مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021

مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱ ، نحوه ارزیابی مدرک پزشکی

کشور استرالیا در مقایسه با سایر کشورهای صدرنشین به لحاظ ورود مهاجر، بهترین مزایا و امکانات را در اختیار پزشکان قرار داده است. به‌عنوان‌مثال می‌توان به درآمد بالا، مالیات پایین، ارائه روش‌های مختلف برای دریافت ویزا و قوانین و مقررات ساده‌تر برای جذب در مراکز درمانی اشاره کرد. به همین دلیل بسیاری از افراد استرالیا را به عنوان راحت‌ترین کشور برای مهاجرت پزشکان می‌شناسند. تمامی نقاط پیرامون مهاجرت پزشکان به استرالیا در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه گام با گام تا ویزا همراه باشید.

 

پزشکان در استرالیا

راه‌های مختلفی برای مهاجرت به استرالیا وجود دارد که از متداول‌ترین آنها می‌توان به ویزای کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری اشاره کرد. متقاضیان استفاده از ویزای کاری باید پیش از هر اقدامی نسبت به قرار داشتن شغل موردنظر در لیست نیازمندی‌های اداره مهاجرت استرالیا اطمینان حاصل کنند. کشور استرالیا هرساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را برای به‌کارگیری نیروی کار خارجی از طریق اداره مهاجرت منتشر می‌کند. مشاغل زیرگروه پزشکی یکی از مهم‌ترین گروه‌های ارائه شده در این لیست هستند. زیرا بسیاری از شهرهای استرالیا با کمبود نیرو در این زمینه مواجه هستند. اهمیت این موضوع با توجه به افزایش جمعیت سالمندان استرالیا بیشتر مشخص می‌شود.

مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱

درآمد پزشکان در استرالیا

استرالیا در مقایسه با سایر کشورهای صدرنشین در زمینه مهاجرپذیری (همچون کانادا، آمریکا و بعضی کشورهای اروپایی)، شرایط بهتری را برای پزشکان در نظر گرفته است. درآمد بالا، مالیات پایین و شرایط آسان‌تر برای جذب از جمله این موارد به شمار می‌روند. درواقع بیشترین دستمزد در کشور استرالیا به مشاغل زیرگروه پزشکی از قبیل جراحی، دندان پزشکی، پزشک عمومی و … اختصاص دارد. علاوه بر این، پزشکان باید ۳۰ درصد از درآمد خالص سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت کنند که در مقایسه با سایر کشورها رقم کمتری است. البته در صورت افزایش درآمد، میزان مالیات پرداختی افزایش می‌یابد.

به همین دلیل استرالیا از لحاظ مهاجرت پزشکان رتبه دوم را در جهان به خود اختصاص داده است. درآمد پزشکان در استرالیا برحسب میزان توانایی، زمینه فعالیت، ساعت کاری و شهر محل خدمت تفاوت دارد؛ به‌عنوان‌مثال درآمد سالانه پزشکان عمومی و پزشکان خانواده ۲۵۰۰۰۰ دلار استرالیا است. پزشکان اورژانس سالانه ۱۵۰۰۰۰ دلار استرالیا دریافت می‌کنند. دریافتی پزشکان متخصص نیز به نوع تخصص بستگی دارد.

 

شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا

شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا برحسب نوع روش انتخابی متفاوت است. به طور شرایط مدارک مورد نیاز پزشکان برای مهاجرت به استرالیا در موارد زیر خلاصه شده است:

 • ارائه مدرک زبان معتبر
 • ارائه گواهی تجربه کاری
 • گواهی عدم سوء سابقه
 • مدرک تحصیلی معتبر و مرتبط
 • شرایط سنی زیر ۴۵ سال (جز در موارد استثنا)

 

روش های مهاجرت پزشکان به استرالیا

طبق راهنمای مهاجرت پزشکان به استرالیا، این افراد از سه مسیر می‌توانند برای مهاجرت اقدام کنند. پزشک عمومی، پزشک متخصص و مدیر درمانگاه از جمله این موارد به شمار می‌روند. مراحل مهاجرت پزشکان به استرالیا در هر یک از این موارد کمی متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
امتیاز مهاجرت به استرالیا
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱

نحوه مهاجرت پزشکان به استرالیا به عنوان پزشک عمومی و متخصص

پزشکان عمومی پیش از مهاجرت به استرالیا موظف به ارزیابی مدارک خود هستند. اگرچه استرالیا جزء کشورهایی که مدرک پزشکی ایران را قبول دارند قرار دارد. اما انجام این کار برای بررسی بیشتر دانشگاه محل تحصیل الزامی است. سازمان‌های AMC (Australian Medical) و ECFMG وظیفه ارزیابی سطح علمی و مدارک تحصیلی پزشکان مدارک را برعهده دارند. متقاضی باید برای گذراندن ارزیابی AMC 500 دلار استرالیا پرداخت کنند. هزینه ارزیابی مدارک توسط ECFMG نیز ۲۰۰ دلار استرالیا است. بعد از ارزیابی نوبت معادل سازی مدارک و شرکت در آزمون زبان انگلیسی تخصصی است.

