مهاجرت پرستاران به استرالیا

مهاجرت پرستاران به استرالیا

استرالیا یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت پرستاران به شمار می‌رود. زیرا بیشترین حقوق دریافتی پرستاران مربوط به این کشور است. اگرچه جذب پرستاران همواره مورد توجه دولت استرالیا قرار دارد. اما این کار با توجه به گسترش ویروس کووید ۱۹ در یک سال گذشته افزایش‌یافته است. به همین دلیل بسیاری از فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری به دنبال استفاده از این فرصت برای مهاجرت به استرالیا هستند. این مقاله به بررسی تمامی نکات پیرامون مهاجرت پرستاران به استرالیا اختصاص داده شده است. شما نیز می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه مهاجرت پرستار به استرالیا، با گام به گام تا ویزا در ادامه همراه باشید.

 

شرایط کار پرستاری در استرالیا

استرالیا به عنوان یکی از جذاب‌ترین کشورها برای مهاجرت شناخته می‌شود. دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان شده است که از جمله آنها می‌توان به سطح درآمد و رفاه بالا، نرخ پایین بیکاری، اقتصاد روبه رشد و پایدار و تنوع شغلی اشاره کرد. سیستم بهداشت و درمان مطلوب و سیستم آموزشی باکیفیت و پیشرفته نیز از دیگر مزایای زندگی در کشور استرالیا است. علاوه بر این، مهاجران می‌توانند از روش‌های مختلف برای کسب اقامت این کشور استفاده کنند. متداول‌ترین راه‌ها برای اقامت در استرالیا شامل کار، تحصیل و سرمایه‌گذاری است. متقاضیان مهاجرت کاری باید پیش از هر اقدامی نسبت به مورد نیاز بودن شغل خود برای کشور استرالیا اطمینان حاصل کنند.

آمارها حاکی از افزایش دو برابری جمعیت استرالیا در ۵ سال اخیر است. طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت. افزایش جمعیت، تجهیز و گسترش خدمات در بخش‌های مختلف خصوصاً بهداشت و درمان را می‌طلبد. نگرانی دولتمردان استرالیا در زمینه کمبود نیروی کار برای بخش بهداشت و درمان نیز به همین موضوع بازمی گردد. یکی از راهکارهای ارائه شده در این زمینه، مهاجرت پرستاران به استرالیا است. پرستاران در صورت ارزیابی مدارک خود می‌توانند به اشکال مختلف در سیستم بهداشت و درمان استرالیا مشغول به کار شوند؛ به عنوان مثال می‌توان به پرستار بهداشت روان، رشد، اطفال، معلولیت و توان بخشی، سالمندان، مراقبت‌های ویژه و … اشاره کرد.

مهاجرت پرستاران به استرالیا
مهاجرت پرستاران به استرالیا

لیست مشاغل مرتبط با پرستاری در استرالیا

فارغ‌التحصیلان رشته پرستاری می‌تواند در شاخه‌ها و گرایش‌های مختلف مشغول بکار شوند. لیست مشاغل اراده شده برای مهاجرت پرستاران به استرالیا به شرح زیر است:

مشاغل مرتبط با مهاجرت پرستاران به استرالیا لیست مشاغل سازمان ارزیابی کننده کد شغل
Enrolled Nurse STSOL ANMAC ۴۱۱۴۱۱
Mother craft Nurse ROL VETASSESS ۴۱۱۴۱۲
Nurse Educator STSOL ANMAC ۲۵۴۲۱۱
Nurse Manager STSOL ANMAC ۴۱۱۴۱۱
Nurse Practitioner MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۱
Nurse Researcher STSOL ANMAC ۲۵۴۲۱۲
Registered Nurse(Aged Care) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۲
Registered Nurse(Child and Family Health) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۳
Registered Nurse(Community Health) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۴
Registered Nurse (Critical Care and Emergency) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۵
Registered Nurse(Developmental Disability) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۶
Registered Nurse(Disability and Rehabilitation) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۷
Registered Nurse(Medical Practice) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۲۱
Registered Nurse(Medical) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۱۸
Registered Nurse(Mental Health) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۲۲
Registered Nurse(Pediatrics) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۲۵
Registered Nurse(Perioperative) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۲۳
Registered Nurse(Surgical) MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۲۴
Registered Nurses nec MLTSSL ANMAC ۲۵۴۴۹۹
Veterinary Nurse STSOL VETASSESS ۳۶۱۳۱۱
Nursing Clinical Director MLTSSL ANMAC ۱۳۴۲۱۲

