE2؛ ۳۳۴۰ دلار کانادا
  • ثبت درخواست برای دریافت مجوز MCC؛ ۲۳۶۵ دلار کانادا
  • تأیید مدارک؛ ۲۱۵ دلار کانادا
  • ترجمه مدارک برای هر صفحه؛ ۱۸۱ دلار کانادا
  • گزارش ECA (نشان‌دهنده تطابق مدرک تحصیلی و دوره‌های آموزشی گذرانده شده توسط متقاضی است)؛ ۱۳۷ دلار کانادا
این مطلب را هم بخوانید:
برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری نوا اسکوشیا و رشته های مورد نیاز

 

زندگی پزشکان در کانادا

پزشکی در تمام کشورهای جهان جزء مشاغل پردرآمد به شمار می‌رود. در کانادا نیز همین موضوع وجود دارد. در واقع کانادا در بین کشورهای گروه جی ۸ یکی از بهترین مکان‌ها برای پزشکان است. زیرا سطح دستمزد بالاتری برای این افراد در نظر گرفته می‌شود. میزان درآمد پزشکان بسته به تخصص و تجربه کاری حتی به ۳۸۰ هزار دلار در سال نیز می‌رسد. البته شهر محل زندگی نیز تأثیر زیادی در میزان درآمد و شرایط زندگی پزشکان دارد. طبق بررسی‌های صورت گرفته کمترین درآمد پزشکان در استان‌های ساسکاچوان و نوا اسکوشیا ثبت شده است. استان‌های کبک و آلبرتا نیز بیشترین درآمد پزشکان را به خود اختصاص داده‌اند.

مهاجرت پزشکان به کانادا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به کانادا در سال ۲۰۲۱

درآمد پزشکان کانادا

میزان درآمد پزشکان در کانادا به تخصص و فعالیت آنها بستگی دارد. میزان دریافتی برای شاخه‌های مختلف پزشکی متفاوت است. حقوق پزشکان در کانادا به طور میانگین ساعتی ۹۲/۶۷ دلار و سالیانه ۱۵۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود. البته این مقدار ثابت نبوده و درآمد افراد بر حسب تجربه کاری افزایش یا کاهش می‌یابد. به‌عنوان‌مثال افراد تازه کار سالیانه ۳۵ هزار دلار در سال درآمد دارند. این در حالی است که حقوق پزشکان باتجربه تا ۲۵۰ هزار در سال نیز می‌رسد.

 

آزمون زبان برای مهاجرت پزشکان به کانادا

برای مهاجرت پزشکان به کانادا تسلط کامل به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی ضرورت دارد. زیرا پزشک باید توانایی برقراری ارتباط کلامی با بیمار خود را داشته باشد. به همین منظور ارائه مدرک زبان آیلتس یا TEF با نمره بالا در چهار بخش خواندن، شنیداری، نوشتاری و صحبت کردن ضروری است. مدرک زبان TEF برای افرادی است که قصد فعالیت در استان کبک را داشته باشند. مدرک زبان آیلتس نیز مربوط به سایر ایالت‌های کانادا است.

 

تجربه کاری پزشکان برای مهاجرت به کانادا

ارائه گواهی تجربه کاری برای مهاجرت پزشکان به کانادا ضروری است. صدور این گواهی برعهده کارفرمای سابق متقاضی (رئیس بیمارستان، کلینیک یا مطب خصوصی و دولتی) قرار دارد. این گواهی نشان دهنده مدت زمان فعالیت پزشک در زمینه ویزیت بیماران است. در این گواهی مواردی چون ساعت کاری، شرح مسئولیت‌ها، عنوان شغلی، میزان دستمزد و محل فعالیت در برگ دارای سربرگ و مهر و امضای کارفرما درج می‌شود. متقاضی در صورت ارائه این گواهی می‌تواند درخواست خود را در سایت پذیرش مهاجر برای کانادا ثبت کند.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ و ثبت اختراع ، ویزای startup

در صورت پذیرش، برای فرد ویزای نیروی متخصص (اسکیل ورکر) صادر می‌شود. در رابطه با مهاجرت پزشکان عمومی به کانادا یا متخصص از طریق ویزای نیروی اسکیل ورکر، داشتن پیشنهاد کار این پروسه را تسریع می‌کند. این موضوع برای مهاجرت پزشکان به کانادا نیز صادق است. درواقع پروسه صدور ویزا برای متقاضیان در صورت داشتن پیشنهاد شغلی از بیمارستان‌های این کشور سریع‌تر انجام می‌شود.