پزشکان عمومی در صورت گذراندن مراحل فوق و کسب نتیجه مطلوب می‌توانند برای دریافت ویزا موقت استرالیا درخواست دهند. متقاضی با این ویزا وارد خاک استرالیا شده و پروسه اخذ جاب آفر خود را از آنجا پیگیری می‌کند. اگرچه بسیاری از مراحل مهاجرت پزشکان متخصص به استرالیا مشابه پزشکان عمومی است. اما قوانین و مقررات خاص و جزئی‌تری بر حسب نوع تخصص برای این افراد وجود دارد. به همین دلیل مهاجرت به استرالیا برای پزشکان متخصص نیازمند بهره گیری از مشاوره وکلای مهاجرتی باتجربه است. سازمان‌های مختلفی در استرالیا ارزیابی پزشکان را به ورود به بازار کار را انجام می‌دهند. هدف از این کار شناسایی پزشکان توانمند و باتجربه است. یکی از این سازمان‌ها، کالج پزشکان عمومی (RACGP) نام دارد. در پایان سازمان RACGP با ارزیابی اسناد و مدارک مجوز کار پزشکان در استرالیا را صادر می‌کند.

 

نحوه مهاجرت پزشکان به استرالیا (به عنوان مدیر درمانگاه)

افراد دارای سابقه کار در زمینه مدیریت بیمارستان یا کلینیک‌های درمانی می‌توانند از روش متمایزتری برای مهاجرت به استرالیا استفاده کنند. این روش در مقایسه با مهاجرت به‌عنوان پزشک عمومی یا متخصص قوانین ساده‌تری دارد. زیرا بسیاری از مراحل از قبیل شرکت در آزمون‌های متعدد در این روش حذف شده است. متقاضیان در گام اول موظف به ارسال مدارک تحصیلی و کاری به سازمان‌های ارزیابی کننده مدارک هستند. هزینه این کار ۸۸۰ دلار استرالیا تعیین شده است. زمان بررسی پرونده‌های این چنینی ۳ ماه به طول می‌انجامد.

در ادامه فرد باید از طریق ویزای مهارت برای یکی از ایالت‌های استرالیا درخواست دعوت نامه دهد. این کار نیازمند پرداخت هزینه نبوده و مدت زمان بررسی آن سه ماهه است. متقاضی در صورت دریافت دعوت نامه رسمی می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کند. اداره مهاجرت استرالیا بر اساس پیچیدگی‌های پرونده بعد از ۶ ماه به درخواست ویزای متقاضیان پاسخ می‌دهد. در حال حاضر مرزهای استرالیا به دلیل بیماری کووید ۱۹ به روی دارندگان ویزای توریستی بسته است. به همین دلیل یافتن کارفرمای مناسب باید از راه دور و بعد از شرکت در آزمون پسکی انجام شود.

هزینه مهاجرت پزشکان به استرالیا

هزینه مهاجرت پزشکان به استرالیا در دو بخش تقسیم می‌شود. بخش اول مربوط به هزینه‌های ارزیابی و معادل سازی مدارک و شرکت در آزمون زبان است که در بخش‌های قبل به آنها اشاره شد. بخش دوم هزینه‌ها مربوط به ویزای کاری استرالیا است. هزینه‌های دریافت این ویزا برای متقاضی و همراهان به شرح زیر است:

 • ۴۵ دلار استرالیا برای متقاضی اصلی
 • ۲۰۲۰ دلار استرالیا برای همراهان بالای ۱۸ سال
 • ۱۰۱۵ دلار استرالیا برای همراهان زیر ۱۸ سال
این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به استرالیا

***در صورت عدم ارائه مدرک زبان برای همراهان بالای ۱۸ سال این افراد موظف به پرداخت ۴۸۹۰ دلار استرالیا هزینه اضافه بابت شرکت در کلاس‌های آمادگی زبان انگلیسی هستند.***

مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱

معادل سازی مدرک پزشکی ایران به استرالیا

معادل سازی مدارک پزشکی در استرالیا برای یافتن اجازه کار در این کشور ضرورت دارد. برای انجام این کار باید مدارک موردنظر به انجمن پزشکی استرالیا ارسال شود. شعبات شش‌گانه انجمن پزشکی در ایالت‌های مختلف استرالیا وجود دارد. اگرچه اصول کاری این شعب یکسان است. اما در بعضی قوانین و مقررات با هم تفاوت دارند. به همین دلیل باید برای ادامه فعالیت جهت معادل‌سازی به ایالت موردنظر توجه جدی شود. مهم‌ترین رشته‌های زیرگروه پزشکی که امکان معادل سازی برای آنها وجود دارد شامل پزشک عمومی و تخصصی است. برای مثال می‌توان به تخصص‌های زیر اشاره کرد:

 • قلب
 • غدد
 • اطفال
 • روماتولوژی
 • خون شناسی
 • مغز و اعصاب
 • زنان و زایمان
 • چشم پزشکی
 • سیستم گوارشی
 • جراحی پلاستیک
 • جراحی عمومی قلب و اعصاب و …

 

نحوه معادل سازی مدارک برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

معادل سازی مدرک پزشکی در استرالیا شامل دو مرحله شرکت در آزمون AMC MCQ و دوره‌های آموزش پزشکی یا همان انترنی (بر اساس استانداردهای هیئت پزشکی استرالیا) است.

 

آزمون AMC MCQ

آزمون AMC MCQ در ایران برگزار نمی شود. به همین دلیل متقاضیان باید از طریق سایر کشورها برای شرکت در آن اقدام کنند. هزینه این آزمون معادل ۲۷۲۰ دلار استرالیا است. اگرچه مراحل کلی معادل سازی مدارک برای پزشکان متخصص مشابه پزشکان عمومی است. اما آزمون AMC MCQ برای متخصصان متفاوت از پزشکان عمومی برگزار می‌شود. این آزمون سه مرحله‌ای است و برای ارزیابی مهارت و دانش پزشکان صورت می‌گیرد. این آزمون از سه بخش آزمون زبان انگلیسی تخصصی پزشکی (OET)، آزمون تئوری و عملی تشکیل شده است. بخش تئوری شامل سؤالات چهارگزینه‌ای در زمینه جراحی، زنان و زایمان، داخلی، روان پزشکی و کودکان است. بخش عملی نیز در بیمارستان‌ها و سایر مراکز پزشکی استرالیا انجام می‌شود. اعتبار مدرک آزمون AMC MCQ برای اداره مهاجرت استرالیا ۲ سال است.

دوره انترنی

معمولاً فرصت‌های کمی برای گذراندن دوره انترنی برای پزشکان مهاجر وجود دارد. در صورت عدم یافتن فرصت مناسب متقاضیان می‌توانند در دوره‌های آموزشی یک‌ساله شرکت کنند. این دوره‌ها از بخش‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که مجموعاً ۴۹ هفته به طول می‌انجامند؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به دوره پزشکی، جراحی، اورژانس و … اشاره کرد.

مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱

آزمون زبان برای مهاجرت پزشکان به استرالیا

ارائه مدرک زبان معتبر برای مهاجرت پزشکان به استرالیا از اهمیت بسیاری برخوردار است. معمولاً متقاضیان برای ارائه مدرک معتبر آزمون OET را انتخاب می‌کنند. اما این آزمون در ایران برگزار نمی شود. در نتیجه متقاضیان باید از طریق سایر کشورها برای شرکت در آزمون اقدام کنند. به‌ازای شرکت در این آزمون هزینه‌ای معادل ۵۸۰ دلار استرالیا از متقاضیان اخذ می‌شود. یکی از شرایط مهاجرت پزشکان به استرالیا کسب حداقل نمره B در این آزمون است. البته متقاضیان می‌توانند در صورت تمایل در سایر آزمون‌های معتبر زبان انگلیسی نیز شرکت کنند. سطح مهارت زبان مورد نیاز در سایر آزمون‌ها به شرح زیر است:

نام آزمون نمره کسب شده
آیلتس نمره ۷ در ۴ مهارت
تافل نمره‌ی ۲۴ مهارت شنیداری
تافل نمره ۲۴ مهارت خواندن
تافل نمره‌ی ۲۷ در مهارت نوشتاری
تافل نمره ۲۳ در مهارت مکالمه
PTE آکادمیک نمره ۶۵ در ۴ مهارت
کمبریج C1 نمره ۱۸۵ ‌در ۴ مهارت