 

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت پزشکان به استرالیا در سال 2021 ، نحوه ارزیابی مدرک پزشکی

حقوق پرستاران در استرالیا

بسیاری از پرستاران به دلیل دستمزد پایین نسبت به سختی بالای شغل خود تصمیم به مهاجرت می ‌گیرند. استرالیا بهترین و راحت ترین کشور برای مهاجرت پرستاران است. زیرا بیشترین درآمد این مشاغل به کشور استرالیا اختصاص دارد. طبق آخرین بروزرسانی های صورت ‌گرفته در این کشور، حقوق پرستاری در استرالیا ۱۹/۳۳ دلار استرالیا در ساعت و ۵۰ الی ۶۰ هزار دلار استرالیا در سال تخمین زده می شود. البته این رقم، میانگین دستمزد پرستاران است و میزان دقیق آن به تخصص، نوع فعالیت و تجربه کاری متقاضیان بستگی دارد؛ به ‌عنوان مثال درآمد پرستاران سالمند، پرستاران اورژانس و پرستاران اتاق عمل، به ترتیب ۳۲، ۳۴ و ۳۵ دلار استرالیا است. شهر محل زندگی نیز روی دریافتی پرستاران تاثیر می گذارد.

 

شرایط مهاجرت پرستاران به استرالیا

مهاجرت پرستاران به استرالیا از طریق ویزای کاری امکان‌پذیر است. هرساله لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا برای هر ایالت به صورت جداگانه منتشر می‌شود. اداره مهاجرت استرالیا نیز بر اساس این لیست‌ها برای متقاضیان ویزای کاری صادر می‌کند. لیست‌های ارائه شده برای مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا به ۳ نوع بلند مدت (MLTSSL)، کوتاه مدت (STSOL) و مناطق دوردست (ROL) تقسیم می‌شوند. اغلب متقاضیان برای اشتغال در زمینه پرستاری از طریق لیست MLTSSL اقدام می‌کنند. برحسب نوع درخواست، امکان دریافت ویزای موقت و دائم در این روش وجود دارد. ویزای ساب کلاس ۴۰۷، ۴۸۹، ۴۸۵ و ۴۵۷ از جمله ویزاهای موقت در این روش بشمار می‌روند. ویزای ساب کلاس ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۸۶ نیز دائم هستند.

مهاجرت پرستاران به استرالیا لیست کوتاه مدت نیز کاربرد دارد. در این روش متقاضی می‌تواند برای ویزای موقت (ساب کلاس ۴۰۷، ۴۸۹ و ۴۵۷) یا دائم (ساب کلاس ۱۸۶ و ۱۹۰) درخواست دهد. مهاجرت کاری پرستار به استرالیا به روش‌های مختلف (ویزای مهارت و اسپانسری) امکان‌پذیر است. شرایط لازم برای هر یک از انواع ویزای کار پرستاری استرالیا با دیگری متفاوت است.