 

برنامه مهاجرت پزشکان به کانادا

برنامه‌های مختلفی برای مهاجرت پزشکان به کانادا وجود دارد. به همین دلیل متخصصان حوزه درمانی می‌توانند بر حسب موقعیت برنامه مناسب با شرایط خود را انتخاب کرده و مشغول به فعالیت شوند. دو روش مهاجرت پزشکان به کانادا شامل برنامه کارمندان ماهر فدرال و کارمندان ماهر ایالت کبک است.

مهاجرت پزشکان به کانادا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به کانادا در سال ۲۰۲۱

برنامه های مهاجرت به کانادا برای مشاغل پزشکی

یکی از این برنامه‌های مرتبط با این موضوع کارمندان ماهر فدرال (FSW) نام دارد. ۲۴ شغل در این برنامه وجود دارد که ۹ مورد از آنها مربوط به حوزه درمان است. فیزیوتراپیست، متخصص شنوایی سنجی، کار درمانگر، کارشناس آزمایشگاه، تکنسین آزمایشگاه، تنفس درمانگر، کارشناسی پرتو پزشکی، سونوگرافیست و کارشناس قلب شناسی پزشکی از جمله این موارد هستند. کارمندان ماهر ایالت کبک (QSW) یکی دیگر از این برنامه‌ها است.

تمامی افراد ماهر و نیمه و ماهر می‌توانند از این برنامه برای مهاجرت به کانادا استفاده کنند. لازمه این کار کسب حداقل امتیاز مهاجرت به کانادا از طریق سیستم اکسپرس اینتری است. امتیاز در نظر گرفته شده برای افراد دارای تجربه کاری در حوزه سلامت بیشتر است. به همین دلیل متقاضیان با چنین شرایطی از شانس بیشتری برای موفقیت برخوردارند. ایالت‌های کانادا در بعضی موارد دارای برنامه‌های خاصی برای نیروی کار ماهر هستند.

در واقع ایالت‌ها می‌توانند در شرایط نیروی کار ماهر موردنظر را برای اقامت دائم به دولت مرکزی معرفی کنند. این موضوع می‌تواند برای شغل پزشکی نیز صادق باشد. افراد شاغل در حوزه درمان مسیرهای مختلفی برای ثبت درخواست خود دارند. پزشکان در صورت داشتن درخواست کار از کارفرمایی در ایالت بریتیش کلمبیا می‌توانند از برنامه کاندیدای ایالتی (PSPNP) استفاده کنند. همچنین متقاضیان در صورت داشتن حداقل ۶ ماه سابقه کار تمام‌وقت در حوزه درمان می‌تواند از برنامه کاندیدای مهاجرت شهر ساسکاچوان (SINP) بهره‌مند شوند.

 

خدمات مشاوره مهاجرت پزشکان به کانادا توسط مؤسسه گام به گام تا ویزا

تجربه مهاجرت پزشکان به کانادا نشان دهنده پیچیدگی پرونده و زمان بر بودن این فرایند است. به همین دلیل بهتر است این کار به وکلای مهاجرتی باسابقه و ماهر سپرده شود. گام به گام تا ویزا یکی از مؤسسات معتبر در این زمینه به شمار می‌رود که با بهره گیری از بهترین وکلا و کارشناسان مهاجرتی همواره به متقاضیان خدمت رسانی می‌کند. خدمات ارائه شده توسط گام به گام تا ویزا در این زمینه شامل تمامی اقدامات لازم برای معادل سازی مدارک و اخذ ویزای کاری است.

پیام بگذارید