 

این مطلب را هم بخوانید:
هزینه زندگی در استرالیا

تجربه کاری پزشکان برای مهاجرت به استرالیا

برای مهاجرت به عنوان یک پزشک به استرالیا ارائه گواهی تجربه کاری معتبر الزامی است. این گواهی باید نشان دهنده فعالیت متقاضی در زمینه پزشکی به مدت حداقل ۱۲ ماه از ۳ سال اخیر باشد. هدف از این کار اطمینان یافتن اداره مهاجرت استرالیا از به روز ماندن مهارت و دانش پزشک در زمینه مورد تقاضا است. کار پزشکان بعد از ورود به این کشور به نوع روش انتخابی بستگی دارد. تجربه مهاجرت پزشکان به استرالیا نشان می‌دهد که پزشکان ایرانی در استرالیا برای کار دو مسیر را در پیش روی خود دارند. این دو روش شامل پزشک خانواده (General practitioner) و پزشک شاغل در بیمارستان است. فعالیت در بیمارستان نیازمند شرکت در آزمون Clinical و یافتن جاب آفر بیمارستانی است. مدیران درمانگاه نیز بعد از اخذ ویزا و ورود به خاک استرالیا برای ادامه فعالیت مختار هستند. به عبارتی متقاضیان می‌توانند فعالیت سابق خود را ادامه داده و یا به عنوان پزشک در بیمارستان مشغول به فعالیت شوند.

 

مهاجرت پزشکان به استرالیا از طریق سرمایه گذاری

امکان ورود پزشکان واجد به استرالیا از طریق ویزای سرمایه‌گذاری وجود دارد. در این صورت مسیر اخذ ویزای پزشکان استرالیا ساده‌تر از ورود از طریق فعالیت در زمینه مرتبط با تحصیل است. زیرا نیازی به شرکت در آزمون‌های مختلف یا معادل سازی مدارک نیست. به همین منظور داشتن حداقل ۵/۲ میلیارد تومان سرمایه ضرورت دارد. همچنین شرایط سنی مهاجرت پزشکان به استرالیا با این روش ۱۸ الی ۵۵ سال است. متقاضی باید پروانه کار و تجربه کاری ۲ ساله از ۴ سال اخیر خود را نیز ارائه کند. متقاضیان در صورت تمایل به فعالیت در زمینه پزشکی بعد از مهاجرت باید در آزمون‌های مربوط به این شغل شرکت کنند.

مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال ۲۰۲۱

برنامه های مهاجرت به استرالیا برای مشاغل پزشکی

پزشکان متقاضی مهاجرت به استرالیا می‌توانند برای ورود به این کشور از ویزای کاری یا سرمایه گذاری استفاده کنند. مهاجرت کاری پزشکان به استرالیا با ویزا ساب کلاس ۱۸۹، ۱۹۰، ۴۹۱، ۱۸۶، ۴۹۴ و ۱۸۷ انجام می‌شود. اقامت استرالیا برای پزشکان به صورت موقت است و مدت آن بسته به روش انتخابی متغیر است. اما متقاضیان در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند اقامت پزشکی در استرالیا را به نوع دائم تبدیل کنند. بعد از دائم شدن اقامت پزشکان در استرالیا آنها می‌توانند برای دریافت شهروندی نیز درخواست دهند.

 

مهاجرت دانشجوی پزشکی به استرالیا

اگرچه ورود پزشکان به استرالیا و مشغول شدن آنها به کار ساده‌تر از بسیاری کشورها است. اما در این مورد هم پیچیدگی‌های زیادی معادل سازی مدارک و شرکت در آزمون‌های مختلف وجود دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد از همان ابتدا خود را برای ورود به رشته پزشکی کشور استرالیا آماده می‌کنند. برخی دیگر نیز به تحصیل تخصص پزشکی در استرالیا روی می‌آورند. رنکینگ بالای بعضی دانشگاه‌های این کشور در رتبه‌بندی QS (سال ۲۰۲۱) نیز اشتیاق دانشجویان را برای ورود به بیشتر کرده است؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به دانشگاه‌های ملبورن (رتبه ۴۱)، سیدنی (رتبه ۴۰) و دانشگاه ملی استرالیا (رتبه ۳۱) اشاره کرد. تحصیل در استرالیا رایگان نبوده و نیازمند صرف هزینه‌های بالایی است. میزان شهریه دریافتی در رشته پزشکی به حسب نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل بین ۲۰ الی ۳۷ هزار دلار استرالیا تعیین می‌شود.

 

پیام بگذارید