مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

راهنمای کامل مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

کشور کانادا سالانه مقصد نهایی مهاجران بسیار زیادی است. روش‌های مهاجرتی بسیار زیادی به این کشور وجود دارد که متقاضیان با توجه به شرایط خود می‌توانند یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. یکی از سیستم‌های مهاجرتی که توسط کشور کانادا برای جذب نیروی کار ارائه شده است، اکسپرس اینتری است. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری می‌توانند اقامت دائم کشور کانادا را به دست بیاورند. با توجه به این که ممکن است افرادی که قصد مهاجرت به کانادا از طریق اکسپری اینتری را دارند نیازمند کسب اطلاعات لازم باشند، بر آن شدیم تا در این مقاله به برخی از سوالات رایج در ارتباط با سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری پاسخ دهیم. اگر شما هم به دنبال پاسخی برای سوالات زیر هستید در ادامه با ما همراه باشید.

ویزای اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

شرایط مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری چیست؟

مراحل ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری کانادا چیست؟

برنامه‌های مهاجرتی ورود به اکسپرس اینتری کدام هستند؟

امتیاز اکسپرس اینتری کانادا چگونه محاسبه می‌شود؟

 

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های محبوب مهاجرتی به کانادا، برنامه اکسپرس اینتری (Express Entry) یا EE است. مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، یک سیستم رقابتی بین افراد متقاضی کار در کانادا ایجاد می‌کند. افراد متقاضی کار در کانادا می‌توانند با شرکت در این برنامه، وارد سیستم امتیاز بندی شوند و به صورت آنلاین برای برنامه اکسپرس اینتری درخواست ‌دهند. در این برنامه، متقاضی با توجه به ویژگی‌های فردی رتبه بندی شده و سپس وارد استخر رقابت با دیگر متقاضیان می‌شود. این برنامه با دسته بندی امتیازات، فرد متقاضی را به کارفرمایان نیازمند به نیروی کار ماهر پیشنهاد می‌دهد. داشتن امتیاز بالا در این سیستم، شانس دریافت پیشنهاد کار در کانادا را افزایش می‌دهد؛ بنابراین فرد متقاضی با کسب امتیاز لازم در این برنامه می‌تواند ویزای کانادا را دریافت کند.

سیستم اکسپرس اینتری، مدت زمان پروسه مهاجرت به کانادا را کاهش داده است. طبق این برنامه تمامی پروسه مهاجرت از تشکیل پرونده و دریافت ویزای اکسپرس اینتری کانادا تقریبا ۶ ماه به طول می‌انجامد. در حالی که قبل از سال ۲۰۱۵ که این برنامه وجود نداشت، پروسه رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی بسیار طولانی بود. کسب اقامت دائم از دیگر مزایای دریافت ویزای اکسپرس اینتری کانادا است. در این روش اقامت دائم به طور همزمان به فرد متقاضی و خانواده وی تعلق می‌گیرد.

این مطلب را هم بخوانید:
شرایط برنامه اقامتی تجربه کاری نوا اسکوشیا
مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

مراحل ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، به منظور آسان کردن پروسه مهاجرتی مطرح شده است. ثبت نام در این سیستم امتیاز بندی، در دو مرحله انجام می‌گیرد. در مرحله اول، فرد متقاضی باید پروفایل خود را در این سیستم مهاجرتی ایجاد کند. سپس باید فرد متقاضی، فرم‌های مربوط به سیستم اکسپرس اینتری را پر کرده و به صورت آنلاین درخواست خود را به اداره مهاجرت تحویل ‌دهد. در این مرحله متقاضیان باید دقت کنند، تمامی اطلاعات خود را با صحت کامل تکمیل کنند؛ زیرا عدم صداقت در پر کردن فرم‌های اطلاعات شخصی منجر به محرومیت چند ساله متقاضی از مهاجرت به کانادا می‌شود. در واقع مهمترین مرحله در مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، ثبت نام متقاضی است. در این مرحله، فرد متقاضی با توجه به معیارهای مانند سن، تحصیلات، سابقه کار و… امتیاز شماری شده و وارد استخر رقابتی POOL می‌شود.

در مرحله دوم، دولت کانادا و کارفرمایان از بین متقاضیان وارد شده به POOL، قادر به انتخاب خواهند بود. افراد متقاضی که دارای بالاترین امتیاز باشند و یا دارای انتخاب استانی و پیشنهاد شغلی هستند، شانس بالایی برای دریافت ویزای کانادا را دارند. افرادی که بعد از ۱۲ ماه ثبت نام در این سیستم قادر به کسب امتیاز و دریافت دعوتنامه نشده اند، باید دوباره در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ثبت نام کنند. متقاضیان بعد از دریافت دعوتنامه، به مدت ۲ ماه فرصت دارند تا برای اقامت دائم کانادا از طریق یکی از ۳ برنامه اکسپرس اینتری اقدام کنند. مدت زمان رسیدگی به درخواست اقامت دائم ۶ ماه به طول می‌انجامد.