این مطلب را هم بخوانید:
زندگی در استرالیا
مهاجرت پرستاران به استرالیا
مهاجرت پرستاران به استرالیا

ویزای مهارت و تخصص

ویزای مهارت و تخصص سریع‌ترین نوع ویزای پرستاری استرالیا به شمار می‌رود. برای دریافت ویزای مهارت یا تخصص امتیاز کسب شده توسط متقاضی معیار ارزیابی قرار می‌گیرد. حداقل امتیاز مورد نیاز برای قرار گرفتن در لیست ارزیابی ۶۰ است. معیار کسب امتیاز شرکت در آزمون، مهارت زبان انگلیسی و اسپانسر ایالتی و خانوادگی است. مهاجرت پرستاران به استرالیا از طریق ویزای تخصص نیازمند شرکت و قبولی در آزمون Rn ‌ (Register nurse) است.

برای شرکت در این آزمون ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۷ در هر چهار مهارت (یا معادل در سایر آزمون‌ها) ضرورت دارد. امتحان rn پرستاری استرالیا به عنوان سخت‌ترین آزمون در استرالیا شناخته شده و پروسه آن ۳ ماه به طول می‌انجامد. به همین دلیل تعداد کمی در آن موفق می‌شوند. البته دولت استرالیا برای افراد پذیرفته نشده نیز دوره‌هایی را در نظر گرفته است. شرکت‌کنندگان بعد از این دوره‌های ۱۲ تا ۱۸ ماهه موفق به دریافت گواهی Rn می‌شوند. بعد از دریافت این مدرک متقاضیان می‌توانند برای گرفتن ویزای نیروی متخصص ۱۸۹ یا ۱۹۰ اقدام کنند.

 

ویزای اسپانسری

امکان مهاجرت پرستاران به استرالیا از طریق اسپانسر کارفرما نیز وجود دارد. در شرایط فرد می‌تواند از طریق ویزای ۴۵۷، ENS و RSMS به استرالیا مهاجرت کند. ویزای ۴۵۷ موقت و ۴ ساله است. ویزا ENS نیز مختص افرادی است که پیشنهاد کنار از یک منطقه داشته باشد. در صورت اشتغال بعد از سال به مدت ۲ سال برای کارفرمای مورد نظر این ویزا دائم خواهد بود.

مهاجرت پرستاران به استرالیا
مهاجرت پرستاران به استرالیا

معادل سازی مدرک پرستاری در استرالیا

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های مهاجرت پرستاران به استرالیا ارائه مدرک تحصیلی معتبر است. البته پیش از هر اقدامی، مدارک تحصیلی و کاری ارائه شده باید ارزیابی شوند. این کار در اصطلاح معادل سازی مدارک نامیده می‌ شود. اعتبارسنجی مدارک پرستاران برعهده سازمان ANMAC (Australian Nursing and Midwifering Accreditation Council) قرار دارد. ارزیابی متقاضیان بر اساس پارامترهای مختلفی انجام می‌شود که ازجمله آنها می‌توان به هویت، مهارت زبان انگلیسی، مدارک سابقه کاری و وضعیت سلامت اشاره کرد.

اثبات هویت برای مهاجرت پرستاران به استرالیا از طریق مدارکی چون گذرنامه، عکس و گواهی ازدواج انجام می‌شود. برای ارزیابی ارائه مدرک تحصیلی مرتبط با رشته پرستاری و همخوانی مدرک دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد ضرورت دارد. مسئولان مربوطه علاوه بر این موضوع، دانشگاه محل تحصیل و معدل را نیز مدنظر قرار می‌دهند. درباره تجربه کاری باید مدرکی دال بر فعالیت ۳ ساله در ۵ سال اخیر ارائه شود. برای مثبت شدن ارزیابی، گواهی تجربه کاری باید در زمینه کد رشته انتخابی باشد. این گواهی نیازمند سربرگ و امضاء رسمی است. همچنین باید توسط یک پرستار یا ماما نوشته شود.

