تفاوت سیتیزن شیپ ، تابعیت و اقامت کانادا

تفاوت سیتیزن شیپ ، تابعیت و اقامت کانادا چیست

سیتیزن شیپ ( تابعیت کانادا ) چیست ؟ فرق مقیم کانادا با Canadian Citizens چیست ؟ تفاوت ها و شباهت های سیتیزن و اقامت دائم کانادا چگونه است ؟

تعریف مقیم دائم کانادا Permanent Resident

مقیم کانادا PR به وضعیتی گفته می شود که ثبت نام کنندگان برنامه های اقامتی کانادا موفق به دریافت ویزا و وارد خاک کانادا می شوند . این افراد با ویزای ( یک بار ورود Single ) وارد کانادا شده و برای دریافت کارت خود ( Permanent Resident Card ) اقدام می نمایند . اخذ کارت اقامت کانادا پس از ورود توسط برنامه های اقامتی کانادا ، حداکثر ۲ ماه طول خواهد کشید . پس از دریافت کارت PR متقاضیان می توانند از این پس با این کارت به کانادا ورود و خروج داشته باشند .

تعریف سیتیزن شیپ ( تابعیت کانادا Citizen )

سیتیزن شیپ ( تابعیت کانادا ) به معنای آن است که شخص شهروند کانادایی می باشد . سیتیزن شیپ کانادا ( تابعیت Citizen کانادا ) یا در زمان تولد Citizenship by Birth حاصل می شود و یا افرادی که توسط برنامه های اقامتی ، به کانادا مهاجرت کرده اند پس از سپری کردن زمان مورد نیاز ، سیتیزن و موفق به دریافت پاسپورت کانادایی می گردند .

شباهت های مقیم کانادا وسیتیزن شیپی کانادا

شباهت های زیادی بین وضعیت افرادی که اقامت دائم و شهروندی کانادا را دارند وجود دارد. این شباهت ها بخصوص هنگامی که هر دو گروه در کانادا زندگی می کنند مشهود است:

این مطلب را هم بخوانید:
بهترین وکیل مهاجرت به کانادا

برخورداری از اکثر حق و حقوق قوانین دولتی و استانی کانادا
حق کار در هر نقطه ای از کانادا
حق زندگی در هر نقطه ای از کانادا
حق تحصیل در هر نقطه ای از کانادا
استفاده از بیمه سلامت رایگان عمومی
حق برخورداری از مزایای دولتی و استانی

تفاوت های مقیم دائم و سیتیزن کانادا ( شهروندی و تابعیت )

مهم ترین تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت کانادا این است که شهروندان کانادا ( سیتیزن شیپ کانادا ) دارای حق مسلم ورود و خروج از داخل خاک کانادا بدون هیچ سوالی هستند. به عبارت دیگر هنگام ورود به کانادا ، هیچ احدی تحت هیچ شرایطی حق جلوگیری از ورود فرد سیتیزن را نخواهد داشت ، همچنین هیچ فردی حق اخراج یک شهروند کانادایی را از این کشور ندارد . در صورتی که فرد مقیم دائم کانادا هنوز تابعیت این کشور را نداشته بلکه تابع کشور یا کشورهای دیگری می باشد و در شرایط خاص می توان این فرد را از کانادا اخراج و یا از ورود او به این کشور جلوگیری نمود .

قانون مهاجرت کانادا IRPA تعیین شرایط خاص فوق را به عهده وزیر مهاجرت و اجرای آن را به عهده وزیر “امنیت ملی و آمادگی شرایط اضطراری” Minister of Public Safety and Emergency Preparedness گذاشته است. در حال حاضر تنها شرط خاصی که مشخصا در قوانین پیش بینی شده است، آن است که اگر فرد دارای اقامت دائم ، مرتکب جرم بزرگی شود، می توان اقامت دائم او را باطل کرد و وی را از کشور کانادا اخراج نمود. باید بر این نکته تاکید کردکه حدود قانونی وزیر مهاجرت در تعیین شرایط خاص فراتر از این است. تفاوت های دیگر سیتیزن و اقامت دائم به شرح زیر می باشد .

این مطلب را هم بخوانید:
اقامت فارغ التحصیلان انتاریو از طریق جاب آفر

حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال
حق استخدام در پاره ای کارهای خاص (معمولا مشاغل حساس دولتی)

افراد مقیم کانادا PR در صورتی که در ۵ سال به مدت ۳ سال در کانادا زندگی کرده باشند می توانند درخواست سیتیزن شیپ ( پاسپورت کانادایی ) نمایند . و پس از آن از تمامی حق و حقوق شهروندی کانادا برخودار خواهند شد . سیتیزن شیپ های کانادا می توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا به کشورهایی که با کانادا تفاهم نامه دارند سفر ، کار و زندگی نمایند .

در صورتی که تمایل به ارزیابی شرایط خود برای مهاجرت به کانادا دارید ، راه های مهاجرتی کانادا و یا انواع ویزاهای کانادا را بررسی نمایید .

پیام بگذارید