 

مدارک لازم برای ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری کانادا

در مرحله اول ثبت نام به مدارک خاصی احتیاج نیست. در این مرحله فقط باید اطلاعات به طور صحیح وارد شود. نام و نام خانوادگی، آدرس محل کار و زندگی، اطلاعات مربوط به مدارک تحصیلی و سابقه کار از جمله مواردی است که در مرحله اول ثبت نام به آن احتیاج است. اگر فرد متقاضی بتواند با کسب امتیاز لازم از طرف یک کارفرمای کانادایی دعوت نامه بگیرد، باید مدارکی از جمله مدارک شغلی و کلیه مدارک دوره‌های گذرانده برای اثبات توانایی شغلی خود را به طرف کانادای ارسال کند.

در هنگام ارسال مدارک تحصیلی باید آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه رسمی ارسال شود. مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی با حداقل نمره آیلتس ۶ از جمله مدارک مورد نیاز برای برنامه اکسپرس اینتری است. همچنین مدارک مربوط به سابقه کار، همراه با ذکر آدرس و شماره تلفن محل کار، سابقه بیمه، نامه عدم سوء پیشینه و گواهی کار در صورت کار کردن در شرکت خصوصی باید به اداره مهاجرت ارسال شود. مدارکی که فرد متقاضی بعد از پذیرش برای دریافت اقامت دائم احتیاج دارد عبارتند از:

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کبک : شرایط اقامت کبک از طریق برنامه استانی

• پاسپورت خود و خانواده

• شناسنامه با ترجمه رسمی

• برای افراد بالای ۱۸ سال، کارت پایان خدمت همراه با ترجمه رسمی

• سند ازدواج، در صورت ازدواج و همراه بودن همسر

• عکس

• آدرس و کد پستی

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

شرایط ویزای اکسپرس اینتری کانادا

• شرایط لازم برای کسب امتیاز در برنامه اکسپرس اینتری و دریافت اقامت دائم کانادا به شرح زیر است.

• سن مناسب برای کسب بالاترین امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری کانادا بین ۲۰ تا ۳۵ سال است.

• هرچه مدرک تحصیلی بالاتر باشد، فرد متقاضی امتیاز بیشتری کسب می‌کند.

• داشتن نمره زبان بالا در زبان انگلیسی و یا فرانسوی امتیاز بیشتری را برای فرد متقاضی دارد. حداقل نمره زبان در این سیستم آیلتس ۷ است.

• یکی از شرایط اصلی در این سیستم، ایجاد پروفایل در برنامه اکسپرس اینتری است.

 

برنامه‌های مهاجرتی ورود به اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری، یک برنامه امتیازبندی برای جذب نیروی کار ماهر است. در مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، افراد متقاضی می‌توانند از طریق ۳ روش مهاجرتی اقدام کنند. در حقیقت این روش‌های مهاجرتی، زیر مجموعه سیستم اکسپرس اینتری هستند. این ۳ روش مهاجرتی که براساس سیستم امتیازبندی هستند عبارتند از:

• برنامه فدرال اسکیل ورکر

برنامه فدرال اسکیل ورکر، یکی از اصلی‌ترین روش‌های مهاجرتی اکسپرس اینتری است. در واقع، برنامه اسکیل ورکر، زیر مجموعه ای از برنامه اکسپرس اینتری است که از نیروی ماهر خارجی حمایت می‌کند. افراد متخصص نیروی کار که قصد دریافت اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند از طریق این برنامه ویزای کار کانادا را دریافت کنند. این برنامه مهاجرتی برخلاف بقیه روش‌های مهاجرتی، به سابقه کار در کانادا احتیاج ندارد. به همین دلیل برای افرادی که از دیگر کشورها قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند بسیار مناسب است. مدت زمان رسیدگی به درخواست این برنامه حداکثر ۶ ماه است.