ارزیابی ملزم به ارائه گواهی سلامت از مراجع پزشکی معتبر و گواهی عدم سوءپیشینه است. در صورت تأیید تمامی اسناد و مدارک ارائه شده، این سازمان برای فرد گواهی ارزیابی صادر می‌کند. پرستاران بعد از دریافت این گواهی باید برای ثبت نام از طریق AHPRA (اداره تنظیم مقررات بهداشت استرالیا) اقدام کنند. در زمینه مهاجرت پرستاران به استرالیا به رسمیت شناخته شدن فرد توسط این سازمان ضرورت دارد. در غیر این صورت فرد باید در دوره آموزشی صلاحیت کار شرکت کند.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط مهاجرت به استرالیا از طریق ورزش و ویزای ورزشی

 

مدرک زبان انگلیسی برای مهاجرت پرستاران به استرالیا

یکی از مهم‌ترین لازمه‌های مهاجرت به استرالیا از طریق پرستاری داشتن مهارت بالا در زبان انگلیسی است. در واقع برای ثبت نام در سازمان ANMAC ارائه مدرک زبان معتبر الزامی بوده و مهاجرت پرستاری بدون مدرک زبان به استرالیا امکان‌پذیر نیست. مدرک زبان تافل، آیلتس، OET و PTE مورد پذیرش اداره مهاجرت این کشور قرار دارند. ناگفته نماند که اعتبار تمامی این مدرک ۲ ساله است. حداقل نمرات مورد نیاز برای مهاجرت پرستاران به استرالیا عبارتند از:

آزمون حداقل نمره کسب شده برای مهاجرت پرستاری به استرالیا
آیلتس ۷ در هر ۴ مهارت
OET B در هر ۴ مهارت
PTE ۶۵ ‌در هر ۴ مهارت
تافل مهارت شنیداری ۲۴
مهارت خواندن ۲۴
مهارت نوشتن ۲۷
مهارت مکالمه ۲۳

 

مهاجرت پرستاران به استرالیا
مهاجرت پرستاران به استرالیا

تحصیل در رشته پرستاری در استرالیا

بسیاری از علاقه‌مندان به رشته پرستاری متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های استرالیا هستند. دلیل این موضوع وجود دانشگاه‌های معتبر در سطح جهانی، کیفیت بالای آموزش، نرخ پایین بیکاری، جذب سریع و درآمد بالای فارغ‌التحصیلان این رشته است. برای تحصیل در رشته پرستاری روش‌های مختلفی وجود دارد. دیپلم پرستاری یکی از این موارد است که حدود ۱۲ الی ۱۸ ماه به طول می‌انجامد. دارندگان مدرک دیپلم پرستاری به عنوان یک پرستار ثبت شده، برای کار یا ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مختار است. تحصیل در رشته پرستاری برای اخذ مدرک دیپلم بین ۲۷ الی ۳۸ هزار دلار استرالیا هزینه دارد.

تحصیل پرستاری در استرالیا برای دوره لیسانس ۳ سال به طول می‌انجامد. هزینه این دوره بین ۲۷ الی ۳۵ هزار دلار استرالیا متغیر است. مدت کارشناسی ارشد پرستاری نیز ۲ سال تمام وقت یا ۴ سال پاره وقت تعیین می‌شود. هزینه مورد نیاز برای اخذ مدرک فوق لیسانس در این رشته بسته به دانشگاه محل تحصیل بین ۲۷ الی ۳۵ هزار دلار استرالیا تعیین می‌شود. حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای این مقطع آیلتس ۷ یا معادل آن در سایر آزمون‌ها است. دارندگان مدرک دیپلم و لیسانس پرستاری می‌توانند به عنوان پرستار ثبت شده در AHPRA ثبت نام کنند. برترین دانشگاه‌های استرالیا در رشته پرستاری شامل موارد زیر است:

  • سیدنی
  • ملبورن
  • گریفیت
  • دیکن
  • آدلاید
  • دیگر صنعتی
  • صنعتی سیدنی
  • صنعتی کوئینزلند و …

پیام بگذارید