• برنامه فدرال اسکیل تجاری

برنامه فدرال اسکیل تجاری، قبلا به برنامه ماهرانه فدرال معروف بود. برنامه فدرال اسکیل تجاری تنها روش مهاجرتی است که به دسته بندی نیروی کار در برنامه تجارتی می‌پردازد. این برنامه بیشتر برای بازرگانان مجرب با تجربه مناسب است. طبق این برنامه، افرادی که بتوانند امتیاز لازم را کسب کنند، اقامت دائم کانادا را دریافت خواهند کرد.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

• برنامه تجربه کار کانادایی

این برنامه یکی از روش‌های زیر مجموعه سیستم اکسپرس اینتری است. برای شرکت در این برنامه، فرد متقاضی باید تجربه کار در کانادا را داشته باشد. به طور کلی، فرد متقاضی باید حداقل تجربه یک سال تجربه کار تمام وقت و یا ۳ سال تجربه کار نیمه وقت در کانادا را داشته باشد تا بتواند در این برنامه شرکت کند. دولت کانادا طبق این برنامه از افراد مجرب و با استعداد که مشغول کار در کانادا هستند حمایت می‌کند. این افراد می‌توانند بعد از کسب امتیاز لازم در این برنامه، همراه با خانواده خود اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
مهاجرت به کانادا

 

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری از یک سیستم امتیاز بندی تشکیل شده است. این سیستم امتیاز بندی، برای آسان شدن روند مهاجرتی مطرح شده است. یکی از روش‌های مهاجرتی اکسپرس انتری مناسب برای افراد بین المللی، برنامه اسکیل ورکر است. این برنامه مهاجرتی دارای دو مرحله امتیازبندی است. در مرحله اول، فرد متقاضی باید حداقل امتیاز ۶۷ از ۱۰۰ را کسب کند. در مرحله دوم، کل امتیازات سیستم اکسپرس اینتری ۱۲۰۰ است که فرد متقاضی با کسب ۴۳۸ امتیاز می‌تواند ویزای کار کانادا را به دست آورد. امتیازبندی مرحله دوم بر اساس موارد زیر انجام می‌گیرد.

۱٫ امتیاز از طریق تحصیلات

در سیستم امتیازبندی، داشتن مدرک تحصیلات دارای امتیاز است. در این سیستم، افراد متقاضی بر اساس مدرک تحصیلی خود امتیاز کسب می‌کنند. برای به دست آوردن امتیاز لازم، باید متقاضیان مدرک تحصیلی خود را به سازمان‌های معتبر کانادا ارسال کنند. حداکثر امتیاز دریافت شده از طریق تحصیلات، ۱۵۰ امتیاز است.

۲٫ امتیاز از طریق مدرک زبان

یکی دیگر از مدارک لازم برای کسب امتیاز در برنامه اکسپرس اینتری، مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی است. افراد متقاضی باید در ۴ مهارت زبان یعنی خواندن، نوشتن، گفتار و شنیدار بتوانند نمره قابل قبولی کسب کنند. حداکثر امتیاز دریافت شده در این قسمت، ۳۴ است. یک نکته مهم در کسب امتیاز در این قسمت این است که افرادی که به هر دو زبان تسلط دارند، می‌توانند با داشتن برخی از شرایط ۶ امتیاز اضافی دریافت ‌کنند.

۳٫ امتیاز از طریق سابقه کار

از دیگر روش‌های کسب امتیاز در اکسپرس اینتری، سابقه کار است. افراد متقاضی می‌توانند در این قسمت امتیاز بندی، حداکثر ۸۰ امتیاز را کسب کنند. تعداد سال‌های که فرد متقاضی به صورت پاره وقت و تمام وقت کار کرده است، مشمول سابقه کار می‌شود. سابقه کار باید در زمینه شغل‌های موجود در لیست اکسپرس اینتری باشد. در این قسمت امتیاز بندی، امتیاز برحسب سال‌های تجربه کاری داده می‌شود.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری
مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

۴٫ امتیاز از طریق سن

سن متقاضیان، در برنامه اکسپرس اینتری دارای امتیاز است. متقاضیان در این قسمت می‌توانند حداکثر امتیاز ۱۱۰ را کسب کنند. برای کسب امتیاز در این قسمت، افراد متقاضی باید دارای حداقل سن ۱۸ و حداکثر ۴۵ باشند. در غیر این صورت از طریق سن نمی‌توانند امتیاز لازم را کسب کنند.

۵٫ امتیاز از طریق پیشنهاد کاری

داشتن پیشنهاد کاری از طرف یک کارفرمای کانادایی، باعث کسب امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری می‌شود. حداکثر امتیاز کسب شده در مشاغل مدیریتی ۲۰۰ و برای دیگر مشاغل ۵۰ امتیاز است.

۶٫ امتیاز از طریق میزان انطباق پذیری فرد

حضور قبلی فرد متقاضی در کانادا و داشتن اقوام درجه یک در این کشور، دارای امتیاز در سیستم اکسپرس اینتری است. افراد متقاضی می‌توانند از این طریق حداکثر امتیاز ۱۵ را دریافت کنند.

پیام بگذارید